finansportali.net

PARA KAZANMA

Stok Fotoğrafçılığı Nedir? Fotoğraf Satarak 5.000 TL KAZAN

Stok Fotoğrafçılığı Nedir - Para Kazanma Yolları

Çektiğiniz fotoğrafları satarak aylık binlerce lira kazanmak ister misiniz? Cevabınız evetse, stok fotoğrafçılığı yapmak tam size göre! Günümüzde pek çok insan stok fotoğrafçılığı yaparak evden para kazanıyor. Üstelik stok fotoğrafçılığı yapmak oldukça düşük maliyetli bir iş!

Peki ama nasıl stok fotoğrafçılığı yaparak para kazanabilirsiniz? Bu işin tüm püf noktalarını ve para kazanma tüyolarını sizlerle paylaşacağım. Stok fotoğrafçılığı siteleriyle yazımın sonunda siz de yalnızca çektiğiniz fotoğrafları satarak para kazanabileceksiniz.

Hazırsanız stok fotoğraf satarak para kazanmak detaylarına değinelim!

Stok Fotoğrafçılığı Nedir?

Stok Fotoğrafçılığı Nedir
Stok Fotoğrafçılığı Nedir ?

Stok fotoğrafçılığı son yılların en popüler işlerin biri! Ülkemizde ve dünyada milyonlarca insan stok fotoğrafçılığı yaparak para kazanıyor. Peki ya nedir bu stok fotoğrafçılığı işi?

İlk önce stok fotoğraf nedir? Bunun yanıtını vereyim. Stok görseller, belirli bir proje düşünülmeden oluşturulmuş genel fotoğraflardır. Daha sonra, genellikle bir ücret karşılığında, pazarlama materyallerinde, satılırlar.

Advertisement

Dünyanın her yerinden fotoğrafçılar ve grafik tasarımcıları, çalışmalarını belirli sitelere yükleyerek satışa sunuyor.

Bir stok fotoğrafçısı, topladığı ya da oluşturduğu görsel materyalleri, başkalarının satışına sunan kişi diyebiliriz. Satışa sunulan çevrimiçi ortamlar sayesinde de iş alanınız şimdiden hazır. İşte stok fotoğrafçılığının kısaca tanımı bu kadar…

Dolap uygulaması sayesinde aylık binlerce lira kazanmayı düşünür müsünüz? Cevabınız evetse, sizleri Dolap Uygulamasından Para Kazanmak adı yazımıza alalım…

Kimler Stok Fotoğrafçısı Olabilir?

Renkler ve zevkler tartışılmaz! Fakat görsel trendleri takip eden ve elinde materyal bulunan herkes stok fotoğrafçısı olabilir.

Stok fotoğrafçısı olmak için bir yaş sınırı ya da eğitim seviyesi gerekmiyor. Hadi siz de yazıyı okuyun ve çektiğiniz fotoğrafları satın!

Advertisement

Stok Fotoğrafçılığı İşi Nasıl Yapılır?

Stok Fotoğrafçılığı İşi Nasıl Yapılır
Stok Fotoğrafçılığı İşi Nasıl Yapılır

Bu işe stok görselleri tanımlamakta işe başlayalım. Stok görseller; fotoğraflar, illüstrasyonlar ve grafiklerden oluşuyor. Elinizde var olan görsellerin tamamının bu kategorilere ayrılarak stok işi için hazır hale getirilmesi gerekiyor.

Her kategoride iş yapmak zorunda değilsiniz. Örneğin, bu yazımda da asıl üstünde duracağım konu olan fotoğraflar kategorisinde çalışmalarınızı yürütebilirsiniz.

Daha öncesinde elinizde var olan görsellerle işe başlayabilirsiniz. Zamanla konsept çekimlere yönelmenizde fayda var. Hem böylelikle ilk başta stok fotoğrafçılığının dinamiklerine de hakim olursunuz. Stok fotoğrafçılığı yapmanın en iyi tarafı, maliyetinin çok düşük olması.

