finansportali.net

YURTDIŞI İŞ İMKANLARI

Avustralya Asgari Ücret 2023 – Saatlik Ücretler – Maaşlar!

Avustralya Asgari Ücret

Yurt dışında çalışmak isteyenler için birçok ülke hakkında bilgiler vermeye devam ediyoruz. Sırada Avustralya asgari ücret var. Avustralya’da çalışmak isteyenlerin merak edeceği ve mutlaka bilmesi gerekli olan bir konu olduğuna şüphe yok.

1 Temmuz itibariyle geçerli olacak Avustralya da asgari ücret ne kadar? 2023 Güncellemelerinden sonra verileri sizlere aktardım. Asgari ücret dışında meslek maaşlarını da sizlerle paylaştım. Kazançlar için aklınızda hiçbir sorun kalmayacak.

Bunun yanı sıra Avustralya’da yaşam masrafların bahsedeceğim. Böylece orada en düşük ücretle yaşanıp, yaşanamayacağı konusunda fikriniz olacak. Hadi başlayalım!

Advertisement

Avustralya Asgari Ücret Ne Kadar?

Avustralya Asgari Ücret 2023
Avustralya Asgari Ücret 2023

Avustralya asgari ücrete yeni zam geldi! Ulusal asgari ücret üzerinden tahmini 184.000 işçi yüzde 8,6’lık rekor bir artış alacak. Avustralya asgari ücret aylık 3.437 Amerikan Doları oldu. Bu ücret haftalık 38 saat çalışan birisinin aldığı aylık asgari ücrettir. Sizlere Avustralya aylık asgari ücreti net olarak vermek için böyle bir hesaplama yaptım.

Çünkü ülkenin aylık olarak resmi bir asgari ücreti bulunmuyor. Avustralya’da saatlik asgari ücret bellidir. Hemen aşağıda sizlere saatlik ücretten de bahsedeyim. Ardından meslek maaşlarına göz atacağız.

Dünyanın en yüksek asgari ücretlerinden birisine sahip olan Norveç’te asgari ücret ne kadar? Şimdi öğrenin!

Avustralya Saatlik Asgari Ücret

Avustralya Saatlik Asgari Ücret
Avustralya Saatlik Asgari Ücret

Avustralya’da asgari ücret ne kadar? Bunun için saatlik ücret konusu hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Yapılan zamdan sonra saatlik ücret güncellendi. 1 Temmuz’dan itibaren Avustralya saatlik asgari ücret 23.23 ABD doları olarak belirlendi. Bu da ülke para birimine göre 35,13 Avustralya dolarına karşılık gelmekte.

Bir kişi haftalık 38 saat çalışma saatini tamamlarsa elde edeceği ücret  859,32 ABD doları ediyor. Aylık olarak da 3.437 dolar kazanmış oluyor.

Avustralya’da göçmen olarak çalışan vasıfsız işçiler genellikle haftalık 38 saati doldurmak için birden fazla işte çalışıyorlar. Bu sayede 3 bin doları geçecek maaşa erişebiliyorlar. Dilerseniz şimdi meslek olarak alınan maaşları kontrol edelim.

Ek olarak okuyun: Kanada Asgari Ücret

Advertisement

Genç İşçiler İçin Saatlik Asgari Ücret

Avustralya asgari ücret için 21 yaşından küçük işçilere farklı ücretler verilebiliyor. Genç işçiler için asgari ücretler, ulusal asgari ücretin yüzdesi olarak hesaplanır. Bu tablo, yaşınıza bağlı olarak size ödenebilecek minimum oranı göstermektedir.

YaşAsgari Saatlik Ücret
16 yaş altı7,87 dolar
1610,11 dolar
1712,36 dolar
1814,60 dolar
1917,63 dolar
2020,89 dolar
Genç işçi saatlik asgari ücret

Öneri: İsveç Asgari Ücret

Avustralya Maaşlar

Avustralya Maaşlar
Avustralya Maaşlar

Avustralya asgari ücretten sonra bilmeniz gereken diğer bir konunun meslek maaşları olduğunu söyleyebilirim.

