Youtubedan Nasıl Para Kazanılır? (DETAYLI REHBER)

Youtubedan Nasıl Para Kazanılır? (DETAYLI REHBER)
08.11.2020
A+
A-

Youtubedan nasıl para kazanılır? Dünyanın en popüler video sitesi Youtube artık bir para kazanma platformu hâline geldir. Binlerce insan Youtube’da farklı uzunluklardaki videolarla para kazanıyor. Bunun için elbette bazı koşulları sağlamaları gerekiyor. Youtubedan para kazanmak için gerekli koşullar sağlandığında ek gelir elde edebilmeniz, hatta asıl işiniz olarak Youtube’u görebilmeniz bile mümkün.

Sosyal medyadan nasıl para kazanılır yazımızda da bahsettiğimiz gibi Youtubedan para kazanmak mümkün. Bir Youtube kanalı açarak işe başlayabileceğiniz açık. Çünkü önünüzdeki uzun yolu bir an önce kat etmeye başlamak için önemli bir adım Youtube kanalı açmak. Youtube kanalı açtıktan sonra da popülerleşmek için yaratıcılığınızı kullanmanız gerekiyor. Kişisel becerilerinizin yanı sıra bazı basit dokunuşlarla Youtube’u para kazanılabilir bir yere dönüştürmek mümkün. Youtubedan nasıl para kazanılır hakkında sizlere detaylı bilgi verdik.

Youtubedan Para Kazanma Yolları

Youtubedan Para Kazanma Yolları

Youtubedan para kazanma yolları birden fazla olurken, dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Youtubedan para kazanmak düşünüldüğü kadar kolay olmadığını belirtelim. Başta sabrınız iyi olması gerekiyor.

 • Youtube kanalınız ile Youtube iş ortağı olabilir ve videolarınız üzerinde gösterilecek reklamlardan para kazanabilirsiniz.
 • Kendi ürettiğiniz ya da bir başkasından aldığınız herhangi bir ürünü pazarlayıp satarak para kazanabilirsiniz.
 • Yaratıcı projeler ile kurgular yaparak izlenme sayılarınıza göre Youtubedan para kazanabilirsiniz.
 • Hayran kitleleri edinmeye başladıktan sonra hayranlarınızın projeleriniz için önerilerini dikkate alın. Onların içinde yer alacakları projelere destek olmalarını sağlayarak finansman edinebilirsiniz.
 • Ürettiğiniz video içerikleriniz için lisans alın. Bu sayede telif ücreti olarak belirli bir miktar para kazanabilirsiniz.
 • Kitlelerin peşinden gittiği ve etkilendiği kuruluşlarla ortak çalışmalar yapmak için fırsat kollayın. Bu tür kuruluşlar ve markalarla iletişime geçerek birlikte yer alacağınız projelerden para kazanabilirsiniz.

Youtube’da Kanal Açarken Dikkat Edilecek Hususlar

Youtube’da kanal açarken dikkat edilecek hususlar var. Bu yapılacaklar bilinçli bir planla hem sektöre daha etkili bir giriş yapabilirsiniz hem de ulaşılabilirlik adına önemli adımlar atmış olursunuz. Youtube kanalı açmak kolaydır. Fakat devamını getirmek herkesin harcı değildir.

Bunu da okumanızı tavsiye ederiz: Sosyal Medyadan Nasıl Para Kazanılır? (EN ÇOK KAZANDIRAN 4 PLATFORM)

Bir iki basit menüyü geçtikten sonra kanal oluşturulabilir. Ancak asıl önemli olan kanalı kurgulamak, yönetmek ve geliştirmektir. Video içeriklerinizle en çok izlenen ve takip edilen kanallardan biri olmak istiyorsanız Youtube kanalı açarken dikkat etmeniz gereken şu hususlar çok hayati önem taşır:

