Temelden Satın Alınan Evden Cayma Hakkı Kullanma (ÖNEMLİ!)

Temelden Satın Alınan Evden Cayma Hakkı Kullanma (ÖNEMLİ!)
05.11.2020
A+
A-

Temelden satın alınan evden cayma hakkı, vazgeçmek istenilmesi halinde bazı şartlar dahilinde kullanılabilmektedir. Bu yazımızda, eve temelden giren kişi hangi durumlarda temelden cayma hakkını kullanabilir ya da hangi aşamada temelden cayma hakkını kullanamaz sorularına yanıt veriyoruz.

Müteaahit Firmanın Hatası ve Geç Kalması Nedeniyle Cayma Hakkını Kullanma

Temelden satın alınan evden cayma hakkı vazgeçilmesinin en temel nedenleri arasında müteaahit firmanın sözünde durmaması yatmaktadır. Birçok firma ya da şahıs söz verdiği zamanda eve başlayamıyor ya da inşaat sürecini sürekli ertelemek zorunda kalıyor. Bu da şartnamede süre belirtildiyse tüketici lehine vaz geçme hakkı tanımaktadır. Bu durumda olan kişiler temelden evden vazgeçebilirler.

Yani sizden değil de inşaat firmasından kaynaklı bir sorun varsa bunu öne sürerek henüz temelde olan evden vaz geçme hakkınızı kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Konut Kredisinde Evin Değeri Nasıl Hesaplanır?

Cayma Hakkının Doğru Zamanda Kullanılmasına Dikkat Ediniz

temelden-satin-alinan-evden-cayma-hakki

Her insan kirada oturmak yerine bir eve sahibi olmak istiyor. Sizde ev sahibi olmak isteyen kişilerden biriyseniz ve temelden ev satın aldıysanız, bilmeniz gereken bazı kurallar vardır. Özellikle insanlar ev satın aldığı zaman bu evi iade edemeyeceğini düşünmektedir; ancak durum böyle değildir. Temelden satın aldığınız evden cayma hakkınızı kullanmak istiyorsanız, yazımıza göz atmanızda fayda var.

Temelden Ev Satın Almak

İnsanların temelden ev satın almak için en çok başvurduğu yöntemlerden bir tanesi, temelden ev satın almak olmaktadır. Temelden ev satın aldığınız zaman, müteahhide düzenli olarak para öder ve evinizin yapım aşamalarına şahit olursunuz. Bu yöntemle ev satın alırken en çok dikkat etmeniz gereken konular; müteahhidin güvenilirliği ve imzaladığınız sözleşmedeki haklarınız olmalıdır.

Temelden Satın Alınan Evden Cayma Hakkı Nedir?

Yukarıda belirtildiği gibi evin inşaatının başlamasıyla birlikte müteahhide veya müteahhit şirketine belirli ücretlerde taksit ödemenizle ev satın aldığınız sisteme, temelden ev satın almak denmektedir. Bu sistemde müteahhit ile bir anlaşma imzalamanız gerekir. Anlaşmanın içerisinde ne kadar taksit ödeyeceğiniz, evin teslim tarihi gibi maddeler yer almaktadır.

Anlaşma içerisinde cayma hakkı bulunuyorsa ya da siz böyle bir hakkın eklenmesini sağladıysanız, bu evi almaktan vazgeçme hakkınız bulunmaktadır. Ancak bilinmesi gereken en önemli nokta, cayma hakkının kuralları olmalıdır. Satın alınan evden cayma hakkına son zamanlarda gelen düzenlemeler ile birlikte bu hakkın kullanımına yeni kolaylıklar getirilmiştir.

Buna da göz atabilirsiniz: İşkur Evlere İş Veriyor mu? Yapılması Gerekenler (11 FARKLI İŞ FIRSATI)

Temelden Satın Alınan Evden Cayma Hakkı Nasıl Kullanılır?

Tüketici haklarına getirilen düzenleme ile birlikte ev satın alan kişinin 14 gün içerisinde bu evden cayma hakkı bulunmaktadır. Önceki tüketici hakları sözleşmesine göre ev satın almaktan vazgeçildiği durumlarda müteahhit, sözleşmede belirtilen ücretin yüzde 20 – 40 arasında bir tutarı cayma nedeniyle talep edebiliyordu.

Yeni yapılan düzenlemeler sayesinde temelden satın alınan evden cayma hakkı için kullanıldığında müteahhit, sözleşmede belirtilen tutarın en fazla %2’sini ceza olarak alabilmektedir. Bu sayede isteyen herkes, temelden satın aldığı evden cayma hakkını kullanabilmektedir. Ancak ödemeniz gereken %2’lik tutarı göz önünde bulundurmanız gerekir. Örneğin 200 bin TL’lik bir sözleşme imzalayan bireyin cayma hakkını kullandığı zaman 4 bin TL ödeme yapması gerekecektir.

Bir önceki yazımız olan Sahte Para Nasıl Anlaşılır? Sahte Parayı Anlamanın Yolları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.