Visa ve Mastercard Arasındaki Fark Nedir?

Visa ve Mastercard Arasındaki Fark Nedir?
24.06.2020
A+
A-

Kullanmış olduğumuz kredi kartlarının alt köşesinde kartın hangi ödeme sistemine ait olduğu yazar ama pek dikkatimizi çekmez. Online alışveriş esnasında sistem visa mı mastercard mı diye sorduğunda kartımıza bakar ve ne olduğunu görürüz. Peki kartımız visa yada mastercard olması neyi değiştirir? Visa ve Mastercard arasındaki fark nedir? Visa, Mastercard ve Troy ödeme sistemleri nedir? Ön ödemeli kredi kartı nedir ? Şimdi yazımızda bu sorulara cevap bulacağız.

Visa ve Mastercard İki Rakip Aracı Finans Kurumudur

Kredi kartının sağ alt köşesinde visa ve mastercard logoları ödeme sistemi hizmetini sağlayan iki farklı ve birbirine rakip olan şirkettin ismidir. Aynı zamanda Visa Ve Mastercard iki rakip aracı finans kurumudur. Bankalar faiz ya da komisyon oranlarını dikkate alarak bu şirketlerden biri ile anlaşma yaparlar ve anlaşma yaptıkları şirket üzerinden kredi kartını hizmete sokarlar. Firmalar nakit para akışını banka kartlarına ve kredi kartlarına taşımayı amaçlarlar. Yani Visa ve Mastercard logolarını kullanan bu firmalar tüm dünyadaki bankalar için altyapı hizmeti sunan iki farklı firmadır.

Visa mı yoksa Mastercard mı Avantajlı

Visa mı yoksa Mastercard mı avantajlı sorusuna net bir cevap vermek zordur. Aslında kredi kartı kullanıcıları için operasyonel anlamda visa ve mastercard arasında hiçbir avantaj farkı bulunmamaktadır. Ama bankaların bu firmalarla anlaşmış olduğu vade, faiz ve komisyon oranı kart kullanıcılarına yansımaktadır. Ya da taksitlendirme imkanları farklı olabilmektedir. Bu anlamda kredi kartı kullanıcısı olarak hem mastercard hem de visa ya sahip olmak uygun ödeme koşullarından yararlanmak açısından faydalı olacaktır.

Visa Nedir?

Visa, kredi kartı kullanımı için alt yapı hizmeti sağlayan banka ile müşteri arasındaki köprü kurumdur. Daha çok Avrupa da bulunan bankaların üyeliğinin olduğu Visa şirketinin merkezi İngiltere’de bulunmaktadır. Ön Ödemeli sistemi kurun Visa Şirketinden hizmet alan kredi kartları 4 ile başlar. Visa Platinum olarak adlandırdığı seyahat ve restoranlarda özel indirimler sunduğu hizmetleri de vardır.

Mastercard Nedir/ Mastercard Ne İşe Yarar ?

Mastercard Şirketinin merkezi Amerika’dadır. 1966 yılından kurulan şirket Visa gibi müşteri ve banka arasında kart kullanımında aracı olan kurumdur. Geçtiğimiz dönemde Şampiyonlar Ligi ile yaptığı sponsorluk anlaşması ile şirketin ismi ön plana çıkmıştır. Ayrıca ilk çipli kart sistemini kurmuştur. Mastercard şirketine üye olan bankaların kartları 5 ile başlamaktadır.

Mastercard ne işe yarar sorusunun cevabı; Kredi kartı kullanıcıları açısından visa ya da mastercard kullanımı açısından hiç bir fark yoktur. Mastercard yapılan alışverişin kart ile ödenmesi için aracı olan bir ödeme sistemidir. Şirketin Platinum MasterCard ve World Elite MasterCard gibi seyahatler için özel indirimler ve avantajlar sağladığı farklı ürünleri vardır.

Kart Visa mı Mastercard mı Nasıl Anlaşılır

Kullandığımız kartın visa mı mastercard mı olduğu kartın üzerinden yazmaktadır. Kartın ön yüzünde genellikle sağ alt köşede aracı firmanın logoso yer almaktadır. Zaten firmaların logosu da kendi isimleridir. Yani kartın üzerinde VİSA yazıyorsa Visa Şirketine, mastercard logosu var ise Mastercard Şirketine ait ödeme sistemi kullanılıyordur.

Amerika’da Visa Mı Mastercard Mı Geçerlidir

Hayatımızda çok önemli bir yere sahip olan kredi kartları ne kadar nakit olarak hazırlıklı olsak da ön göremediğimiz bir durumda yardımımıza yetişir. Olmadık bir anda ihtiyacımızı giderir. Bu nedenle yurtdışına çıkarken de banka ve kredi kartımızı kullanmak isteriz. Yurtdışında Visa ve Mastercard logosu geçerli olan her yerde kredi ve banka kartı kullanılmaktadır.

Maxcimumcard Visa Mı Mastercard Mı?

Maksimumcard T. İş Bankası’na ait olan bir kredi kartı ürünüdür. Aynı zamanda bankamatik kartı olarak da kullanılan Maksimum Kredi Kartı Visa karttır. Merkezi İngiltere’de olan ve Avrupadaki bankaların kullandığı Visa Şirketi aracılığı ile kredi kartı hizmeti alınmaktadır.

Bunun dışında Akbank’a ait olan Axess kart bir Mastercard’dır. Yapı Kredi’ye ait olan Worl kart da Visa karttır.

Visa ve Troy Arasındaki Fark Nedir

Troy; Türkiye’de 2016 yılında BKM tarafından geliştirilen ve hizmete sunulan Visa ve Mastercard gibi bir ödeme sistemidir. Troy ismi Türkiye Ödeme Sistemi’nin kısaltılmasından oluşmuştur. Troy bu dışa bağlılığın azaltılması anlamında tamamen yerli bir ödeme sistemidir.

Troy, Visa gibi bir ödeme sistemidir. Visa ve Troy arasındaki fark ise Troy’un milli ve ödme sistemi olması ve ödeme ağının daha sınırlı olması, Visa’nın ise İngiltere’de geliştirilen ve daha ulusal olan ödeme ağı daha geniş olan bir firma olmasıdır.

Troy kart ve troy kart ile ödeme hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için https://troyodeme.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Ön Ödemeli Kredi Kartı Nedir

Ön Ödemeli Kredi kartları; şekil ve format olarak kredi kartına benzeyen ama banka tarafından bir limiti olmayıp elektronik para hesabı ile çalışan kartlardır. Kredi kartı gibi bir borçlandırma olmadan yatıran para kadar harcama imkânı sağlayan bir kart tipidir. Debit karttan farklı olarak da herhangi bir mevduat ya da cari hesaba ihtiyaç yoktur. Karta kontür mantığı gibi çalışmaktadır.

Ön ödemeli kartlar ile ilgili BDDK lisanlı ve denetimine tabi olan kuruluşlar bu hizmeti vermektedir.

Ön ödemeli kartlar, banka aracılığı olmayan ama banka ve kredi kartı gibi tüm atmlerden hizmetlerin alındığı, alışveriş yapıldığı ve yatırılan para kadar limiti bulunan kartlardır. Bu hizmeti veren kuruluşlar kart ile ilgili hizmet bedeli ya da yıllık aidat talep edebilmektedirler.

Bir önceki yazımız olan Almanya’dan Türkiye’ye para yollamak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.