finansportali.net

YURTDIŞI İŞ İMKANLARI

Özbekistan İş İlanları – 2022 Başvuru ve Tüm Güncel Bilgiler

Özbekistan İş İlanları

Yurt dışı iş ilanları arasına bir yenisini daha ekliyoruz! Siz de yurt dışında çalışmak mı istiyorsunuz? Sizler için hazırladığım Özbekistan iş ilanları 2022 güncel bilgilerini derledim. Ayrıca Özbekistan işçi alımı ile iş başvurularıyla ilgili şartları da yazıma ekledim. Özbekistan’da çalışan Türk firmaları hangileri merak ediyorsan aradığın cevaplar da bu yazıda.

Siz de hem yurtdışında çalışmak hem de kendi kültürünüze yakın bir ülkede mi yaşamak istiyorsunuz? Özbekistan asgari ücretleri ve çalışma şartlarını öğrenerek bu hayalini gerçekleştirmeye bir adım daha yakın olabilirsin. Özbekistan tekstil iş ilanlarından inşaat ilanlarına kadar birçok iş imkanı sizler için bu yazımda… Haydi Özbekistan iş fırsatları için hemen oku!

Özbekistan İş İlanları

Yurt dışında çalışmak için ülke mi arıyorsunuz? Yurt dışında iş bulma sürecinde bu yazı size rehber olacak! Orta Asya’nın tekstil devi ülkeleri arasında yer alan Özbekistan’da iş bulmak ve para kazanmak için tek yapman gereken yazımı baştan sona okumak…

Advertisement

Özbekistan iş fırsatları arasında hem birçok uluslarası firma hem de Türk şirketler yer almaktadır. Bu şirketler yayınladıkları iş ilanlarıyla her yıl binlerce işçi almaktadır. Turizmden tekstile, sanayiden inşaata kadar uzanan geniş bir alanda her yıl yurt dışından binlerce işçiyi alan Özbekistan hakkında bilmeniz gereken her şeyi de bu yazıya ekledim.

Özbekisten iş bulma tercihleri arasında ön sıralarda olmasının elbette önemli etkenleri vardır. Birçok insan yurt dışından yaşama deneyimi elde etmek ve dolgun ücretler almak istiyor. Bunun yanı sıra birçok kişi aynı zamanda kendi kültürüne yakın bir ülkede yaşamayı tercih ediyor.

Bu tercih nedenlerinin başlıcaları yeme içme kültürü, ibadet etme imkanları, dil öğrenmek için zorlanmama tercihi vb. gelmektedir. Bu nedenleri göz önünde tutarak ben de sizler için kapsamlı bir Özbekistan iş ilanları yazısı hazırladım!

İşte Özbekistan İş İlanları yazım eğer hoşuna gittiyse sizler için hazırladığım Kazakistan İş İlanları yazımı da sakın okumadan geçmeyin!

Hem kendi kültürüne yakın bir ülkede yaşamak hem de dolgun maaşlar kazanmak istiyor isen Özbekistan çalışma şartları tam size göre! Özbekistan’da yaşam maliyetleri ne kadar? Aylık ne kadar maaş alırım? diye merak etmene gerek yok. Tek yapman gereken yazımı sonuna kadar okumak.

Advertisement

Ayrıca sizler için Özbekistan asgari ücretleri ile işçi vizesi şartlarının yer aldığı bölümleri de güncel ve güvenilir bir şekilde bu yazımda sundum. İşte Özbekistan hakkında tüm merak edilenler…

Özbekistan İş İlanları ve Tüm Çalışma Detayları

Özbekistan’da Çalışma Şartları

Özbekistan yurtdışı iş imkanları konusunda birçok ülkeye göre avantajlar sunmakta olan bir ülkedir. Özbekistan’da alanında yetişmiş kalifiye elemanların azlığı sürekli bir istihdam boşluğu oluşturmaktadır. Özbekistan iş ilanları arasında sıklıkla bir alanda usta/uzman gibi kadro açıkları olduğu görülmektedir.

Bu durum nedeniyle Özbekistan iş bulma konusunda birçok ülkeden daha kolay bir tercih olmaktadır. Ayrıca Türkiye’den, Özbekistan’a gidenlerin bir kültür farkı yaşamaması, yabancı dil bilmese dahi Türk devletlerinden halkların yer alması nedeniyle iletişim zorluğu çekmemektedir. Bu gibi avantajlara ek olarak tekstil ve inşaat sektörlerindeki istihdam açığıyla da dolgun ücretler kazanmak mümkün.

