finansportali.net

GİRİŞİMCİLİK

Etüt Merkezi Açmak Maliyeti ve Kazancı 2021

Etüt Merkezi Açmak

2021 yılında eğitim çoğunlukla olarak evden devam ediyor. Öğrencilerin eğitim süreçlerini daha kaliteli tamamlamasını isteyen veliler, ek ders seçeneklerine yöneliyor. İşte bu noktada devreye etüt merkezleri giriyor. Özellikle son yıllarda eğitim konusunda yapılan sık değişikliklerle birlikte etüt merkezleri “ek öğretim yöntemi” olarak ön plana çıktı.

“Etüt merkezi açmanın koşulları, maliyeti ve kazancı nedir?” gibi soruların cevaplarını arıyorsanız doğru yere geldiniz. Ben iyi bir etüt merkezi açmanın tüm şartlarını ve koşullarını araştırarak sizler için muhteşem bir yönerge hazırladım.

Şimdi sizlere 2021 yılında etüt merkezi açmanın şartlarından başlayarak tüm süreci aktaracağım. Hadi başlayalım.

Advertisement

Rent a Car Açmak hakkında neler biliyorsunuz? Tüm şartlarını öğrenmek için sizi yazıya alalım…

Etüt Merkezi Açmadan Önce Atmanız Gereken 10 Adım!

Etüt Merkezi Açmadan Önce Atmanız Gerekenler

Etüt Merkezi Açmak 2021

Etüt merkezi açmak için başvuru yapmadan önce birtakım hazırlıklar yapmanız gerekiyor. Bu hazırlıklar etüt merkezi açmak için İl Milli Eğitim Müdürlüklerine yapacağınız başvurularda sizi ön sıralara çıkarabilir. Ne kadar iyi ve kanunlara uygun bir şekilde hazırlıklarınızı tamamlarsanız, o kadar çabuk izin belgesi alırsınız.

Etüt merkezleri eğitim kurumları olarak geçtiği için, bu izinler öyle kolay verilmiyor. Bir etüt merkezinin tüm aşamalarında çok profesyonel adımlar atmanız gerekiyor. İşte sizin için tüm izinleri rahatlıkla almanızı sağlayacak 10 tüyo!

 1. Seçeceğiniz eğitim binası kullanışlı ve sağlam olmalıdır. Aksi taktirde insan hayatı tehlikeye gireceğinden izin alamazsınız.
 2. Etüt merkez binanız alkollü eğlence mekanlarına en az 100 metre uzaklıkta olmak zorundadır.
 3. Tüm eğitim öğretim araçlarınız tam olmalıdır. Örneğin; tahtalar, masalar, haritalar, mikroskoplar gibi. Bu noktada eğitime elverişliliği yeterli olmayan kurumların başvurusu reddedilir.
 4. Etüt merkezinin öğretmen ve diğer personel sayısının yeterli olması kontrol edilir. Etüt merkezinin büyüklüğüne ve öğrenci kapasitesine göre yeterli sayıda öğretmen ve diğer personellerin olması izin almanızı kolaylaştırır.
 5. Çalışacak olan tüm personelin SGK kaydını tamamlamanız gerekiyor.
 6. Etüt merkezinizin müdürü şimdiden hazır olmalıdır. Müdürünüz olduğu taktikte yönetim işlemi daha rahat denetlenebileceğinden başvurunuz ön sıralara kayabilir.
Etüt Merkezi Açmak Güncel Şartlar

Etüt Merkezi Açmak Güncel Şartlar

7. Etüt merkezi açma başvurusunda bulunacak olan kişi ya da kişilerin adli sicil kayıtlarının temiz olması gerekiyor.

8. Etüt merkezinizin hangi branşlarda eğitim vereceğine karar vermeniz gerekiyor. Örneğin sadece ortaokul ya da lise öğrencileri için eğitim verilmesini düşünüyorsanız hazırlarınızı bu kuşağa göre tamamlamanız bekleniyor. İzin başvurusu yapmadan önce mutlaka sınıflarını belirlemelisiniz.

