Wowwo Senetle Araba Alırken Neye Dikkat Edilmeli?

Wowwo Senetle Araba Alırken Neye Dikkat Edilmeli?
01.05.2020
A+
A-

Senetle araba almanın en garantili yollarından bir tanesi de Wowwo ile araba almaktır. Wowwo senetle araba satışında en ilgi çeken sicili bozuk olanların da araba kredisi kullanabilmesidir. Her ne kadar şartsız ve avantajlı kredi imkanları tanısa da Wowwo ile elden taksitle araba alırken dikkat edilmesi gereken yönler var. Wowwo ile senetle araba alan kişilerin şikayetleri, memnuniyetleri kısaca tüm müşteri yorumlarını sizin için hazırladık.

Wowwo Senetle Araba Nasıl Alınır?

Senetle Araba Almak Güvenli mi?
Wowwo ile Senetle Nasıl Araba Alınır?

Wowwo aracılığı ile senetle araba almak isteyenler önceleri sadece wowwo internet sitesin Showroomunda beğendikleri araçları alabiliyordu. Son zamanlarda artan müşteri sayısı nedeniyle artık Wowwo Türkiye genelinde birçok galerici ile anlaşarak galerilerden de araba temin ederek senetle araba satmaya başladı.

Sistem kısaca şu şekilde yürüyor:

Siz Wowwo showroom ya da wowwo internet sitesi üzerinden arabaları beğeniyorsunuz. Beğendiğiniz arabayı senetle alabilmek için wowwoya gittiğinizde bir sözleşme imzalıyorsunuz. Buna göre arabanın değerinin %30’unu peşinat olarak ödüyorsunuz. Kalan ödemeler de 36 ay taksitle kredi şeklinde hazırlanıyor.

Wowwo Kredisinde Faiz Var Mı?

Birçok kişi 36 ay vadeli verilen araba kredisinde faiz var mı diye merak ediyor. Burada vade sayısı çok olduğu için tabii olarak faiz işlenmektedir. Oran olarak değişse de ortalama 30 bin TL kredi için 15 bin TL gibi bir faiz istenebilmektedir. Şöyle bir hesap yapılabilir; 50 bin TL değerinde olan bir araba aldınız. Bunun %30’u olan 15 bin TL’yi peşin ödüyorsunuz. Kalan 35 bin TL 36 aya kadar bölünüyor. Bu da faizi ile birlikte toplam 52-53 bin TL gibi bir rakam yapıyor. Peşinat olarak ödediğiniz rakamla toplandığında toplam 67-68 bin TL gibi bir fiyata gelmiş oluyor.

Wowwo Senetle Araba Almak Güvenilir Mi?

Türkiye’de senetle yapılan alışverişlerde karşı her zaman bir ön yargı vardır. Dolandırıcıların en çok kullanmış olduğu yöntem senet imzalatmak olduğu için araba almak isteyenler de ister istemez wowwo güvenilir mi sağlam mı diye sorgulamaktadır.

Wowwo Yeşil Holding şirketi bünyesinde kurulmuş ve sermayesi sağlam bir araç alım satım şirketidir. Yani kimlerin kurduğu biliniyor.

Bu sistem açık yani nasıl araba sattıklarını açık şekilde beyan ediyorlar. Üstelik aşağıda sıralayacağımız özellikler nedeniyle wowwo’dan araç almanın güvenilir olduğunu düşünüyoruz.

“Uyarı: Wowwo’dan araba alma konusunda inisiyatif okuyucularımızdadır. Kesinlikle bir yatırım ve alım-satım tavsiyesi değildir. “

1. Wowwo sattığı arabanın arkasında durduğunu ifade ediyor. Örneğin; 1 yıl ya da 25 bin KM yol garantisi sunuyor. Bu süre ve km boyunca araçtan kaynaklanan hataları şirket karşılıyor.

2. Wowwo’dan almış olduğunuz aracı henüz borcu bitmeden tekrar wowwo’ya satabilir ya da başka bir araçla takas edebilirsiniz.

