Türkiye Bor Madenini Neden Çıkarmıyor?  

Türkiye Bor Madenini Neden Çıkarmıyor?   
07.07.2017
A+
A-

 

Bor madeni dünya üzerinde en değerli madenler arasında yer almaktadır. Dünyada tüm bor madenleri rezervinin %80’i Türkiye’de bulunmaktadır. Uçak sanayiden, roket yakıtlarına kadar birçok alanda kullanılabilen bor madeni geleceğin enerjisi olarak kabul edilmektedir. Türkiye’de çıkarılan bor madeninin tamamının çıkarılıp işlenmesi sonrası satılması durumunda elde edilecek gelirin toplamı ile Türkiye’nin tüm dış borçlarının  ödenebileceği ve uzun yıllar Türkiye’yi rahatlatacak bir gelir bırakacağı ifade edilmektedir.

Peki bu bir şehir efsanesi mi? Yani bor madenleri satıldığında Türkiye’nin tüm borçları kapanacağı gibi kasası da ağzına kadar dolacak mı? Aslında bor madenlerinin tamamı çıkarıldığında bu mümkün olabilir. Türkiye’de bulunan bor madenlerinin değeri uzmanlara göre 1 Trilyon dolar civarındadır. Bu da büyük bir tutar anlamına gelmektedir.

Peki Türkiye bor madenlerini neden çıkarmıyor? Bor madenlerinin çıkarılmasına izin vermeyen dış ülkeler mi var? Halk arasında uzun yıllardır, Türkiye’de bulunan bor madenlerinin bilinçli bir şekilde çıkarılmadığı ve bundan dolayı da Türkiye’nin bor madenlerinden yararlanmadığı algısı hakimdir. Bu durum ders kitaplarına kadar girmiştir.

Ama durum sanıldığı gibi kolay değildir. Bor madeni evet çok değerli; ama çıkarılması ve işlenmesi sanıldığı kadar kolay değildir. Bor madeni şu anda Dünyaya yetecek kadar çıkarılmakta ve talep edilenden fazlası çıkarılmamaktadır. Bu şekilde her sene yaklaşık olarak birkaç milyon dolar gelir bırakan bor madeni maalesef sanıldığı gibi altın yumurtlayan bir tavuk gibi değildir.

Bor madenlerinin çok büyük paralar kazandırması için çıkarıp işlenmesi ve talepler doğrultusunda pazarlanması gerekmektedir. Ama talep gelmemesi durumunda, bor madeni çıkarılsa bile satılamayacaktır.

Özetle; bor madeni zengini bir ülkeyiz. Ve bor madenlerinin toplam değeri 1 trilyon dolar civarındadır. Ama bu madenin çıkarılması ve işlenmesi için uzun yıllarda daha ihtiyaç duyulmaktadır. Şu anda sadece ihtiyaç kadar çıkarıldığı için geliri de düşük olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Borsaya Kimler Müdahale Ediyor? BİST MANİPÜLASYONLARI başlıklı makalemizde borsada herif, borsada hisse alan kim ve borsada kim çıkıyor hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.