Ehliyet Harcı İnternetten Ödeme

Ehliyet Harcı İnternetten Ödeme
18.04.2020
A+
A-

Bugünkü yazımızda ehliyet harcı internetten ödeme konusunda bilgilendirme yapacağız. Buna ek olarak ehliyet harcı internetten nasıl ödenir? Ehliyet harcı internetten ödeme yaparken hangi işlemler yapılmalıdır? Konularını da sizler için açıklayacağız.

Ehliyet Harcı Nasıl Ödenir?

Eski sisteme göre ehliyet, Emniyet Müdürlüklerinden dağıtılıyordu. Bu düzen tamamen değişerek ehliyet işlemleri, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmeye başlandı. Bu nedenle ehliyet almak isteyen bir kişi, sınavlarından başarılı bir şekilde geçtikten sonra Nüfus ve Vatandaşlık İşleri ile ehliyet kartına sahip olabilmektedir.

Sınavlarını tamamlamış birinin ehliyet alabilmesi için gerekli evrakları toplaması ve ehliyet harcını ödemesi gerekir. Günümüzde çoğu işlemi internetten yapabildiğiniz gibi bu işlemi de internetten yapmanız mümkündür. Siz de “Ehliyet Harcı İnternetten Ödeme” şeklinde arama yaptıysanız, aşağıdaki işlemleri takip ederek ehliyet harcı yatırabilirsiniz.

 • İlk olarak https://ivd.gib.gov.tr/ adresine giriş yapınız. Bu site Gelir İdaresi Başkanlığı’nın interaktif vergi dairesidir.
 • Bu site içerisinde bulunan “Harç ve Değerli Kağıtlar” yazan yeri bulup tıklayınız.
 • Karşınıza çıkan “Sürücü Belgesi Harcı Ödeme” ve “Sürücü Belgesi Değerli Kağıt Bedeli” seçeneklerinden önce birine tıklayıp ödeme gerçekleştirdikten sonra diğerine tıklayıp ödeme gerçekleştirin.
 • Ehliyet harcı internetten ödeme işlemini gerçekleştirmek için seçeneği seçtikten sonra kredi kartı bilgilerinizi girmeniz için bir ekran gelecektir. Bu ekrana bilgilerinizi girdikten sonra ödeme yapmanız mümkündür.

Ziraat Bankası Ehliyet Harcı Ödeme

Ehliyet harcı ödeme işlemini GİB’nin internet sitesinden yapabileceğiniz gibi çeşitli bankalardan da yapabilirsiniz. Bu bankalardan biri olan Ziraat Bankası; ATM, banka şubesi ve internet bankacılığı aracılığı ile ehliyet harcı ödeme imkanı sunmaktadır.

Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı ile Ehliyet Harcı Ödeme 

İnternet bankacılığı ile ehliyet harcı ödeme imkanından yararlanmak için bankanızın internet bankacılığında hesap oluşturmanız gerekir. Ziraat bankası kullanıyorsanız ve internet bankacılığında hesabınız mevcut ise, aşağıda yer alan işlemleri takip ederek internet bankacılığı ile ehliyet harcı ödeyebilirsiniz.

 • İnternet bankacılığına girdikten sonra “Ödemeler” seçeneğine tıklayınız.
 • Buradan “Yeni Ehliyet ve Kimlik” yazan yere tıklayıp ardından “Ehliyet İşlemleri” yerine tıklayınız.
 • Karşınıza açılan ekrandan ödemek istediğiniz kartın bilgilerini girdikten sonra ehliyet harcı ödeme işlemini tamamlamış olursunuz.
 • Ziraat Bankası’nın internet bankacılığından e-dekont istemeniz gerekmektedir. Bu e-dekont, mail adresinize gelecektir.

Ziraat Bankası ATM ile Ehliyet Harcı Ödeme

Ziraat Bankası ATM ile ehliyet harcı ödeme işlemini gerçekleştirmek için para yatırmayı kabul eden her Ziraat Bankası ATM’sini tercih edebilirsiniz. ATM’ye gittikten sonra kesinlikle” Makbuz Almak İstiyorum” butonunu seçmeniz gerekir. Aksi takdirde ehliyet harcınızı yatırdığınızın bir kanıtı olmayacak ve ehliyet alırken bazı sıkıntılar yaşayacaksınız.