Bu iş için birbirinden pahalı ekipmanlara ihtiyacınız yok. Fotoğrafçılık sektöründe her ürünün mutlaka bir muadili var. Bu sebeple uygun ekipmanları bütçenize göre mutlaka bulabilirsiniz.

Ayda 2.500 TL garantili bir iş fikrim var desem… Kitap Okuyarak Para Kazanmak yazımızı mutlaka okuyun!

Stok Fotoğrafçılığı Ekipmanları

stok fotoğrafçılığı
Stok fotoğraftan nasıl para kazanılır

Stok fotoğrafçılığı işi yapabilmek için belirli ekipmanlara ihtiyaç duyacaksınız. Bunların başında elbette ki bir fotoğraf makinenizin olması geliyor. Fotoğraf makinenizin değiştirilebilir lensli olması çok önemli. Kompakt lensli makineler ise işiniz zorlayıcı olabilir.

TÜYO!

Başlangıç için hemen yüksek seviye bir fotoğraf makinesi almanıza gerek yok. Başlangıç seviyesindeki sabit odaklı fotoğraf makineleriyle de bu işe başlayabilirsiniz.

Advertisement

Fotoğraf makinesinin ardından ihtiyacınız olabilecek tüm ekipmanları buraya listeliyorum. Dediğim gibi, başlangıçta yalnızca bir fotoğraf makinesi de işinizi görebilir. Ancak işin devamında profesyonel olmak için bu ekipmanların bir çoğuna ihtiyacınız var.

 • Tripod,
 • Sıcak Sabit Işık,
 • Soğuk Sabit Işık,
 • Reklektör,
 • Sotf Box (Şemsiyeli),
 • Hareketli Işık Ayağı,
 • Paraflaş Set,
 • Çekim Çadırı,
 • Green Box,
 • Lens Filtesi (Gün Işığı, Gece gibi),
 • Zoom Lens,
 • Macro Lens,
 • Yedek Batarya.

Stok Fotoğrafçılığı İçin En İyi Kameralar

Stok Fotoğrafçılığı İçin En İyi Kameralar
Stok Fotoğrafçılığı İçin En İyi Kameralar

Yıllardır fotoğrafçılar markalara göre ayrılmış durumda: Canon severler, Nikon severler, Sony severler…

Ben şimdi sizlere her markanın en iyi stok fotoğrafçılığı yapabileceğiniz modellerini sıralayarak işinizi kolaylaştıracağım 🙂

NİKON Modelleri

 • D810
 • D850
 • D780

CANON Modelleri

 • EOS 5D Mark VI
 • EOS 850D
 • EOS 90D

SONY Modelleri

 • a7S II
 • Alpha 7 III
 • a7R III

FUJI FILM Stok Fotoğrafçılığı Modelleri

 • X-T3
 • X-T4
 • X-T 200

Stok Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

stok fotoğraf satarak para kazanmak istiyorsanız, iyi çekimler yapmalısınız. Stok fotoğrafı çekmek için kendinize konseptler belirlemelisiniz. Örneğin, yalnızca sokak hayvanlarını ya da çiçekleri çektiğiniz bir kategori açabilirsiniz. Konsept belirlemek sizin işinizi inanılmaz kolaylaştırır. Bana güvenin.

Stok fotoğraf satışı yapılan sitelere, elinizde var olan görsellerle kayıt yaptırdıktan sonra trendlere göz atarak kategori belirleyebilirsiniz.

Advertisement

Mesela yılbaşı yaklaşıyorsa: çam ağacı, ağaç süslemeleri, hediye paketleri, noel baba gibi başlıklar altında çekimler gerçekleştirerek ön plana hemen çıkabilirsiniz.