9. İl Milli Eğitim Müdürlüklerine etüt merkezi açmak için başvuru yapmanız gerekiyor. Başvuru yaparken tüm evrakları eksiksiz verdiğinizden emin olun.

Advertisement

10. Yaptığınız başvuruları Valilikler değerlendiriyor. Bu noktada onayı vermeden önce sizinle görüşmek isteyebilirler. Bu yüzden başvuru sürecinden telefonunun mutlaka hep açık kalmalı.

İşte etüt merkezi açmadan önce atmanız gereken 10 adımdan sizlere bahsettim. Bu 10 işlemi sırasıyla profesyonelce yaparsanız, etüt merkezi açmak için ihtiyacınız olan izni de çabuk alırsınız.

2021 yılında Emlak Ofisi açmanın ipuçlarına göz atmak ister misiniz? Emlak Ofisi Nasıl Açılır yazımız tam size göre!

Etüt Merkezi Açmanın Şartları

Etüt Merkezi Açmanın Şartları

Etüt Merkezi Açmanın Şartları 2021

Öncelikle bir etüt merkezi açmak için gerekli olan şartlardan bahsedeyim istiyorum. Eğitim her zaman en karlı iş alanlarından biri olmuştur. Özellikle Türkiye gibi genç nüfusu yüksek olan ülkelerde eğitime olan ihtiyaç günden güne artarak bu alanı büyük bir pazar haline getirmiş bulunmaktadır. Ancak bu pazara dahil olabilmek öyle çok da kolay değildir.

2021 yılında Türkiye’de bir etüt merkezi açabilmek için yerine getirmeniz gereken birtakım şartlar var. Bunlar,

Advertisement
 • Etüt merkezi açmak için Özel Eğitim Kurumları Kanunu kapsamında faaliyet göstermeniz beklenir. Aksi taktirde kanunda yer alan maddelere uyulmadığında etüt merkeziniz kaçak olarak gözükebilir ve herhangi bir şikayet olduğunda kapatılabilir. Buraya çok dikkat etmelisiniz.
 • Seçtiğiniz kurum binasının nitelikli olması,
 • Kanuna uygun olarak kurum açma izni ile iş yeri açma ve çalışma ruhsatı almak,
 • İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvuru yapmak,
 • İl Valiliği’nden kurum onayı almak,
 • Etüt açma izni verilen kurumlardan iki yıl içerisinde faaliyete başlamaları beklenir. Eğer faaliyete başlamaz ya da usulsüz başlarsanız, çalışma ruhsatınız iptal edilir.

Aman dikkat! Eğer izinsiz etüt merkezi açarsanız, brüt asgari ücretin 20 katı idari para cezası alırsınız!

Etüt Merkezi Açmanın Maliyeti ve Kazancı

Etüt Merkezi Açmanın Maliyeti ve Kazancı

Etüt Merkezi Açmanın Maliyeti ve Kazancı 2021

Etüt merkezi açmak uzun vadede sizlere çok büyük kazançlar sağlayabilir. Az önce de belirtmiş olduğum gibi genç nüfusun yüksek olduğu ülkemizde eğitim, hiçbir zaman popülerliğini yitirmeyecek kazanç alanlardan biri olacaktır. Ancak eğitim alanına dahil olabilmek için yüklü miktarda bir bütçeye ihtiyaç duyacağınızı bilmelisiniz.

Etüt merkezi açmak için yeterine getirmeniz gereken şartlarda uygun bir bina bulmak ve eğitim araç gereçlerini yeterli miktarda bulundurmanın yer aldığını okudunuz öyle değil mi? İşte bu ikisini sağlayabilmek maalesef ki maliyeti düşük bir iş değil. Ortalama bir apartmanın kirası yaşadığınız şehir, ilçe, semt gibi dinamiklere bağlı olarak çok fazla değişiklik göstermektedir.

Örneğin İstanbul’da Kadıköy’de bir binanın kirasıyla Beylikdüzü’ndeki bir binanın kirası arasından neredeyse 20.000 TL fark oynamaktadır. Aynı durum Ankara, İzmir, Bursa, Mersin, Antalya, Çanakkale, Balıkesir, Kütahya gibi alt ve üst kesimin bir arada bulunduğu şehirlerde de kendini göstermektedir.