Çünkü Avustralya’da maaşlar mesleklere göre farklılıklar gösteriyor. Asgari ücretten ziyade mesleklere göre bu maaşları bilmenizde yarar var. Avustralya maaşlar ortalama olarak şöyledir:

MesleklerMaaşlar
Avukat5.500 dolar
Bankacı4.000 dolar
Bilgisayar Mühendisi7.000 dolar
Doktor9.000 dolar
Hemşire.4.000 dolar
Elektrik Mühendisi4.500 dolar
Asçı6.000 dolar
Grafik Tasarımcı4.800 dolar
İç Mimar5.200 dolar
Maliye Uzmanı.4.200 dolar
Kasiyer3.300 dolar
avustralya meslek maaşları 2023

Avustralya İşçi Maaşları

Avustralya’da işçi olarak çalışan birçok kişi var. Avustralya isçi maaşları ortalama 3.500 dolar civarlarındadır. Yani Avustralya asgari ücretin biraz daha üstüdür. Ayrıca işçi maaşları kişinin niteliklerine, çalıştığı yere göre değişiklik gösterebilmekte.

Advertisement

Avustralya’da Yaşam Masrafları

avustralya yaşam masrafları
avustralya yaşam masrafları

Avustralya asgari ücret hakkında bilmeniz gerekenleri sizlere aktardım. Şimdi Avustralya da asgari ücretle yaşayabilir misiniz? Buna göz atacağız. Ülkede tek bir kişi asgari ücret ile yaşayabilir.

Sadece kendisinden sorumlu bir kişi için asgari ücret yaşamak için yeterlidir. Zira yapılan araştırmalara göre bekar bir yetişkinin Avustralya’da aylık yaşama ücreti 2.600 dolar civarlarında.

Ancak birikim yapmak gibi bir düşünceniz varsa bu çok zor olacaktır. Kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler varsa da asgari ücret yeterli gelemeyebilir. Bunu bilerek hareket etmelisiniz.

Türkiye’nin komşularından birisi olan Gürcistan’da çalışmayı düşünür müsünüz? Cevabınız evetse, Gürcistan asgari ücret hakkında yazdığım yazıya davetlisiniz!

Avustralya Market Fiyatları

avustralya market fiyatları
avustralya market fiyatları

Avustralya’da yaşam masraflarından en önemlisi market fiyatlarıdır. Gıdaya harcayacağınız ücretleri hesaplamanızda fayda var. Alışveriş yapabileceğiniz birçok market ve marka var. Bu nedenle fiyatlar değişken olsa da ortalama olarak Avustralya market fiyatları şöyledir:

  • 1 L süt fiyatı: 2 dolar
  • 1 kg meyve fiyatları: 4 – 8 dolar
  • 1 kg sebze fiyatları: 3 – 9 dolar
  • 12’li yumurta: 6 dolar
  • 1 kg peynir: 8 dolar
  • Ekmek: 2,50 dolar
  • Makarna: 3 dolar
  • 1kg pirinç : 3 – 4 dolar
  • 1 L zeytinyağı: 13 dolar
  • 750 ml ayçiçek yağı: 8 dolar

Avustralya’da bir markette çekilen şu video işinize yarayabilir:

avustralya yaşam şartları

Avustralya Ev Kiraları

avustralya asgari ücret ile geçinmek
avustralya asgari ücret ile geçinmek

Avustralya’da yaşam masraflarını hesaplamak için göz önünde bulundurmanız gereken diğer bir konu da ev kiralarıdır.

Ev kiraları yaşanılan şehre, evin büyüklüğüne ve evin merkezi uzaklığına göre değişiyor. Sizler için ortalama fiyatları çıkardım. Avustralya ev kiraları ortalama olarak aşağıdadır:

EvKira (Dolar)
Şehir merkezinde 1+1 daire1.500 dolar
Şehirden uzak 1+1 daire1.200 dolar
Şehir merkezinde 2+1 daire2.300 dolar
Şehirden uzak 2+1 daire2.000 dolar
Avustralya ev kiraları

Yurt dışında çalışmak isteyenlerin en çok tercih ettiği ülkelerden birisi olan İsviçre’de asgari ücret ne kadar? Şimdi öğrenebilirsiniz.

Advertisement

Avustralya Ulaşım Masrafları

En çok harcama yapacağınız diğer bir gider de ulaşım masraflarıdır. Avustralya’da toplu taşıma araçlarını kullanmak için bilet satın almanız gerekiyor. Tek yönlü bilet fiyatı 3,05 dolardır. Günde iki kere toplu taşıma aracına bindiğinizi düşünürsek ayda 93 dolar ulaşım ücretiniz olacak.

