finansportali.net

YURTDIŞI İŞ İMKANLARI

Almanya İş Bulma Siteleri – 2022 Güncel Tam Listesi

Almanya İş Bulma Siteleri

Avrupa’nın en çok tercih edilen ülkelerinden olan Almanya’da çalışmak istiyorum diyenler bu yazı tam sizler için hazırlandı! Almanya’da nasıl iş bulurum diyenler için bir rehber niteliği taşıyan bu yazımda en kapsamlı bilgilere kolayca erişebileceksiniz.

Almanya iş bulma siteleri tam listesi yer alan yazımda ayrıca Almanya’da iş bulma vizesi ve Almanya’da çalışma şartlarından da bahsettiğim bir bölüm mevcut. Almanya iş imkanlarına en hızlı ve kolay şekilde ulaşmak için tek yapmanız gereken yazımı baştan sona okumak!

Ayrıca sizler için hazırladığım Almanya İş İmkanları 2022 yazısına da göz atarak Almanya’daki çalışma şartlarına, maaşlarına ve yaşam koşullarına detaylı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Dünyanın en büyük ekonomilerinden olan Almanya iş fırsatları konusunda her geçen gün istiham sahasını genişletiyor. Planlı olarak büyüyen ekonomisiyle Almanya iş arama konusunda birçok ülkeden vatandaşın tercih sırasında başı çekiyor.

Advertisement

Sanayi bakımından Avrupa’nın en gelişmiş ülkelerinin başında yer alan Almanya, 2020 yılı itibariyle yürürlüğe koyduğu yeni göç yasasıyla da Avrupa Birliği dışındaki ülkelerden de işçi alımını kolaylaştırmış oldu.

Ayrıca planlı ekonomi programı dahilinde nitelikli işçi ihtiyacının önümüzdeki yıllarda daha da artacağını duyuran Almanya işçi alımı konusundaki hassasiyeti de ortaya koymuştur. Almanya iş bulma şirketleri de bu alanda teknolojik alt yapılarını geliştirerek gerekli istihdamı doldurmaya yardımcı olmaktadır.

Almanya İş Bulma Rehberi

Almanya’da iş nasıl bulunur diye düşünenler için bu yazımda ilk olarak hangi yöntemlerle ilerleyebileceklerini söyleyeceğim. Almanya iş ilanları 2022 güncel listesine ulaşmak için vereceğim ipuçları sizin kısa sürede işverenlerle etkileşime girmenizi sağlayacak.

Öncelikle Almanya’da iş bulmak kolay mı diye soranlar için şunu ilk olarak söylemeliyim ki kalifiye bir eleman iseniz ayrıca dil biliyorsanız Almanya’da iş imkanı çok yaygın. Ancak doğru bir yöntemle ilerlemezseniz elbette iş bulmakta zorlanabilirsiniz. İşte size vereceğim ipuçları bu konuda altın değerinde bilgiler taşıyor…

Advertisement

Almanya’da iş bulma yollarını genel olarak birkaç başlık altında toplayabiliriz. Bu yöntemler; Almanya’daki iş arama siteleri, sosyal medya platformları, Türk ve yabancı şirketlerin kariyer sayfaları, iş bulma şirketleri ve Almanya iş bulma kurumu sitesi olarak sınıflandırılabilir.

Almanya İş Bulma Siteleri Nelerdir

Almanya İş Bulma Siteleri

Almanya’da iş arama siteleri içerisinde ilk olarak işveren ile çalışanları buluşturan büyük platformlardan bahsedeceğim. Bu platformlar uluslarası çapta bilinirliği olan ve sizin için en avantajlı yerlerdir. Bu platformlardan oluşturacağınız profil ile işlere başvurarak ilk adımı atabilirsiniz. İşte Almanya iş bulma siteleri şunlardır;

