finansportali.net

GİRİŞİMCİLİK

Tekstil Atölyesi Açmak | 2023 Güncel Maliyet ve Kazanç Oranları!

Tekstil Atölyesi Açmak

Tekstil atölyesi açmak, birçok kişinin aklına gelen iş fikirleri arasında. Ancak bu konuda yeterli bilgi maalesef yok. Ben sizler için bu konuyu araştırdım ve ihtiyaç duyacağınız tüm bilgilere içerikte yer verdim!

Tekstil işine girmek, yeterli sermayeye sahip olduğunuzda mantıklı seçimlerden birisi olacaktır. Çünkü kâr marjı oldukça yüksek bir sektör. Bu konuda yeteri kadar araştırma yaptıktan sonra atölyenizi açabilirsiniz.

İlk olarak konuya dair genel bilgilere yer verdim. Sonrasında tekstil atölyesi açma maliyeti başlığında ihtiyaç duyacağınız sermayeye değindim. Ayrıca tekstil atölyesi açmak için gerekli makineler nelerdir? KOSGEB desteği var mı? Fason tekstil atölyesi açmak mantıklı mı? gibi soruları yanıtladım. Ön bilgiyi verdikten sonra yazıya geçebiliriz.

Advertisement

Tekstil Atölyesi Açmak Hakkında Genel Bilgiler

Tekstil Fabrikası Kurma Maliyeti
Tekstil Fabrikası Kurma Maliyeti

Tekstil atölyesi açmak, son dönemin popüler iş fikirleri arasında yer alıyor. Sektör içerisindeki ucuz iş gücü, kişileri özellikle bu alana yönlendiriyor. Hatta dünyaca ünlü markalar bile Türkiye’de bu sektöre adım atıyor ve kazançlarını katlıyor!

Kendi işinizi yapma yolunda kazançlı bir iş arıyorsanız tekstil atölyesini açmak, oldukça mantıklıdır. Tekstil sektörü Türkiye’nin önemli sektörleri arasında yer aldığından dolayı devlet desteği ve hibe seçenekleri de oldukça fazla.

Tekstil atölyesi kurmak yolunda süreç içerisinde aşağıdaki adımları uygulamanız gerekiyor.

 1. İşletmenizi kurun.
 2. Üretim yapacağınız yeri kiralayın.
 3. Üretim yapacağınız makine ve teçhizatları alın.
 4. Nitelikli personel alın.
 5. Müşteri portföyünü genişletmek için çalışmalar yapın.
 6. Gerekli prosedürleri tamamladıktan ve müşteri bulduktan sonra üretim yapmaya başlayabilirsiniz.

Fason Tekstil Atölyesi Açmak

Fason Tekstil Atölyesi Açmak
Fason Tekstil Atölyesi Açmak

Sektörü içerisinde özellikle küçük işletmeler fason çalışma modelini tercih ediyor. Fason tekstil atölyesi açmak, özellikle küçük işletmeler için oldukça uygun seçenektir. Dolayısıyla küçük tekstil atölyesi açmak istiyorum diyorsanız fason çalışma modeline yönelebilirsiniz.

Fason çalışma modelinde üretici bir firma ile anlaşırsınız. Ne üreteceğinizden nasıl üreteceğinize kadar tüm çalışma modeli, anlaştığınız firma tarafından belirlenir.

Yani büyük firmaların üretimin belirli bir bölümünü başka bir işletmeye yaptırmasına fason çalışma modeli diyoruz.