 • ATM’nin giriş seçeneğine tıklayarak işleme başlayınız.
 • Karşınıza çıkan menüden “Ödeme İşlemleri” seçeneğine tıklayınız.
 • Bundan sonra ise, “Vergi Ödemeleri” yazan yeri seçiniz.
 • Karşınıza açılan seçenekler arasından “Sürücü Belgesi ve Kimlik Yenileme” yazan yeri bulup tıklayınız.
 • Sonrasında ise, “Ehliyet İşlemleri” seçeneğine tıklayınız.
 • Ehliyet alacak kişi sizseniz kendinizinkini eğer başka biri ehliyet alacaksa onun T.C. Kimlik numarasını giriniz.
 • Bu işlemleri onayladıktan sonra para yatırma yerine paranızı yerleştiriniz. En son işlemleri tamamladıktan sonra makbuzunuzu alınız ve işlemlerinizi tamamlayınız.

Halkbank Ehliyet Harcı Ödeme

Halkbank, internetten ehliyet harcı yatırmak isteyen kişiler için hizmet sunan bankalardan biridir. Halkbank aracılığı ile ATM, banka şubesi, internet bankacılığı kullanarak ehliyet harcı ödeme imkanından yararlanabilirsiniz. Devlet bankalarından biri olan Halkbank’ın müşterisi olduğunuzda ehliyet harcı ödeme gibi daha birçok işlemden yararlanmanız da mümkündür.

Halkbank İnternet Bankacılığı ile Ehliyet Harcı Ödeme        

Halkbank internet bankacılığı ile ehliyet harcı ödeme işleminden faydalanmak için daha öncesinde yapmanız gereken önemli bir kural vardır. Bu kural; Halkbank’ın internet bankacılığına adresine giriş yaptıktan sonra üye olmanızdır. Halkbank müşterisi de olsanız internet bankacılığına üye olmadan herhangi bir şekilde ödeme yapmanız mümkün değildir.

Halkbank internet bankacılığına üye olmak için siteye girdikten sonra karşınıza açılan ekrandan “Parolamı Bilmiyorum/Blokeli” yazan yere tıklayınız. Buradan sizi yönlendirdiği sayfaya gerekli bilgileri girerek Halkbank internet bankacılığı şifresine sahip olabilir ve böylece siteye giriş yapabilirsiniz.

Aşağıda yer alan işlemleri adım adım takip ederek Halkbank ile ehliyet harcı internetten ödeme imkanına ulaşabilirsiniz. Halkbank da Ziraat Bankası gibi devlet bankası olduğu için aşağı – yukarı aynı sistemi kullanmaktadır. Bu yüzden Ziraat Bankası ile benzer işlemleri yaparak ehliyet harcı ödeyebilirsiniz

Halkbank ATM ile Ehliyet Harcı Ödeme

Herhangi bir Halkbank ATM’sinden gerçekleştirebileceğiniz bu işlem için takip etmeniz gereken adımlar vardır. Bu adımları sizler için teker teker sıraladık. Aşağıda bulunan listedeki bilgilerle Halkbank ATM ile ehliyet harcı ödeme işlemi yapabilirsiniz.

 • Bilmeniz gereken en önemli kural; İşlemlere başlamadan önce “Makbuz Almak İstiyorum” seçeneğini seçmektir. Çünkü; Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü sizden ehliyet harcının dekontunu isteyecektir.
 • Herhangi bir Halkbank ATM’sine gidin ve giriş tuşuna basınız.
 • Karşınıza çıkacak ekrandan “Fatura ve Kurum” seçeneğini seçiniz.
 • Bundan sonra “Harçlar” yazan bölüme giriniz.
 • Açılan ekrana il plaka kodunu giriniz. Örneğin; İstanbul’da ikamet ediyorsanız “34” yazınız.
 • Karşınıza açılan yerden “Karayolu SRC” seçeneğine tıklayınız.
 • Ardından ehliyet alacak kişinin T.C. Kimlik numarasını giriniz.
 • Hangi tür ehliyete başvuru yaptıysanız, o ehliyetin harç bedeli size gösterilecektir. İşlemi onaylıyorsanız “Devam” tuşuna basınız.
 • ATM’nin para yatırma yeri açılınca gerekli parayı yatırınız.
 • Ardından yatırdığınız parayı onayladıktan sonra makbuz almayı unutmayınız.

Bir önceki yazımız olan Sahte Para Nasıl Anlaşılır? Sahte Parayı Anlamanın Yolları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.