Sosyal Medyadan Nasıl Para Kazanılır? (EN ÇOK KAZANDIRAN 4 PLATFORM)

Sosyal Medyadan Nasıl Para Kazanılır? (EN ÇOK KAZANDIRAN 4 PLATFORM)
06.11.2020
A+
A-

Sosyal medyadan nasıl para kazanılır? Sosyal medyadan para kazanmak mümkün ama nasıl? Birçok sosyal medya kullanıcısı tarafından merak edilen bu konu hakkında uzmanların görüşü ortak. Youtube, Facebook, İnstagram, Tiktok gibi sosyal medya devlerinde bilinçli bir kullanıcı olmak en önemlisi. Peki sosyal medyadan nasıl para kazanılırDetayları yazımızın devamında görebilir, sosyal medyadan para kazanma yolları hakkında tüyolar öğrenebilirsiniz.

Sosyal medya çok popüler bir online platform ve kullanıcıları arasında yaygınlaşmaya başladıkça da önemli bir gelir kaynağı olabileceği farkına varılıyor. Dolayısıyla bu mecralarda eğlenceli vakit geçirmenin dışında para kazanmak isteyenler de bir hayli fazla. Tüm bu platformlara erişimde ve kullanımda sağlanan büyük kolaylık sayesinde de profillerinden para kazanların bunu nasıl yaptıkları merak ediliyor.

Sosyal Medyadan Para Kazanma Yolları

Sosyal medyadan para kazanmak konulu araştırmalarda öne çıkan bir sonuç dikkat çekici. Herhangi bir sosyal medya hesabına sahip olan bir kullanıcının günde ortalama 3 saatini bu platforma ayırdığı ortaya çıkmıştır.

Sosyal medya bağımlısı olarak tanımlanabilecek kişilerde ise durum çok daha farklı. Gününün neredeyse yarısını sosyal medyada geçirenler sosyal medya bağımlısı olarak tanımlanabiliyor. Bir sosyal medya bağımlısı olmadığınızı varsayalım.

Böyleyken bile günde 3 saatinizi geçirdiğiniz bir platformda aynı zamanda para kazanmak hiç fena olmazdı. İşte sosyal medyada vakit geçirmeyi bir gelir kaynağına dönüştürmek isteyenlerin amacı da tam olarak bu. “Zaten oradayım, öyleyse neden para kazanmayayım?” Sosyal medyayı avantaja çevirerek sosyal medyadan para kazanmak mümkün. Peki, sosyal medyadan nasıl para kazanılır, nasıl kazanırım diyorsanız, yazımızın devamında detaylı bilgiler verdik.

Gelelim konumuza, sosyal medyadan nasıl para kazanılır? Sosyal medyadan para kazanma yolları hakkında bu makalemizde 4 önemli platforma yer verdik. İşte en çok para kazandıran sosyal medya platformları;

Facebook’tan Para Kazanma Yolları Nelerdir?

Facebooktan Para Kazanma Yolları

Bir Facebook sayfası sahibiyseniz para kazanma yollarını denemek için hiç vakit kaybetmemelisiniz. Çünkü basit birkaç optimizasyon ile Facebook’un reklam verme koşullarını karşılıyorsanız para kazanmanız mümkün. Facebook’tan para kazanma koşullarını sağlayıp sağlamadığınızı Facebook İçerik Stüdyosu’na girerek kontrol edebilirsiniz. Eğer hala Facebook’tan para kazanma yolları nelerdir diyorsanız, yazımızı okumaya devam etmelisiniz. İşte bazı Facebook para kazanma yolları;

Facebook Sayfanızı Mobile Uygun Hâle Getirme

Bunu Facebook’un Sayfa Yöneticisi uygulaması ile yapabilmeniz mümkündür. Günümüzde birçok sosyal medya kullanıcısı Facebook, Twitter ya da Instagram hesaplarına akıllı telefonundan erişim sağlıyor. Dolayısıyla mobil kullanıma uygun bir sayfa düzenine sahip olmak sizi Facebook’tan para kazanmak için bir adım öne taşıyacaktır. Tasarımın karmaşık olmayışı daha fazla trafik alabileceğiniz ve sayfanızın daha çok kullanıcı tarafından ziyaret edilebileceği anlamına gelmektedir.