Stok fotoğraflarının sabit, pürüzsüz ve renklerinin canlı olması çok önemli. Bu nedenle fotoğrafları çektikten sonra Adobe Photoshop veya Lightroom gibi uygulamalar üzerinden düzenleyerek kalitenizi artırabilirsiniz.

Adobe Photoshop indirmek için tıklayın.

Stok Fotoğrafçılığı Para Kazanma Tüyoları

Stok Fotoğrafçılığı Para Kazanma Tüyoları
Stok Fotoğraf Para Kazanma Tüyoları
 1. Trendleri her zaman takip edin.
 2. Yaklaşan özel günler için önceden planlama yaparak konsept çekimler oluşturun.
 3. Fotoğraflarınızda eğer model kullanıyorsanız, cildinin pürüzsüz olmasına özen gösterin.
 4. Fotoğraflarınız yalnızca eşya içeriyorsa renklerinin canlı olması için photoshop uygulamalarından yararlanın.
 5. Fotoğraflarınızın altına görselle uyumlu hashtagler bırakın!

ÖNEMLİ DETAY:

Stok fotoğrafı satışı yapan sitelerin ara yüzleri oldukça akıllıdır. Bu nedenle gereksiz hashtag yazmayın! Görselle uyumlu hashtagler yazarak avantaj sağlayın.

 • Fotoğraflarının kalitesinin düşmemesi adına profesyonel programlar haricinde bir işlem yapmayın.
 • Ayın belirli günlerinde fotoğraf yükleyecek şekilde çalışma takviminizi planlayın.
 • Her ay belirli sayıda fotoğraf yüklemesi gerçekleştirin. Ne kadar çok fotoğraf yüklerseniz o kadar çok para kazanırsınız 🙂

Mesleki deneyimlerinizi insanlarla paylaşarak para kazanın! Udemy’den Para Kazanmak yazımız sizlere özel oluşturuldu.

Fotoğraf Satarak Ayda 5.000 TL KAZAN

Fotoğraf Satarak Ayda 5.000 TL KAZAN
Stok fotoğrafçılığı kazanç

Gelelim hepinizin en çok merak ettiği konuya! Stok fotoğrafçılık ne kazandırır? Stok fotoğrafı satmak karlı bir iş mi?

Tüm kazanç sorularınızı yanıtlayarak içinizi rahatlatacağımdan emin olabilirsiniz.

Stok fotoğrafçısı olmayı son zamanların en popüler işlerinden biri yapan belirli noktalar var.

Advertisement
 • Kaliteli görsel içerik üreticisi olmak,
 • Dünyanın her noktasına görsel servisi sağlayabiliyor olmak,
 • Tüm müşteri ilişkilerinizde size yardımcı olan site ara yüzlerinin olması,
 • Ve elbette ki çok para kazanmak!

Uykunuzda bile para kazanmak için En İyi Pasif Gelir Kaynakları yazımızı inceleyin! Bu fırsatı kaçırmayın.

Bir stok fotoğrafçısı eğer başlangıçtan itibaren her ay belirli aralıklarla çok fotoğraf yüklemesi yaparsa, aylık net kazancı 5.000 TL oluyor.

Bu miktar fotoğraf yükleme aralığınız, fotoğraflarınızın kalitesi, kategorilere uyumluluğu gibi birçok noktaya göre değişiklik gösterebiliyor. Bir stok fotoğraf satma sitesinde 500’den fazla fotoğraf içeriğine sahip olursanız 3 ay içerisinde aylık 5.000 TL kazanmaya başlayabilirsiniz.

1 yıl sonra ise bu miktar giderek katlanarak 10.000 TL’ye kadar çıkabilir. E, bu kadar insanın bu işi yapmasının bir nedeni var değil mi? 🙂 Sevdiğiniz işleri yaparak çok para kazanmanız kadar tatmin edici bir şey olamaz…

Stok Fotoğrafı Nasıl Satılır?

