finansportali.net

BANKACILIK

Ehliyet Harcı İnternetten Ödeme -2022 Sürücü Adayları!

EHLİYET HARCI İNTERNETTEN ÖDEME

Bugünkü yazımızda ehliyet harcı internetten ödeme konusunda bilgilendirme yapacağız. Buna ek olarak ehliyet harcı internetten nasıl ödenir? Sürücü belgesi harcı internetten ödeme yaparken hangi işlemler yapılmalıdır?

İnternetten ehliyet harç ücreti öderken hangi bilgiler gerekli? Sürücü belgesi harcı ödeme işlemlerinizi hangi yollardan gerçekleştirebilirsiniz?

İşte merak ettiğiniz ehliyet harcı yatırma ATM ve ehliyet yenileme harcı online ödeme nasıl yapılır? Başlıklarını aşağıda listeledim. Hemen okumaya başlayabilirsiniz…

Advertisement

Ehliyet Harcı İnternetten Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

İnternetten ehliyet harcı ödemesi nasıl yapılır?

Ehliyet harcı internetten ödeme nasıl yapılır?

Eski sisteme göre ehliyet, Emniyet Müdürlüklerinden dağıtılıyordu. Bu düzen tamamen değişerek ehliyet işlemleri, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmeye başlandı. Bu nedenle ehliyet almak isteyen bir kişi, sınavlarından başarılı bir şekilde geçtikten sonra Nüfus ve Vatandaşlık İşleri ile ehliyet kartına sahip olabiliyor.

Sınavlarını tamamlamış birinin ehliyet alabilmesi için gerekli evrakları toplaması ve ehliyet harcını ödemesi şart. Günümüzde çoğu işlemi internetten yapabildiğiniz gibi bu işlemi de internetten online bir şekilde yapmanız mümkün. Siz de “Ehliyet Harcı İnternetten Ödeme” şeklinde bir arama yaptıysanız, aşağıdaki işlemleri takip ederek online bir şekilde ehliyet harcınızı yatırabilirsiniz.

 • İlk olarak İnteraktif Vergi Dairesi adresine giriş yapınız. Bu site Gelir İdaresi Başkanlığı’nın interaktif vergi dairesidir.
 • Bu site içerisinde bulunan “Harç ve Değerli Kağıtlar” yazan yeri bulup tıklayınız.
 • Karşınıza çıkan “Sürücü Belgesi Harcı Ödeme” ve “Sürücü Belgesi Değerli Kağıt Bedeli” seçeneklerinden önce birine tıklayıp ödeme gerçekleştirdikten sonra diğerine tıklayıp ödeme gerçekleştirin.
 • Ehliyet harcı internetten ödeme işlemini gerçekleştirmek için ilgili seçeneği seçtikten sonra kredi kartı bilgilerinizi girmeniz için bir ekran gelecek. Bu ekrana sizden istenilen bilgileri girdikten sonra sürücü belgesi harcını ödeyebilirsiniz.

Sürücü belgesi çıkartmak için ehliyet harcı internetten ödeme işlemlerinizi kredi kartlarınızla da yapabilirsiniz. Ehliyet çıkaracağınız zaman harç ödemelerinizi basit bir şekilde online olarak gerçekleştirebilirsiniz. Ödeme yapacağınız noktada kullanabileceğiniz diğer yöntemler ise şu şekildedir:

 • E-banka hesabı
 • Kredi kartı
 • Garanti Pay
 • Foregin Key

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sitesi üzerinden ödemelerinizi yapacağınız noktada sizlere sunulan bu seçeneklerden faydalanarak ödeme işlemlerini tamamlama imkanına da sahip olursunuz. 

Önemli Hatırlatma!!

ehliyet hakkında

ehliyet hakkında

Ehliyet harç ücretlerini GİB üzerinden ödeyeceklerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Sürücü belgesi harç ücretleri 3 farklı ödemeden oluşuyor.

1- Sürücü Harç ücreti(Devlete)

2- Değerli Kağıt Ücreti(Devlete)

3- Hizmet Bedeli(Trafik Vakfına)

Advertisement

İlk iki ücret GİB üzerinden ödeniyor ancak hizmet bedeli ödemesi daha farklı. Anlayacağınız, GİB üzerinden ödeme yapmış olsanız dahi ayrıyeten önünüze çıkacak olan hizmet bedelini de yatırmanız gerekmektedir.

Bu nedenle bu üç ödemeyi birden, dilerseniz direkt olarak anlaşmalı bankalarda gişeler aracılığıyla dilerseniz de yine anlaşmalı bankaların ATM veya Bankaların İnternet Bankacılıkları vasıtasıyla yapabilirsiniz. Hem ATM üzerinden hem de İnternet bankacılığı ile 3 ödeme türü için birden işlem yapılan bankalar alt kısımda verilmiştir.