Advertisement

Bu işe girmek istiyorsanız başlangıç olarak fason çalışmayı düşünebilirsiniz. Peki, firmayı nasıl bulacaksınız? Yani hangi firmaların ürünlerini üreteceksiniz? Bunun için sizlere birkaç tavsiye veriyorum. 😊

 • Öncelikle bulunduğunuz şehirdeki firmalara yönelmeniz gerekiyor. Özellikle Organize Sanayi Bölgesi (OSB) web sitelerinde bu firmaların sektöre ve faaliyet koluna göre listesini ve iletişim adreslerini bulabiliyorsunuz.
 • Kendinize liste oluşturduktan sonra bu firmalarla iletişime geçebilirsiniz. Öncelikle her bir firmaya kendinizi tanıtan, ne iş yaptığınızı anlatan bir e-posta yollayabilirsiniz.
 • Firmalar tarafından geri dönüşler olacaktır. Özellikle uygun fiyatla çalışıyorsanız onlar için büyük bir fırsatsınız demektir.
 • Geri dönüşlerin yetersiz olması durumunda firmaları tek tek arayarak bilgi verebilirsiniz.
 • Sonrasında kendinize müşteri portföyü oluşturmuş olacaksınız.

İlginizi çekebilir: İş Kurmak İstiyorum Ne İş Yapabilirim?

Tekstil Atölyesi Açmak Maliyeti 2023

Tekstil Atölyesi Kurma Maliyeti
Tekstil Atölyesi Kurma Maliyeti

Maliyetler, üretim kapasitenize göre değişecektir. Yani kaç kişi istihdam edeceksiniz? Yapacağınız hizmete göre hangi makineleri alacaksınız? Ne kadar bir alana ihtiyacınız var? Öncelikle bu sorulara yanıt verilmesi gerekiyor.

Ancak merak etmeyin! Ben sizler için çeşitli ihtimalleri göz önüne alarak bir maliyet tablosu oluşturdum. Tekstil atölyesi kurma maliyeti genel olarak aşağıdaki gibidir;

ÖzellikSermaye
10 kişilik istihdam, 100 metrekare erkek giyim atölyesiEn az 300.000 TL
10 kişilik istihdam, 100 metrekare kadın giyim atölyesiEn az 350.000 TL
15 kişilik istihdam, 150 metrekare erkek giyim atölyesiEn az 400.000 TL
15 kişilik istihdam, 150 metrekare kadın giyim atölyesiEn az 475.000 TL
Tekstil Atölyesi Maliyet – Sermaye Tablosu 2023

Atölyeyi açmak için ihtiyaç duyacağınız sermayeyi hesaplarken ilgili birim fiyatlar üzerinden hareket edebilirsiniz.

NOT: Tekstil fabrikası kurmak istiyorsanız, maliyetler daha da yüksek olacaktır. Ancak küçük tesktil atölyesi açmak istiyorum derseniz bu maliyeti düşürmek çok daha kolaydır. 10 kişilik istihdam yerine 2 – 3 kişi çalıştırırsanız ve ürün yelpazenizi daraltırsanız düşük maliyetlerle küçük bir tekstil atölyesine sahip olabilirsiniz.

Tekstil Atölyesi Kazancı 2023

Tekstil Atölyesi Kazancı
Tekstil Atölyesi Kazancı

Tekstil atölyesi açmak mantıklı mı sorusundaki en kritik konu belki de kazanç durumudur. Bu sektörde kazancınız yaptığınız işin niteliğine ve kapsamına göre değişiklik gösterecektir.

Kârlı bir şekilde çalışmak istiyorsanız kadın giyim ürünlerine yönelebilirsiniz. Çünkü ülkemizde kadın giyim ürünlerinde yüksek kâr marjı söz konusudur.

Advertisement

Erkek ve çocuk giyim ürünlerinin de oldukça iyi seviyelerde kâr marjına sahip olduğunu söyleyebilirim. Ancak kıyaslama yaptığımızda kadın giyim ürünleri ön plana çıkıyor.

İster fason çalışma modelini tercih edin, isterseniz de hammaddeyi kendiniz işleyip üretim yapın bu işten kârlı çıkacaksınız. 2023 için kazanç oranları şu şekildedir.

Ürün GrubuFason ÜretimFull Üretim
Kadın Giyim8 – 10 TL11 – 13 TL
Erkek Giyim5 – 7 TL7 – 9 TL
Çocuk Giyim4 – 6 TL7 – 9 TL
Tekstil Atölyesi Açmak Kazanç Oranları 2023

Yukarıdaki rakamlar parça başına ortalama olarak alacağınız kâr miktarıdır. Giderlerinizi düştükten sonra net kârınızı hesaplayabilirsiniz.

