finansportali.net

YURTDIŞI İŞ İMKANLARI

Avustralya Asgari Ücret 2023 – Saatlik Ücretler – Maaşlar!

Avustralya Asgari Ücret

Yurt dışında çalışmak isteyenler için birçok ülke hakkında bilgiler vermeye devam ediyoruz. Sırada Avustralya asgari ücret var. Avustralya’da çalışmak isteyenlerin merak edeceği ve mutlaka bilmesi gerekli olan bir konu olduğuna şüphe yok.

Avustralya da asgari ücret ne kadar? Güncel bilgilerle aktardım. Asgari ücret dışında meslek maaşlarını da sizlerle paylaştım. Kazançlar için aklınızda hiçbir sorun kalmayacak.

Bunun yanı sıra Avustralya yaşam masrafların bahsedeceğim. Böylece orada en düşük ücretle yaşanıp, yaşanamayacağı konusunda fikriniz olacak. Bilmeniz gereken her şeyi sıraladım. Hadi öğrenin!

Advertisement

Avustralya Asgari Ücret Ne Kadar?

Avustralya Asgari Ücret 2023
Avustralya Asgari Ücret 2023

Avustralya asgari ücret aylık 3.250 Amerikan Dolarıdır. Bu ücret haftalık 38 saat çalışan birisinin aldığı asgari ücrettir. Sizlere Avustralya aylık asgari ücreti net olarak vermek için böyle bir hesaplama yaptım.

Çünkü ülkenin aylık olarak resmi bir asgari ücreti bulunmuyor. Avustralya’da saatlik asgari ücret bellidir. Hemen aşağıda sizlere saatlik ücretten de bahsedeyim. Ardından meslek maaşlarına göz atacağız.

Dünyanın en yüksek asgari ücretlerinden birisine sahip olan Norveç’te asgari ücret ne kadar? Şimdi öğrenin!

Avustralya Saatlik Asgari Ücret

Avustralya Saatlik Asgari Ücret
Avustralya Saatlik Asgari Ücret

Avustralya’da asgari ücret ne kadar? Bunun için saatlik ücret konusu hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Avustralya saatlik asgari ücret 21,38 ABD dolarıdır. Bu da ülke para birimine göre 31,65 Avustralya dolarına karşılık gelmekte.

Bir kişi haftalık 38 saat çalışma saatini tamamlarsa elde edeceği ücret 812,60 ABD doları ediyor. Aylık olarak da 3.250 dolar kazanmış oluyor.

Avustralya’da göçmen olarak çalışan vasıfsız işçiler genellikle haftalık 38 saati doldurmak için birden fazla işte çalışıyorlar. Bu sayede 3 bin doları geçecek maaşa erişebiliyorlar. Dilerseniz şimdi meslek olarak alınan maaşları kontrol edelim.

Genç İşçiler İçin Saatlik Asgari Ücret

Avustralya asgari ücret için 21 yaşından küçük işçilere farklı ücretler verilebiliyor. Genç işçiler için asgari ücretler, ulusal asgari ücretin yüzdesi olarak hesaplanır. Bu tablo, yaşınıza bağlı olarak size ödenebilecek minimum oranı göstermektedir.

Advertisement
YaşAsgari Saatlik Ücret
16 yaş altı7,87 dolar
1610,11 dolar
1712,36 dolar
1814,60 dolar
1917,63 dolar
2020,89 dolar
Genç işçi saatlik asgari ücret

Öneri: İsveç Asgari Ücret

Avustralya Maaşlar

Avustralya Maaşlar
Avustralya Maaşlar

Avustralya asgari ücretten sonra bilmeniz gereken diğer bir konunun meslek maaşları olduğunu söyleyebilirim.

Çünkü Avustralya’da maaşlar mesleklere göre farklılıklar gösteriyor. Asgari ücretten ziyade mesleklere göre bu maaşları bilmenizde yarar var. Avustralya maaşlar ortalama olarak şöyledir:

MesleklerMaaşlar
Avukat5.500 dolar
Bankacı4.000 dolar
Bilgisayar Mühendisi7.000 dolar
Doktor9.000 dolar
Hemşire.4.000 dolar
Elektrik Mühendisi4.500 dolar
Asçı6.000 dolar
Grafik Tasarımcı4.800 dolar
İç Mimar5.200 dolar
Maliye Uzmanı.4.200 dolar
Kasiyer3.300 dolar
avustralya meslek maaşları 2023

Avustralya İşçi Maaşları

Avustralya’da işçi olarak çalışan birçok kişi var. Avustralya isçi maaşları ortalama 3.500 dolar civarlarındadır. Yani Avustralya asgari ücretin biraz daha üstüdür. Ayrıca işçi maaşları kişinin niteliklerine, çalıştığı yere göre değişiklik gösterebilmekte.

Avustralya Yaşam Masrafları

avustralya yaşam masrafları
avustralya yaşam masrafları

Avustralya asgari üret hakkında bilmeniz gerekenleri sizlere aktardım. Şimdi Avustralya da asgari ücretle yaşayabilir misiniz? Buna göz atacağız. Avustralya’da tek bir kişi asgari ücret ile yaşayabilir.

Sadece kendisinden sorumlu bir kişi için asgari ücret yaşamak için yeterlidir. Zira yapılan araştırmalara göre bekar bir yetişkinin Avustralya’da aylık yaşama ücreti 2.500 dolar civarlarında.