1. Amaç Belirleyin

Youtube kanalı açarken hemen aklınıza Youtubedan nasıl para kazanılır düşünmeyin. Para kazanmaktan önce amacınızı belirleyin. Para kazanmaya başlamak birkaç video ile gerçekleşmiyor. Bu konuda gerçekçi olmak en doğrusu. Bu yüzden kendinize Youtube kanalı açarken bir amaç edinmeniz çok önemlidir. Video içeriklerinin ne hakkında olacağı, neleri araştırabileceğiniz, nelere dikkat çekebileceğinize ilişkin bir yol haritası çizmek önemlidir. Bu, Youtube kanalı açmak için gerekli araştırmaları yapmanızı ve bilgi toplamanızı sağlayacaktır.

2. Ekipman Edinin

İlk etapta profesyonel ekipmanlara ihtiyacınız yok elbette fakat edinme imkânınız varsa tabii ki sizin için bir artı olacaktır. Ancak Youtube kanalı açarken ilk etapta ekipmanlarınızın eksiksiz olması, pahalı olmasından çok daha önemlidir. Videoların görüntü kalitesi, çekim teknikleri, ses, ışık ve akış çok önemlidir. Bunları pahalı ekipmanlarınız olmadan da sağlayabilirsiniz. Sadece araştırmak ve teknikleri öğrenmek için vakit harcamalısınız. Youtube para kazanma işini ciddiye alırsanız amaçlarınızı gerçekleştirmek hiç de zor değildir.

3. Kaliteli Kurgu

Dikkat çekici bir başlık, video altında yer alan açıklamalar, linkler ve ilginç bir önizleme… Bunlar da kaliteli kurgu ekipmanları arasındadır. Görsellerin ve yazının etkileyiciliği başta Google olmak üzere tüm online mecralarda da geçerlidir. Bir billboard olun. Videolarınızı bir billboarda dönüştürün. Kendi reklamınızı yapmanın en iyi yolu dikkat çekici bir kurguyla Youtube’da yer almaktır.

4. Süreç Yönetimi

Videoları yükleme sıklığınız ne olursa olsun sürecin iyi yönetilmesi adına etkileşimde olmak çok önemlidir. Bu yüzden videoların içeriklerinin belirli bir konsept taşıyıp taşımayacağına ilişkin karar vermeniz gerekecek. Bu da zaman akışı sırasında takipçiler gelirken beklentilerin ne yönde oluşacağını belirleyecek. Bu yüzden eğer konsept oluşturarak o doğrultuda ilerleyecekseniz çizginizi bozmadan video yayınlamanız gerekir. Bu, beklentilerin boyutunu ve seyrini önemli ölçüde belirleyici olmaktadır.

5. Kendinizi Markalaştırın

Youtube’da markalaşmanın yolu özgülükten geçer. Özgün ve tutarlı bir Youtube kanalı oluşturursanız bu hem takipçileriniz hem de Youtube tarafından karşılıksız bırakılmaz. Dolayısıyla özgünlüğü asla göz ardı etmemeniz ve benzersiz içerikler ile izleyici karşısına çıkmanız en doğrusudur. Bu konuda yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri kendinizi ve meraklarınızı tanımaktır. Merakınızı besleyen konular sizi heyecanlandırır. Heyecan duyduğunuz bir konuda da dikkat çekici ve merak uyandırıcı içerikler oluşturabilirsiniz. Bu sayede hem özgünlüğü hem de yaratıcılığı yakalamış olursunuz.

6. Hedef Kitle

Youtube’da video içerikleri ile hitap edeceğiniz hedef kitle oluşturmak da önemli kilit noktalardan biridir. Sizinle birlikte eğlenebilecek, sizin merak ettiklerinizi ve yayınlamak istediklerinize sadakatle tutunabilecek bir kitle ile hareket etmek size takipçi kazandıracaktır. Takipçilerin videolarınızı izlerken kendilerinden bir şey bulması, duygudaşlık ettikleri kişilere videolarınızı önermesi bu sayede olacaktır. Hedef kitle tarafından benimsenen videolar kendilerine benzer kitlelere de ulaşabilirliğinizi artıracaktır.