Ehliyet Harcı İnternetten Ödeme yazısından sonra okumak isteyebileceğiniz bir yazı önerisini buraya ekliyorum: Almanya’dan Türkiye’ye para yollamak

2022 Ehliyet Harcı Ne Kadar?

Ehliyet harcı internetten ödeme konusunda en önemli nokta ne kadar ücreti olduğudur. Peki, ehliyet harcı 2022 yılı için ne kadar? Bizler bankalara ne kadar para yatırmalıyız?

 • 2022 A sınıfı sürücü belgesi harcı : 370.40 TL
 • 2022 B sınıfı sürücü belgesi harcı : 1.116.90 TL

Bunun haricinde eğer ilk kez ehliyet alacaksanız;

 • Teorik sınav giriş ücreti : 120 TL
 • Direksiyon sınav ücreti : 160 TL olarak belirlendi….

Ziraat Bankası Ehliyet Harcı Ödeme 2022

Ziraat Bankası Ehliyet Harcı Ödeme

Ziraat Bankası Ehliyet Harcı Ödeme

Ehliyet harcı ödeme işlemini GİB’nin internet sitesinden yapabileceğiniz gibi çeşitli bankalardan da yapabilirsiniz. Bu bankalardan biri olan Ziraat Bankası; ATM, banka şubesi ve internet bankacılığı aracılığı ile ehliyet harcı ödeme imkanı sunmaktadır.

Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı ile Ehliyet Harcı Ödeme 

Ehliyet harcı internetten ödeme imkanından yararlanmak için Ziraat Bankası’nın  internet bankacılığında hesap oluşturmanız gerekir. Ziraat bankası kullanıyorsanız ve internet bankacılığında hesabınız mevcut ise, aşağıda yer alan işlemleri takip ederek internet bankacılığı ile ehliyet harcı ödeyebilirsiniz.

Advertisement
 • Ziraat Bankası internet bankacılığına girdikten sonra “Ödemeler” seçeneğine tıklayınız.
 • Buradan “Yeni Ehliyet ve Kimlik” yazan yere tıklayıp ardından “Ehliyet İşlemleri” yerine tıklayınız.
 • Karşınıza açılan ekrandan ödemek istediğiniz kartın bilgilerini girdikten sonra ehliyet harcı ödeme işlemini tamamlamış olursunuz.
 • Ziraat Bankası’nın internet bankacılığından e-dekont istemeniz gerekmektedir. Bu e-dekont, mail adresinize gelecektir.

Ziraat Bankası ATM ile Ehliyet Harcı Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

Ehliyet harcı internetten ödeme işleminizi Ziraat Bankasından ATM ile de yapabilirsiniz. Ziraat Bankası ATM ile ehliyet harcı ödemenizi gerçekleştirmek için para yatırmayı kabul eden her Ziraat Bankası ATM’sini tercih edebilirsiniz.

ATM’ye gittikten sonra kesinlikle ”Makbuz Almak İstiyorum” butonunu seçmeniz gerekir. Aksi takdirde ehliyet harcınızı yatırdığınızın bir kanıtı olmayacak ve ehliyet alırken bazı sıkıntılar yaşayacaksınız.

 • ATM’nin giriş seçeneğine tıklayarak işleme başlayınız.
 • Karşınıza çıkan menüden “Ödeme İşlemleri” seçeneğine tıklayınız.
 • Bundan sonra ise, “Vergi Ödemeleri” yazan yeri seçiniz.
 • Karşınıza açılan seçenekler arasından “Sürücü Belgesi ve Kimlik Yenileme” yazan yeri bulup tıklayınız.
 • Sonrasında ise, “Ehliyet İşlemleri” seçeneğine tıklayınız.
 • Ehliyet alacak kişi sizseniz kendinizinkini eğer başka biri ehliyet alacaksa onun T.C. Kimlik numarasını giriniz.
 • Bu işlemleri onayladıktan sonra para yatırma yerine paranızı yerleştiriniz. En son işlemleri tamamladıktan sonra makbuzunuzu alınız ve işlemlerinizi tamamlayınız.

İlgili içerik: 30 Saniyede Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direkt Bağlanma

Halkbank Ehliyet Harcı Ödeme 2022

Halkbank ehliyet harcı ödeme

Halkbank ehliyet harcı ödeme

Halkbank, internetten ehliyet harcı yatırmak isteyen kişiler için hizmet sunan bankalardan biridir. Halkbank aracılığı ile ATM, banka şubesi, internet bankacılığı kullanarak ehliyet harcı internetten ödeme imkanından yararlanabilirsiniz. Devlet bankalarından biri olan Halkbank’ın müşterisi olduğunuzda ehliyet harcı ödeme gibi daha birçok işlemden yararlanmanız da mümkündür.

