finansportali.net

BANKACILIK

Vefat Eden Kişinin Kredi Borcu Ne Olur? 2022 Tüm Detaylar

Vefat Eden Kişinin Kredi Borcu

Vefat eden kişinin kredi borcu ne olur sorusu birçok kişi tarafından merak ediliyor. Vefat etmiş olan kişinin kredi borçları üzerinde belirli şartlara göre işlem yapılır. Burada iki durum ön plana çıkmaktadır.

Kişi, kredi borcuna yönelik olarak hayat sigortası yaptırmışsa borç sigorta şirketi tarafından karşılanır. Hayat sigortası yoksa borcun vârislere intikali söz konusudur.

Ölen kişinin kredi borcu ne olur? Vefat edenin kredi borcu silinir mi? Hangi durumlarda borç, sigorta şirketi tarafından karşılanır? gibi soruların yanıtlarını sizler için derledim.

Advertisement

Kredi Çeken Kişinin Vefat Etmesi

Kredi Çeken Kişinin Vefat Etmesi
Kredi Çeken Kişinin Vefat Etmesi

Kredi çeken kişinin vefat etmesi hâlinde borç üzerinde farklı ihtimaller söz konusudur. Kredi çekme aşamasında hayat sigortası yaptırılmışsa farklı, yaptırılmamışsa farklı işlem uygulanacaktır. Dolayısıyla burada hayat sigortasının varlığına göre bir sınıflandırma yapmamız gerekir.

1- Hayat Sigortası Varsa

Hayat Sigortası
Hayat Sigortası

Kredi alırken hayat sigortası yaptırılmışsa vefat eden kişinin kredi borcu sigorta şirketi tarafından ödenir. Ancak hayat sigortası yaptırırken poliçe kapsamını detaylı olarak okumanızı öneriyorum.

Çünkü poliçe kapsamında sadece kaza sonucu ölümler ele alınabilir. Bu gibi durumlara karşı poliçeyi detaylı bir şekilde inceleyiniz. Vefat eden kişinin kredi borcu her koşulda sigorta şirketi tarafından karşılanmayabilir.

Vefat eden kişinin kredi borcu hayat sigortası kapsamında olması için aşağıdaki unsurlara dikkat ediniz;

  • Borçlunun ölümünde intihar vb. durumun söz konusu olmaması gerekir.
  • Ölümün şüphe uyandıracak nitelikte olmaması gerekir.
  • Kişi, kendisinde yer alan hastalığı poliçe detaylarında belirtmemişse ve sigorta şirketi sonradan bunu tespit ederse, borç ödemesini yapmayabilir.

Hayat sigortaları genel şartları için tıklayın.

2- Hayat Sigortası Yoksa

Vefat eden kişi hayat sigortası yaptırmamışsa mevcut borçlar yasal mirasçılarına intikal eder. Miras, sadece varlıkların intikalini ifade etmez. Aynı zamanda borçlar da miras olarak mirasçılara geçebilir.

Vârisler intikal eden bu borcu ödemek istemiyorlarsa reddi miras yapabilir. Bu durumda vefat eden kişinin kredi borcu ödenmemiş olur. Ancak reddi miras durumunda ilgili kişinin varlıklarından da vazgeçilmiş olacaktır.

Advertisement

İlginizi Çekebilir: Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Vefat Eden Kişinin Kredi Borcu Geri Ödenir Mi?

Vefat Eden Kişinin Kredi Borcu Geri Ödenir Mi
Vefat Eden Kişinin Kredi Borcu Geri Ödenir Mi

Vefat eden kişinin kredi borcu hayat sigortasına bağlı olarak ödenir. Kişi, hayat sigortasını yaptırmışsa sigorta tarafından geriye kalan borç ödenecektir. Hayat sigortasına konu olan borç, kredinin tamamı olduğu için o zamana kadar ödenen kısım da mirasçılara intikal eder.

