finansportali.net

GİRİŞİMCİLİK

Seyyar Satıcılık Ruhsatı Nasıl Alınır? (MASRAFI VE ŞARTLARI)

Seyyar Satıcılık Ruhsatı Nasıl Alınır?

Seyyar satıcılık ruhsatı olmadan iş yapan kişilere yüklü miktarlarda ceza yazıldığını söyleyerek yazıma başlamak istiyorum. Seyyar olarak ürün satan yüz binlerce esnaf olmasına rağmen bu esnaflar içinde ruhsatlı şekilde satış yapan kişi sayısı oldukça azdır. Haliyle, illegal yollardan seyyar satıcılık yapan kişiler, ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabilmektedir.

Bunlar içinde vergi kaçırma, halk sağlığı ile oynama gibi suçlamalar ile karşılaşıldığında hapis cezası dahi verilebilmektedir. Bu nedenle hemen seyyar satıcılık ruhsatının çıkartılması ve satışların belediye ve sağlık müdürlüğü izni ile yapılması önem taşımaktadır.

Seyyar satıcı belgesi alma için bilmeniz gerekenleri sizlere tek tek açıkladım. Seyyar tezgah ruhsatı, seyyar büfe açmak, seyyar satıcı ruhsatı fiyatı gibi birçok konuya değindim. Seyyar satıcı izni alma gibi bir düşünceniz varsa, her kısmı dikkatlice okuyun derim!

Advertisement

Yazımın devamında; 2021 yılında en az masrafla seyyar satıcılık ruhsatının nasıl alınabileceğini ve bu işi ruhsatsız yapanlara ne kadar ceza kesildiğini açıkladım!

Seyyar Satıcılık Hakkında Kısa Bilgiler

Seyyar Satıcılık Hakkında Kısa Bilgiler

Seyyar Satıcılık Ruhsatı

Seyyar tezgah ruhsatı almak için bu iş hakkında ufak bilgiler sizlere aktaracağım. Sabit bir büfe açmak yerine; günümüzde hala daha devam eden ve pek çok kişinin ekmek teknesi olan seyyar satıcılık mesleği, hem araba hem de seyyar büfe işletmesi şeklinde yapılmaktadır.

Parklarda, sokaklarda, sahil kenarında ve metro çıkışlarında yoğun bir şekilde yer alan seyyarlar, uygun fiyatlı ürünleri ile cazibelerini yüksek tutarlar. Seyyar satıcılık yapabilmek için en önemli kısım, seyyar satıcılık belgesi almak. Yazının devamında sizlere seyyar satış izni için bilgileri söyleyeceğim.

Çoğunlukla gıda sektöründe tercih edilen seyyarlar, başta simit olmak üzere; kış aylarında çay, kahve, kestane ve boza; yazları patlamış mısır, macun, su ve pilav gibi ürünlerin satışını gerçekleştirirler. 

2021 yılında bu işi kuralına uyarak yasal bir şekilde icra eden kişiler olsa da, seyyar satıcılık ruhsatı almadan da kaçak yollardan satış yapan kişilerin sayısı az değildir. Ruhsatsız seyyar satıcılık yapan kişiler, fark edildikleri andan itibaren çok ağır yaptırımlara maruz kalabilirler. Bu nedenle seyyar satıcı belgesi mutlaka almanız lazım.

Ruhsatsız Seyyar Satıcılık Yapmanın Cezası Ne Kadar?

Ruhsatsız Seyyar Satıcılık Yapmanın Cezası Ne Kadar?

Ruhsatsız Seyyar Satıcılık Yapmanın Cezası

Her şey önce seyyar satıcılık işi, sadece belediyenin izin verdiği bölgelerde yapılmalıdır. Eğer devamlı hareket halinde olan bir seyyarın varlığı tespit edilirse maddi ve manevi cezalar uygulanır. O yüzden belediyeden seyyar satış izni alınmalı.

Seyyar satıcılık ruhsatı bulunmayan ve bu işi yapan kişiler için Emniyet Müdürlüğü tarafından belirlenen para cezasının ücreti 83 TL’dir. Durum tekrarlandığı taktirde tekrar bu işi yapmanız engellenebilir ve daha büyük yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle seyyar gıda satışı ruhsatı ve izni için başvuruda bulunmanız lazım!

Advertisement

Kendi aracınızla kuryelik yapmak ve para kazanmak için alakalı yazıma göz atabilirsiniz.

İlgili Yeni İş Fikirleri

Seyyar Satış Ruhsatı Nasıl Alınır?

Seyyar Satış Ruhsatı Nasıl Alınır?

Seyyar satıcılık ruhsatı nasıl alınır?

Seyyar satıcılık ruhsatı nasıl alınır? Seyyar satıcı izni için sizlere şimdi detayları anlatacağım. Belediye seyyar satış izni için toplamanız gereken belgeler var. Seyyar satıcılık yapmak istiyorum diyen kişiler ilk olarak aşağıda saydığımız belgeler ile seyyar satış yapmak istediği belediyeye başvuru yapması gerekmektedir.