7. İstatistiklerinizi Önemseyin

İzlenme, beğeni, yorum ya da beğenilmeme sayılarınızı ve bunların kanalınıza katacaklarını önemseyin. Bunlar etkileşimde bulunduğunuz ve videolarınızı izleyerek sizinle duygudaşlık eden kitlenin varlığını benimsemek anlamına gelir. Çünkü istatistikler kanalınızı ileri taşımada basamak görevi görecektir. Videolarınızı yayınlarken gözeteceğiniz en önemli konulardan biri de budur. Video içerikleri bu istatistiki verilere göre düzeltilirse ya da konsept bu istatistiki verilere göre değiştirilirse başarı da kaçınılmaz olacaktır.

8. Takipçilerinize Kulak Verin

Takipçilerinizle etkileşim sizin varlığınızı ortaya koymak için izleyebileceğiniz doğru yollardan biridir. Takipçilerin yorumlarına yanıt vermede gecikmemek ya da onların yorumlarına videoda yer vermeniz gibi faktörler iletişim sınırlarınızı genişletecektir. Bunun dışında takipçilerin de videolarda kendilerine yer bulabilecekleri gibi bir beklentiyle sizi izlemeleri, izlenme sayılarına ve diğer istatistiki verilere de yansıyacaktır.

Youtube’da Hangi Kategoriler Para Kazandırıyor?

Youtubeda Hangi Kategoriler Para Kazandırır

Youtubeda en çok kazandıran kategoriler ile ilgili de söylenecek tek şey var, peki Youtube’da hangi kategoriler para kazandırıyor? İzlenme sayısı, kazanılan para ile doğru orantılıdır. Ancak bazı Youtube kategorileri çok izlenen videolardan daha fazla kazandıracak şekilde Youtube’da yer alabilmektedir. Youtubedan nasıl para kazanılır sorusuna cevap olarak verilecek en çok kazandıran kategoriler işte listesi:

İlginizi Çekebilir: Tiktok Para Kazanma Yolları (Tiktoktan Nasıl Para Kazanılır?)

1. Kredi Kartı İncelemeleri

Kredi kartı kullanımına ilişkin incelemeler oldukça fazla reklam alabilmektedir. Ancak Youtubeda kredi kartı incelemeleri bir reklam gibi olmamalıdır. Hem avantajlarından hem de dezavantajlarından bahsedilmelidir. Bu sayede en çok izlenilen ve takip edilen bir kanala sahip olunabilir.

2. Mortgage/Kredi Çekme ile İlgili Videolar

Kredi çektikten sonra ödeme süreci oldukça zordur. Bu açıdan bakıldığında insanlar kredi çekme süreci için de kendileri için en ekonomik şartlarda olanını seçmek isterler. Dolayısıyla mali yükü en az olan kredi çekme işlemi hakkında detaylı bilgi almak isteyenler için bir video kanalı açmak çok akıllıca olacaktır. Youtubeda kredi çekmek ile ilgili fikirlerin paylaşıldığı bir platform oluşturmak, üstelik işin içinde video da varsa oldukça popüler bir kanala sahip olabilmenizi sağlayabilir. Ayrıca yorumlar aracılığıyla sorunlarını paylaşan insanların da çözüm bulabilmelerine yardımcı olmak kanalın sadık takipçi sayısını artıracaktır. Bunun dışında kredi çekmek ile ilgili en avantajlı fırsatları sunan kuruluşlar size kendi tanıtımlarını yaptırmak için ücret ödeyebilir. Bu da sonunda sizin kazanacağınız anlamına gelir.