Özbekistan Para Birimi Nedir?

Eğer ki Özbekistan’da çalışmaya karar verdiyseniz bilmeniz gereken şeylerin başında elbette Özbekistan para birimi gelmektedir. Özbekistan, 1991’de bağımsızlığına kavuşmuş bir devlettir. Bu tarihten itibaren de kendi para birimini basmaktadır. Özbekistan Somu (UZS) adıyla basılan para birimi diğer ülke kurlarıyla karşılaştırıldığında düşük kalmaktadır.

Ancak bu sizi korkutmasın çünkü ülkedeki bütün harcamalar bu hesaplamaya göre yapılmıştır. Ülkedeki kiralardan, yeme içme gibi temel masraflara kadar birçok şey ülkenin kendi enflasyon değerlerine göre hesaplanmıştır.

Advertisement

Özbekistan Somu (UZS) Dolar kuru şuan; 1 Dolar = 12 bin UZS olarak yaklaşık değere sahiptir. TL karşısında ise UZS – TL kuru; 1 TL = 765 UZS olarak yaklaşık bir değere sahiptir. Buradan yanınızda götüreceğiniz çok düşük miktarda bir para bile sizi orada yerleşme veya iş bulma gibi süreçlerinizde rahat ettirecektir.

Özbekistan’da Çalışabileceğiniz Şehirler

Özbekistan işçi alımlarında, mesleki yeterlilik kriterlerine bakarak her yıl binlerce kişiyi istihdam etmektedir. Özbekistan iş ilanlarında ülkenin birçok şehrinden tekstil, inşaat ve diğer iş gruplarından alım duyurusu yapılmaktadır.

Başkenti olan aynı zamanda Özbekistan’ın en büyük şehri olan Taşkent’te genellikle en yüksek sayıda alım olmakla beraber birçok şehrinde de çalışma imkanınız bulunmaktadır. Siz de eğer Özbekistan’da para kazanmak istiyorsanız gideceğiniz şehirleri bilmelisiniz…

İşte Özbekistan’da çalışabileceğiniz şehirler listesi şu şekildedir;

Advertisement
 • Nemengan
 • Fergana
 • Semerkand
 • Andican
 • Buhara
 • Hokand
 • Hive
 • Karşı
 • Nukus
 • Ürgenç

Özbekistan İşçi Arayan Türk Firmaları

Özbekistan’da her yıl Türk firmaların yatırımları da artmaktadır. Türk firmalar Özbekistan’ın birçok bölgesinde yaptığı yatırımlarla büyümekte ve yeni iş sahalarına açılmaktadır. Bu firmalar genellikle tekstil, turizm ve inşaat sektöründe başlıca yer almaktadır. ,

Özbekistan’daki Türk şirketleri aldığı ihaleler veya özel girişimlerle her yıl hastahane, okul, yol, köprü, toplu konut gibi büyük inşaat ve imar faaliyetlerinde bulunmaktadır. Bu firmalar çok sayıda işçi ve farklı dallardan personel çalıştırdıkları için de sürekli bir istihdam açığı bulunmaktadır.

Özbekistan yetkili kurumlarınca açıklana verilere göre ülkede şuanda yaklaşık 11 bin yabancı şirket bulunmaktadır. Bu şirketler içerisinde yaklaşık 1500 tanesi Türk yatırımcılar tarafından oluşmaktadır.

Farklı sektörlerden olan bu kurumlar en çok inşaat sektöründe yer almaktadır. Ülkenin imar faaliyetinde önemli bir eksiği gideren Türk firmaları iş bulma konusunda sizler için büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Özbekistan en çok işçi arayan firmalar listenin başında şunlar gelmektedir;

Advertisement
 • Özgüven İnşaat
 • Kalyon İnşaat
 • Uzakay İnşaat
 • Çalık Enerji
 • Rönesans İnşaat
 • Cengiz İnşaat
 • Koç Elektrik
 • Su Yapı
 • Faysel İnşaat
 • Turas İnşaat
 • Yüksel İnşaat
 • Dal Teknik
 • Sepeco İnşaat
 • MCS Mühendislik
 • PMO Proje
 • Alfa İnşaat ve Mobilya
 • Metal Yapı
 • Apex İnşaat
 • Taşkonak İnşaat
 • Mesa Mesken Sanayi
 • Prestij Stone

Bu listede yer alan firmalar Özbekistan Türk firmalarının yalnızca başlıca olanlarıdır. Bu şirketler Özbekistan inşaat sektöründe öncü kuruluşlardır. Türkiye’den büyük bir çalışma gücü alan şirketler her yıl binlerce kişiyi yurtdışında dolgun ücretler ile çalıştırmaktadır.