ÖRNEK: Örneğin fason üretim modelinde parça başına 8 TL üzerinden 1000 tane gömlek üretim işi aldınız. Üretim kapasitesine göre değişmekle birlikte 1000 parçalık bir iş için yaklaşık olarak 2 güne ihtiyaç duyarsınız. Yani 2 gün içerisinde brüt 8.000 TL kazanmış olursunuz. Tekstil atölyesi kazancı için bu şekilde hesaplama yapabilirsiniz.

Advertisement

NOT: Yukarıdaki rakamlar ortalama değerlerdir. Bulunduğunuz şehirden yaptığınız işin niteliğine göre birçok farklılık olabilir.

İş kurma sürecinde farklı iş fikirleri için yazdığım En Karlı İş Fikirleri başlıklı yazıya göz atabilirsiniz.

Kârlı Tekstil Ürünleri

Karlı Tekstil Ürünleri
Karlı Tekstil Ürünleri

Konfeksiyon atölyesi açmak fikrine sıcak bakıyorsunuz. Ancak tekstilde hangi işler yapılır bilmiyor musunuz? Ben sizler için kârlı tekstil ürünleri listesi hazırladım!

 • Bluz: En çok satılan, yüksek kâr oranına sahip ürünlerin başında bluz geliyor. Bunun nedeni elbette yaygın kullanım alanına sahip olması. Bununla beraber üretim maliyetlerinin düşük olması da yüksek kâr marjı anlamına geliyor. Tekstilde en kolay iş nedir diye sorsanız kesinlikle bluz derim.
 • Tişört: Tişörtler hem erkek giyim hem de kadın giyim ürünleri arasında sıkça tercih ediliyor. Üretim maliyetinin düşük olması nedeniyle yüksek kazanç elde edebileceğiniz bir başka ürün grubudur.
 • Tesettür Giyim: Tesettür giyim ürünleri, yüksek kârlılık sunan ürünler arasındadır. Ülkemizde de oldukça gelişmiş olan bu sektördeki ürünler aracılığıyla yüksek kazanç elde edebilirsiniz. Tekstil atölyesi açmak istiyorsanız tesettür giyime de yönelebilirsiniz. Tekstil ne satar diyorsanız kesinlikle tesettür giyime yönelin derim. 😊
 • Etek: Tekstil sektörüne giriyorsanız mutlaka kadınlara hitap etmeniz gerekiyor. Kadın giyim ürünleri arasında etekler ön plana çıkıyor. Yüksek kazanç sağlayabilirsiniz.

Tekstil Atölyesi Açmak İçin Gerekli Belgeler

Gerekli Belgeler
Gerekli Belgeler

Tekstil atölyesi açmak için harekete geçtiyseniz, öncelikle hangi işlemleri yapacağınızı ve hangi belgelere ihtiyaç duyacağınızı bilmeniz gerekiyor. Tekstil atölyesi açmak için gerekli belgeler şu şekilde;

 • Noter Onaylı Nüfus Cüzdanı Sureti (Şirket kuruluşu)
 • İmza Beyannamesi (Şirket kuruluşu)
 • İkametgâh ve Kira Kontratı (Şirket kuruluşu)
 • Şahıs şirketi kuruluş belgesi

Genel izin ve başvurular için aşağıdaki yerlere gitmeniz gerekir;

 • Vergi Dairesi: İşletmenizin kuruluş aşamasında vergi dairesine mutlaka yolunuz düşecektir. Vergi levhası işlemlerini başlatmanız gerekiyor.
 • SGK: İş yerinizi SGK’ya mutlaka bildirmelisiniz.
 • Belediyeler: Çalıştırma ruhsatı için belediyelere başvuru yapabilirsiniz.
 • Ticaret ve Meslek Odası: Faaliyete başlamadan önce bağlı olduğunuz yerin ticaret ve meslek odasına kayıt yaptırmanız gerekiyor.

Satışlarınızı internet ortamına taşımak için Trendyol eşsiz fırsatlar sunuyor. Trendyol Mağaza Açma Şartları için yazımızı okuyabilirsiniz.