Advertisement
 • T. C kimlik belgesi ve bir nüsha fotokopisi
 • İkametgah Belgesi
 • Herhangi bir yerde SSK’lı çalışmadığınıza dair belge ( Bu belge aslında zorunlu değil; ama birçok belediye halihazırda işi olanlara değil iş sahibi olmak isteyenlere ruhsatı daha kolay verdiği için bunu da yanınıza alın)

Oldukça uygun bir maliyet ile işinizin patronu olabilirsiniz! Halk Ekmek bayiliği alın ve para kazanın… Detaylar için kırmızı yazıya tıklayın.

 • Satışını yapacağınız ürün kendinize ait ise ve gıda ürünü ise, üretim sertifikasının örneğini de dosyaya koyunuz ki işlemleriniz daha kolay halledilebilsin.
 • Gıda satışı için daha önce İl Sağlık Müdürlüğünden almış olduğunuz üretim izin belgesi
 • Seyyar satıcı izni için, satışını yapacağınız ürünlerin istenmesi durumunda birere numunesi da yanınızda olsun.
 • Sabit bir yerde satış yapacaksanız ve bu yerde size elektrik- su lazım olacaksa bu yerin kira anlaşması ve geçici elektrik-su abonelik evraklarının da olması gerekmektedir.
 • Sabit değil de gezerek satış yapacaksanız satış yapacağınız aracın ruhsat bilgileri de gerekli olacaktır.
 • Elle iteklenen dört tekerlekli araç için bu şart yoktur.
 • Bunların yanı sıra; KOSGEB kredisi gibi devlet destekli iş sahibi edindirme projelerine katılıp teşvik aldıysanız bunları da belgelendirmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Seyyar satıcılık için gerekli belgeler bu şekilde. Bu saydığım belgeleri, bağlı olduğunuz belediye ve zabıta amirliğine teslim etmenizi, takip eden 2-3 hafta içinde gerekli satış ruhsatının çıkabileceğini ifade edebilirim. Ancak bazı belediyeler seyyar satıcılık ruhsatını verirken bin dereden su getirmekte.

İstanbul – İzmir – Ankara – Bursa – Adana – Eskişehir gibi büyük şehirlerde bu ruhsatı almak biraz zor olacaktır. Seyyar gıda satış ruhsatı almak için bu prosedürleri yerine getirmek gerek.

Seyyar Ruhsat ve Satış İzni İçin Şartlar

Seyyar Ruhsat ve Satış İzni İçin Şartlar

Seyyar satıcılık şartları

Seyyar olarak arabanız ile ya da sabit bir yerde vasıtasız olarak satış yapabilmeniz için bağlı olduğunuz belediyeye gidip, seyyar satıcılık ruhsat başvurusu yapmalısınız. Yapılacak başvuru esnasında ilk olarak sizden bazı ön evraklar istenecektir. Seyyar satıcı ruhsat alma için gerekli belgeleri, hemen yukarıdaki başlıkta sizlere sundum. 

Bunları verdikten sonra işlemler başlatılacak olup, ruhsatın belediyeden çıkması sonrası, bu sefer esnaf odasına gerekli kayıt işlemlerinin başlatılması gerekiyor. Seyyar tezgah ruhsatı için son olarak  vergi dairesine gidilerek gerekli başvuruların yapılması gerekmektedir.

Burada en önemli nokta, belediyenin size o il ya da ilçe sınırları içinde seyyar satıcı izni vermesi olacaktır. Belediye izin verdikten sonra diğer tüm işlemler, tereyağından kıl çeker gibi ilerleyecektir.

Advertisement

Hoşunuza gidebilir ⇒ 50 Bin TL İle Yapılabilecek En iyi 10 İş Fikri

Seyyar Satıcılık Ruhsatı Fiyatı

Seyyar Satıcılık Ruhsatı Fiyatı

seyyar satıcı ruhsatı fiyatı

Seyyar satıcılık ruhsatı almak için ne kadar para gerekiyor diye merak etmeniz çok normal. Zaten bu işi illegal yollardan yapan kişilerin ortak noktası, ruhsata verecekleri paradan kaçmak…  Ancak, seyyar tezgahların veya araçların ruhsat maliyetleri, şehirden şehre değişmektedir. 

Advertisement
 • 2021 yılı için ortalama olarak 1000 TL gibi bir harç gideri olacaktır. Bu belediyenin büyüklüğüne ve satışını yapacağınız ürünlerin türü, aracınızın büyüklüğüne göre değişebilmektedir.

 • Belediye tarafından gerekli izinler alındıktan sonra bu sefer bağlı olduğunuz Vergi Dairesine gidip basit usul bir vergi levhası almanız gerekmektedir. Basit usul için bir muhasebeci ile anlaşabilirsiniz. Bu da yıllık 200 TL civarında bir gideriniz olacağı anlamına gelmektedir.

Seyyar satıcı ruhsatı fiyatı böyle… Dediğim gibi hizmetinize göre bunlar değişiklik gösteriyor. Seyyar pilaf ruhsatı ve seyyar köfte arabası ruhsat için aynı ödeme gerçekleştirilmiyor.