Özbekistan’da İş Nasıl Bulurum?

Eğer yurtdışında çalışmak ve para kazanmak istiyorsan Özbekistan iş fırsatlarını artık değerlendirmeye başlayabilirsin. Peki Özbekistan’da iş nasıl bulurum? diye soracaksınız. İşte sizin için bir yol haritası…

Özbekistan’da çalışmak için yapmanız gereken yukarıda sizler için sıraladığım Türk firmalar sizin için iyi bir alternatif olabilir. Bu firmaların siteleri üzerinden yayınlanan iş ilanları ve iletişim bilgileri aracılığıyla başvurular yapabilirsiniz.

Elbette önerim bununla sınırlı değil! Özbekistan iş bulma sitesine bakarak senin için en iyi iş tekliflerini değerlendirebilirsin. Bu site üzerinde çalışmak istediğin sektörleri belirleyerek başvuru ilanlarını takip edebilir ve başvurunu kolayca gönderebilirsin.

Başvuruların değerlendirilmesi elbette birkaç günden fazla sürebilir ve birden fazla başvuruda da bulunabilirsin. Başvuruna olumlu dönüş geldiği taktirde ihtiyacın olan şey Özbekistan işçi vizesine başvurmak olacak. İşte sizler için Özbekistan çalışma vizesi nasıl alınır? Kapsamlı anlatımı…

Advertisement

Sitemizde yer alan sizler için en güncel bilgilerle hazırladığımız Yurtdışı İş İmkanları yazılarımıza göz atmanızı tavsiye ederim. Ayrıca senin için en iyi ülke hangisi seçmek için diğer yazılarımızı okumanda fayda var!

Özbekistan İşçi Vizesi / Çalışma Vizesi

Özbekistan’da çalışmak isteyenler için diğer bir önemli konu elbette Özbekistan işçi vizesi nasıl alınır? sorusu olmaktadır. Özebistan çalışma vizesi için bilmeniz gerekli her şeyi sizler için bu yazımda hazırladım. Eğer Özbekistan işçi alımına başvuracaksanız bilmeniz gereken belirli şeyler vardır. Bunları çok basit bir şekilde sizlere sunacağım…

Öncelikle işçi vizesi için hem şirketlere hem de elçiliğe başvurduğunuzda sizlerden beklenen Türkiye’de aile ve iş gibi konularda sorununuz olmamasıdır. Yurtdışı projeleri en az 3-6 ay ile başlayıp yıllarca sürebilir. Elbette dilediğiniz zaman geri dönüş yapabilirsiniz. Ancak bu süre aralığından daha erken dönmeniz veya dönmek zorunda kalmanız iş başvuru sürecinde size olumsuz sonuç getirebilir.

Çalışmanız firmalar aracılığıyla kabul edildiği taktirde sizden ustalık belgesi istenecek evraklar başında gelebilir. Ancak ustalık – uzmanlık belgeniz yoksa da bu büyük bir engel değil. Yapmanız gereken ilk şey bir pasaporta sahip olmak.

Firmalar sizler için bu çalışma şartlarıyla genellikle ilgilenmektedir. Özbekistan çalışma iznini işçilere 6 ay süreyle verir ancak projenin uzunluğuna göre izniniz şirketin aracılığıyla uzamaktadır.

Advertisement
Özbekistan İş İlanları ve Asgari Ücretleri

Özbekistan Asgari Ücret

Evet, Özbekistan’da çalışmayı düşünenlerin en çok sorduğu sorulardan birisi de Özbekistan asgari ücretleri, maaşları ne kadar? Ayrıca Özbekistan geçim şartları nelerdir? Bu yazımın sonuna da ekleyeceğim…

Özbekistan’da asgari ücret maaşlar belirli bir yasayla sabit kılınmamıştır. Ayrıca yurtdışından gelen çalışanlar bu maaşlara tabi tutulmamaktadır. Her şirket ve sektör kendi maaş aralığını belirlemektedir. Ayrıca ustalık derecesinde bir işçi – çalışan iseniz alacağınız maaş da epey dolgun olacaktır.