Avustralya Yaşam Masrafları
Avustralya Yaşam Masrafları

Diğer Harcamalar

Avustralya’da en çok harcama yapacağınız üç giderden bahsettim. Avustralya’da asgari ücret ile yaşayıp, yaşayamamak hakkında karar vermeniz için yaşam masraflarını hesaplamanız gerekiyor. Üç temel masraflar dışında diğer harcamalara da göz atalım.

Telefon, internet, elektrik gibi harcamalarınız da olacak. Telefon için bir kişi ortalama 30 – 40 dolar harcama yapıyor.

İnternet için çok değişken fiyatlar var. Bir kişi için 50 dolarlık internet paketi genellikle yeterli olmakta.

Elektrik ise özellikle kış aylarında daha fazla kullanılıyor. Ev elektrikli ısıtmayla ısınıyorsa 100 dolara yakın bir ödeme yapabilirsiniz. Kişisel ihtiyaçlarınız ise tamamen size göre değişiyor. Ortalama 200 dolar da kişisel harcamalarınız için düşünebilirsiniz.

Advertisement

Sıkça Sorulan Sorular

Avustralya asgari ücret ile en sık sorulan soruları sizler için derledim.

Avustralya Asgari Ücretle Çalışan Sayısı Ne Kadar?

Asgari ücret kazanan 2,3 milyon Avustralyalı var. Asgari ücretle çalışan sayısı iki yıl öncesine göre 400.000’den fazla artış gösterdi. Bu da neredeyse dört işçiden biri anlamına gelmektedir.

Avustralya’da Asgari Ücret İle Geçinmek Mümkün mü?

Avustralya’da asgari ücretle tek başına geçinebilmek mümkündür. Kira gibi önemli giderleri düşük tutarak tek kişi rahat şekilde yaşayabilir. Ancak iki – üç kişinin geçimini sağlaması mümkün olmayacaktır.

Avustralya’da Hayat Pahalı mı?

Avustralya’da hayat orada maaş alan birisi için normaldir. Düzenli tam zamanlı bir işi olan ve maaş alan bir kişi rahatlıkla Avustralya’da yaşayabilir.

Advertisement

Avustralya’da Çalışma Saatleri

Avustralya’da asal olarak, tam zamanlı bir çalışanın haftalık olarak 38 saat çalışması beklenir. Bu, haftada beş gün, her gün 7.6 saatlik bir çalışma süresine denk gelir. Çalışma süreleri işverenin politikalarına ve sektöre bağlı olarak değişebilir.

Avustralya asgari ücret hakkında başka merak ettikleriniz mi var? Yorum atın!

Bir önceki yazımız olan Almanya İş İmkanları 2023 | İşçi Alımı Var Mı? Detaylar… başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Advertisement

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

YURTDIŞI İŞ İMKANLARI

Almanya İş İmkanları 2023 | İşçi Alımı Var Mı? Detaylar…

Almanya iş imkanları

Almanya’da çalışmak istiyorsunuz ve iş olanaklarını mı araştırıyorsunuz? Tam olarak doğru adrestesiniz! Sizler için Almanya iş imkanları ve olanaklarını değerlendirdik! Yurt dışı iş imkanlarını araştıran birçok kişinin merak ettiği bir konuydu… Almanya’da iş bulmak için farklı alternatiflere sahipsiniz. Bunlardan birisi Almanya’daki Türk şirketleri iş ilanlarıdır. Bu konuya ayrı bir parantez açarak detaylıca değindik. Almanya iş […]

Okumaya devam et

İŞ BULMA

Gürcistan İş İlanları 2023 | Kariyer Siteleri ve İş İmkanları

gürcistan iş ilanları

Gürcistan iş ilanları arayışında mısınız? Sizler için kariyer sitelerini ve nasıl iş başvurusu yapacağınızı anlatacağız! Gürcistan’da çalışmak istiyorum diyorsanız, bu içerik tam olarak size göre… Gürcistan iş olanakları bakımından oldukça iyi durumda ülkelerden birisidir. Ancak vasıflı işlerde şansınız daha fazla… Gürcistan iş fırsatlarını şimdi inceleyin! Gürcistan’a çalışmak için gitmek, pek çok durum için oldukça mantıklı […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.