finansportali.net

GİRİŞİMCİLİK

Butik Açmak İçin 2022 Yılında Bilmeniz Gereken HER ŞEY!

Butik açmak

Giyim sektörü en çok kazandıran ve karlı sektörlerden bir tanesi. Butiklerde bu sektörde başarıyı yakalayanlardan… Butik açmak konusunda bir düşünceniz varsa, yazıyı okumaya devam edin! Sizlere butik açma konusunda her şeyi anlatacağım.

Sermayenizi değerlendirecek, kendinize göre bir iş arıyorsanız, butik açma aradığınız iş olabilir. Fakat iş hakkında mutlak bilmeniz gerekenler var. Örneğin butik açmak mantıklı mı ? butik açmak istiyorum kıyafetleri nereden alabilirim ? diye düşünür olabilirsiniz. Bunların yanıtlarını ve daha fazlasını yazıda bulabileceksiniz.

Yeni bir iş kurarken sağlam adımlar atmak ve ipuçlarını öğrenmek gerekiyor. Yazıyı yazma amacım tam olarak bu… Akıldaki soru işaretlerini gidererek, doğru adımlar atmanızı sağlamak. Butik nasıl açılır? Butik açmak için gerekenler, butik açma maliyeti ve daha fazlası için devam edelim!

Advertisement

Butik Açmak Mantıklı Mı?

Butik açmak

Butik açmak mantıklı mı?

Butik mağazadı açmak isteyenlerin aklını kurcalayan en büyük soruya yanıt vererek başlayayım. Butik açmak mantıklı mı? Doğru stratejilerle açacağınız butik, çok karlı bir iş olabilir. Mesela iyi bir konumdaki butik dükkan günlük mutlaka müşteri çeker.

Issız bir sokakta açılan butik ise büyük kazançlar sağlamaz. İşlek yerdeki butikler çoğu zaman yüksek kar marjı elde eder. Giyim sektörü hiç bitmiyor. Eğer farkınızı ve kalitenizi ortaya koyarsanız başarıyı yakalayabilirsiniz. Peki bunun için doğru stratejiler neler? Hemen bahsedeyim.

İş kurmak isteyen kadınlara harika bir haberim var! Ev hanımlarına kredi veren bankalar sayesinde siz de uygun kredi sahibi olabilirsiniz! Butik açarken krediye ihtiyacınız varsa mutlaka okuyun.

Butik Açmak İçin İpuçları!

Butik Açmak İçin İpuçları

butik nasıl açılır

Sizlere butik açarken dikkat etmeniz gerekenleri ve başarıyı yakalamanız için ipuçlarını söyleyeceğim. Butik nasıl açılır ? Bu aşamalara dikkat ederseniz  “butik açmak karlı mı?” sorusu için cevabım kesinlikle evet olacak!

1- Konum

Butik açarken dikkat etmeniz gereken en mühim konu, mağazanızın konumu. Yukarıda da bahsettim… İşlek bir caddeye açacağınız butiğin günlük düzenli olarak müşterisi olacaktır.

İnsanlar sırf merak ettikleri için bile butiği gezmek isteyebilirler. Görünmeyen, çok fazla insanın geçmediği yere açacağınız butik, fiziksel müşteri fazla çekemeyecektir. Bu nedenle lokasyon için iyi bir planlama yapmalısınız.

Advertisement

2- Ürün Çeşitliliği

Butiğinizde ürün çeşitliliği önemli bir konu. Çok fazla butik var… Bu da rekabetin fazla olması demek. O nedenle ürünlerinizde doğru bir çeşitlilik olması gerek.

Yani butik açmadan önce – butik açmak istiyorum kıyafetleri nereden alabilirim ? – sorusunun yanıtını bulmalısınız. Yazının ilerleyen kısımlarında bu mevzuya da ayrıca değineceğim.

3- Modaya Uygunluk

Giyim için açacağınız butikteki ürünlerin çeşitliliği kadar modaya uygun olması da çok önemli. Her hafta yeni ürünler çıkıyor ve moda oluyor. Eğer hızlı davranıp, yeni moda olan ürünleri, ürün yelpazenize eklerseniz, bol kazançlar elde edersiniz.

Modaya uygun ürünler satmak çok önemli. Butik açmak için kesinlikle dikkat etmeniz gereken bir mesele. Farkınızı böyle ortaya koyabilirsiniz!