Özbekistan’da maaşlar 500 dolardan başlayarak ayda 3-4 bin dolarları bulabilmektedir. En düşük maaş olan 500 dolar bile sizin bir ayda orada geçinmenizi ve birikim yapmanızı sağlayabilir. Çünkü ülkede her şey bu değerlere göre hesaplanmış ve düşü fiyatlıdır.

Eğer usta seviyesinde bir çalışan iseniz inşaat sektöründe veya mobilya sektöründe ayda 2 bin dolar gibi bir maaş alabilirsiniz. Çalışma aralıkları da tıpkı ülkemizdeki gibi günde 8 saat ile 12 arasında değşmektedir.

Özbekistan İş İlanları ve Yaşam Şartları

Özbekistan Yaşam Şartları

Özbekistan yaşam şartları açısında birçok ülkeye göre çok daha ucuzdur. Bu da zaten Özbekistan iş ilanlarına olan talebi arttırmaktadır. Her yıl ülkemizden binlerce işçi ve farklı meslek gruplarından çalışanlar iş tercihi olarak Özbekistan’ı seçmektedir.

Özbekistan’da aylık ortalama 1000 dolar alan birisi kendine kiralayacağı bir küçük dairede aylık 250 dolar ödeyerek merkezi bir konumda kalabilir. Eğer usta seviyesinde maaş alıyorsanız alacağınız ücret daha yüksek olacağı için konaklamaya çok düşük bir ödeme yapmış olursunuz.

Advertisement

Sizler için Özbekistan’daki bazı yaşam giderlerini maddeler halinde listeledim;

 • Benzin litre fiyatı 0,40 dolar
 • Sigara paket ücreti 1 dolar
 • Merkezi konumda 1+1 daire aylık kirası 200-300 dolar
 • Ortalama bir restoranda bir öğün yemek 3 dolar

Bu listeyi daha uzatmak mümkün ama en genel hatlarıyla Özbekistan’ın ucuz bir ülke olduğunu belirtmek için birkaç örnek verdim. Eğer siz de bu ülkede yaşamak ve çalışmak istiyorsanız tek yapmanız gereken yazımı baştan sonra okuyarak yol haritanızı belirlemek olacak.

Ayrıca Özbekistan iş ilanları ilgini çekiyor ise sizler için hazırladığımız Türkmenistan iş ilanları ve çalışma şartlarına mutlaka göz atın…

Bir önceki yazımız olan Bankacı Nasıl Olunur? – 2022 Şartları ve Maaş Bilgisiyle! başlıklı makalemizde bu konuda bilgiler verilmektedir.

Advertisement

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yapmak için tıklayn.

YURTDIŞI İŞ İMKANLARI

Almanya İş Bulma Siteleri – 2022 Güncel Tam Listesi

Almanya İş Bulma Siteleri

Avrupa’nın en çok tercih edilen ülkelerinden olan Almanya’da çalışmak istiyorum diyenler bu yazı tam sizler için hazırlandı! Almanya’da nasıl iş bulurum diyenler için bir rehber niteliği taşıyan bu yazımda en kapsamlı bilgilere kolayca erişebileceksiniz. Almanya iş bulma siteleri tam listesi yer alan yazımda ayrıca Almanya’da iş bulma vizesi ve Almanya’da çalışma şartlarından da bahsettiğim bir […]

Okumaya devam et

İŞ BULMA

Finlandiya İş İlanları – 2022 Yabancı İşçi Alımı! BAŞVUR!

finlandiya iş ilanları

“Finlandiya’da çalışmak istiyorum” diyenlere faydalı olabilecek bir yazı hazırladım! 🙂 Son yıllarda Finlandiya iş ilanları yoğun ilgi görüyor. Finlandiya işçi alımı yaparak yurt dışında çalışmak isteyenlere kapılarını açıyor. Yüksek refah seviyesiyle ilgi çeken Finlandiya, iş imkanlarıyla aradığınız kariyere ulaşmanızı sağlayacak! Finlandiya iş başvurusu için sizlere Finlandiya iş ilanları siteleri de sıralayacağım. Böylece Finlandiya’ya gitmeden başvuru […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.