Dijital Medya Pazarlamacısı Olun

Facebook sayfanız aracılığıyla para kazanabilmenin en basit yollarından biri ürün pazarlamaktır. Elektronik ortamda geliştirilmiş ve elektronik ortama özgü materyallerin, uygulamaların, kitapların tanıtımını ya da satışını yapmak da size Facebook üzerinden para kazandırabilir. Bunun için ilgili materyallerin satıcılarıyla iletişime geçmek ve teklif yapmak yeterli olacaktır. Ancak sabır bu süreçte çok önemlidir. Çünkü yeni başlayan bir Facebook sayfası yöneticisiyseniz zaman ihtiyacınız olduğunu ve ilk etapta müşteri bulamama ihtimalinizi de göz ardı etmeyin.

Facebook Market Place’i Kullanın

Facebook’ta Market Place üzerindeki trafik akıl almaz boyutlara ulaşmış durumda. Bundan yararlanmak için Market Place’te ürün satın. Kendi üretiminiz malzemelerin ya da toptan aldığınız ürünlerin perakende satışını gerçekleştirmeniz Market Place’te de mümkün. Birçok kullanıcı tarafından da satış yapmak için sıklıkla kullanılan bu platform Türkiye’nin en işlek caddelerinden birinde tezgâh açmak gibi bir şey olarak kabul edilebilir.

Bunun dışında pazarlayacağınız ürünün oradaki hedef kitleye hitap edebilir olması gerektiğini de unutmayın. Beklentilerin karşılanması durumunda ürünler mutlaka talep görecektir.

 

Youtube’tan Para Kazanma Yolları

Youtubedan Para Kazanma Yolları

Youtube para kazanma platformu olarak kullanılacaksa belirli bir hazırlık yapmak ve yol haritası çizmek gerekiyor. Tıpkı bir girişimci gibi düşünün. Fakat burada sermayeniz para değil, yaratıcılık. Youtube’tan para kazanma yolları için detaylı analiz şart.

Youtube üzerinden para kazanmak için bütün bu ön hazırlığı tamamladıktan sonra artık iş harekete geçmekte bitiyor. Dolayısıyla Youtube para kazanma yöntemi olarak kullanılmak isteniyorsa şu aşamaları izlemek önemli detaylardan biridir:

GÜNCEL : Youtubedan Nasıl Para Kazanılır? (DETAYLI REHBER)

Amaç Belirleyin

Youtube’da para kazanmaya başlamak birkaç video ile gerçekleşmiyor. Bu konuda gerçekçi olmak en doğrusu. Bu yüzden kendinize Youtube kanalı açarken bir amaç edinmeniz çok önemlidir. Video içeriklerinin ne hakkında olacağı, neleri araştırabileceğiniz, nelere dikkat çekebileceğinize ilişkin bir yol haritası çizmek önemlidir. Bu, Youtube kanalı açmak için gerekli araştırmaları yapmanızı ve bilgi toplamanızı sağlayacaktır.

Ekipman Edinin

İlk etapta profesyonel ekipmanlara ihtiyacınız yok elbette fakat edinme imkânınız varsa tabii ki sizin için bir artı olacaktır. Ancak Youtube kanalı açarken ilk etapta ekipmanlarınızın eksiksiz olması, pahalı olmasından çok daha önemlidir. Videoların görüntü kalitesi, çekim teknikleri, ses, ışık ve akış çok önemlidir. Bunları pahalı ekipmanlarınız olmadan da sağlayabilirsiniz. Sadece araştırmak ve teknikleri öğrenmek için vakit harcamalısınız. Youtube para kazanma işini ciddiye alırsanız amaçlarınızı gerçekleştirmek hiç de zor değildir.

Kaliteli Kurgu

Dikkat çekici bir başlık, video altında yer alan açıklamalar, linkler ve ilginç bir önizleme… Bunlar da kaliteli kurgu ekipmanları arasındadır. Görsellerin ve yazının etkileyiciliği başta Google olmak üzere tüm online mecralarda da geçerlidir. Bir billboard olun. Videolarınızı bir billboarda dönüştürün. Kendi reklamınızı yapmanın en iyi yolu dikkat çekici bir kurguyla Youtube’da yer almaktır.