3. Sigorta

Bir sigorta yaptırmak, gelecekleri hakkında endişe duyan ve çeşitli yollarla geleceklerini garantiye almak isteyenler için hayati önem taşır. Bu konuda araştırma yapan insan sayısı bu yüzden oldukça fazladır. Sigortaların sunduğu koşulları ve insanların sigorta yaptırdıktan sonraki süreçle ilgili merak ettiklerini içerik olarak kullanan bir Youtuber olmanız, size çok şey kazandırabilir. Youtubeda sigorta poliçeleri hakkında bilgi almak isteyenlerin merakla takip edeceği bir kanal oluşturmak, birçok insana Youtube’dan ciddi paralar kazandırmaya devam ediyor.

4. Hisse Senedi Alım-Satım Tavsiyeleri

Finansal konularda video içeriği hazırlamak, sizin gibi para kazanma yolları arayan insanlarla ortak paydada buluşmak anlamına gelir. Dolayısıyla hisse senedi yatırımları ile ilgili detaylı bilgiler toplayıp bunları meraklılarıyla paylaşmak oldukça doğru bir hamle olabilir. Para, herkes tarafından talep edilen bir kavramdır ve bunu elde etme yolları insanlar tarafından merak edilir. Bu merakın yarattığı araştırma arzusunu besleyerek yayınladığınız videolar size para kazandırabilir.

5. Mühendislik Projeleri

Mühendislik alanına meraklıysanız ya da hâlihazırda bir mühendis iseniz, meslektaşlarınız ya da bu işe meraklı olanlarla fikir alışverişi yapılabilecek bir platform oluşturmak hiç de fena bir hamle değildir. En çok kazandıran beşinci kategori olan mühendislik alanı da reklam alabilecek videolar oluşturmak için harika bir seçim olabilir.

6. Web Sitesi Kurmak Konulu Kategoriler

Web sitesi kurmak oldukça zor ancak kârlı bir iştir. Bu işten para kazananların yanı sıra, web sitesine sahip olmak isteyenler de bu işe çok para harcarlar. Dolayısıyla kaliteli bir web sitesine sahip olmak isteyen bir firmanın bu konuda araştırma yapması elzemdir. Geri dönüşleriyle optimum yarar sağlayabileceğiniz altıncı kategoride web sitesi ile ilgili videolar bulunmaktadır.

7. Sağlık Ürünleri

Sağlık ürünleri kategorisi oldukça geniş bir yelpazedir. Ancak fitness, kilo verme, vücut geliştirme, kronik rahatsızlıklar, tedavi süreçleri, yoga, cilt bakımı, fizyoterapi gibi başlıklarda sağlık videoları çekerek de Youtube’un en çok kazandırdığı iş ortaklarından biri olabilirsiniz.

8. Otomobil İncelemesi

İnsanlar yaşamları boyunca genellikle bir ya da iki kez araç satın alır. Araç tutkunlarını bir kenara bırakalım. Dolayısıyla araç seçiminde oldukça titiz davranmak isteyenler tarafından otomobil incelemeleri büyük önem teşkil eder. Otomobillerin konforu, performansları, yakıt maliyetleri, yedek parçaları ve buna benzer içerikler taşıyan videolar da Youtube’un en çok kazandıran videoları arasındadır. Bu yüzden otomobil incelemesi yapılan kanallar oldukça sık izlenmekte ve takip edilmektedir. Milyonların takip ettiği ve otomobil alırken referans kabul ettiği bir video kanalına sahip olmak için hemen yola koyulabilirsiniz.

9. Elektronik Cihaz İncelemeleri

Bir elektronik ürünün benzer alternatifleri hakkında bilgi toplamak ve bunların incelemelerini yapmak videoya çekildiğinde ne kadar izlenebilir? Oldukça fazla… Youtube’un en çok kazandıran kategorileri arasında elektronik cihaz incelemeleri var. İnsanlar elektronik bir cihaza tonla para ödemeden önce etraflı bir araştırmaya girişiyorlar. Bu araştırmalarda başvurulan kanallardan biri olmak içinse video içeriklerinizin konseptini elektronik cihaz incelemeleri olarak belirlemeniz yeterli.