Halkbank İnternet Bankacılığı ile Ehliyet Harcı Ödeme        

Halkbank internet bankacılığı ile ehliyet harcı ödeme işleminden faydalanmak için daha öncesinde yapmanız gereken önemli bir kural vardır. Bu kural, Halkbank’ın internet bankacılığına adresine giriş yaptıktan sonra üye olmanızdır. Halkbank müşterisi de olsanız internet bankacılığına üye olmadan herhangi bir şekilde ödeme yapmanız mümkün değildir.

Halkbank internet bankacılığına üye olmak için siteye girdikten sonra karşınıza açılan ekrandan “Parolamı Bilmiyorum/Blokeli” yazan yere tıklayınız. Buradan sizi yönlendirdiği sayfaya gerekli bilgileri girerek Halkbank internet bankacılığı şifresine sahip olabilir ve böylece siteye giriş yapabilirsiniz.

Aşağıda yer alan işlemleri adım adım takip ederek Halkbank ile ehliyet harcı internetten ödeme imkanına ulaşabilirsiniz. Halkbank da Ziraat Bankası gibi devlet bankası olduğu için aşağı – yukarı aynı sistemi kullanıyor. Bu yüzden Ziraat Bankası ile benzer işlemleri yaparak ehliyet harcı ödeyebilirsiniz

Advertisement

İlgili içerik: yırtık parayi banka alirmi

Halkbank ATM ile Ehliyet Harcı Ödeme

Herhangi bir Halkbank ATM’sinden gerçekleştirebileceğiniz bu işlem için takip etmeniz gereken adımlar vardır. Bu adımları sizler için teker teker sıraladık. Aşağıda bulunan listedeki bilgilerle Halkbank ATM ile ehliyet harcı ödeme işlemi yapabilirsiniz.

 • Bilmeniz gereken en önemli kural; İşlemlere başlamadan önce “Makbuz Almak İstiyorum” seçeneğini seçmektir. Çünkü; Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü sizden ehliyet harcının dekontunu isteyecektir.
 • Herhangi bir Halkbank ATM’sine gidin ve giriş tuşuna basınız.
 • Karşınıza çıkacak ekrandan “Fatura ve Kurum” seçeneğini seçiniz.
 • Ehliyet harcı internetten ödeme işlemi için bundan sonra “Harçlar” yazan bölüme giriniz.
 • Açılan ekrana il plaka kodunu giriniz. Örneğin; İstanbul’da ikamet ediyorsanız “34” yazınız.
 • Karşınıza açılan yerden “Karayolu SRC” seçeneğine tıklayınız.
 • Ardından ehliyet alacak kişinin T.C. Kimlik numarasını giriniz.
 • Hangi tür ehliyete başvuru yaptıysanız, o ehliyetin harç bedeli size gösterilecektir. İşlemi onaylıyorsanız “Devam” tuşuna basınız.
 • ATM’nin para yatırma yeri açılınca gerekli parayı yatırınız.
 • Ardından yatırdığınız parayı onayladıktan sonra makbuz almayı unutmayınız.

 

Bir önceki yazımız olan Düğün Altınları Nerede Saklanır? – Aman Dikkat! başlıklı makalemizde bu konuda bilgiler verilmektedir.

Advertisement

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yapmak için tıklayn.

BANKACILIK

ATM’den IBAN’a Para Yatırma – Ziraat, Vakıfbank, Halkbank…

Kartsız ATM'den IBAN'a Para Yatırma

ATM’lerden para yatırma işlemleri hakkında en sık kullanılan işlemlerden birisi para yatırmadır. ATM’den IBAN’a para yatırmak için tüm bankalardan nasıl işlem yapacağınızı sizlere adım adım anlattım. Kartsız ibana para yatırma, ATM den kartsız para yatırma gibi işlemleri sizlere anlatacağım. ATMden para gönderme konusunda aklınızda kafa karışıklığı varsa, işlemi yapacağınız şekle göre ne yapmanız gerektiğini aşağıda […]

Okumaya devam et

BANKACILIK

EFT Gitmedi Neden Geri Döner? 2022 Bankacılık Güncellemeleri

eft gitmedi neden geri döner

EFT gitmedi neden geri döner diye merak edenler buraya! Farklı iki banka hesabı arasında yapılan para transferine EFT adı verilmektedir. EFT yapan kişi, bu işlemi yaparken karşı hesabın sahibinin adı, soyadını ve para göndereceği hesabın IBAN numarasını sisteme yazmalıdır.  EFT yapıldığını nasıl anlarız? EFT hesaba geçmedi diye endişelenmeyin, EFT yapılırken yukarıda söylediklerimden biri veya ikisinin […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.