finansportali.net

BANKACILIK

Ehliyet Harcı İnternetten Ödeme – 2023 Sürücü Adayları!

Ehliyet Harcı İnternetten Ödeme

Bugünkü yazımızda ehliyet harcı internetten ödeme konusunda bilgilendirme yapacağız. Buna ek olarak ehliyet harcı internetten nasıl ödenir? Sürücü belgesi harcı internetten ödeme yaparken hangi işlemler yapılmalıdır? gibi soruların yanıtlarına da değineceğiz.

İnternetten ehliyet harç ücreti öderken hangi bilgiler gerekli? Sürücü belgesi harcı ödeme işlemlerinizi hangi yollardan gerçekleştirebilirsiniz?

Advertisement

İşte merak ettiğiniz ehliyet harcı yatırma ATM ve ehliyet yenileme harcı online ödeme nasıl yapılır? Başlıklarını aşağıda listeledim. Hemen okumaya başlayabilirsiniz…

Ehliyet Harcı İnternetten Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

Ehliyet Harcı İnternetten Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır
Ehliyet Harcı İnternetten Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır

Eski sisteme göre ehliyet, Emniyet Müdürlüklerinden veriliyordu. Bu düzen tamamen değişerek ehliyet işlemleri, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmeye başlandı. Bu nedenle ehliyet almak isteyen bir kişi, sınavlarını başarıyla tamamladıktan sonra Nüfus ve Vatandaşlık İşleri aracılığıyla ehliyet kartına sahip olabiliyor.

Advertisement

Sınavlarını başarıyla tamamlamış birinin ehliyet alabilmesi için gerekli evrakları toplaması ve ehliyet harcını ödemesi şart.

Günümüzde çoğu işlemi internetten yapabildiğiniz gibi bu işlemi de internetten online bir şekilde yapmanız mümkün. Siz de “Ehliyet Harcı İnternetten Ödeme” şeklinde bir arama yaptıysanız, aşağıdaki işlemleri takip ederek online bir şekilde ehliyet harcınızı yatırabilirsiniz.

Advertisement

 1. İlk olarak İnteraktif Vergi Dairesi adresine giriş yapınız. Bu site Gelir İdaresi Başkanlığı’nın interaktif vergi dairesidir.
 2. Site içerisinde bulunan “Harç ve Değerli Kağıtlar” yazan kısmı bulup tıklayınız.
 3. Karşınıza çıkan “Sürücü Belgesi Harcı Ödeme” ve “Sürücü Belgesi Değerli Kağıt Bedeli” seçeneklerinden önce birine tıklayıp ödeme gerçekleştirdikten sonra diğerine tıklayıp ödeme gerçekleştirin.
 4. Ehliyet harcı internetten ödeme işlemini gerçekleştirmek için ilgili seçeneği seçtikten sonra kredi kartı bilgilerinizi girmeniz için bir ekran gelecek. Bu ekrana sizden istenilen bilgileri girdikten sonra sürücü belgesi harcını ödeyebilirsiniz.

4 adımda ehliyet harcı internetten yatırma işleminizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Uygulamalı olarak görebilmek için sizlere aşağıdaki videoyu bırakıyorum.

Sürücü belgesi çıkartmak için ehliyet harcı internetten ödeme işlemlerinizi kredi kartlarınızla da yapabilirsiniz. Ehliyet çıkaracağınız zaman harç ödemelerinizi basit bir şekilde online olarak gerçekleştirebilirsiniz. Ödeme yapacağınız noktada kullanabileceğiniz diğer yöntemler ise şu şekildedir:

Advertisement

 • E-Banka Hesabı
 • Kredi Kartı
 • Garanti Pay
 • Foregin Key

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sitesi üzerinden ödemelerinizi yapacağınız noktada sizlere sunulan bu seçeneklerden faydalanarak ödeme işlemlerini tamamlama imkanına da sahip olursunuz. 

Ehliyet Harcı Yatırma Hakkında Önemli Bilgi!

Advertisement
Ehliyet Hakkında
Ehliyet Hakkında

Ehliyet harç ücretlerini GİB üzerinden ödeyeceklerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Sürücü belgesi harç ücretleri 3 farklı ödemeden oluşuyor.

