finansportali.net

GİRİŞİMCİLİK

Büyükbaş Besi Çiftliği Kurmak – Nasıl Kurulur? Maliyeti?

büyükbaş besi çiftliği kurmak

Büyükbaş besi çiftliği kurmak Türkiye’de oldukça kar getirecek bir iş fikri olarak karşımıza çıkıyor. Potansiyel olarak karlı bir yatırım fırsatı olmasından kaynaklı olarak birçok kişi tarafından araştırıluyor. Elbette bunun için bilinmesi gerekenler var.

Büyükbaş hayvan çiftliği kurmak düşünüldüğü kadar kolay bir iş değildir. Planlanması gereken bir çok aşama vardır. Sizler için bunları araştırdım.

2023 Büyükbaş besi çiftliği maliyetine kadar en ayrıntılı bilgileri aktardım. Büyükbaş besi çiftliği nasıl kurulur? Öğrenmek için okumaya devam edin!

Advertisement

Büyükbaş Besi Çiftliği Kurmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

büyükbaş besi çiftliği kurmak
büyükbaş besi çiftliği kurmak

Büyükba besi çiftliği kurmak üzerine düşünülmesi gereken bir iştir. Ciddi bir sermaye gerektirir. Maliyet kısmında sizlere bunu ayrıntılı olarak anlatacağım. Bu çiftliği kurmadan önce bilmeniz gereken bazı konular var. Zira çiftliğinizin başarılı olup, devam etmesi için bu bilgiler çok önemli.

Büyükbaş besi çiftliği kurmak için yerin, barınma koşullarının, yem ve su kaynaklarının, veteriner hizmetlerinin, pazarlama stratejilerinin vs. doğru bir şekilde ele alınması ve irdelenmesi gereklidir.

Bu sektördeki rekabetin ve masrafların da göz ardı edilmemesi gerekiyor. Türkiye’de büyük baş çiftliği kurmak mantıklı bir fikir olabilir fakat bu işin yürümesi için doğru stretejiler, yönetme ve sermayenin önemi asla unutulmamalıdır. 

Benzer Yazı: Tavuk Çiftliği Kurmak

Büyükbaş Besi Çiftliği Nasıl Kurulur?

Büyükbaş Besi Çiftliği Nasıl Kurulur?
Büyükbaş Besi Çiftliği Nasıl Kurulur?

Başarılı bir şekilde büyükbaş besi çiftliği açmak için doğru adımların atılması ve planlamanın iyi yapılması gerektiği konusunda hemfikiriz. Peki, adımları nasıl atmalıyız, nelere dikkat etmeliyiz? Bunları sizlere aktaracağım. Büyükbaş besi çiftliği nasıl kurulur? İşte şu adımlara dikkat ederek:

1- Gerekli Sermayenin Belirlenmesi

Büyükbaş besi çiftliği nasıl kurulur? İlk yapmanız gereken sermayenizi belirlemektir. 50 başlık mı 100 başlık mı yoksa 200 başlık besi çiftliği mi kuracaksınız?

Advertisement

Buna göre arazinizin büyüklüğü, gerekli olan diğer giderler belirlenir. Sermayenize en uygun olacak şekilde çiftliğinizi kurabilirsiniz. 

girişimcinin, öncelikle çiftliğin kurulacağı bölgedeki arazi maliyetlerini, işletme maliyetlerini, hayvanların satın alma maliyetlerini, yem ve ilaç maliyetlerini ve diğer giderleri dikkate alması gerekmektedir.

Öneri: En Karlı İş Fikirleri

2- Çiftliğin Arazisi

Büyükbaş besi çiftliği kurmak için çifliğin konumu, arazisi çok önemlidir. Verimlilik oranı, yeşil alanı yüksek bir yerde olması ve çiftlik için mevzuat yönetmelklerine uygun bir yerde olması gerekiyor.

Advertisement

Sulak, bataklık ve baraj projesi kapsamındaki arazilerde hayvan çiftliği açılamıyor. Çiftlik arazisinin alanı remi görevlilerince belirlenen sağlık koruma bandı mesafesine yeterli uzaklıkta olması gerekiyor.