Youtubedan nasıl para kazanılır?

10. SEO, Google ve Online Pazarlama, Blog Oluşturma

Girişimcilik yolu ile para kazanmak isteyenlerin karşılaştıkları en önemli konulardan biri de internettir. İnternetten herhangi bir ürünün ya da hizmetin pazarlanması içinse SEO neredeyse tamamen zorunlu hâle gelmiş bir kavramdır. Bu konularda düzenli video içerikler yayınlayanlar, Youtube’dan en fazla para kazanma sıralamasında onuncu sırada. Hemen bir dijital pazarlama kanalı açmak için yeterli ve harekete geçirici bir durum bu.

Bunu da okuyabilirsiniz: İnstagram Takipçi İle Para Kazanma (İnstagramdan Para Kazanmak)

Youtube Para Kazanma Nasıl Açılır?

 1. İlk olarak Youtube para kazanma seçeneklerini aktif etmek istediğiniz Youtube hesabında oturumunuzu açmalısınız.
 2. Açılacak olan sayfada ekranın sağ üst köşesinde yer alan hesabınızın simgesine tıklayın.
 3. Aşağı inecek olan seçeneklerin yer aldığı küçük sayfada Youtube Studio seçeneğine tıklayın.
 4. Youtube Studio açıldıktan sonra ekranın sol tarafında yer alan menüden “Diğer Özellikler”e tıklayın.
 5. Diğer Özellikler menüsü içinden “Para Kazanma”yı seçin.
 6. Youtube İş Ortağı Programı şartları karşınıza Youtube tarafından getirilecektir. Bu şartları okuyarak “Kabul Ediyorum”a tıklayın.
 7. Şimdi bir Google Adsense hesabı oluşturun. Ya da zaten önceden açılmış bir Adsense hesabınız varsa bu hesabınızı kanalınıza bağlayın. (Yönergeleri izleyerek gerçekleştirebilirsiniz. Adsense hesabı, ödeme alabilmek için zorunlu olarak ihtiyaç duyacağınız bir hesaptır.)
 8. Adsense hesabınızda yer alan seçenekler arasından para kazanma konusuna ilişkin tercihlerinizi seçin ve ayarlarınızı yapın.
 9. Son olarak kontrol panelinize dönün ve ekranın sol tarafında yer alan Analytics sekmesine tıklayın.
 10. Üstte yer alan sekmeler arasından “Gelir”i seçin ve tahminî geliriniz hakkında fikir edinebileceğiniz kısımları okuyun.

Youtubedan Kaç Para Kazanılır?

Youtubedan nasıl para kazanılır sorusundan sonra ikinci merak edilen soru Youtubedan kaç para kazanılır? Youtube’da kanal takipçi ortalamaları göz önüne alındığında bir kanalın haftada en az bir iki video yayınlaması durumunda, eğer bir milyon takipçiye ulaşılmışsa ciddi bir kazanç ortaya çıkar. Sponsor gelirleri hariç bu kazanç iki video için yaklaşık 36.000 dolara denk gelir. Yani bir milyon takipçiniz varsa sadece bir haftada 36.000 dolar kazanç sağlama imkânınız olabilir.

Youtube kazancınızı çeşitli verilerle ortalama olarak hesaplayabileceğiniz siteler de mevcuttur. Bu siteler üzerinden ulaştığınız takipçi sayısı, izlenme sayısı ve sponsor gelirleri gibi faktörleri ortalama bir şekilde hesaplayabilir, başarılı bir Youtuber hâline gelmeniz durumunda ne kadar para kazanacağınız öğrenebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımları İçin Fazla Bilinmeyen Evde Para Kazanma Yolları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.