Seyyar satıcı vergisi ne kadar ? Bu soruya da hemen bir cevap vereyim. Vergi gideri yapacağınız satışa göre değişecektir. Son olarak eğer gıda ürünü satacaksanız bunun kapalı, barkotlu ve ambalajlı olarak satılması gerekmektedir. TSE belgesi olmayan ve üretim izni olmayan ürünlerin tespit edilmesi halinde hem parasal ceza hem de ürünlere el koyulması riski olacaktır.

Bu nedenle bağlı olunan Sağlık Müdürlüğüne gidilerek Seyyar Satıcılık Ruhsatı başvuru yapılıp gerekli izinlerin buradan da alınması gerekmektedir.

Advertisement

UYARI: Gerekli izinleri almadan kaçak olarak seyyar gıda satmanız durumunda tezgahınıza el konulacağı gibi ciddi para cezaları da ödemek durumunda kalabilirsiniz.


Seyyar Satıcı Ruhsatı – SIKÇA SORULAN SORULAR

SIKÇA SORULAN SORULAR

Seyyar Satıcı Ruhsatı – SIKÇA SORULAN SORULAR

Seyyar satıcılık ruhsatı için en çok sorulan soruları sizler için derledim. En doğru ve net cevaplar burada! 

Seyyar Satıcı Kazançları Ne Kadar?

En çok sorulan sorulardan birisi doğal olarak kazanç kısmı… Seyyar tezgah izni alındıktan sonra ne kadar kazandığınızı merak etmelisiniz. Satılan ürünlere göre kazanç değişir. Birçok seyyar satıcılık alanı var. Ancak ortalama olarak normal bir seyyar satıcının kazancı 4.000 TL’yi bulabiliyor.

Seyyar Satıcı Ruhsatı Fiyatı?

Yukarıda bu başlıktan sizlere detaylıca bahsetmiştim. Ortalama olarak 1.000 TL ödemek gerekiyor. Yapacağınız seyyar satılığa göre farklılık gösterebilir.

Araca Gıda Satış Ruhsatı Nasıl Alınır?

Satış için arabanız olduktan sonra belediyeye başvurmanız gerekiyor. Araca gıda satışı ruhsatı almak için belli başlı şartlar var. Belediye sizlere bu şartları sunacaktır.

Advertisement

Seyyar Büfe Ruhsatı Nasıl Alınır?

Seyyar büfe izni için belediyelere başvurulmalı. Belediyenin belirlediği yerlerde seyyar büfenizi işletebilirsiniz. Ürün yelpazesinin dışına çıkılmaması gerekiyor. Seyyar büfe ruhsatı için belediyeyle iletişime geçmelisiniz.

Pilav Arabası Ruhsatı Nasıl Alınır?

Seyyar pilav arabası ruhsatı için belediyeye başvurmanız gerekiyor. Belediyenin istediği belgeleri toplamalısınız. Pilavı yapan kişi sizseniz bunun için gıda izni almanız gerek.

Daha fazla GİRİŞİMCİLİK fikri için yazı kategorimi inceleyin!

Advertisement

Bir önceki yazımız olan 2022’de Emlak Ofisi Nasıl Açılır? – GÜNCEL KAZANÇLARI! başlıklı makalemizde bu konuda bilgiler verilmektedir.

1 Yorum

 1. Pingback: Param Yok Ama İş Kurmak İstiyorum / Hibe Kredisi İle İş Kurmak

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Yorum

GİRİŞİMCİLİK

Av Malzemeleri Dükkanı Açmak – 2022 Maliyeti ve Kazançları!

av malzemeleri dükkanı açmak

Kendi işinin patronu olmak isteyenler karlı iş fikirleri bulmaya çalışıyorlar. Sizlere bu yazıda oldukça farklı bir iş fikri sunacağım. Sermayenizi av malzemeleri dükkanı açmak için değerlendirebilirsiniz! Oldukça kazançlı bir seçenek olduğunu sizlere söyleyeyim. Böyle bir dükkan açabilmeniz için elbette bazı konular hakkında bilginiz olması gerekiyor. Örneğin hangi ürünleri satacaksınız? Bu ürünleri satabilmek için ve av […]

Okumaya devam et

GİRİŞİMCİLİK

Dükkan Açma Fikirleri – En Çok İşleyen Dükkanlar 2022

dükkan açma fikirleri

“Dükkan açmak istiyorum sizce hangi işi yapmak kazançlı olur?” Sorusunu soranlara birbirinden çeşitli seçenekler sıraladım! Dükkan açma fikirleri ile kendinize en uygun ve kazançlı olan seçeneği bulabileceğinizin garantisini veriyorum. Küçük dükkan fikirleri, iş yeri açma fikirleri sayesinde kazançlı çıkabileceksiniz. Kendi işinizin patronu olacak ve para kazanmak için sermayenizi mantıklı bir şekilde kullanacaksınız. 2022 yılında ekonomik […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.