Hayat sigortasının olmadığı durumda borca dair herhangi bir ödeme yapılmaz.

Ölen Kişinin Kredi Borcu Kim Tarafından Ödenir?

Ölen Kişinin Kredi Borcu Kim Tarafından Ödenir
Ölen Kişinin Kredi Borcu Kim Tarafından Ödenir

Ölen kişinin kredi borcu yasal mirasçıları tarafından ödenir. Ancak hayat sigortası varsa bu durumda sigorta şirketleri tarafından ödenecektir.

Yasal mirasçılar borcu ödemek istemediği takdirde reddi miras hakkına sahiptir.

Kalan borcun toplam tutarı yasal mirasçılar arasında kanunda belirtilen oranlarda pay edilir.

ÖRNEK: 200.000 TL kredi borcu olan bir kişinin vefat ettiğini düşünelim. Vefat eden kişinin üstsoydan hiçbir mirasçısı bulunmamaktadır. Eşi sağdır ve 3 çocuğu vardır. Buna göre paylaşım şu şekilde olacaktır.

  • Altsoydan mirasçılar varsa sağ olan eşin miras payı oranı %25’dir. Dolayısıyla 200.000 TL’nin 50.000 TL’lik kısmından eş sorumlu olacaktır.
  • Herhangi bir üstsoy mirasçısı olmadığından dolayı kalan borç çocuklar arasında pay edilir. Bu durumda borcun kalan %75’inden çocuklar sorumlu olacaktır. Yani 150.000 TL’lik kısım çocuklara aittir. Bu rakam çocuklar arasında paylaştırılır.

Hayat sigortası yaptırmamış vefat eden kişinin kredi borcu yasal mirasçıları tarafından bu şekilde ödenir.

Banka Borcu Reddi Miras Nasıl Yapılır?

Banka Borcu Reddi Miras Nasıl Yapılır
Banka Borcu Reddi Miras Nasıl Yapılır

Mirasçı, miras bırakan kişinin son yerleşim yerinde bulunan Sulh Hukuk Mahkemesine sözlü ya da yazılı olarak beyanda bulunabilir ve mirası reddedebilir. Ret beyanı, mirasın tümünü kapsar. Kayıtsız ve şartsız bir şekilde yapılır. Miras kısmen reddedilemez.

Mirasın reddi işlemi korkutma, yanılma ve aldatma sonucu olmamışsa ilgili ret beyanı Sulh Hâkimi tarafından tescil edilir. Bu noktadan sonra tek taraflı dönmek imkânsızdır.

Advertisement

Vefat Eden Kişinin Kredi Borcu Silinir Mi?

Vefat Eden Kişinin Kredi Borcu Silinir Mi
Vefat Eden Kişinin Kredi Borcu Silinir Mi

Vefat eden kişinin kredi borcu silinir mi sorusu da sıkça soruluyor. Vefat eden kişinin kredi borçlarının silinmesi söz konusu değildir. Hayat sigortasının varlığına göre borç ya mirasçılara geçer ya da sigorta şirketi tarafından ödenir.

Hayat sigortasının varlık nedeni de tam olarak budur. Bankalar, özellikle uzun vadeli ve yüksek miktarlı kredilerde hayat sigortası uygulamasını mecburi kılar. Bu işlem banka tarafından kendini güvence altına almak gerçekleştirilir.

Tüm ihtimaller sonucunda banka krediyi tahsil edemezse, ilgili kredi batık kredi statüsüne alınır.

Vefat Eden Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Vefat Eden Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur
Vefat Eden Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur

Kredi borçlarıyla kredi kartı borçları farklı şeyleri ifade eder. Vefat eden kişinin kredi kartı borcu ne olur sorusunda teknik olarak kredi borçlarıyla hiçbir fark bulunmaz. Sadece bazı bankaların kredi kartlarına hayat sigortası uygulamaması söz konusudur.