1- Sürücü Harç Ücreti (Devlete)

Advertisement

2- Değerli Kağıt Ücreti (Devlete)

3- Hizmet Bedeli (Trafik Vakfına)

Advertisement

İlk iki ücret GİB üzerinden ödeniyor ancak hizmet bedeli ödemesi daha farklı. Anlayacağınız, GİB üzerinden ödeme yapmış olsanız dahi ayrıyeten önünüze çıkacak olan hizmet bedelini de yatırmanız gerekmektedir.

Bu nedenle bu üç ödemeyi birden, dilerseniz direkt olarak anlaşmalı bankalarda gişeler aracılığıyla dilerseniz de yine anlaşmalı bankaların ATM veya Bankaların İnternet Bankacılıkları vasıtasıyla yapabilirsiniz. Hem ATM üzerinden hem de İnternet bankacılığı ile 3 ödeme türü için birden işlem yapılan bankalar alt kısımda verilmiştir.

Advertisement

Ehliyet Harcı İnternetten Ödeme yazısından sonra okumak isteyebileceğiniz bir yazı önerisini buraya ekliyorum: Almanya’dan Türkiye’ye Para Yollamak

2023 Ehliyet Harcı Ne Kadar?

Ehliyet harcı internetten ödeme konusunda en önemli nokta ne kadar ücreti olduğudur. Peki, ehliyet harcı 2023 yılı için ne kadar? Bizler bankalara ne kadar para yatırmalıyız?

Advertisement
 • 2023 A sınıfı sürücü belgesi harcı : 825,70 TL
 • 2023 B sınıfı sürücü belgesi harcı : 2.489,90 TL

Bunun haricinde eğer ilk kez ehliyet alacaksanız;

 • Teorik sınav giriş ücreti : 120TL
 • Direksiyon sınav ücreti : 160 TL olarak belirlendi….

Ziraat Bankası Ehliyet Harcı Ödeme 2023

Ziraat Bankası Ehliyet Harcı Ödeme
Ziraat Bankası Ehliyet Harcı Ödeme

Ehliyet harcı ödeme işlemini GİB’nin internet sitesinden yapabileceğiniz gibi çeşitli bankalardan da yapabilirsiniz. Bu bankalardan biri olan Ziraat Bankası; ATM, banka şubesi ve internet bankacılığı aracılığı ile ehliyet harcı ödeme imkanı sunmaktadır.

Advertisement

Aşağıda Ziraat Bankası ehliyet harcı yatırma işlemlerini ne şekilde gerçekleştirebileceğinizi anlattım.

Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı ile Ehliyet Harcı Ödeme 

Advertisement

Ehliyet harcı internetten ödeme imkanından yararlanmak için Ziraat Bankası’nın  internet bankacılığında hesap oluşturmanız gerekir.

Ziraat bankası kullanıyorsanız ve internet bankacılığında hesabınız mevcut ise, aşağıda yer alan işlemleri takip ederek internet bankacılığı ile ehliyet harcı ödeyebilirsiniz.

Advertisement
 • Ziraat Bankası internet bankacılığına girdikten sonra “Ödemeler” seçeneğine tıklayınız.
 • Buradan “Yeni Ehliyet ve Kimlik” yazan yere tıklayıp ardından “Ehliyet İşlemleri” kısmına tıklayınız.
 • Karşınıza açılan ekrandan ödemek istediğiniz kartın bilgilerini girdikten sonra ehliyet harcı ödeme işlemini tamamlamış olursunuz.
 • Ziraat Bankası’nın internet bankacılığından e-dekont istemeniz gerekmektedir. Bu e-dekont, mail adresinize gelecektir.

Ziraat Bankası ATM ile Ehliyet Harcı Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

Ehliyet harcı internetten ödeme işleminizi Ziraat Bankasından ATM ile de yapabilirsiniz. Ziraat Bankası ATM ile ehliyet harcı ödemenizi gerçekleştirmek için para yatırma seçeneği sunan her Ziraat Bankası ATM’sini tercih edebilirsiniz.

