finansportali.net

GİRİŞİMCİLİK

Kuyumcu Dükkanı Açmak – 2022 Şartları ve Maliyet Bilgisiyle!

Kuyumcu dükkanı açmak

Kuyumcu dükkanı açmak istiyorum diyenlere rehber bir yazı hazırladım! Kuyumcu açmak için bilmeniz gerekenler burada! Kuyumcu nasıl açılır? Kuyumcu açmak için gerekenler neler? Şimdi öğrenin…

Kuyumculuk nasıl yapılır? Kuyumcu dükkanı açmak için kaç kilo altın gerekir? Gibi aklınızda birçok soru olduğuna şüphem yok. Kuyumculuk yüzyıllardır en karlı meslekler arasında yer alıyor. Belli bir sermayeniz varsa ve iş kurmak istiyorsanız, kuyumculuğu mutlaka bir düşünmelisiniz. İpuçlarıyla, en çok sorulan sorularla ortaya bir yazı çıkardım.

Kuyumcu ne kadar kazanır? Kuyumcu dükkanı açmak için gerekli belgeler neler? Kuyumcu açma maliyeti 2022 yılı için en güncel bilgileri bu yazıda bulabileceksiniz.

Advertisement

Kuyumculuk hakkında fikir sahibi olmak isteyenler ve dükkan açma düşüncesi olanlar yazıyı atlamadan okumaya devam etsin! 🙂

Kuyumcu Açmak Karlı mı?

Kuyumcu dükkanı açmak

Kuyumcu dükkanı açmak

İlk başta kuyumcu dükkanı açmak için en merak edilen soruyu cevaplamak istiyorum. Kuyumcu açmak karlı mı? Doğru konuşacak olursam, eskiden kuyumcu dükkanı açmak çok karlı bir iş fikriydi. Şu an geçmişe oranla baktığımızda eskisi kadar karlı olmadığını görebiliyoruz. Ancak bu durum karsız bir iş olduğunu kanıtlamaz.

Altın fiyatlarının son dönemlerde inanılmaz yükseğe erişmesi, kuyumcu açmak isteyenler için de sorun teşkil ediyor. Çünkü sermayenizin gerçekten yeterli olması gerek. Önceden yarı yarıya açabileceğiniz bir kuyumcuyu, günümüzde daha yüksek bir sermaye ile açmak durumdasınız. Gerçekten yeterli sermayeniz varsa, doğru adımlarla açacağız bir kuyumcu dükkanı, büyük kar marjı oluşturabilir.

Rekabet ortamında başarılı olacağınıza inanıyor ve kuyumculuk nasıl yapılır ? Biliyorsanız, aradığınız iş bu olabilir. Sizlere ipuçlarıyla kuyumcu dükkanı açmak için bilmeniz gerekenleri sıralayamaya devam edelim.

Sermayenizi emlak ofisi açmak için de değerlendirebilirsiniz… Detayları okumak için kırmızı yazıya tıklayın!

Kuyumcu Ne Kadar Kazanır?

Kuyumcu Ne Kadar Kazanır?

Bir kuyumcu ayda ne kadar kazanır ?

Hazır kuyumcu dükkanı açmak karlı mı? Sorusunun cevabını vermişken, kazanç kısmına da değinelim. Kazanç kısmını etkileyen birçok faktör var. İşlek bir yerdeki kuyumcu dükkanı ile ıssız bir sokaktaki kuyumcunun kazancı aynı olmayacaktır elbet.

Sizlere ortalama bir dükkana sahip kuyumcu ne kadar kazanıyor? Bunu açıklayacağım. Unutmayın, daha iyi stratejilerle bu kazancı artırmak sizin elinizde. Bir kuyumcu ayda ne kadar kazanır? Kuyumcu dükkanları giderleri düştüğümüzde net olarak 20.000 TL – 200.000 TL arasında bir kazanç sağlayabilmekte.

Kuyumcu Açma Maliyeti 2022

Kuyumcu Açma Maliyeti

Kuyumcu dükkanı açmak için ne kadar sermaye gerekir

Kuyumcu dükkanı açmak için ne kadar sermaye gerekir ? En sık sorulan sorulardan birisi bu. Kuyumcu açmak için belli bir sermayenizin olması gerektiğini zaten biliyorsunuz. Fakat ortalama olarak ne kadar bir sermaye gerekiyor açıklayacağım.

Kuyumcu açma maliyeti 2022 yılında da oldukça değişken diyebilirim. Hangi şehirde, nasıl bir konumda, hangi ürünlerle bir dükkan açacağınız maliyetinizi belirleyen noktalardan. Kaç kilo ve ayarda altınla işe gireceğiniz de önemli tabii.