Advertisement
sermayesiz butik açmak

sermayesiz butik açmak

4- Mağaza Dekorasyonu

Fiziksel bir butik mağaza açacaksanız, mağaza dekorasyonunuz da ürünleriniz kadar önemli. İlgi çekici ve şık bir konsepte sahip mağazanın müşterisi bol olacaktır. Burada kastettiğim şıkır şıkır bir mağaza değil…

Hatta minimal tasarıma sahip butikler çok daha ilgi çekici şu sıralar. Güzel bir konsept oluşturursanız, ucuz maliyetle gayet bu işin altından kalkabilirsiniz. Hoş bir mağaza ismi ve logo da buna dahil tabi ki!

5- Reklam

Reklam konusunun butik açmak için ne kadar mühim olduğunu az çok tahmin ediyorsunuz… Butik açmak için gerekenler arasında da reklam çok önemli. Butiğinizi açarken, öncesinde iyi bir reklam yapmak gerekiyor. Bunun için bir internet sitesi, sosyal medya hesapları oluşturmak lazım.

Google Ads reklamları da vermeye başlayabilirsiniz. Sosyal medya reklamları da günümüzde çok önemli benden demesi! Butik nasıl açılır ? İşte bu aşamalarla harika bir butik açmak mümkün.

İlginizi Çekebilir: Ev Hanımları İçin Para Kazanma Yöntemleri

Advertisement

6- Sosyal Medya

Sosyal medyanın ne kadar etkili olduğunu biliyoruz. Reklamların büyük bir kısmını sosyal medyadan yapmak faydalı olacaktır. Butik açarken mutlaka bir instagram sayfanız olsun… Ürünlerinizi güzelce fotoğraflayıp, koyabilir ve reklam oluşturabilirsiniz.

Hatta artık fiziksel mağaza açmak yerine instagram mağaza açma sayesinde iş sahibi olan kişiler dahi var. Instagram üzerinden de satış gerçekleştirebilirsiniz. Böylece sadece fiziksel müşterilerden para kazanmazsınız.

Butik açma maliyeti ve şartları gibi detayları sizlere sunduktan sonra, instragramda butik açmak konusuna da değineceğim. Dikkatlice okumaya devam edin!

Butik Açma Maliyeti 2022

butik açmak için sermaye

butik açmak için sermaye

Butik açmak için sermaye gerekli olduğunu biliyorsunuz. Butik açmak için ne kadar para lazım? sorusunun cevabını vereceğim. Ancak butik açma maliyeti çok değişken diyebilirim. Butiği açacağınız il, konum, dükkan kirası, ürünlerin tedarik ücreti ve çeşitliliği çoğu işletme için aynı değildir.

Yine de sizlere ortalama olarak ne kadarlık bir sermayeyle yola çıkmanız gerektiğini söylemem gerek. İlk başta çok fazla ürünle yola çıkmayacağınızı düşünürsek ve dekorasyon gibi maliyetleri de katarsak, ortalama olarak 100.000 TL – 150.000 TL paraya ihtiyacınız olacak. Tabi büyük şehirler için daha yüksek meblağlar söz konusu olabilir.


Maliyet konusunda daha fazla bilgi almak için izleyebilirsiniz.

Advertisement

https://www.youtube.com/watch?v=Oufxsf1Y7-8

Butiklerin Aylık Geliri

Hazır butik açmak için ne kadar para lazım cevabını vermişken, kar marjına ve aylık gelire değinelim değil mi? Her butiğin kazancı net değildir. İşlek bir caddede kurulan ve internet satışı olan, 40.000 TL cirosu olan butiğin aylık geliri, ortalama olarak giderleri düştüğümüzde 15.000 TL olacaktır.

Daha sakin bir yerdeki butiğin kazancı ise aylık 5.000 TL civarı olur. Tabi siz başarılı bir konumda, büyük bir butik açtıysanız bu kazançlar çok daha artacaktır. Butiklerin aylık geliri için diyebileceklerim bunlar.

Başarılı bir butik, harcanan sermayeyi 3 – 4 gibi kısa bir süre içerisinde rahatlıkla çıkarır.

Advertisement

Destek alarak iş kurmak isterseniz – Hibe Desteği Olan İşler – listesini görebilirsiniz. Tıklayın!