Alanın çevresi duvar ya da tel örgü ile çevrili olması gerek. Sağlık koruma bandı kuralını tamamlayıp, ruhsat almak için hayvansal atıkların giderilmesine olanak sağlayan fosseptik çukurları gereklidir.  Ayrıca arazide su, elektrik tesisatlarının olması gerekiyor. 

büyükbaş besi çiftliği
büyükbaş besi çiftliği

3- Çiftliğin Barınma Koşulları

Büyükbaş besi çiftliği kurmak için dikkat etmeniz gereken diğer adım, çiftlikteki hayvanların barınma koşullarıdır. Hayvanların sağlıklı bir şekilde yetiştirilmesi, çiftliğin başarısı için çok önemlidir.

Hayvanlar ihtiyaçlarını karşılayabilmesi ve besinlerini alabilmeleri için çevresel atıklardan etkilenmemelidir. Bu, hayvanların rahat edebileceği ve doğal ihtiyaçlarını karşılayabileceği bir ortamın oluşturulması anlamına geliyor. 

4- Yem – Su Kaynakları

Büyükbaş besi çiftliği kurmak için yem – su en önemli unsurlardan. Hayvanların sağlıklı bir şekilde yetiştirilmesi için yem ve su kaynakları çok önemlidir. Hayvanlar yeterli ve düzenli şekilde beslenmesi gereklidir. Bunun için kaliteli yem ve su kaynakları gereklidir. 

Advertisement

Bunun yanında büyükbaş besi çiftliğindeki en önemli gider kalemlerinden birisi yemdir. Bu gideri en aza düşürebilmek için arazinin yem bitkilerine yakın olması ve yetiştirilmeye uygun olması mühim bir konudur. 

büyükbaş besi çiftliği kurmak

5- Veteriner Hizmetleri

Hayvan besi çiftliği kurmak için bir diğer adımınız veteriner hizmetini nasıl sağlayacağınızdır. Hayvanlarınızın sağlığı ve oluşabilecek hastalıkları sizin büyük zarar etmenize neden olabilir.

Düzenli olarak kontrol edilmeleri ve sağlık problemlerine zamanında müdahale edilmesi önemlidir. 

6- Riskler

Büyükbaş çiftlik kurmak kazançlı fakat bir o kadarda riskleri olan bir iştir. Bu riskleri işin en başında belirlemeniz sizin için iyi olabilir.

Advertisement

Maliyetler, rekabet, doğal afetler, hayvanların sağlıkları gibi birçok riskle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yüzden risklere karşı önlemleri almalısınız. Böylelikle en az zararla risklerden kurtulmuş olursunuz. 

7- Pazarlama Stratejileri

Üretilen ürünlerin doğru bir şekilde pazarlanması, çiftliğin karlılığı için önemlidir. Bu nedenle, pazarlama stratejileri doğru bir şekilde belirlenmeli ve ürünlerin doğru bir şekilde pazara sunulması sağlanmalıdır. Büyükbaş besi çiftliği kurmak hakkında devam edelim.

Büyükbaş Besi Çiftliği Maliyeti

Büyükbaş Besi Çiftliği Maliyeti
Büyükbaş Besi Çiftliği Maliyeti

Büyükbaş besi çiftliği maliyeti, Türkiye’de birçok farklı faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Çiftliğin konumu, büyüklüğü, kullanılan ekipmanlar, hayvan sayısı, hayvanların beslenmesi, çalışanların maaşları ve diğer giderler gibi faktörler, maliyeti etkileyen unsurlardan bazılarıdır.

Sizlere örnek olarak bir maliyet hesaplaması yapacağım. 100 başlık besi çiftliği maliyeti hesaplayalım. Besicilik yapacaksanız dana almanız gerekiyor.