Advertisement

Net olarak bir maliyet olmasa da başarılı olabilecek bir kuyumcu dükkanı için ortalama olarak 2.000.000 – 3.000.000 TL sermaye gerekir. Eğer kendi dükkanınız varsa ve ürünleri temin edeceğiniz yerle iyi bir anlaşma yapabilirseniz, gider maliyetlerini düşürebilirsiniz.

Kuyumcu Açma Şartları 2022

Kuyumcu Açma Şartları

Kuyumcu Açma Şartları 2022

Kuyumculuk yapmak düşündüğünüz kadar basit değil. Kuyumcu açma şartları için uygun olmalısınız. Kuyumcu açma şartları  2022 yılında şu şekilde:

 1. Ustalık belgesi sahibi olmak.
 2. Yeterli sermayeye sahip olmak.
 3. Kuyumcu dükkanı açmak için gerekli belgeleri toplayabilmek.
 4. Ustalık belgesi alabilmek için en az ilkokul mezunu olmak gerekiyor.
 5. 22 yaşı tamamlamış olmak.

Bu dört şartı karşılayabiliyorsanız, kuyumcu dükkanı açmak için önünüzde bir engel yok diyebirim. Ustalık belgesi burada en önemli şart. Belgeyi nasıl alacağınızı sizlere anlatayım.

İlginizi çekebilir: Düğün Altınları Nerede Saklanır?

Kuyumcu Dükkanı Açmak için Ustalık Belgesi Nasıl alınır?

Kuyumcu dükkanı açmak için ustalık Belgesi

Kuyumcu dükkanı açmak için ustalık Belgesi

Kuyumcu dükkanı açmak için en önemli şart, işletme sahiplerinden az az birisinin ustalık belgesinin olması. Peki, kuyumcu dükkanı açmak için ustalık belgesi nasıl alınır ? Ustalık belgesi almadan önce kalfalık belgesi almanız gerektiğini belirteyim. Ardından ustalık belgesi alıyorsunuz.

Kalfalık belgesi için uygun meslek koduna bağlı, 1 günlük sigorta getirmeniz gerekiyor. Yaş olarak da 22’yi tamamlamış olmalı. Yazılı ve uygulamalı sınava bu şekilde girebiliyorsunuz. İkisinin ortalaması 50 olduğunda ustalık belgesi sınavına girebiliyorsunuz. Sınav klavuzu için tıklayın.

Ustalık belgesi için 1800 SGK prim gününüzün alanınızla ilgili yatması gerekiyor. 1800 günde 5 yıla tekabül ediyor. Yani alanda 5 yıllık bir tecrübeniz olması gerekiyor. Daha önce alanla ilgili sigorta girişiniz yoksa, kuyumculuk eğitimi veren mesleki eğitim merkezlerine kayıt olmalısınız. 4 yıl boyunca eğitim alarak, sigortanız olmadan bu belgelere sahip olabilirsiniz.

Daha fazla detay için izleyebilirsiniz.

Advertisement

Kuyumcu Dükkanı Açmak İçin Kaç Kilo Altın Gerekir?

Kuyumcu açmak isteyenlerin aklındaki en büyük sorulardan birisine değineceğim. Kuyumcu dükkanı açmak için kaç kilo altın gerekir ? Kuyumcu dükkanı ne kadar fazla altınla dükkan açarsa o kadar fazla kazanç sağlayacak demektir.

Başlangıç için ne kadar altın gerekir diyorsanız, en az 5 kilo altında yola çıkmak mantıklı olacaktır. Az altında ve düşük ayarda altında dükkan açmanız, gelirinizi düşürür

Kuyumcu Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler

Kuyumcu dükkanı açmak için gerekli belgeler

Kuyumcu dükkanı açmak için gerekli belgeler

Kuyumcu dükkanı açmak için gerekli belgeler tarafınızca toplanmalı. Kuyumcu açmak için gerekenleri aşağıda bulabilirsiniz:

 1. Ustalık belgesi.
 2. Nüfus cüzdanı sureti ve ikametgah senedi.
 3. 2 adet fotoğraf.
 4. Tapu fotokopisi.
 5. Sabıka kaydı
 6. Yapı kullanma izin kağıdı.
 7. Dükkan kiralık ise kira mukavelesi aslı veya noter tasdikli sureti.
 8. Vergi levhası fotokopisi.
 9. İlgili Esnaf odası veya Ticaret odası kaydı fotokopisi.
 10. Sigorta veya bağ kur belgesi ya da emeklilik cüzdanı fotokopisi.
 11. İtfaiyeden yangın önlemi raporu
 12. Kimlik bildirimi belgesi fotokopisi.
 13. Şirket olunması halinde imza sirküleri, Ticaret Sicil gazetesi fotokopisi.