Butik Açma Şartları

butik açmak için gerekenler

butik açma şartları

Butik açmak için belli başlı şartları yerine getirebilmek gerekiyor. Her şey bir dükkan açmak değil sevgili okuyucular. Butik açma şartları şu şekilde…

 • Yeterli sermayeye sahip olmak
 • Reşit olmak
 • Butik açmak için gerekli belgeler i temin edebilmek
 • Gerekli izinleri almak
 • Yasal şartları yerine getirebilmek

Temel olarak bu şartlara uygunluk gösteriyorsanız, butik açmak için önünüzde herhangi bir engel bulunmuyor diyebilirim. Şartlar konusunu iyice bir değerlendirmeli ve planlamasını yaptıktan sonra, uygun olup olmadığınıza karar vermelisiniz.  Şimdi butik açmak için gerekenler neler? Görelim…

Butik Açmak İçin Gerekli Belgeler

butik açmak için gerekli belgeler

butik açmak için gerekli belgeler

Butik nasıl açılır? Butik açmak için gerekli belgeler in toplanması en önemli şartlardan birisi. Bu belgeler aşağıda sizlere sıraladığım gibi.

 1. Nüfus cüzdanı sureti ve ikametgah senedi.
 2. 2 adet fotoğraf.
 3. Sabıka kaydı
 4. İşyeri açılış ruhsatı
 5. Vergi levhası fotokopisi.
 6. Dükkan kiralık ise kira mukavelesi aslı veya noter tasdikli sureti.
 7. İlgili Esnaf odası veya Ticaret odası kaydı fotokopisi.
 8. Sigorta veya bağ kur belgesi ya da emeklilik cüzdanı fotokopisi.
 9. İtfaiyeden yangın önlemi raporu
 10. Kimlik bildirimi belge fotokopisi.

Butik açmak için neler gerekli? İşte bunlar olmazsa olmaz belgelerdi. Şimdi butik ürünlerinizi nasıl temin edebileceğinizden biraz bahsedelim. Bilgisi olmayan, butik açmak isteyenlerin en merak ettiği konuya değineceğim.

Alakalı Yazı: İnternette Ne Satılır?

Butik Açmak İstiyorum Kıyafetleri Nereden Alabilirim?

Butik açmak için toptancılar

Butik açmak için toptancılar

Butik açmak için gerekenler arasında en önemli olan ürünler! Ürünleri nasıl temin edeceğinizi merak ediyorsunuz, biliyorum… Ürünleri temin etme konusunda gerçekten başarılı olabilmelisiniz. Ürünlerin kaliteli ve uygun fiyatla alınması gerekir.

Ancak bu şekilde butik açmak karlı bir hale gelebilir. O nedenle birçok seçeneği ilk başta değerlendirmek lazım. Şansınız varsa, konu hakkında iş tecrübesi olan birisini dinleyebilirsiniz. Özellikle ürün temini konusunda aklınızda bir plan oluşmuş olacak.

Butik açmak istiyorum kıyafetleri nereden alabilirim? Diye soruyorsanız, cevap kıyafet toptancıları… Sizlere İstanbul’da butik açmak için toptancılar hakkında bir araştırma yaptım. Genellikle İstabul’da kıyafet toptancıları çok daha fazla. Kıyafetleri İstanbul’dan getirtmeniz daha uygun olacak.

Advertisement

Bir toptancı ile anlaşmadan önce birçok toptancı ile iletişime geçerseniz, fiyatlar konusunda size uygun olanı bulabilirsiniz. İşte İstanbul’daki kıyafet toptancılarından birkaçı.

İlginizi Çekebilir: Ev hanımlarına kredi veren bankalar

Google haritalara kıyafet toptancı yazarsanız da birçok sonuçla karşılaşacağınızı söylemiş olayım. Artık butik açmak için kıyafetleri nasıl alacağınızı biliyorsunuz! 🙂

Instagramda Butik Açmak

instagramda butik açmak

instagramda butik açmak

Eğer fiziksel mağaza açmak yerine online butik açmak istiyorum diyorsanız, ona da bir açıklık getireyim. Hem fiziksel hem online butikte açabilirsiniz. İkisine sahip olmak demek, daha çok satış yapmak demek.

Son zamanlarda internetten alışveriş yapmak çok popüler. İnsanlar instagram butik hesaplarını takip ediyorlar. Birbirinden çeşitli butikler var. Abiye butik, ayakkabı butiği, vintage butik gibi butikler var.