Bu gibi durumda vefat eden kişinin kredi kartı borcundan direkt olarak yasal mirasçılar sorumlu olacaktır.

Vefat eden kişinin kredi kartı borcunda ilk olarak hayat sigortasına bakılır. Eğer yoksa yasal mirasçılarına yukarıda belirttiğim oranlarda intikal edecektir.

Ölüm Nedenine Bağlı Olarak Vefat Eden Kişinin Kredi Borcu

Ölüm nedenlerine göre vefat eden kişinin kredi borcu, farklı uygulamalara konu olabilir. Bu başlığı belirli hastalıklar dâhilinde aktardım.

Advertisement

1- Kalp Krizinden Ölen Kişinin Kredi Borcu

Kalp Krizinden Ölen Kişinin Kredi Borcu
Kalp Krizinden Ölen Kişinin Kredi Borcu

Kalp krizinden ölen kişinin kredi borcu hayat sigortası tarafından karşılanır. Kişinin bildiği ve kalp krizini tetikleyecek tüm hastalıklar poliçede yer almışsa, kredi borcunun sigorta şirketi tarafından ödenmesi söz konusudur.

Kalp krizini tetikleyecek rahatsızlıkların sigorta şirketinden sözleşme esnasında gizlenmesi ve bunun tespit edilmesi durumunda herhangi bir ödeme yapılmaz.

2- Kanserden Vefat Eden Kişinin Kredi Borcu

Kanserden Vefat Eden Kişinin Kredi Borcu
Kanserden Vefat Eden Kişinin Kredi Borcu

Kanserden vefat eden kişinin kredi borcu bazı şartlar dâhilinde sigorta şirketi tarafından karşılanabilir. Aksi hâlde yasal mirasçılara intikal edecektir.

Sigorta sözleşmesinin yapılması sırasında kişi kanser ise ve bunu sigorta şirketinden saklamışsa, hiçbir şekilde ödeme yapılmaz.

3- İntihar Eden Birinin Kredi Borcu

İntihar eden kişinin kredi borcu sigorta tarafından ödenmez. Bu durum, hayat sigortası sözleşmelerinde ilgili maddeler arasında yer alır. Kişi sigorta sözleşmesine imzasını attığı anda bu maddeyi de kabul etmiş olacağından dolayı intihar, hayat sigortası kapsamına girmez.

Advertisement

Bir önceki yazımız olan En Güvenilir Borsa Uygulamaları 2023 – En Kolay 10 Program! başlıklı makalemizde bu konuda bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

BANKACILIK

En Güvenilir Borsa Uygulamaları 2023 – En Kolay 10 Program!

en güvenilir borsa uygulamaları

Borsa denilince akla artık sadece hisse senetleri piyasası gelmemekte. Dijital dünyada dövizlerden emtialara, senetlerden kripto paralara kadar uzanan geniş bir yatırım araçları listesi yer almakta. Siz de en güncel borsa takibi ve analizlerini öğrenmek için çeşitli platformlara başvurmak zorundasınız. İşte tam bu nedenle sizler için en güvenilir borsa uygulamaları listesini detaylarıyla ve indirme linkleriyle birlikte […]

Okumaya devam et

BANKACILIK

MaxiPuan Geçen Yerler 2023 – Hemen Kullanın!

MaxiPuan Geçen ve Kullanılan Yerler

Biriken MaxiPuanlarımı nerelerde kullanabilirim? diye merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz. 2023 yılında MaxiPuan geçen yerler hakkında detaylı bir anlatımda bulundum. Ayrıca, MaxiPuan hangi sitelerde kullanılır, bilgisinin de en güncel halini sizlerle paylaştım. Peki, MaxiPuan para nedir? diye sorduğunuzu da duyar gibiyim. Öncelikle şunu söyleyebilirim ki MaxiPuan, İş Bankası Maximum Kredi Kartı çerçevesinde sunulan faydalardan biridir. En […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.