Süreç Yönetimi

Videoları yükleme sıklığınız ne olursa olsun sürecin iyi yönetilmesi adına etkileşimde olmak çok önemlidir. Bu yüzden videoların içeriklerinin belirli bir konsept taşıyıp taşımayacağına ilişkin karar vermeniz gerekecek. Bu da zaman akışı sırasında takipçiler gelirken beklentilerin ne yönde oluşacağını belirleyecek. Bu yüzden eğer konsept oluşturarak o doğrultuda ilerleyecekseniz çizginizi bozmadan video yayınlamanız gerekir. Bu, beklentilerin boyutunu ve seyrini önemli ölçüde belirleyici olmaktadır.

Kendinizi Markalaştırın

Youtube’da markalaşmanın yolu özgülükten geçer. Özgün ve tutarlı bir Youtube kanalı oluşturursanız bu hem takipçileriniz hem de Youtube tarafından karşılıksız bırakılmaz. Dolayısıyla özgünlüğü asla göz ardı etmemeniz ve benzersiz içerikler ile izleyici karşısına çıkmanız en doğrusudur. Bu konuda yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri kendinizi ve meraklarınızı tanımaktır. Merakınızı besleyen konular sizi heyecanlandırır. Heyecan duyduğunuz bir konuda da dikkat çekici ve merak uyandırıcı içerikler oluşturabilirsiniz. Bu sayede hem özgünlüğü hem de yaratıcılığı yakalamış olursunuz.

Hedef Kitle

Youtube’da video içerikleri ile hitap edeceğiniz hedef kitle oluşturmak da önemli kilit noktalardan biridir. Sizinle birlikte eğlenebilecek, sizin merak ettiklerinizi ve yayınlamak istediklerinize sadakatle tutunabilecek bir kitle ile hareket etmek size takipçi kazandıracaktır. Takipçilerin videolarınızı izlerken kendilerinden bir şey bulması, duygudaşlık ettikleri kişilere videolarınızı önermesi bu sayede olacaktır. Hedef kitle tarafından benimsenen videolar kendilerine benzer kitlelere de ulaşabilirliğinizi artıracaktır.

İstatistiklerinizi Önemseyin

İzlenme, beğeni, yorum ya da beğenilmeme sayılarınızı ve bunların kanalınıza katacaklarını önemseyin. Bunlar etkileşimde bulunduğunuz ve videolarınızı izleyerek sizinle duygudaşlık eden kitlenin varlığını benimsemek anlamına gelir. Çünkü istatistikler kanalınızı ileri taşımada basamak görevi görecektir. Videolarınızı yayınlarken gözeteceğiniz en önemli konulardan biri de budur. Video içerikleri bu istatistiki verilere göre düzeltilirse ya da konsept bu istatistiki verilere göre değiştirilirse başarı da kaçınılmaz olacaktır.

Takipçilerinize Kulak Verin

Takipçilerinizle etkileşim sizin varlığınızı ortaya koymak için izleyebileceğiniz doğru yollardan biridir. Takipçilerin yorumlarına yanıt vermede gecikmemek ya da onların yorumlarına videoda yer vermeniz gibi faktörler iletişim sınırlarınızı genişletecektir. Bunun dışında takipçilerin de videolarda kendilerine yer bulabilecekleri gibi bir beklentiyle sizi izlemeleri, izlenme sayılarına ve diğer istatistiki verilere de yansıyacaktır.

 

Tiktok Para Kazanma

Tiktoktan Para Kazanma Yolları

Tiktok para kazanma yolları arasında diğer sosyal medya mecraları ile birlikte öne çıkan bir uygulamadır. Günden güne popülaritesi artan ve milyonlarca kullanıcıya ulaşan Tiktok kullanıcılarına para kazandırmaya başladığından beri daha da ilgi çekici hâle geldi. Kullanımı sırasında birçok video ve ses efekti ile çalışılabilmesini sağlayan tasarımı sayesinde de ilginç ve izlenebilir içerikler oluşturmak oldukça kolay.