ATM’ye gittikten sonra kesinlikle ”Makbuz Almak İstiyorum” butonunu seçmeniz gerekir. Aksi takdirde ehliyet harcınızı yatırdığınızın bir kanıtı olmayacak ve ehliyet alırken bazı sıkıntılar yaşayacaksınız.

Advertisement

 • ATM’nin giriş seçeneğine tıklayarak işleme başlayınız.
 • Karşınıza çıkan menüden “Ödeme İşlemleri” seçeneğine tıklayınız.
 • Bundan sonra ise, “Vergi Ödemeleri” yazan yeri seçiniz.
 • Karşınıza açılan seçenekler arasından “Sürücü Belgesi ve Kimlik Yenileme” yazan yeri bulup tıklayınız.
 • Sonrasında ise, “Ehliyet İşlemleri” seçeneğine tıklayınız.
 • Ehliyet alacak kişi sizseniz kendinizinkini, eğer başka biri ehliyet alacaksa onun T.C. Kimlik numarasını giriniz.
 • Bu işlemleri onayladıktan sonra para yatırma yerine paranızı yerleştiriniz. En son işlemleri tamamladıktan sonra makbuzunuzu alınız ve işlemlerinizi tamamlayınız.

İlgili içerik: 30 Saniyede Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direkt Bağlanma

Halkbank Ehliyet Harcı Ödeme 2023

Halkbank Ehliyet Harcı Ödeme
Halkbank Ehliyet Harcı Ödeme

Halkbank, internetten ehliyet harcı yatırmak isteyen kişiler için hizmet sunan bankalardan biridir. Halkbank aracılığı ile ATM, banka şubesi, internet bankacılığı kullanarak ehliyet harcı internetten ödeme imkanından yararlanabilirsiniz.

Advertisement

Devlet bankalarından biri olan Halkbank’ın müşterisi olduğunuzda ehliyet harcı ödeme gibi daha birçok işlemden yararlanmanız da mümkündür.

Halkbank İnternet Bankacılığı ile Ehliyet Harcı Ödeme        

Advertisement

Halkbank internet bankacılığı ile ehliyet harcı ödeme işleminden faydalanmak için daha öncesinde yapmanız gereken önemli bir kural vardır. Bu kural, Halkbank’ın internet bankacılığı adresine giriş yaptıktan sonra üye olmanızdır.

Halkbank müşterisi de olsanız internet bankacılığına üye olmadan herhangi bir şekilde ödeme yapmanız mümkün değildir.

Advertisement

Halkbank internet bankacılığına üye olmak için siteye girdikten sonra karşınıza açılan ekrandan “Parolamı Bilmiyorum/Blokeli” yazan yere tıklayınız. Buradan sizi yönlendirdiği sayfaya gerekli bilgileri girerek Halkbank internet bankacılığı şifresine sahip olabilir ve böylece siteye giriş yapabilirsiniz.

Aşağıda yer alan işlemleri adım adım takip ederek Halkbank ile ehliyet harcı internetten ödeme imkanına ulaşabilirsiniz. Halkbank da Ziraat Bankası gibi devlet bankası olduğu için aşağı – yukarı aynı sistemi kullanıyor. Bu yüzden Ziraat Bankası ile benzer işlemleri yaparak ehliyet harcı ödeyebilirsiniz

Advertisement
İlgili içerik: yırtık parayi banka alirmi

Halkbank ATM ile Ehliyet Harcı Ödeme

Herhangi bir Halkbank ATM’sinden gerçekleştirebileceğiniz bu işlem için takip etmeniz gereken adımlar vardır. Bu adımları sizler için teker teker sıraladık. Aşağıda bulunan listedeki bilgilerle Halkbank ATM ile ehliyet harcı ödeme işlemi yapabilirsiniz.

