Sicilim Bozuk Kredi Çekemiyorum! Çözüm Yolları

Sicilim Bozuk Kredi Çekemiyorum! Çözüm Yolları
08.06.2020
A+
A-

Kredi sicili bozuk kişilerin de kredi ihtiyacı olduğu için bu kişiler zaman zaman yeni kredi başvuruları yapabilir. Yapılan başvuruların çoğu ret edilmektedir. Çünkü, kredi sicili bozuk kişiler kredi çekemez. Sicilim bozuk kredi çekemiyorum ne yapmalıyım? Kara listeye girdim kurtulabilir miyim diye bize her gün yazan onlarca kişi var maalesef. Bu kişilerin de mutlaka para bulabileceği hatta doğru adım atıldığında kredi çekebileceği yollar olduğunu söyleyelim hemen.  

Milyonlarca Kişi Kara Listede Yer Alıyor 

Kişiler bazı durumlarda çok basit bir hata yüzünden kredi sicilini bozabilir. Örneğin kredi kartı borcunuzu 3 ay ödemediğinizde direk kara listeye girersiniz. Yapılan bu hatanın telafisi ise en az 3-4 seneye mal olabilmektedir. Bu süre zarfında bir yandan kredi sicilinin düzeltilmesi için doğru bankacılık işlemleri yaparken, diğer yandan da finansal ihtiyaçlar için banka harici alternatif kredi çekmek ve para bulma yollarını bulmaya çalışırsınız.  

Kara Listede Yer Alan
Milyonlarca Kişiye Kredi İmkanı

Kara listeye giren kişi sayısı gerçek manada milyonlarca kişi olduğu için artık TBMM bünyesinde bu soruna çözüm bulunmaya çalışılıyor. En büyük çalışma da çıkması muhtemel sicil affı tasarısıdır. Bu af çıkarsa sicili bozuk herkes hemen kredi çekme şansı elde edecektir. 

 Bu yazımızda gerek kısmen çıkan ve 2020 yılında tam kapsamlı çıkması beklenen kredi sicil affı kapsamında çekebileceğiniz kredilerden ve diğer yandan banka dışında kredi bulabileceğiniz yerleri yazdık.  

Sicili Bozuk Kişilere Özel Banka Harici Para Bulma Yolları 

Kara listede bulunan kişilere bankalar kredi vermediğinde bu kişiler son çare olarak banka harici kredi veren yerlere başvuru yapacaktır. Peki bankadan başka nereden para bulunabilir? 

Bunlar; 

  • Senet ve çek bozan faktöring firmalar 
  • Senet ve çek bozan bankalar  
  • Senetle Kredi Veren Özel Kredi Şirketleri 
  • Senetle borç para veren şahıslar ve yerler 
  • Senet karşılığı  altın satan kuyumcular 

Lütfen Dikkat: Bu başvuruları yapmadan lütfen aşağıda yazacağımız uyarıları dikkatle okuyunuz. Çünkü bazı kişiler kredi arayışında olan kişileri bu yönüyle mağdur edebilmektedir.  

Senet ve Çek Bozan Faktöring Firmalar 

Senet ve Çek Bozan Faktöring Firmaları

Senet ve çek bozan özel faktöring firmaları belli komisyonlar alarak bu değerli ürünleri nakit paraya çevirir. Bu verilen paralar taksitli bir kredi olmayıp bunları bankalar ile karıştırmayın. İşlemle kısaca şu şekilde olur: siz henüz ödeme günü gelmeyen bir senet ya da çeki bu faktöring firmaya verip bunun karşılığında çek ve senette yer alan miktar kadar para alacaksınız. Tabi firma senet ve çekte yazanın tamamını vermiyor.  

Çek bozma komisyonlarına göre bir kesinti yapılır ve kalan miktar size verilir. Siz de daha sonra çek ve seneti kimden aldıysanız bunun vadesi geldiğinde bu borcu ilgili şahsa ödeyeceksiniz. 

Senet ve Çek Bozan Bankalar 

Bankalar da aynı faktöring firmalar gibi çek gibi ürünleri gününden önce kendilerine temlik edilmesi suretiyle bu bozma işlemlerini yapar. Ziraat Bankası, Halk, Yapı Kredi, Garanti Bankası, İş Bankası alternatif para arayanlar için çek bozma işlemleri yaparlar. Yine bunun için hazır yazılmış bir çek bulmanız gerekecektir. 

Kredi Çekemeyenlere Senetle Borç Veren Şahıslar 

Sicili bozuk olduğu için kendisine kredi çıkmayanlar senetle kredi veren kişilerden yardım isteyebilirler. Ama bu kişilerin yasa dışı çalışan tefeciler olmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü tefecilik yapanlar ve tefeciden borç para alan kişiler yasal olarak suç işlemiş olurlar.  

Senetle borç veren kişilerin faizli bir şekilde olmayıp daha faizsiz bir şekilde borç vermesi gerekmektedir. Çünkü faizsiz verilen borçlarda senet imlansa bile bir sorun çıkmaz. İnternet üzerinden senetle borç veriyorum diye bazı reklamlar görebilirsiniz. Bu kişiler genelde ön ödeme talep ederek kredi çıkartacaklarını iddia ederler; ama bunların dolandırıcı oldukları çok açık olduğu için bunlara asla para göndermeyin. 

Senetle Altın Almak 

Senetle Altın Almak

Kredi çekemeyenlere para bulma yöntemi olarak senetle altın satışı hakkında bilgi vermek istiyorum. Senetle taksitle altın satan kuyumculardan bu ürünleri satın alıp nakit paraya çevirebilirsiniz. Şu anda İstanbul kapalıçarşı esnası başta olmak üzere birçok ilde senetle altın satışı yapılmaktadır. Senetle altın alabilmek için kuyumcu esnafının tanıdığı olmak ya da onun bildiği bir kişiyi kefil göstermeniz yeterli olacaktır. 

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Senetle Kredi Veriyor (BAŞVURU ŞARTLARI) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.