Stok Fotoğrafı Nasıl Satılır
Stok Fotoğrafı Nasıl Satılır?

Stok fotoğraflarının satışı online siteler ya da mobil aplikasyonlar üzerinden yapılabilir. Satış yapılan online kanallar üzerinden kendinize bir hesap oluşturarak hemen fotoğraflarınızı satmaya başlayabilirsiniz.

Daha önce de sizlere stok fotoğrafı satabilmeniz için belirli sitelerin olduğundan bahsetmiştim. Şimdi biraz bu siteleri tanıyalım istiyorum.

Advertisement

Stok Fotoğraf Satılan Siteler

Bu yolculukta sizlere eşlik edecek iki en popüler ve güvenli satış kanalı bulunuyor. En çok kazandıran stok fotoğraf siteleri bunlar diyebilirim:

 1. iStock
 2. Gettyİmages

Dünya üzerinde stok fotoğraf işi yapan milyonlarca insan bu iki uygulama üzerinden para kazanıyor. En popüler stok fotoğraf uygulamalarını kullanmayı deneyebilirsiniz. Elbette bu iki site dışında da fotoğraflarınızı satabileceğiniz yerler bulunuyor. Bunlar,

Bu sitelerin tamamından “Satıcı Fotoğrafçı” unvanına sahip olarak fotoğraflarınızı satışa sunabilirsiniz. Türkiye stok fotoğrafçılığı için de bu siteleri tercih edebilirsiniz.

Stok Fotoğrafçılığı Eğitimi

Stok fotoğrafçılığı nasıl yapılır konusunda eğitim alabilirsiniz! Unutmayın işinizde ne kadar iyi olursanız, o kadar kazanabilirsiniz. Stok fotoğrafçılık eğitimi için online olarak eğitimler almak mümkün. Örneğin Udemy, Eğitim.kureselis siterinden yararlanabilirsiniz.

Stok Fotoğrafçılık Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Stok Fotoğrafçılığı Sıkça Sorulan Sorular
Stok Fotoğrafçılığı Sıkça Sorulan Sorular

Stok fotoğrafçılığı nedir? Artık biliyorsunuz… Şimdi stok fotoğrafı satmak konusunda en çok merak edilen soruları yanıtladım! Haydi son birkaç noktayı daha öğrenelim. 🙂

Bir önceki yazımız olan 50.000 TL ile Ne İş Yapabilirim? – 2022 EN KARLI İşler! başlıklı makalemizde bu konuda bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yapmak için tıklayn.

PARA KAZANMA

İzlenmeyi Artıracak YouTube İçerik Fikirleri- 30 VİDEO FİKRİ

youtube içerik fikirleri

Youtube içerik fikirleri arayanlara birbirinden farklı ve izlenmesi yüksek fikirler önerdim. En popüler Youtube video fikirleri sayesinde 2022 yılında kazançlı çıkacaksınız. Youtube mecrasından para kazananların sayısı her geçen gün artıyor. Rekabet çok fazlayken video içerikleri bulma konusunda zorlanıyor olabilirsiniz. İzlenmesi en yüksek olan ve Türkiye’de olmayan Youtube içeriklerini sizlere sıraladım. Eminim bu listenin içerisinden size […]

Okumaya devam et

PARA KAZANMA

Evde İmalat Fikirleri – EN İYİ 35 ÜRETİM FİKRİ!

evde imalat fikirleri

Sürdürülebilir ve karlı bir işletmeye dönüştürebileceğiniz birçok küçük ölçekli imalat fikirleri var… İster mum, ister çanta veya kıyafet üreten bir imalat iş fikri düşünebilirsiniz. Seçenek çok fazla! Aklınıza fikir gelmiyorsa ya da farklı seçenekler görmek istiyorsanız, bu yazı sizin için yazıldı! Bu yazıda evde ne üretebilirim? Ne imal edebilirim? Diyenlere bir çok cevap vereceğim. Eminim […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.