Etüt Merkezi Açma Tüyoları 2021

Etüt Merkezi Açma Tüyoları 2021

Bu noktada tekrar edeyim; etüt merkezi açmanın maliyeti biraz yüksektir. Fakat ortalama gelir seviyesi düşük ya da şehir merkezine uzak olan bir mahallede iyi bir binanın kiraları ucuz olacaktır. Belki öğrencilerinize servis seçeneği sunarak kira farkını buradan azaltabilirsiniz. Bu sizi hem maliyet açısından rahatlatacak hem de öğrenci profilinizi oluşturmanız açısında güzel bir adım olacaktır.

Etüt merkezi açmanın maliyetinin yüksek olduğunu dile getirmem sizleri korkutmasın. Çünkü maliyeti ne kadar yüksekse, geliri de bir o kadar yüksektir. Eğer öğrenci portföyünüzü iyi oluşturursanız, etüt merkezinden çok para kazanabilirsiniz. Günümüzde etüt merkezlerinin bir lise öğrencisi için aylık ödemesi 10.000 TL’yi bulmaktadır.

Elbette etüt merkezinin eğitim kalitesi ve konumuna göre de bu ücret değişiklik göstermektedir. Ayrıca etüt merkezinizdeki öğrencilerin ya da öğretmenlerin eğitim alanındaki başarıları da etüt merkezinize olan ilginin yoğunlaşmasına neden olacaktır. Bu da sizlerin daha çok gelir elde etmenizi sağlar.

Advertisement

Kısacası, etüt merkezi açmanın maliyeti de kazancı da yüksektir. Burada önemli olan tamamen sizin istikrarınız. Başlangıçta biraz yatırım yaparak eğitim sektöründe çok ileri noktalara kurumunuzu taşıyabilirsiniz.

100.000 TL ile Yapılabilecek İşler konusunda bilginiz var mı? Detayları öğrenmek için tıklayın!

Etüt Merkezi Açmak Yasak Mı 2021?

Etüt Merkezi Açmak Yasak Mı 2021?

Etüt Merkezi Açmak Yasak Mı 2021

Etüt merkezi açmak için gerekli olan şartları yerine getirdiğiniz taktirde etüt merkezi açabilirsiniz. Özellikle adli sicil kaydınız da temizse etüt merkezi açmanızın önünde hiçbir engel bulunmamaktadır. Bu noktada sosyal medyada yapılan spekülasyonlara gelmemelisiniz. Mutlaka resmi kurumlarla görüşerek net bilgileri almanız sizler için daha faydalı olur. Tekrar ediyorum, 2021 yılında bir etüt merkezi açmanın şartlarını yerine getiren herkes etüt merkezi açabilir.

Faydalı içerik: Toptan Ticaret İşi Yapmak

İyi Bir Etüt Merkezi Nasıl Olmalı?

İyi Bir Etüt Merkezi Nasıl Olmalı?

Etüt Merkezi Açarak Para Kazanma

2021 yılında Türkiye’de binlerce etüt merkezi olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’nin 81 ilinde devam eden eğitim öğretim süreci dahilinde pek çok öğrenci ek olarak etüt merkezlerine gidiyor. Peki ya iyi bir etüt merkezi nasıl olmalı?

İyi bir etüt merkezinin nasıl olması gerektiğine dair koşulların cevabını her ne kadar kanunlar verse de burada önemli olan karar mekanizması öğrenciler ve aileleridir. Eğer bir aile etüt merkezini yeterli bulduysa, çocuğunun orada ek eğitim almasını uygun bulacaktır. Aynı zamanda öğrencinin de etüt merkezini sevmesi esastır. Bu noktada yapılan araştırmalar sonucunda iyi bir etüt merkezinin nasıl olması gerektiğine dair cevaplar şöyle sıralanmıştır;