Çin merkezli sosyal medya uygulaması Tiktok’la para kazanma yolları da tıpkı diğer platformlardaki gibi özgünlüğe ve ilginçliğe dayanıyor. Etkileşimde bulunabileceğiniz takipçiler, yeteneklerinizi sergileyebileceğiniz imkânlar ve milyonlarca kullanıcısı ile Tiktok para kazanma yolları arasında en iyilerinden biri. Sadece kullanmaya başlamadan önce birkaç öneriye ihtiyacınız var. Bunları sistematik olarak uyguladıktan sonra iş tamamen sizin yaratıcılığınıza ve yeteneklerinize kalıyor! İşte Tiktok’tan para kazanmak için izleyebileceğiniz birkaç yol haritası…

İlginizi Çekebilir: Tiktok Para Kazanma

İlk Adım: “Marka Oluşturmak”

Sosyal medyadan nasıl para kazanılır sorusunun cevaplarını sizlere adım adım sunmaya çalışıyoruz. Tiktok ile para kazanmak için ilk adım kendinizden bahsetmenin en iyi yolu bir marka olarak ön plana çıkmaktır. Bir pazarlama stratejisi olarak sosyal medyada da markalaşmak sizi bir adım öne çıkaracaktır. Bu yüzden tıpkı Youtube’da yapmanız gerekenlere benzer bir şekilde marka oluşturmak çok önemlidir. Bunu bir konsepti adlandırmak olarak da görebilirsiniz. İnsanların sizi tercih etmelerine sebep olabilecek bir marka olmalısınız. Burada yine yaratıcılık ve özgüven devreye giriyor. Sizi ön plana çıkaran nedir? Merakınızı neler besler? İnsanlara bunu gösterin.

İkinci Adım: “Beklentileri Karşılayın”

Takipçilerinizle etkileşiminizi sık ve hızlı bir biçimde yürütün. Sizi izlemeye gelen ya da izlemesi gerektiğini düşündüğünüz insanların beklentilerine kulak verin. Sizi izleyip yorum yapan kişilerle etkileşime geçin ve diğer video içeriklerine yapılan yorumları da takip edin. Ön plana çıkmanızı sağlayabilecek beklentileri öğrenebilmek için Tiktok kullanıcılarının nabzını tutun. Bu, sizin markanıza verdiğiniz değeri ve onu ileriye taşımak için çabalarınızı gözler önüne serecektir.

Üçüncü Adım: “Takipçi Kazanmak”

Tiktok’ta takipçi kazanmanın yolu aslında ilk iki adımı iyi bir şekilde yöneterek kendiliğinden mümkündür. Ancak takipçi kazanmak için izleyebileceğiniz farklı yollar da mevcut. Paylaşımlarınız diğer kullanıcıların takipçilerinin neler beklediğini ve neler bulduğunda izlediğini analiz ederek yapılmalıdır. Videolarınız Tiktok kullanıcılarının beklentilerini önemseyecek denli özgün ve dikkat çekici olmalıdır ki izlenebilesiniz. Bu açıdan takipçi kazanmanın en iyi yolunun sosyal medya kullanıcılarının analizini iyi yapmaktan geçtiği ortaya çıkar. Kullanıcıların beklentilerini önemseyerek video içerik oluşturanlar da başarıya ulaşır.

 

Instagram Para Kazanma

İnstagramdan Para Kazanma Yolları - sosyal medyadan nasıl para kazanırım

Instagram 1 milyar aktif kullanıcısı olduğu düşünüldüğünde en iyi para kazanma platformlarından biri hâline gelebilir. Tabii ki sizin için. Çünkü hâlihazırda Instagram’dan birçok influencer binlerce dolar para kazanıyor. Peki siz de yapabilir misiniz? Instagram’dan para kazanmak mümkün mü? Cevap kesinlikle evet.

Bir fotoğraf paylaşım uygulaması olarak piyasaya sürülen Instagram’ın milyonlarca kişi için bir para kazanma sitesi hâline gelebileceği eminiz böylesi hayal edilmemiştir. Ancak günümüzde Instagram’ın geldiği noktaya bakarsak Instagram para kazanma yollarını araştırmak hiç de saçma değil.