Advertisement

Hatta ünlü mağazalardan ziyade, butikler daha çeşitli ve uygun olduğu için insanlar online butikleri tercih edebiliyorlar. Ulaşımı da hem daha kolay. Birkaç tıkla alışveriş yapmak artık bu kadar kolayken, instagram mağaza açma fikri çok cazip. Peki instagramda butik açmak nasıl oluyor?

İnstagram Butiği Nasıl Açılır?

instagram butik açma

instagramda kıyafet satmak

İnstagramda butik açma düşünceniz varsa, ilk olarak ne satmak istediğinize karar vermelisiniz. Karar vermeniz doğrultusunda ürünleri temin etmelisiniz. Yazının yukarısında sizlere kıyafet toptancılarından bahsetmiştim.

Kendinize güzel bir isim ve logo oluşturmanız gerekir. İşletme hesabı açarak Instagram butiğinizi oluşturabilirsiniz. Ürünlerinizin fotoğraflarını başarılı bir şekilde çekip, paylaşmalısınız. Unutmayın, Instagram sayfanız sizin vitrininiz olacak!

Yeni bir butik için İşyeri Açma Kredisi Veren Kuruluşlar neler? Öğrenin…

Sonrasında ödeme sistemlerini entegre etmelisiniz. Instagram üzerinden direkt – satın al – butonu yok. Bu nedenle banka havalesi ya da kapıda ödeme olarak ücretini alabilirsiniz. Bu şekilde birçok butik var ancak güven konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Fatura kesebilmek için  için şirket kurmanız doğru ir yol olacaktır. Yasal olarak bir şirketin varlığı, işletmenize olan güveni artıracağı gibi, sonrasında karşılaşılabilecek sorunları da engeller. Şirket sahibi olduğunuzda fatura kesebileceksiniz.

Advertisement

İlk başta şirket kurmadan başlayabilir miyim diye merak ediyorsanız, evet o şekilde de bir adım atabilirsiniz. Instagram butiğinizi geliştirmek istediğinizde bir e – ticaret sayfası oluşturabilir ve instagram üzerinden, e- ticaret sitenize yönlendirme yapabilirsiniz.

SONUÇ:

Sizlere butik açma için bilmeniz gerekenlerin hepsini anlattım! Butik açmak maliyeti, butik açmak için gerekenler ve instagramda kıyafet satmak hakkında artık detaylı bilgilere sahipsiniz. Ben bu işi yaparım diyorsanız, kolları sıvamaya başlayın!

Butik açma bahsettiğim doğru yollar ile çok karşı bir iş fırsatı olabilir. Daha önce butik deneyimi olan kişiler aranızda varsa, yorumlarını mutlaka bekliyorum… Ayrıca merak ettiğiniz daha farklı bir konu varsa da aşağıya yorum bırakabilirsiniz.

İyi günler! 🙂

Advertisement

Bir önceki yazımız olan Kreş Açmak Şartları ve Maliyeti – 2022 YENİ BİLGİLERİYLE! başlıklı makalemizde bu konuda bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yapmak için tıklayn.

GİRİŞİMCİLİK

Av Malzemeleri Dükkanı Açmak – 2022 Maliyeti ve Kazançları!

av malzemeleri dükkanı açmak

Kendi işinin patronu olmak isteyenler karlı iş fikirleri bulmaya çalışıyorlar. Sizlere bu yazıda oldukça farklı bir iş fikri sunacağım. Sermayenizi av malzemeleri dükkanı açmak için değerlendirebilirsiniz! Oldukça kazançlı bir seçenek olduğunu sizlere söyleyeyim. Böyle bir dükkan açabilmeniz için elbette bazı konular hakkında bilginiz olması gerekiyor. Örneğin hangi ürünleri satacaksınız? Bu ürünleri satabilmek için ve av […]

Okumaya devam et

GİRİŞİMCİLİK

Dükkan Açma Fikirleri – En Çok İşleyen Dükkanlar 2022

dükkan açma fikirleri

“Dükkan açmak istiyorum sizce hangi işi yapmak kazançlı olur?” Sorusunu soranlara birbirinden çeşitli seçenekler sıraladım! Dükkan açma fikirleri ile kendinize en uygun ve kazançlı olan seçeneği bulabileceğinizin garantisini veriyorum. Küçük dükkan fikirleri, iş yeri açma fikirleri sayesinde kazançlı çıkabileceksiniz. Kendi işinizin patronu olacak ve para kazanmak için sermayenizi mantıklı bir şekilde kullanacaksınız. 2022 yılında ekonomik […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.