Advertisement
 1. Rahat ve geniş sınıflar,
 2. İyi ve bilgili, akademik seviyesi yüksek öğretmenler,
 3. Çalışma alanlarının işlevselliği,
 4. Kütüphane bulunması ve kütüphane arşivinin kapsamlılığı,
 5. Etüt merkezinin ek kitapçıklar dağıtması,
 6. Seviye sınavlarının aralıkları,
 7. Sınav sonuçlarının değerlendirilerek okunması,
 8. İyi bir yemekhane ya da bol ürünlü bir kantin,
 9. Temizliğin her gün düzenli olarak yapılması,
 10. Etüt merkezinin reviri olması (Ekstra pozitif bir algı yaratıyor)
 11. Öğrenci portföyünün geniş olması,
 12. Başarı seviyesinin yüksek olması,
 13. Etüt merkezinde sınıf atlama sistemi,
 14. Öğrenci motivasyonu için yapılan etkinlikler,
 15. Aylık veya haftalık kültür sanat etkinlikleri.

Evet, yapılan araştırmalara göre öğrenciler ve veliler iyi bir etüt merkezinde olması gereken işlevsellikleri bu şekilde sıralıyor. Eğer etüt merkezinde bu maddelerden en az 7’si varsa o etüt merkezini seçme olasılıkları çok artıyor. Bu noktalara dikkat eden bir etüt merkezi, öğrenci portföyünü genişleterek daha iyi bir eğitim seviyesi yakalıyor.

Günlük ciro hesaplamasıyla Oto Yıkama Dükkanı Açmak Maliyetini sizler için yazdık! Hemen okuyun!

Etüt Merkezleri Ne Kadar Kazanıyor?

Etüt Merkezleri Ne Kadar Kazanıyor?

Etüt Merkezlerinin Kazancı 2021

Etüt merkezlerinin maliyeti de geliri de yüksektir. Etüt merkezlerinin kazancını daha da yükseltmesi için atabileceği birkaç adımdan Etüt Merkezi Açmanın Maliyeti ve Kazancı başlığının altında bahsetmiştim. Fakat şimdi daha matematiksel veriler vererek durumu sizlere açıklayacağım.

Etüt merkezleri bulundukları konuma ve eğitim seviyelerine göre çok para kazanmaktadır. Ayrıca bir etüt merkezinin hangi öğrencilere eğitim verdiği de çok önemli. Örneğin sadece yabancı öğrencilere eğitim veren bir etüt merkezi çoğunlukla döviz üzerinden para kazanmaktadır. Bu durum da diğer etüt merkezlerine göre daha çok para kazanmasını sağlayacaktır.

Etüt Merkezi Açmak

Etüt Merkezi Açma Şartları 2021

Örneğin, 4 katlı bir etüt merkezinde her katta 4 sınıf olduğunu düşünelim. Bulunan 16 sınıfta 15’er öğrenci olduğunu varsayalım. Etüt merkezinin şehrin içindeyse ve dış mimarisi güzelse, içerideki etkinlik seçenekleri fazla ve steril bir ortamı varsa kişi başı 10.000 TL ücret ödenebilir. Etüt merkezi açmak için özellikle konumu iyi seçmenizde fayda var.

Bu noktada da bir etüt merkezinin aylık kazancı 2.400.000 TL yapmaktadır. Ayrıca uygulanan program doğrultusunda yapılacak kurs bitirme, seviye tespit ve seviye tamamlama sınavları ile programın gerektirdiği diğer sınavlar için sınava girenlerden alınacak sınav ücretleri de bulunmaktadır. Bu ücretler Bakanlıkça belirlenir ama kazancı etüt sahibine bırakılır.

Etüt merkezinin giderlerini de unutmamak lazım. Eğitim süresi boyunca açık olan aydınlatmalar, öğretmen maaşları, olabilecek tadilat giderleri, asansör bakım ücretleri, temizlik masrafları gibi kalemler her noktaya göre değişiklik gösterebilir.

Advertisement

Ayrıca binanın aylık kirası, aidatı ve çevre bakımı gibi giderler de mutlaka hesaplanmalıdır. Günümüzde geniş bir dairenin aylık fiyatı bile 5.000 TL’den başlamaktadır. Öyle ki tüm apartmanın kirası da çok yüksek olacaktır.

