Evde Ek İş Olarak Ne Yapabilirim?

Evde Ek İş Olarak Ne Yapabilirim?
27.10.2020
A+
A-

Evde ek iş olarak ne yapabilirim, özellikle şu pandemi sürecinde hemen hemen herkesin sorduğu sorulardan bir tanesi. Ev hanımları, öğrenciler, ek iş isteyenler, ek gelir arayanlar ve işsiz olanlar için güzel haberimiz var. Evde boş oturmaktansa bu vaktini değerlendirip evde ek iş olarak kazanca çevirebilirsiniz. Sizler için yazımızın devamında tüm sorularınıza yanıt verdik. 

Günümüz şartlarında gerek geçim zorluğu gerekse artan işsizlik nedeni ile kişiler farklı meslek gruplarına yönelmeye de başladılar. Hayatın pahalılaşmasıyla alternatif işler meslek grupları haline ayrıldı ve hatta kursları açılarak eğitimler verilmeye bile başlandı. Halk eğitim merkezlerinin sağladığı ücretsiz eğitimler ile bir hobiyi bile belgeli bir meslek haline getirebilmek mümkün hale geldi. Oldukça geniş seçeneklerin yer aldığı evde ek iş olarak yapılacak işler ile insanlar hem hane gelirine katkıda bulunuyor hem de bir meslek sahibi olmuş oluyor.

Evde Ek İş Yaparak Ne Kazanabilirim?

Ek olarak bir meslek söz konusu olduğunda en önemli etken kazandırıp kazandırmadığı oluyor. Eğer tek olarak evde ek iş yaparak gelir kaynağı olarak adlandırılan bu işler ile geçim sağlanmak isteniyor ise bu aşamada çok kazandıran ve geçinmeyi sağlayacak düzeyde miktarlardan bahsetmek ne yazık ki biraz zor.

İlgili İçerik: Evde Yapılabilecek Ek İşler

Fakat haneye giren bir miktarın üzerine katkıda bulunmak ya da boş vakitleri değerlendirerek kazanç elde etmek isteniyor ise yan gelir sağlayan meslekler bu aşama da faydalı olabiliyor. Kazandırma miktarı seçilen ek mesleğin ne olduğuna ve ne kadar rağbet gördüğüne de bağlı olabiliyor.

Evde Ek İş Yapabileceğim İşler Nelerdir?

Yan gelir sağlamak için birbirinden farklı ve her yeteneğe göre alternatifler mevcut. Bu aşamada en çok tercih edileni araştırarak fazla miktarlar kazanma yolunu tercih etmek daha doğru olacaktır. Doğru ve kurallarına uygun şekilde yapıldığında iyi miktarlar kazandırabilecek iş grupları şu şekilde sıralanabilir;

İlgili İçerik: Evde Paketleme İşi Veren Firmalar 2020

 • Organik ürün yetiştirmek
 • Evde sipariş üzerine yemek yapmak
 • Makale yazmak
 • Doğum günü pastası yapmak
 • Oyuncak yapmak
 • Çevirmenlik
 • İnternet üzerinden alım satım işlemleri yapmak
 • Çocuk bakıcılığı
 • Yaşlı bakımı
 • Mum Yapımı
 • Terzilik
 • Temizlik işleri
 • Örgü gibi el emeği işleri
 • Kozmetik ürünleri satmak
 • Nikâh şekeri, nişan hatırası gibi özel günler için hediyelik eşyalar yapmak
 • Sosyal Medya Yöneticiliği
 • Özel ders vermek
 • Takı yapımı

Bu ve bunun gibi herkesin ilgi alanına ve becerisine göre yapılabilecek iş grupları vardır. Fakat önemli olan hangisinin daha çok kazandırdığını ve hangi yollar ile kendi reklamınızı oluşturulacağını bilmektir.

Organik Ürün Yetiştirme İşi

Organik ürün yetiştirmek ve satmak söz konusu olduğunda akıllara sadece pazarcılık gelebilir. Fakat organik ürün yetiştirip satmak sadece bundan ibaret değildir. Pazar alışverişi denildiği zaman hormon ve ilaç kullanımı söz konusu olabildiğinden kişiler bu şekilde yapılan alışverişlerden çekinmektedir.

İlgili İçerik: Evde Ek İş Yaparak Para Kazanmak

Bunun önüne geçmek için bahçede veya var ise tarlalarda tamamen organik ürün yetiştirerek güven sağlayarak bu şekilde kazanç sahibi olmak mümkündür. Zamanla büyüyerek daha fazla kazandırma hatta ana meslek olarak yapılabilecek bir iş ihtimali olduğundan son zamanlarda sosyal medya üzerinden bile oldukça sık bir şekilde yapılmaktadır.

