finansportali.net

GİRİŞİMCİLİK

Tavuk Çiftliği Kurmak – 2023 Maliyeti, Kazancı (REHBER YAZI)

tavuk çiftliği kurmak

Sermayesini karlı şekilde değerlendirmek isteyenler son zamanlarda sıklıkla tavuk çiftliği kurmak hakkında araştırma yapıyorlar. Sizlere en ayrıntısına girerek tavuk çiftliği nasıl kurulur? Anlatacağım.

Konuyla ilgili en çok merak edilen tavuk çiftliği maliyeti 2023 yılında ne kadar? Bunun da ayrıntılarına ineceğim. Tavuk çiftliği hibe destekleri ve daha fazlası hakkında bilgi almak için atlamadan yazıyı okuyun!

Tavuk Çiftliği Nasıl Kurulur?

tavuk çiftliği nasıl kurulur
tavuk çiftliği nasıl kurulur?

Tavuk çiftliği kurmak istiyorum diyorsanız, ilk olarak neler yapmanız gerektiğinden sizler bahsedeceğim.

Tavuk çiftliği kurmak, aşağıda açıklanan adımları takip etmek gereken bir süreçtir:

Advertisement
 1. Araştırma ve Planlama: İlk adım, tavuk çiftliği işine girmeden önce araştırma yapmak ve bir iş planı oluşturmaktır. Bu süreçte tavuk türlerini, yetiştirme yöntemlerini, pazar analizini, rekabet durumunu ve finansal durumunuzu değerlendirin.
 2. Yer Seçimi: Tavuk çiftliği için uygun bir yer seçmek çok önemlidir. Kaç tavuk bakma düşünceniz var? Ona göre yer ayarlamalısınız.
 3. Çiftlik Düzeni: Çiftlik binası ve ekipmanlarının doğru bir şekilde tasarlanması önemlidir. Tavukların sağlıklı ve güvenli bir şekilde yetişebilmeleri için uygun barınma, yemleme ve su sistemlerine sahip olmaları gerekmektedir. Hijyenik koşullara ve hastalık önleme önlemlerine dikkat edilmelidir.
 4. Tavuk Türü ve Yetiştirme Yöntemi: Tavuk çiftliği kurarken, hangi tavuk türünü yetiştireceğinizi ve hangi yetiştirme yöntemini kullanacağınızı belirlemelisiniz. Aşağıda bu konunun detaylarını vereceğim.
 5. İşletme ve Bakım: Tavuk çiftliği kurduktan sonra, tavukların günlük bakım ve yönetimini sağlamak önemlidir. Bu, tavukların yeterli yem ve suya erişimi, temiz ve hijyenik bir ortam, düzenli veteriner sağlık kontrolleri önemlidir.
 6. Pazarlama ve Satış: Üretilen tavuk ürünlerini pazarlama stratejileriyle doğru hedef kitlelere ulaştırmak önemlidir.
 7. Finansal Yönetim: Tavuk çiftliği işletmenizin finansal yönetimini doğru bir şekilde yapmak, başarılı bir işletme için önemlidir. Gelir ve giderleri düzenli olarak takip edin, bütçeler oluşturun ve karlılık analizleri yapın.
 8. İzinler ve Yasalara Uyum: Tavuk çiftliği işletmenizin tüm yerel, bölgesel ve ulusal düzenlemelere uyumlu olduğundan emin olun.

Tavuk Çiftliği İçin Hangi Türler Alınabilir?

Tavuk çiftliği nasıl kurulur? Sizlere önemli adımları açıklarken tavuğun türünün de önemli olduğundan bahsettim. Bu konuda sizlere yardımcı olacağım ve hangi tür tavuklarla tavuk çiftliği açabileceğinizden bahsedeceğim. Tavuk çiftliği için şu türler sıklıkla kullanılır:

Yumurtacı Tavuk CinsleriEtlik Tavuk Cinsleri
Atak-S Sasso 
Lohmann BrownBroiler
Rhode Island RedRoss
SussexHubbard
Leghorn
Plymouth Rock
Australorp

Tavuk çiftliğiniz yumurta üretimi üzerine mi olacak yoksa et üretimi üzerine mi olacak? Buna verdiğiniz cevaba göre hangi tavuk cinsini alacağınız da tabi değişir. Genel olarak tercih edilen tavuk cinsleri bu şekilde.