Günde 20.000 TL kazanmak ister misiniz? Döviz Bürosu Açmak yazımıza göz atabilirsiniz.

Etüt Merkezi Açmanın Avantajları ve Dezavantajları 2021

Etüt Merkezi Açmanın Avantajları ve Dezavantajları

Etüt Merkezi Açmanın Avantajları ve Dezavantajları

Etüt merkezi açmak için gerekli olan şartlardan, maliyeti ve kazancından sizlere bahsettim. Şimdi sıra avantajlarıyla dezavantajlarını karşılaştırmaya geldi. Bu sayede sizler de etüt merkezi açıp açmayacağınıza daha iyi karar verebilirsiniz.

Bir etüt merkezi açmanın avantajları,

 • Uzaktan eğitim sayesinde merkez binanın giderlerinin azalması,
 • Türkiye’nin geleceğine katkıda bulunmak,
 • Birbirinden donanımla öğrenciler yetiştirmek,
 • İnsanların hayatına dokunmak,
 • Eğitim seviyesini yükseltmek,
 • Etüt merkezlerinin kazancının yüksek olması,
 • Kendi işinin sahibi olmak
etüt merkezi açmanın avantajları

Etüt Merkezi Açmanın Kazancı

Bir etüt merkezinin dezavantajları,

 • Etüt merkezi binasının giderleri,
 • Öğretmen maaşları,
 • Temizlik giderleri,
 • Sürekli değişen eğitim yönetmelikleri,
 • Reklam için ayrılan bütçe,
 • Öğrenciler ve velileri sürekli memnun etmeye çalışmak.

Gördüğünüz üzere etüt merkezi açmanın avantajları daha çok insan hayatına dokunmak, eğitim, gelecek gibi konularla ilgiliyken; dezavantajları da maddi konuları içeriyor. Onun dışında iyi reklam veren ve tanıtımında başarılı olan bir etüt merkezi bu dezavantajların yükünü sırtında hissetmeyecektir.

Eğitim ve öğretim hayatına tam gaz bol kazançla devam eden binlerce etüt merkezi bulunmaktadır. Bu noktada iyi bir reklam tasarım ajansınız ya da bünyenizde çalışan sosyal medyacılar, halkla ilişkiler uzmanları sizlere yardımcı olabilir. Etüt merkezi açmak için ihtiyacınız olan personeller listesine sosyal medya uzmanlarını ve halkla ilişkiler çalışanlarını da ekleyebilirsiniz.

Advertisement

Farklı bir girişimcilik fikri: Toptan Ticaret İşi Yapmak

Etüt Merkezi Açma İzni İptal Edilebilir Mi?

Etüt Merkezi Açma İzni İptal Edilebilir Mi

Etüt Merkezi Açma İzni Nasıl İptal Edilir

Etüt merkezi açmak için alınan çalışma izinleri belirli şartlarda değişiklik olduğunda ya da etüt merkezi faaliyetlerini yetire getirmediğinden iptal edilebilir. Bu noktada etüt merkezi çalışma izinlerinin iptal olmasına yol açacak maddeler aşağıdaki gibi sıralanmıştır.

 • Bakanlıkça onaylı yerleşim planında izinsiz değişiklik yapması,
 • Gerçeğe aykırı veya yanıltıcı reklam ya da ilan vermesi, reklam veya ilanlarda öğrenci resim ya da bilgilerini kullanması,
 • Haftalık ders çizelgesi ve programları Bakanlık izni olmadan kurumda uygulaması,
 • Bu Kanun ve bu Kanuna dayanılarak yürürlüğe konulan yönetmelik ve yönergelerde belirtilen hükümlere aykırı fiillerde bulunması,
 • Mevzuatta belirtilen sayıda personel çalıştırmaması veya mevzuata aykırı personel çalıştırması,
 • 14/6/1973 tarihli ve 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanununun genel ve özel amaçları ile temel ilkelerine uymaması,
 • Kurum açma şartlarından herhangi birini kaybetmesi,
 • Mevzuata uygun olarak kapatılmaması,

Bu maddelerdeki durumlar söz konusu olduğunda kurum açma izni ile iş yeri açma ve çalışma ruhsatının iptal edileceğini belirtilmiştir.

