Ziraat Bankası Senetle Kredi Veriyor (BAŞVURU ŞARTLARI)

Ziraat Bankası Senetle Kredi Veriyor (BAŞVURU ŞARTLARI)
13.11.2020
A+
A-

Nakit ihtiyaçlar için kredi çekmek her zaman öncelikle ilk tercih olurken, buna alternatif olarak senetle kredi çekmek de mümkündür. Bu konuda Ziraat Bankası senetle kredi veriyor ve istediği birkaç bazı şart bulunuyor. Özellikle ticari işletmelerin acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak için onlara senetle kredi imkanı vermektedir. Senet karşılığı avans kredisi veren Ziraat bankası, ihtiyaç doğrultusunda fazla olmamak kaydıyla yardımcı olmaktadır. Peki, ziraat bankası senetle kredi başvurusu nasıl yapılır, şartları nelerdir, diyorsanız yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

İşletme sahipleri, sahip oldukları senetleri Ziraat Bankasına sunarak, senet değeri kadar nakit avans kredisi kullanabilir. Senet risk değerlendirmesi yapıldıktan sonra, banka şubesinin belirlediği limit kadar tahakkuk edilecek faizle birlikte senetle nakit verilmektedir. Ziraat Bankası senetle kredi almak için yapılması gerekenleri ve şartları tek tek yazdık. İşte tüm yönleri ile senetle kredi çekmek.

Günü Gelmemiş Senetleri Nakit Paraya Çevirebilirsiniz

Ticari faaliyetlerde senetle iş yapmak kaçınılmazdır. Bu sayede günü gelmemiş senetleri nakit paraya çevirebilirsiniz. Ama günü gelmiş olan ödemelerin yapılabilmesi için sıcak para ihtiyacı olmaktadır. Eldeki senetleri ödeme günü gelmemesine rağmen nakit paraya çevirebilir ve düşük faizler ile erkenden bankadan paranızı alabilirsiniz.

Ziraat Bankası’nın sunmuş olduğu hizmet özetle şudur; elinizde bir senet var. Bu senedin ödeme günü henüz gelmemiş; ama bunu hemen paraya çevirmek istiyorsunuz. Bu senedi bankaya götürerek aynı gün içinde nakit paraya çevirebilirsiniz. Bunun için bir komisyon da ödemiyorsunuz. Ama Ziraat Bankası bu işlemi senet nakit avans şeklinde yaptığı için size verilecek olan nakit avans vadeli ve faizli olacaktır. Söz gelimi 10 bin TL alacaksanız bu 3 ayda 11 bin TL olarak artabilir.

Ziraat Bankası Senetle Kredi Çekme Şartları

Ziraat Bankası’ndan senetle kredi çekebilmek için sahip olmanız gereken şartlar arasında öncelikle senet sahibinin sicilinin temiz olması gerekmektedir. Senet her ne kadar sizin olsa da sizden daha önemli olarak senetleri imza altına alan ve asıl borçlu kişinin bankalar nezdinden senet sicilinin iyi olması gerekmektedir. Banka riskli ve ödemesi sorunlu olacak olan senetleri kabul etmeyebilir. Bununla ilgili daha önce çek endeksi hesaplaması yapılmaktaydı. Artık bazı bankalar senet risk endeksi de yapıp kişilerin senet sicilini sorgulayabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Kredi Sicil Affı Çıkar Mı? SON DAKİKA 2020

Senetlerin ödemelerinde herhangi bir problem olmayacağına banka kanaat getirirse o zaman senet karşılığında kredi çıkartılacaktır. Çekilecek nakit avans kredinin limiti senetteki miktara göre belirlenmektedir. Senette 20 Bin TL yazıyorsa kişiye 20 bin TL civarında ödeme yapılır. Bu rakamın üzerinde ayrıca faiz eklenerek vadeli şekilde kişilere ödeme imkanı tanınır.

Ziraat Bankası Senetle Kredi Çekme Başvurusu 

Ziraat bankasın senetle kredi çekme başvurusu için şubeye giderek gerçekleştirebilirsiniz. Sizden istenen senetle kredi çekme şartları yerine getirdiğiniz sürece gerekli koşullar göz önünde bulundurularak yardımcı olacaklardır. Ziraat bankasının resmi sitesine “Buraya Tıklayarak” gidebilir ve başvuru hakkında diğer detayları da görebilirsiniz. Ziraat Bankasında senetle kredi işlemlerinde uygulanan faiz oranları uygulanırken göz önünde bulundurulan kriterler şunlardır;

  • Senet sahibinin risk durumu
  • Senet ödeme günün uzaklığı
  • Çekilecek avans kredinin miktarı

Senet sahibinin risk durumu arttıkça kredi faiz oranı ve diğer kesintiler artar. Yine senet ödeme günün uzak olması da senet masraflarını ve bankanın alacağı faiz miktarında artışlara neden olacaktır. Son olarak tekrar belirtelim ki, söz konusu Ziraat senetle kredi imkanı sadece ticari işletmeler için geçerli olup şahısların sahip oldukları senetlerde bu kredi imkanları verilmez.

Bunu da okuyabilirsiniz: Senetle Kredi Veren Faktoring Şirketleri (2020 LİSTESİ)

Bir önceki yazımız olan Sigortasıza Kredi İmkanı Veren Bankalar Ve Püf Noktaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.