Benzer yazı: Büyükbaş besi çiftliği kurmak

Tavuk Çiftliği Maliyeti 2023

Tavuk Çiftliği Maliyeti
Tavuk Çiftliği Maliyeti

Tavuk çiftliği açmak için en önemli konu kuşkusuz tavuk çiftliği kurma maliyeti en net şekilde hesaplamaktır. Sermayeniz ilk olarak şunlara gidecektir:

 • Resmi işlem giderleri
 • Çiftlik yeri
 • Tavuklar
 • Aydınlatma, havalandırma, ısıtma
 • Kümesler
 • Suluk ve yemlikler
 • Tünekler
 • Yumurta tablaları
 • Varsa çalışacak personel giderleri

Maliyetinizi etkileyen önemli bir etkenin de kaç kapasiteli bir çiftlik kuracağınızdır. Çünkü 1000 kapasiteli bir çiftlikle 20.000 kapasiteli tavuk çiftliği maliyeti aynı değildir. Olabildiğince bunun ayrıntılarına değinerek tavuk çiftliği maliyeti 2023 yılında ne kadar olacaktır? Yanıtlayacağım.

1.000 Kapasiteli Tavuk Çiftliği Maliyeti (Prefabrik)

Prefabrik bir tavuk çiftliği kurmak istiyorsanız, 1000 kapasiteli bir çiftlik açabilirsiniz. Ortalama olarak 1.000 kapasiteli tavuk çiftliği maliyeti 200.000 TL olacaktır.

Eğer çok daha küçük bir tavuk çiftliği kurmak isterseniz 150 tavukla çiftlik kurmak hakkında çekilen şu video ilginizi çekebilir!

Advertisement

5.000 Kapasiteli Tavuk Çiftliği Maliyeti (Prefabrik)

5000 kapasiteli prefabrik tavuk çiftliği kurmak da mümkündür. 5.000 kapasiteli tavuk çiftliği maliyeti ise ortalama olarak 500.000 TL’dir.

İlginizi çekebilir: En Karlı İş Fikirleri

20.000 Kapasiteli Tavuk Çiftliği Maliyeti

Tavuk çiftliği kurmak için büyük düşünüyorsanız, 20.000 kapasiteli bir çiftlik kurmayı düşünebilirsiniz. Bunun için ciddi bir yatırıma ihtiyacınız olacak. 20.000 kapasiteli tavuk çiftliği maliyeti için 1,5 milyon TL’yi gözden çıkartabilmelisiniz.

50.000 Kapasiteli Tavuk Çiftliği Maliyeti

50.000 kapasiteli tavuk çiftliği kurmak için ciddi bir sermaye gerekir. Fabrika büyüklüğünde bir çiftlik işletmek için birçok gider söz konusudur. 50.000 kapasiteli tavuk çiftliği maliyeti ortalama 3 milyon TL’dir.

Advertisement

Tavuk Çiftliği Kazancı

tavuk çiftliği kurmak
tavuk çiftliği kurmak

Tavuk çiftliği kurmanın kazancı, birçok faktöre bağlıdır. Bunlar arasında çiftlik büyüklüğü, tavuk cinsleri, üretim kapasitesi, pazar talebi, maliyetler ve verimlilik gibi etkenler yer almaktadır. Özellikle kaç kapasiteli bir tavuk çiftliği olduğunuz kazancı etkileyen en önemli faktör. Kapasitelerine göre tavuk çiftliği kazancı şöyle:

Çiftlik KapasitesiAylık Kazanç
1.000 kapasiteli tavuk çiftliği20.000 TL
5.000 kapasiteli tavuk çiftliği100.000 TL
20.000 kapasiteli tavuk çiftliği300.000 TL
50.000 kapasiteli tavuk çiftliği750.000 TL
Tavuk Çiftliği Kazancı

Ortalama olarak kapasiteye göre tavuk çiftliği kurmak aylık sizlere bu kadar kazandıracaktır.

Devlet Destekli Tavuk Çiftliği Kurmak

Gelelim tavuk çiftliği hibe destekleri 2023 yılında neler? Devlet tarım sektörünü desteklemek ve çiftlik kurulumunu teşvik etmek amacıyla çeşitli programlar ve destekler sunmaktadır. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu‘nun desteklerinden yararlanabilirsiniz. Tavuk çiftliği kurmak devlet destekleri üçe ayrılıyor.

 • Kanatlı hayvancılık eti üreten çiftlikler: 101-3 nolu hibe
 • Kanatlı hayvancılık et ürünlerini işleyen çiftlikler: 101-4 nolu hibe
 • Yumurta üreti gerçekleştiren çiftlikler: 103-3 nolu hibe

Yumurta Tavukçuluğu Destek Kapsamında mıdır?