Sermayeniz varsa, sizlere farklı bir tavsiye daha vereyim. Toptan Ticaret İşi Yapmak hakkındaki yazıyı okuyabilirsiniz!

Kuyumcu Açmak İçin İpuçları!

kuyumcu açmak

kuyumcu nasıl açılır

Kuyumcu açmak karlı olabilecek bir iş olması için doğru adımları atmaktan bahsettim. Peki, doğru adımlar neler? Sizlere birkaç ipucu vereceğim. Doğru adımları atmanızda yararlı olacağını düşünüyorum.

1- Konum

Kuyumcu dükkanı açmak istiyorsanız, dükkanınızın konumu en önemli mevzulardan birisi. Belki de satışınızı en çok etkileyen faktör konumunuz olacak. Merkezdeki, işlek bir kuyumcu dükkanı, günlük olarak müşteri çeker. Ancak mahalle arasındaki bir kuyumcu istenilen kar marjını yakalayamaz. O yüzden dükkan konumuna dikkat edin.

Advertisement

2- Ürün Yelpazesi

Kuyumcu dükkanı açmak için geniş ve tercih edilen bir ürün yelpazesine sahip olmak gerekiyor. Birkaç ürün sattığınızı gören müşteriler, aradıklarını bulamadıklarında başka kuyumcuları tercih edeceklerdir. Bu nedenle ürün çeşitliliğine ve ürünlerin modelleri konusunda hassas davranmalısınız.

3- Farklılık

Yukarıda saydığım iki adımda başarılı olursanız, kuyumcu dükkanı ile büyük karlar elde edebilirsiniz. Sizlere bir ipucu daha vereceğim. Kuyumculuk artık biliyorsunuz ki çok rekabetli bir sektör. Burada farklılık yaratabilirseniz, seçilen kuyumcu olursunuz. Fikir sizlere kalıyor. Ürünlerde farklılık, dükkan konseptinde farklılık yaratarak kalitenizi ortaya koymalısınız. Böylelikle kuyumculuk nasıl yapılır kendi tecrübelerinizle ilerleyebilirsiniz.

4- Sermaye

Sermaye kuyumcu dükkanı açmak için en önemli konu. Yukarıdaki ipuçlarını gerçekleştirmek için de iyi bir sermayeye sahip olmanız gerektiğinin altını çizerim. Yetersiz bir sermaye ile işlevsiz bir kuyumcu dükkanı açmanız, size kardan çok zarar yaptıracaktır. Atacağınız her adımı iyi planlamalı ve kuyumcu açmak için gerekli sermayeyi hesaplamalısınız. Yazının devamında sermaye kısmına ayrıntılı şekilde değineceğim.

Daha fazla GİRİŞİMCİLİK fikri için yazı kategorime davetlisiniz!

 

Advertisement

Bir önceki yazımız olan Kreş Açmak Şartları ve Maliyeti – 2022 YENİ BİLGİLERİYLE! başlıklı makalemizde bu konuda bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yapmak için tıklayn.

GİRİŞİMCİLİK

Av Malzemeleri Dükkanı Açmak – 2022 Maliyeti ve Kazançları!

av malzemeleri dükkanı açmak

Kendi işinin patronu olmak isteyenler karlı iş fikirleri bulmaya çalışıyorlar. Sizlere bu yazıda oldukça farklı bir iş fikri sunacağım. Sermayenizi av malzemeleri dükkanı açmak için değerlendirebilirsiniz! Oldukça kazançlı bir seçenek olduğunu sizlere söyleyeyim. Böyle bir dükkan açabilmeniz için elbette bazı konular hakkında bilginiz olması gerekiyor. Örneğin hangi ürünleri satacaksınız? Bu ürünleri satabilmek için ve av […]

Okumaya devam et

GİRİŞİMCİLİK

Dükkan Açma Fikirleri – En Çok İşleyen Dükkanlar 2022

dükkan açma fikirleri

“Dükkan açmak istiyorum sizce hangi işi yapmak kazançlı olur?” Sorusunu soranlara birbirinden çeşitli seçenekler sıraladım! Dükkan açma fikirleri ile kendinize en uygun ve kazançlı olan seçeneği bulabileceğinizin garantisini veriyorum. Küçük dükkan fikirleri, iş yeri açma fikirleri sayesinde kazançlı çıkabileceksiniz. Kendi işinizin patronu olacak ve para kazanmak için sermayenizi mantıklı bir şekilde kullanacaksınız. 2022 yılında ekonomik […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.