3. Arabanın senet borcu bittiğinde hemen ipotek kaldırılır ve aracı istediğiniz gibi değerlendirebilirsiniz.

4. Senetler bankada durduğu için banka kanalı ile ödeme yapıyor ve resmi makbuzlar alıyorsunuz.

5. Wowwo SİL-TAKSİT sistemi mevcuttur. Başka biri için referans olmanız durumunda sizin bazı taksitleriniz silinebiliyor.

Wowwo Senetler Gecikirse Ne Olur?

Wowwo ile senet anlaşması yapıp senetleri imzalıyorsunuz. Wowwo şirketi bu senetleri hemen bankaya teslim ediyor. Siz ödemeleri artık banka hesabına yatırmak sureti ile senet borçlarınızı ödeyeceksiniz. Borcunuz bittiğinde size rehinli satılan arabaların da rehinleri kalkıyor. Peki araba senetleri ödenmezse ne olur? Wowwo araba senet borçları ödenmediğinde banka avukatı ve wowwo şirketi avukatları hemen senetleri protesto ederler. Bu şekilde her senet için ortalama 500-600 TL protesto parası cezası ödemek durumunda kalacaksınız.

Eğer senetler ödenmemeye devam edilirse wowwo arabaya rehinli olduğu için el koyacaktır. Arabanın eksper değeri belirlenir. Arabanın parası sizin borçları ödüyorsa borç kapatılır.

Wowwo’dan Araba Alanların Şikayetleri

Wowwo Türkiye genelinde herkese senetle araba sattığı için birçok kişi müşteri yorumlarından hareket ederek bu yerden araba almaya çalışmaktadır. Aşağıda Wowwo’dan elden taksitle araba alan kişilerin bazı şikayet konuları yer almaktadır.

Şikayet 1: 05.03.2020 tarihinde erken ödeme yapıp kapattığım borcum 40 gün geçmesine rağmen hala rehin kalkmadı.

Bu şikayet konusunda benzer birçok şikayet okuduk. Bunun temel sebebi tamamen senetleri elinde tutan banka ile wowwo şirketinin erken ödeme konusunda iletişim sorunudur. Yani bu tür mağduriyetler giderilebilir mağduriyetlerdir.

Şikayet 2: 15 aydır kesintisiz senet ödemesi yaptığım Wowwo firması Covid-19 sebebiyle ekonomik gücümüzün düştüğü bugünlerde 09.04.2020 de 3165 TL olan ödememi bugün 10.04.2020 3700 TL olarak 535 TL 1 günde faiz işleterek benden talep etmektedir.

Bu gibi şikayetlerin arttığı bir dönemdeyiz. Wowwo şirketi bu tür şikayetler konusunda daha hassas olup, mağdur olan vatandaşlara esnek ödeme imkanı tanıyabilir. Ama borçlar kanununda bu durumla ilgili bir madde olmadığı için wowwo’nun esneklik yapması tamamen onun inisiyatifinde.

Şikayet 3: İki sene önce nisan ayında sizden araç aldım şu anki kalan borcum 19.700 TL idi gecikme borcum falanda yoktu borcumu tamamen kapatmak istedim hiçbir indirim yapılmadı.

Erken ödemelerde indirim yapacağını taahhüt eden Wowwo bu konuda bazı mağduriyetlere neden olabilmektedir. Bunun sizin de başınıza gelmeden yapacağınız sözleşmede erken indirim hakkının nasıl hesaplanacağını önceden öğrenmelisiniz.

Sicili Bozuk Olanlar Wowwo’dan Elden Taksitle Araba Alabilir Mi?

Kredi sicili bozuk kişilere kredi çıkmadığı için ve wowwo da bir nevi kredi sağlayarak kişilere bu araçları verdiği için birçok kişi sicili bozuklara araba verilir mi diye merak ediyor. Wowwo’nun en ayırt edici özelliği burada ortaya çıkıyor. Wowwo kara listeye girmiş ve sicili bozuk olanlara da senetle araba veriyor. Bu anlamda içiniz rahat olabilir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Olmayanlara Kredi İmkanı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.