Yalnızca mevcut yumurta üretimi yapan tarımsal işletmeler, kapasitelerini artırmayacak şekilde şu şartları sağlıyorlarsa devlet desteklerinden yararlanabilir: Tesis ve ekipman yenileme ihtiyacı duymak ve mevcut tarımsal işletmeler, tesislerini yerleşim bölgelerinden uzak bir alana taşımak istiyorlarsa, devlet desteklerinden faydalanabilir

seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

KOSGEB Tavuk Çiftliği Hibe Desteği

kosgeb tavuk çiftliği
kosgeb tavuk çiftliği

Tavuk çiftliği projesi için Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) desteklerinden de yararlanmayı düşünebilirsiniz. KOSGEB tarafından sağlanan destek programları çerçevesinde aşağıdaki faaliyetler için hibe veya destek alınabilir:

 • Kümes hayvan etinden yapılacak işlenmiş gıda ve gıdanın imalatı – Nace kodu: 46.23.02
 • Canlı kümes hayvanlarının toptan satış işi – Nace kodu: 46.23.02
 • Toptan yumurta satışı – Nace kodu: 46.33.02
 • Yumurta ve şarküteri ürünlerinin perakende satışı – Nace kodu: 47.81.13

Nace kodlarıyla birlikte ayrıntılı bilgileri edinebilirsiniz. İş kurmak istiyorum ama param yok diyorsanız, hibe desteklerini ayrıca anlattığımız yazıyı okuyabilirsiniz!

Tavuk Çiftliği Kurmak İçin Gerekli Belgeler

Tavuk Çiftliği Kurmak İçin Gerekli Belgeler
Tavuk Çiftliği Kurmak İçin Gerekli Belgeler

Tavuk çiftliği kurarken önemli bir diğer bilinmesi gereken de kurulum için gerekli belgelerdir. Tavuk çiftliği açmak için bazı belgeleri eksiksiz şekilde toplamalısınız. Tavuk çiftliği kurmak için gerekli belgeler şöyle:

 • Kimlik belgesi
 • İmza sirküleri
 • Başvuru beyan formu
 • Tesisin imar durum belgesi
 • SGK ya da BAĞKUR dökümü
 • Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğün’den alınan yetki belgesİ
 • Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce alınan izin belgesi
 • Kapasite raporu
 • İtfaiye raporu
 • Atık madde için belediyeden alınan belge
 • Ruhsat harcı için dekont
 • ÇED raporu

Tavuk çiftliği kurmak hakkında tüm bilgilere artık sahipsiniz! Merak ettiğiniz konuyla alakalı soruları aşağı yorum bırakabilirsiniz.

Advertisement

Bir önceki yazımız olan Kuyumcu Dükkanı Açmak 2023 | Şartları ve Maliyet Bilgisiyle! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

GİRİŞİMCİLİK

Kuyumcu Dükkanı Açmak 2023 | Şartları ve Maliyet Bilgisiyle!

kuyumcu dükkanı açmak

Kuyumcu açmak istiyorum diyorsanız sizlere rehber bir içerik hazırladık! Kuyumcu dükkanı açmak için bilmeniz gereken tüm detayları inceledik… Kuyumcu nasıl açılır, tam anlamıyla öğreneceksiniz. Ek olarak kuyumcu açma maliyeti hakkında da bilgiler bulabileceksiniz. Kuyumculuk nasıl yapılır diyorsanız, bu içerikte her detayı öğreneceksiniz. Özellikle kuyumcu dükkanı açmak için kaç kilo altın gerekir gibi birçok soru soruluyor. […]

Okumaya devam et

GİRİŞİMCİLİK

Butik Açmak 2023 | Maliyeti ve Kazancı! Butik Nasıl Açılır?

butik açmak

Giyim sektörü en çok kazandıran ve karlı sektörlerden bir tanesi. Butiklerde bu sektörde başarıyı yakalayanlardan… Butik açmak istiyorum kıyafetleri nereden alabilirim diye soruyorsanız, bu konuda bir düşünceniz yoksa, yazıyı okumaya devam edin! Ek olarak toptancılara ulaşma yöntemlerine de değineceğiz. Sermayenizi değerlendirecek, kendinize göre bir iş arıyorsanız, butik açma aradığınız iş olabilir. Fakat iş hakkında mutlak […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.