Evde Sipariş Üzerine Yemek Yapmak

Kermeslerde veya doğum günü toplantılarında aynı zamanda yoğun iş temposu ile çalışan kişiler için ev yemeği yaparak geçim sağlamak mümkündür. Tercih edilme alanı çok geniş olan evde yemek yaparak para kazanmak özellikle ev gelirine katkıda bulunmak isteyen ev hanımlarının oldukça tercih ettiği bir ek iş alanıdır.

Makale Yazmak

İnternet üzerinden belirli sayfalar ile yazı yazma becerisini kullanarak ve geliştirerek önceleri küçük miktarlarda olsa da ilerisi için büyük miktarlarının kazanılabileceği bir başka ek meslek şeklidir. Belirli konuların verilerek yine belirtilen kurallara uyulması ile yazılan makaleler ile gelir elde etmek son zamanların en çok tercih edilen ek mesleklerinin arasında yer almaktadır.

İnternet Üzerinden Alım Satım İşlemleri Yapmak

Son zamanların en çok tercih edilen ek meslek gruplarındandır. Özellikle kadınların tercih ettiği bu alanda kullanılmamış veya çok az kullanılmış kıyafetlerin ve hatta akıla gelebilecek hemen hemen her eşyanın satım işleminin yapılmasıdır. Belirli uygulamalar üzerinden yapılan bu alım satımlar güvence imkânı da sunmaktadır.

İlgili İçerik:İnternetten Kıyafet Satmak

Yaşlı ve Çocuk Bakımı

Söz konusu yaşlı ve çocuk bakımı olduğunda belge sahibi olunması istenebilir. Ancak bu gibi işler güvenilir referanslar gösterilmek şartı ile belgesiz olarak yapılmaya devam edilmektedir. Fakat ücretsiz ve kısa süreli eğitimler ile belgeli bir meslek sahibi olmak oldukça kolaydır.

Örgü, Nikâh Şekeri ve Hediyelik Gibi El İşlerinin Yapımı

Tamamen yeteneğe bağlı olarak yapılan işlerdir. Organizasyon şirketleri tarafından hiç bir maliyet ödemeyerek verilen malzemeler ile yapılabildiği gibi kar gütmek amacı ile malzemeler temin edilerek ve el emeği göz önünde bulundurularak da yapılmaktadır.

İlgili İçerik: Evde Nikah şekeri Paketleme İşi Veren Firmalar

Ek gelir elde etmek amacıyla toplanan kadın grupları ile çok sayıda iş yapılmaktadır. Özellikle sosyal medya aracılığı ile tanıtım yaparak bu gibi işler ile oldukça iyi geçim sağlayan kişiler de oldukça fazladır.

Sosyal Medya Yöneticiliği ve Çevirmenlik Gibi Meslek Gruplarına Dahil Evde Ek İş

Belirli bir bilgi sahibi olmayı gerektiren ek işlerdir. Sosyal medya yöneticiliği ile evde bilgisayar başında önemli şirketlerin tanıtımını yaparak ve sosyal medya da daha fazla kişiye ulaşımı sağlayarak gelir elde etmek mümkündür. Aynı zamanda işin içine çevirmenlikte dâhil olduğunda her ülkeye hitap eden tanıtımlar yaparak iyi miktarlarda kazanç elde edebilirsiniz.

İlgili İçerik: Tiktok Para Kazanma

Güven Sağlamak

Belirtilen ek işleri yapmak için öncelikle güven sağlamak ve reklam yapmak her zaman önemlidir. Kişilerin çocuk bakımı, organik meyve satın alması, pasta siparişi gibi titizliğin ve becerinin ön planda olduğu işleri yaptırması için güven ön plandadır.

Bunu da güvenilir referanslar ile sağlamak ve günümüz şartlarının sosyal medya dallarından sağlamak mümkündür. Alım ve satımlarda önemli olanın karşılıklı güven olduğu unutulmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Şans Oyunları İle Para Kazandıran Kişiler Güvenilir Mi?   başlıklı makalemizde facebbok idda tahmin, şans oyunları danışmanları ve şans oyunu dolandırıcıları hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

 1. Bilgi erdoğan dedi ki:

  Bende mum paketleme işi yapabilirim ve çok sayı çıkartırım kaliti kotrolde uzun yıllar çalıştım. Izmirde yaşıyorum