Tekstil Atölyesi Açmak İçin Gerekli Makineler

Gerekli Makineler
Gerekli Makineler

Atölyenizi açmak için makine ve teçhizat ihtiyacınız olacak. Üretim yapacağınız makineler, aslında üretimin türüne ve kapsamına göre değişiklik gösterecektir.

Kendiniz hammadde alıp işleyecekseniz farklı makinelere, fason üretim yapacaksanız farklı makinelere ihtiyaç duyacaksınız. Her ikisi için de tekstil atölyesi kurmak için gerekli malzemeler genel olarak aşağıdaki gibidir;

 • Düz dikiş makinesi,
 • Overlok makinesi,
 • Reçme makinesi,
 • Lok makineleri,
 • Düz örgü – triko makineleri,
 • Nakış makineleri,
 • Yuvarlak örgü makineleri,
 • Triko konfeksiyon makineleri.

Tekstil Atölyesi Kurmak için KOSGEB Desteği

Tekstil Atölyesi Yatırım Teşvikleri
Tekstil Atölyesi Yatırım Teşvikleri

Tekstil atölyesi açmak için KOSGEB ve devlet yatırım teşvikleri de oldukça merak ediliyor. Türkiye’deki yatırım teşvik sisteminde tekstil sektörü de yer alıyor. Giyim eşyası imalatı için teşvik alabilmeniz mümkündür.

Yatırım teşvik sisteminde muafiyet ve istisnalar bölgelere göre belirlenmiştir. Yukarıdaki haritada görebileceğiniz bölgelere göre verilen teşvik türleri için tıklayınız.

Tekstil Atölyesi Hakkında Girişimcilere Tavsiyeler

Girişimcilere Tavsiyeler
Girişimcilere Tavsiyeler

Atölyenizi açma yolunda aşağıdaki önerileri dikkate alarak girişiminizi gerçekleştirmeniz önerilir..

 1. İlk Müşterinize Önem Verin: Bir işe nasıl başlarsanız öyle gidecektir. Bu nedenle sürecin başındayken işlere sıkıca sarılmanız gerekiyor. Yukarıda bahsettiğim yöntemle müşteri bulurken ciddi olmaya özen gösterin.
 2. Etkileşim Kurun: Piyasa içerisinde bağlantılarınızı sürekli olarak genişletin. Bu, yeni müşteri potansiyeliyle birlikte iş kapsamını geliştirmek demek!
 3. Satış Teknikleri Öğrenin: Yeni satış teknikleri öğrenmek, gelişen piyasa dinamiklerine uyum sağlama noktasında faydalıdır.
 4. Ulaşılabilir Hedefler Koyun: Hedefinizin ulaşılabilir olması çok önemli. İlk mali dönemde yüksek kâr hedefleri koymak mantıklı bir tercih olmayacaktır.
 5. Rakiplerinizi İyi Analiz Edin: Rakip analizi, işinizin belki de büyük bir kısmını oluşturuyor. Unutmayın, piyasaya giriş yaptığınızda birçok atölye ile karşılaşacaksınız. Bu firmaları değerlendirin ve rekabet edilebilir fiyat seçenekleri sunun.
 6. Dönemsel Hedefler Koyun: Örneğin kâr marjınızı uygun bir aralıkta tutarken bu hedefleri dönemlere bölün. 3, 6, 12 aylık hedefler, işletmenizin gelişimi için oldukça önemli.
 7. Yaptıklarınızı Analiz Edin: Konumunuzu öğrenmek için yine aynı dönemler boyunca faaliyetinizi analiz etmeniz önerilir. Bunun için özel veriler oluşturabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Butik Açmak İçin Gerekli Bilgiler

Sıkça Sorulan Sorular

Tekstil Atölyesi Açmak | Sıkça Sorulan Sorular
Tekstil Atölyesi Açmak | Sıkça Sorulan Sorular

Tekstil atölyesi açmak hakkında sıkça sorulan soruları sizler için derledim.