 • Indeed uluslararası çapta bilinirliği en yaygın olan iş bulma sitesidir. Hedef meslek veya çeşitli arama kriterlerini oldukça basit şekilde kullanarak arama yapabileceğiniz bir iş bulma sitesidir. İlk adım için bu platform iyi bir Almanya iş bulma sitesi denilebilir.
 • Linkedin Sosyal medya sınıflandırmasına dahil olacak bu sitede Almanya dahil dünyanın birçok yerinde iş bulma, kariyer geliştirme, stajlar gibi geniş olanaklar yer almaktadır. İş dünyasının sosyal medya platformu olan bu site üzerindeki profilinizle mesleki olarak kariyerinizi ilerletmeniz mümkün.
 • Xing İş bulma konusunda ilk bakılması gereken siteler arasında yer alan bu site Almanya’da çalışma konusunda en çok tercih edilen sitelerin başında gelmektedir. Burada oluşturacağınız bir profil ile iş verenlerle temas kurmanız mümkün.
 • Stepstone adlı site on binlerce şirket tarafından yayımlanan iş ilanlarının yer aldığı Berlin merkezli bir platformdur. Öncelikli olarak bakmanızı önereceğim iş arama siteleri arasında yer almakta.
 • Monster platformu ise çok daha uluslararası bir hizmet vermekte olup ilk iki önerim kadar olmasa da bakmadan geçmemeniz gereken Almanya iş bulma siteleri arasındadır.
 • The Local İngilizce dil üzerine kurulmuş sitede lokasyona Almanya yazarak ve meslek / branş kritlerini girerek dilediğiniz gibi arama ve başvurma yapabilmektesiniz. Avrupa’nın birçok bölgesinde geçerliliği vardır.
 • Stellenangebote bu sitede genelde plaza ilanları yayımlanmakta olup uluslararası hizmet veren şirketlerin iş duyuları yer almaktadır. Mesleğiniz ofis elemanı olmak üzerineyse bu alan muhasebeden mühendislik mimarlık gibi geniş bir yelpazeyi kaplar, bu site tam sizler için.
 • Eures Yalnızca Almanya değil birçok Avrupa ülkesinde iş bulma üzerine hizmet veren platform Avrupa Birliği Komisyonu tarafından kurulan iş ilanı arama sitesidir.
 • Kimeta farklı filtre seçenekleriyle Almanya’da iş arayanlar için atlanmaması gereken tercihler arasında yer alan sitenin kullanıcı kitlesi de günden güne büyüme göstermektedir.
 • Jobware platformu Almanya’da çok sık kullanılan bir iş arama sitesidir. Şirket, lokasyon ve meslek arama kritelerini filtrelediğiniz sitede ayrıca staj, yarı zamanlı gibi seçenekler de yer almaktadır. Özellikle bu site IT sektöründeki çalışanların yoğun şekilde kullandığı bir aracı sitedir.
almanya iş bulma siteleri listesi

Ayrıca Almanya iş arama siteleri bunlarla kısıtlı değil şimdi sıralayacağım siteler çok daha özel olarak sınıflandırılmış platformlardır. Örneğin bir meslek grubu içerisinde veya bir ülkeden göçmen olarak gidiyorsanız aşağıda sıralayacağım Almanya iş bulma siteleri ise şunlardır;

 • Academics.de sitesi akademisyenlerin Almanya’da iş bulması için oluşturulmuş bir platformdur. Eğer bir üniversitede eğitim görevilisi iseniz tercihiniz bu olmalıdır. Akamdeik anlamda Almanya’da iş ilanları sitesi olarak hizmet vermektedir.
 • Jobs4refugees.org ve Work-for-refugees.de siteleri göçmen işçiler için uygun işlerin yayınladığı iki sitedir. Mülteci ve sığınmacı gibi statüler ile Almanya’ya giden kişiler için ayrıcalıklı bir öncelik tanıyan bu siteler de özel olarak tasniflendireceğim yerler arasındadır. Ayrıca Almanya göçmen iş bulma sitelerine örnek olarak şunlar da verilebilir;
 • welcome2work.de
 • xn--jobs-fr-meine-region-uec.de
 • jobbörse.de
 • adzuna.de
 • workeer.de

Bu siteler çeşitli ülkelerden Almanya’ya çalışmak veya yaşamak için göç eden kişiler için ayrıcalıklı ve istahdam oluşturma amaçlı kurulmuş platformlardır.

almanya iş bulma siteleri nelerdir

Almanya İş Bulma Kurumu

Almanya iş bulma kurumu tıpkı ülkemizde İşkur mantığıyla çalışan, ülkedeki iş istihdamını sağlamaya yönelik bir resmi kurumdur. Bahsedeceğim iki site Almanya’da çıkan göç yasası sonrası, Almanya’da işçi arayan firmaları çalışmak isteyenler ile buluşturan aracı hizmeti sağlamaktadır.

Almanya iş arama sitesi önerileri içinde bu kısmı ayrı bir şekilde ele aldım.