Etüt Merkezi Kapatmanın Cezası Nedir?

Etüt Merkezi Kapatmanın Cezası Nedir

Etüt Merkezi Kapatmanın Cezası 2021

Etüt merkezleri kapatılmak istendiğinde ceza ödemek zorunda değilsiniz. Fakat bunun için en az üç ay önce yazılı olarak Bakanlığa kapanma şartlarıyla gerekçelerini bildirmek zorundadır. Eğer Bakanlık şartları geçerli bulursa etüt merkezi yıl sonunda kapanabilir.

Etüt merkezi kapatılma sürecinden sonra yerine getirilmesi gereken birtakım şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar,

 • Kapanan veya kapatılan kurum; mühürlerini, yönetici, öğretmen ve öğrencilerle ilgili bütün defterlerini, dosyalarını ve diğer evrakını ilgili valiliğe devir ve teslim etmeye mecburdur.
 • Devir ve teslimden kaçınan veya bu görevi savsaklayan kurucu hakkında brüt asgari ücretin yirmi katı idari para cezası uygulanır.
 • Bu Kanunda belirtilen şartlara uymadan kurumunu kapatanlar ile soruşturma sonucu kurum açma izni ile işyeri açma ve çalışma ruhsatı iptal edilen kurucuya beş yıl geçmeden tekrar kurum açma izni veya bir kurumu devralma ya da bir kuruma ortak olma izni verilmez.

Ayrıca kapatılan etüt merkezleriyle ilgili olarak öğrenci/kursiyer veya velilerinin, kurucular aleyhine genel hükümlere göre dava açma hakları bulunmaktadır. Ancak bu haklar saklı tutulmaktadır. Kurumların devri ve nakline ilişkin usûl ve esaslar yönetmelikle belirlenir.

Etüt Merkezi Açma Koşulları 2021

Etüt Merkezi Açma Koşulları 2021

Etüt merkezi nasıl açılır? Etüt merkezi açmak için hangi şartları yerine getirmek gereklidir? Etüt merkezi açmak için nereye başvurulur? Etüt merkezi açma tüyoları nelerdir? Etüt merkezi nasıl kapatılır? İşte tüm bu soruların cevaplarını sizlere detaylıca anlattım. Daha fazla sorunuz ya da aklınıza takılan herhangi bir nokta varsa yorum bırakabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Oto Yıkama Dükkanı Açmak- 2022 Kazanç Bilgisi! başlıklı makalemizde bu konuda bilgiler verilmektedir.

Advertisement

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yapmak için tıklayn.

GİRİŞİMCİLİK

Av Malzemeleri Dükkanı Açmak – 2022 Maliyeti ve Kazançları!

av malzemeleri dükkanı açmak

Kendi işinin patronu olmak isteyenler karlı iş fikirleri bulmaya çalışıyorlar. Sizlere bu yazıda oldukça farklı bir iş fikri sunacağım. Sermayenizi av malzemeleri dükkanı açmak için değerlendirebilirsiniz! Oldukça kazançlı bir seçenek olduğunu sizlere söyleyeyim. Böyle bir dükkan açabilmeniz için elbette bazı konular hakkında bilginiz olması gerekiyor. Örneğin hangi ürünleri satacaksınız? Bu ürünleri satabilmek için ve av […]

Okumaya devam et

GİRİŞİMCİLİK

Dükkan Açma Fikirleri – En Çok İşleyen Dükkanlar 2022

dükkan açma fikirleri

“Dükkan açmak istiyorum sizce hangi işi yapmak kazançlı olur?” Sorusunu soranlara birbirinden çeşitli seçenekler sıraladım! Dükkan açma fikirleri ile kendinize en uygun ve kazançlı olan seçeneği bulabileceğinizin garantisini veriyorum. Küçük dükkan fikirleri, iş yeri açma fikirleri sayesinde kazançlı çıkabileceksiniz. Kendi işinizin patronu olacak ve para kazanmak için sermayenizi mantıklı bir şekilde kullanacaksınız. 2022 yılında ekonomik […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.