Advertisement

Ancak birikim yapmak gibi bir düşünceniz varsa bu çok zor olacaktır. Kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler varsa da asgari ücret yeterli gelemeyebilir. Bunu bilerek hareket etmelisiniz.

Türkiye’nin komşularından birisi olan Gürcistan’da çalışmayı düşünür müsünüz? Cevabınız evetse, Gürcistan asgari ücret hakkında yazdığım yazıya davetlisiniz!

Avustralya Market Fiyatları

avustralya market fiyatları
avustralya market fiyatları

Avustralya yaşam masraflarından en önemlisi market fiyatlarıdır. Gıdaya harcayacağınız ücretleri hesaplamanızda fayda var. Alışveriş yapabileceğiniz birçok market ve marka var. Bu nedenle fiyatlar değişken olsa da ortalama olarak Avustralya market fiyatları şöyledir:

  • 1 L süt fiyatı: 2 dolar
  • 1 kg meyve fiyatları: 4 – 8 dolar
  • 1 kg sebze fiyatları: 3 – 9 dolar
  • 12’li yumurta: 6 dolar
  • 1 kg peynir: 8 dolar
  • Ekmek: 2,50 dolar
  • Makarna: 3 dolar
  • 1kg pirinç : 3 – 4 dolar
  • 1 L zeytinyağı: 13 dolar
  • 750 ml ayçiçek yağı: 8 dolar

Avustralya Ev Kiraları

avustralya asgari ücret ile geçinmek
avustralya asgari ücret ile geçinmek

Avustralya’da yaşam masraflarını hesaplamak için göz önünde bulundurmanız gereken diğer bir konu da ev kiralarıdır.

Avustralya ev kiraları yaşanılan şehre, evin büyüklüğüne ve evin merkezi uzaklığına göre değişiyor. Sizler için ortalama fiyatları çıkardım. Avustralya ev kiraları ortalama olarak aşağıdadır:

EvKira (Dolar)
Şehir merkezinde 1+1 daire1.500 dolar
Şehirden uzak 1+1 daire1.200 dolar
Şehir merkezinde 2+1 daire2.300 dolar
Şehirden uzak 2+1 daire2.000 dolar
Avustralya ev kiraları

Avustralya Ulaşım Masrafları

Avustralya’da en çok harcama yapacağınız diğer bir gider de ulaşım masraflarıdır. Avustralya’da toplu taşıma araçlarını kullanmak için bilet satın almanız gerekiyor. Tek yönlü bilet fiyatı 3,05 dolardır. Günde iki kere toplu taşıma aracına bindiğinizi düşünürsek ayda 93 dolar ulaşım ücretiniz olacak.

Avustralya Yaşam Masrafları
Avustralya Yaşam Masrafları

Diğer Harcamalar

Avustralya’da en çok harcama yapacağınız üç giderden bahsettim. Avustralya’da asgari ücret ile yaşayıp, yaşayamamak hakkında karar vermeniz için yaşam masraflarını hesaplamanız gerekiyor. Üç temel masraflar dışında diğer harcamalara da göz atalım.

Telefon, internet, elektrik gibi harcamalarınız da olacak. Telefon için bir kişi ortalama 30 – 40 dolar harcama yapıyor.

Advertisement

İnternet için çok değişken fiyatlar var. Bir kişi için 50 dolarlık internet paketi genellikle yeterli olmakta.

Elektrik ise özellikle kış aylarında daha fazla kullanılıyor. Ev elektrikli ısıtmayla ısınıyorsa 100 dolara yakın bir ödeme yapabilirsiniz. Kişisel ihtiyaçlarınız ise tamamen size göre değişiyor. Ortalama 200 dolar da kişisel harcamalarınız için düşünebilirsiniz.

Avustralya asgari ücret hakkında başka merak ettikleriniz mi var? Yorum atın!

Advertisement

Bir önceki yazımız olan Dubai İş İlanları – 2023 Başvuru Formu ve İşçi Maaşları! başlıklı makalemizde bu konuda bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

YURTDIŞI İŞ İMKANLARI

Dubai İş İlanları – 2023 Başvuru Formu ve İşçi Maaşları!

dubai iş ilanları

Yurtdışı iş imkanlarından faydalanmak isteyenler! Dubai Türk işçilere muhteşem seçenekler tanıyor. Dubai iş ilanları sayesinde hemen yurtdışında çalışmaya başlayabilirsiniz. Günümüzde yurtdışında çalışmak isteyenlerin sayısı giderek artıyor. En dikkat çeken yurtdışı iş imkanlarından biri de Dubai iş imkanları oluyor. Kültürel olarak belirgin farklılıklarımız olsa da, Dubaililer Türkleri seviyor. Firmalarında öncelikli olarak yetenekli ve deneyimli Türk işçi […]

Okumaya devam et

YURTDIŞI İŞ İMKANLARI

Almanya İş Bulma Siteleri – 2023 Güncel Tam Listesi

Almanya İş Bulma Siteleri

Avrupa’nın en çok tercih edilen ülkelerinden olan Almanya’da çalışmak istiyorum diyenler bu yazı tam sizler için hazırlandı! Almanya’da nasıl iş bulurum diyenler için bir rehber niteliği taşıyan bu yazımda en kapsamlı bilgilere kolayca erişebileceksiniz. Türkiye’den Almanya iş başvurusu rahatlıkla gerçekleştirebileceksiniz. Almanya iş bulma siteleri tam listesi yer alan yazımda ayrıca Almanya’da iş bulma vizesi ve […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.