Aksine, en isabetli kararlardan biri de budur. Instagram’da insanlar bırakın ek gelir elde etmeyi, tek gelir kaynağı olarak seçilmiş bir platforma bile dönüştürebiliyorlar profillerini. Bunu yapabilmiş olmalarının altında da sistemli hareket etmeleri ve özgün olmaları yatıyor. Bu yüzden Instagram para kazanma yolları hakkında birkaç adımı izleyerek siz de yeteneklerinizi paraya çevirebilirsiniz.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz: İnstagram Takipçi İle Para Kazanma

Etkileyicilik ve Sponsorlu Gönderiler

Eğer siz de influencer olarak tanımlanarak Instagram’dan para kazanmak istiyorsanız etkileyici bir profil oluşturmalısınız. Etkileyicilik önerilebilir bir şey değildir. Ancak metodolojik olarak bazı yollar izlenebilir. Yani etkileyici olmak için içerik oluşturmak kullanıcının yaratıcılığı ile gerçekleşir. Ancak bunu nasıl yapacağına dair bazı ayrıntıları bile işi kolaylaştırabilir.

Dolayısıyla özgün bir Instagram kullanıcısı olmak başlayacağınız ilk şeydir. Özgünlüğün yanında sponsorlu gönderiler kullanarak Instagram profillerine ulaşmak ve oradakilerin beklentilerinin nabzını tutmak da önemlidir. Bir deneme yanılma süreci mutlaka olacaktır. Çünkü beklentileri karşılamak için kullanıcılarla etkileşimde olmak ve süreci ona göre yönetmek gerekir.

Reklam İsteyenlerle İletişim Kurun

Tıpkı bir sosyal medya pazarlamacısı gibi markaların ürünlerini ya da hizmetlerini paylaşmak için onlarla iletişim kurun. Kanalınız ne kadar çok büyürse, o kadar çok instagram reklamı alarak para kazanmak mümkün. Henüz küçük bütçeli olarak yola koyulmuş ve reklama ihtiyacı olan markalar için on binlerce takipçili hesaplara reklam parası ödemek kolay olmayabilir.

Ancak ürünlerini ya da hizmetlerini pazarlayabilecek uygun bir müşteri bulurlarsa bunu kaçırmayacaklardır. Çünkü onlar da tıpkı sizin gibi işin başındadır ve bir sürece tabi oluyorlardır. Bu markların reklam birimleriyle iletişime geçmek ve konudan bahsetmek Instagram’dan para kazanmaya başlamak için harika bir başlangıç olabilir.

Kendiniz Üretin ve Satın

Kendi ürettiklerinizi satarak da para kazanmak çok keyifli olmaz mıydı? İster ürün üretin, isterseniz instagram takipçi ile para kazanma yapın. Sadece başkalarının markalarını değil, kendi yaptığınız resmi, çektiğiniz fotoğrafı, tasarladığınız ürünü, makineyi ya da herhangi bir şeyi de satabilirsiniz. Bu sayede instagramdan e-ticaret yaparak para kazanmak mümkün.

Bunu bir sosyal medya işportacılığı olarak da görebilirsiniz. Kendi ürünlerinizi pazarlamak size hem özgün bir profil olma yolunda katkı sağlayacak hem de cebinizi dolduracaktır. Çünkü Instagram görselliğe çok önem verir ve insanlar gördükleri şeyleri almayı tercih edebilirler. İnsanların ihtiyaçları doğrultusunda ilgili olduğunuz bir alanda ürünler verin. Uğraşın. Bunları pazarlamak için çok vaktiniz olacaktır.

Mobil Uygulamalar İndirin

Instagram hesabınızla giriş yaparak reklam yayınlayabileceğiniz bazı uygulamalar vardır. Bunlar sizin kaç takipçiniz olduğuna bakmadan size reklam verebilecek uygulamalardır. Ve tabii bunun da bir karşılığı olacaktır. Dolayısıyla bu tür uygulamaların araştırmalarını yaparak sizin için en uygununu seçin ve giriş yapın.

Daha sonra yönergeleri izleyerek uygulamanın size verdiği reklamları fotoğraf ve video olarak profilinizde ya da hikâyenizde yayınlayın. Önerilen ödeme yöntemleri aracılığıyla bu mobil uygulamaların geliştiricilerinden para kazanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Tiktok Para Kazanma Yolları (Tiktoktan Nasıl Para Kazanılır?) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.