 • Bilmeniz gereken en önemli kural; İşlemlere başlamadan önce “Makbuz Almak İstiyorum” seçeneğini seçmektir. Çünkü; Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü sizden ehliyet harcının dekontunu isteyecektir.
 • Herhangi bir Halkbank ATM’sine gidin ve giriş tuşuna basınız.
 • Karşınıza çıkacak ekrandan “Fatura ve Kurum” seçeneğini seçiniz.
 • Ehliyet harcı internetten ödeme işlemi için bundan sonra “Harçlar” yazan bölüme giriniz.
 • Açılan ekrana il plaka kodunu giriniz. Örneğin; İstanbul’da ikamet ediyorsanız “34” yazınız.
 • Karşınıza açılan yerden “Karayolu SRC” seçeneğine tıklayınız.
 • Ardından ehliyet alacak kişinin T.C. Kimlik numarasını giriniz.
 • Hangi tür ehliyete başvuru yaptıysanız, o ehliyetin harç bedeli size gösterilecektir. İşlemi onaylıyorsanız “Devam” tuşuna basınız.
 • ATM’nin para yatırma yeri açılınca gerekli parayı yatırınız.
 • Ardından yatırdığınız parayı onayladıktan sonra makbuz almayı unutmayınız.

Garanti Bankası Ehliyet Harcı Ödeme 2023

Advertisement
Garanti Ehliyet Harcı Ödeme
Garanti Ehliyet Harcı Ödeme

Garanti ehliyet harcı yatırma işlemini gerçekleştirebileceğiniz bir diğer bankadır. Diğer bankalarda olduğu gibi Garanti Bankası’nda da ödemeyi İnternet Bankacılığı ya da ATM’den gerçekleştirebiliyorsunuz.

Ehliyet harcı internetten ödeme işlemleri için İnternet Bankacılığı ve ATM sınıflandırmasına gittim.

Advertisement

Garanti İnternet Bankacılığı ile Ehliyet Harcı Ödeme

 • Garanti Bankası İnternet Bankacılığı web sayfasını açın. Parolanız yoksa bu aşamada “Parola Al” seçeneğine tıklayabilirsiniz.
 • Ödemeler bölümünden Vergi Ödeme seçeneğine tıklayın.
 • Bu aşamada “Ehliyet Harcı” sekmesine girin.
 • Bilgileri doldurduktan sonra ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Garanti ATM ile Ehliyet Harcı Ödeme

 • Kartsız İşlemler menüsüne girin.
 • Ödemeler ve İşlemler seçeneğini işaretleyin.
 • Vergi Ödemeleri kısmına gelin.
 • Bu ekranda Karayolu Vergi Ödemeleri seçeneğini seçebilirsiniz.
 • T.C. kimlik numarası, telefon numarası gibi bilgileri giriniz.
 • İlgili tutarı para bölmesine koyun ve Giriş tuşuna basın.
 • Makbuz istiyorum seçeneğini mutlaka işaretlemeniz gerekir.

Bir önceki yazımız olan Düğün Altınları Nerede Saklanır? – BANKA MI EV Mİ? 5 YÖNTEM! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Advertisement

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

BANKACILIK

MaxiPuan Geçen Yerler 2023 – Hemen Kullanın!

MaxiPuan Geçen ve Kullanılan Yerler

Biriken MaxiPuanlarımı nerelerde kullanabilirim? diye merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz. 2023 yılında MaxiPuan geçen yerler hakkında detaylı bir anlatımda bulundum. Ayrıca, Maximum Puan hangi sitelerde kullanılır, bilgisinin de en güncel halini sizlerle paylaştım. Peki, MaxiPuan para nedir? diye sorduğunuzu da duyar gibiyim. Öncelikle şunu söyleyebilirim ki MaxiPuan, İş Bankası Maximum Kredi Kartı çerçevesinde sunulan faydalardan biridir. […]

Okumaya devam et

BANKACILIK

Almanya’dan Türkiye’ye Para Gönderme 2023 EN UCUZ YÖNTEMLER!

Almanyadan Türkiyeye para gönderme

Almanyadan Türkiyeye para gönderme işlemlerini gerçekleştirmek isteyen gurbetçiler için harika bir yazı hazırladım. Almanya’da yaşayan Türk vatandaşları sık sık Türkiye’ye para transferi gerçekleştiriyorlar. Durum böyleyken en hızlı ve uygun yollarla Türkiye’ye para transferi nasıl gerçekleştirilir? Merak ediliyor. 2023 Almanya’dan Türkiye’ye para gönderme konusuna açıklık getireceğim. Ziraat Bankası, Denizbank, Halkbank gibi tüm bankalardan Türkiye’ye transferi anlatacağım. […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.