1. Tekstil Atölyesi Açmak Kârlı Mı?

Evet. Ülkemizde giyim sektörü oldukça gelişmiştir. Yüksek kâr marjı nedeniyle birçok kişi bu sektöre giriyor. Rekabet yüksek, ancak pazar payı da yüksek olduğundan dolayı kazanç sağlamanız mümkün.

Advertisement

2. Tekstil Atölyesi Açmak Mantıklı Mı?

Duruma göre değişecektir. Piyasayı yeteri kadar biliyorsanız ve araştırma yaptıysanız, sermayeniz de buna yetiyorsa atölyenizi açmak mantıklı bir seçim olacaktır. Ancak sermayeniz yetersizse ve borç ile bu işe girmeyi düşünüyorsanız, bir kez daha düşünmeniz gerekiyor.

3. Tekstilde Nasıl Para Kazanılır?

Bu sektörde para kazanmak, çok çalışmanıza bağlı. Yani işletmenizle yeteri kadar ilgilenirseniz, ciddi anlamda fazla müşteri bulabilirsiniz. Yüksek kazanç için bağlı olduğunuz ilde tekstil sektörünün gelişmiş olması gerekiyor. İşe girmeden önce mutlaka piyasa analizi yapın.

4. Tekstilde Ne İş Yapılır?

Giyim sektöründe aklınıza gelen her ürün üretilebilir. İç giyimden dış giyime, mevsimsel ürünlerden tasarım ürünlerine kadar birçok ürünü üretebilirsiniz. İlk başlarda basit ürünlere yönelerek ürün gamını genişletebilirsiniz.

5. Konfeksiyon Açmak İçin Ne Gerekli?

Yeteri kadar sermaye, azim ve istek! Bu sektörde barınabilmek için ne yazık ki sadece bunlar yeterli olmuyor. Ayrıca bulunduğunuz ilde bu sektörün gelişmiş olması gerekir. Kısacası şartların uygun olması gerekiyor.

Advertisement

6. Tekstil Sektöründe Nasıl Başarılı Olunur?

Öncelikle piyasa ve rakip analizlerini iyi yapmanız gerekiyor. Rakipleriniz hangi işleri ne kadar sürede, hangi kalitede yapıyor? Mutlaka analiz edin. Sonrasında kendi işletmenizle kıyaslayın. Devamında eksik yönlerinizi bularak geliştirebilir ve farklılık yaratabilirsiniz. Başarı bu şekilde sizinle olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Trendyol Teslimat Noktası Nasıl Olunur? 2023 GÜNCEL DETAYLAR! başlıklı makalemizde bu konuda bilgiler verilmektedir.

Advertisement

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

GİRİŞİMCİLİK

Trendyol Teslimat Noktası Nasıl Olunur? 2023 GÜNCEL DETAYLAR!

trendyol teslimat noktası nasıl olunur

Online alışveriş konusunda adını en çok duyduğumuz, reklamını en çok gördüğümüz marka olan Trendyol teslimat noktası nasıl olunur? Trendyol teslimat noktası kazancı ne kadar? İnceleyeceğim. Son zamanlarda Trendyol teslimat noktası çok popüler oldu. Birçok kişi daha avantajlı olduğu için teslimat noktalarına giderek kargolarını alıyorlar. Hal böyle olunca teslimat noktası olmak isteyenlerin sayısı arttı. Kargo firmalarıyla […]

Okumaya devam et

GİRİŞİMCİLİK

En Karlı İş Fikirleri – 46 EN YENİ ve KAZANÇLI İş Fikri!

en karlı iş fikirleri

Elinizde bir miktar paranız var ve bu parayı en kazançlı şekilde nasıl değerlendireceğinizi mi düşünüyorsunuz? Sıkı durun! En karlı iş fikirleri için sizlere bol seçenekli bir liste hazırladım. Yazının ilerleyen kısımlarında herkese göre bir seçenek olduğunu göreceksiniz! Sizlere patlayacak iş fikirleri vereceğim! En karlı iş kurma fikirleriyle kısa zamanda kazançlı çıkabileceksiniz. En karlı işlerle para […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.