Ortalama hayvan başına 50.000 TL ödemeniz gerekecek diyelim. Hayvanları almak için 4 milyon TL‘niz olması gerekiyor. Yavru olanları tercih ederseniz daha düşük fiyata bulabilirsiniz.

Advertisement

Buna ek olarak arazi, arazinin koşullarının sağlanması, yem, su, elektrik, ahır, çalışanların giderleri hesaba katılarak bir hesaplama yapılmalıdır. Diğer tüm giderler farklılıklara neden olduğu için sizin tarafından hesaplanması daha doğru olacaktır. Ancak 100 baş hayvan için 10 milyon TL‘yi gözden çıkartabilmelisiniz. 

Param yok ama iş kurmak istiyorum diyorsanız, yazımızı okuyabilirsiniz.

Büyükbaş Besi Çiftliği Kurmak için Hayvan Irkı Tercihi

Büyükbaş besi çiftliği kurmak isteyenlerin aklındaki en büyük sorulardan biri de hayvanın ırkı ne olmalı? Sorusudur. Besi çiftliği için kültür ırkları besi de daha çok tercih edilen ırklar arasında limuzin, belçika mavisi, kırmızı alaca, simental, şerole gibi ırklardır.

Kesime gittiğinde daha fazla randıman alabileceğiniz hayvanlardır. Yerli, kırma ırklarla bu işe giremez miyim? diyorsanız eğer tabi ki girebilirsiniz. Ancak kesimde yerli ırk size daha az bir randıman sağlayacaktır. Bunu da göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Besi Çiftliği Kurmak İçin Devlet Destekleri

Besi Çiftliği Kurmak İçin Devlet Destekleri
Besi Çiftliği Kurmak İçin Devlet Destekleri

Hayvancılığın geliştirilmesi için devlet hayvancılıkla ilgilenecek olan vatandaşlara birçok destek sağlamaktadır. Büyükbaş besi çiftliği için devlet desteklerinden faydalanabilirsiniz.  

Tarım ve Orman Bakanlığı Destekleri: Tarım ve Orman Bakanlığı, tarım  ve hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren işletmelere yönelik çeşitli destekler sağlamaktadır.

Advertisement

Bunlar arasında besi hayvancılığı için yatırım, modernizasyon ve işletme desteği gibi programlar yer almaktadır. Hayvancılık desteklemeleri altında aşı, hayvan başı ödeme, koruma gibi destekler söz konusudur. 

Bir önceki yazımız olan Kuyumcu Dükkanı Açmak 2023 | Şartları ve Maliyet Bilgisiyle! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Advertisement

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

GİRİŞİMCİLİK

Kuyumcu Dükkanı Açmak 2023 | Şartları ve Maliyet Bilgisiyle!

kuyumcu dükkanı açmak

Kuyumcu açmak istiyorum diyorsanız sizlere rehber bir içerik hazırladık! Kuyumcu dükkanı açmak için bilmeniz gereken tüm detayları inceledik… Kuyumcu nasıl açılır, tam anlamıyla öğreneceksiniz. Ek olarak kuyumcu açma maliyeti hakkında da bilgiler bulabileceksiniz. Kuyumculuk nasıl yapılır diyorsanız, bu içerikte her detayı öğreneceksiniz. Özellikle kuyumcu dükkanı açmak için kaç kilo altın gerekir gibi birçok soru soruluyor. […]

Okumaya devam et

GİRİŞİMCİLİK

Butik Açmak 2023 | Maliyeti ve Kazancı! Butik Nasıl Açılır?

butik açmak

Giyim sektörü en çok kazandıran ve karlı sektörlerden bir tanesi. Butiklerde bu sektörde başarıyı yakalayanlardan… Butik açmak istiyorum kıyafetleri nereden alabilirim diye soruyorsanız, bu konuda bir düşünceniz yoksa, yazıyı okumaya devam edin! Ek olarak toptancılara ulaşma yöntemlerine de değineceğiz. Sermayenizi değerlendirecek, kendinize göre bir iş arıyorsanız, butik açma aradığınız iş olabilir. Fakat iş hakkında mutlak […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.