 • jobboerse.arbeitsagentur.de Almanya iş bulma kurumu olarak adlandırılan Bundesagentur für Arbeit kısatlması BA olan istihdam kuruluşudur. Almanya’da hem iş bulmaya yardımcı hem de iş bulma rehberliği sunan resmi destekli bir kurumdur. Mesleğinize ve yeteneklerinize göre iş fırsatları sunan kurumun Almanca, İngilizce ve Türkçe altyapısı olan bir sitesi mevcut. Eğer Almanya’da iş bulmak istiyosan bu siteyi mutlaka inceleyin.
 • make-it-in-germany.com Dünyanın farklı yerlerinden alınan göçmenler ile nitelikli işçi istihdamını sağlamayı planlayan Almanya devlet destekli bu projeyi başlatmıştır. Proje sayfasının Almanca, İngilizce, Türkçe ve diğer dillerde de altyapısı bulunmaktadır. Ayrıca sitenin Türkiye’den gidecek olan çalışma adayları için mutlaka incelenmesi gerekmektedir.

Yeni yazım Kazakistan İş İlanlarına göz atarak dünyanın farklı coğrafyalaraındaki iş fırsatlarına ulaşabilirsiniz.

Şirketlerin Kariyer Sayfaları

Almanya’da çalışmak isteyenlerin yukarıda bahsettiğim iş bulma sitelerinden hariç olarak yapacağı bir yöntem daha vardır. Eğer ki mesleğinizle ilgili Almanya’da yer alan bir şirket var ise bu şirketin ilgili sayfasından düzenli olarak kariyer sayfalarını kontrol etmenizde fayda var.

Bu sayfalar aracılığıyla belirli aralıklarla iş duyurusu yapan şirketlere direkt insan kaynakları üzerinden ulaşarak iş bulma şansınızı bir adım öne çıkarabilirsiniz. Almanya’da yer alan hem Türk şirketler hem de yabancı şirketlerin kariyer sayfalarına mutlaka göz atmalısınız. Almanya’daki Türk şirketleri iş ilanları arasında mutlaka sizin avantajlı olacağınız seçenekler mevcuttur.

Advertisement

almanya iş bulma siteleri ve şirketleri

Almanya İşe Yerleştirme Şirketleri

Almanya’da iş bulma seçenekleri arasından birisi de işe yerleştirme şirketleridir. Bazı özel şirketler Almanya’daki firmaların alım işlerini yürütmekle aracı olmaktadır. Bu şirketlerin istihdam açığı boş olan yerlerde ellerindeki kariyer havuzları sayesinde doldurulmaktadır. İşte sizler için son olarak vereceğim yöntemde Almanya işe yerleştirme şirketleri şunlardır;

 • rcgmbh.de Bu şirket Almanya merkezli ve köklü bir işe yerleştirme şirketidir.
 • approachpeople.com Finans, pazarlama ve IT gibi alanlarda birçok kişiye istihdam sağlayan Avrupa merkezli iş bulma şirketidir.
 • kellyservices.de Türkiye dahil birçok yerde ofisleri bulunan Almanya işe yerleştirme şirketlerinden birisidir.
 • cobaltrecruitment.de Almanya’nın birçok bölgesinde (Frankfurt, Berlin, Düsseldorf, Hamburg vb.) ofisleri bulunan köklü bir işe yerleştirme şirketidir.

Bu şirketlere ait siteler uzun yıllardır hizmet vermekte olup güvenilir olanlarıdır. Ancak güvenmediğiniz, kurumsal olmayan ve uzun yıllardır hizmet vermeyen şirketlerle irtibata geçerken dikkat etmelisiniz. Bu şirketlere paranızı kaptırmamak adına sizden işlemlerden önce istenen tutarı şirketi araştırmadan kesinlikle vermeyiniz.

almanya iş bulma siteleri ve gerekli belgeler

Almanya İş Başvurusu Belgeleri Nelerdir?

Almanya iş başvurusu için bir takım belgeler sizden talep edilecektir. Bu belgeler başvuracağınız şirkete göre değişiklik gösterecektir. Ancak en genel hatlarıyla Almanya’da iş arayanlar için elinde hazır olması gereken belgeler şunlardır;

 • Çalışma Vizesi Başvuru Formu
 • Pasaport
 • CV
 • Motivasyon Mektubu
 • Diploma
 • Mesleki Yeterlilik Belgeleri ve Sertifikalar
 • Referans Mektubu

Ayrıca son dönemde çok ilgi gören Çin İş İlanları yazıma da göz atarak dünyanın farklı yerlerindeki kariyer fırsatlarına ulaşabilirsiniz.

Almanya İş Arama Vizesi Nedir?

Almanya’da çalışmak isteyen Türk vatandaşlarının başvurması gereken vize türüdür. Bu vize size 90 günden fazla kalma hakkı da tanımaktadır. İşi 6 ay içinde bulmanız dahilinde izniniz de uzatılır. Üst sınırı 6 ay olan vizede iş aramanız için size verilen süredir. Almanya iş arama vizesi için gerekli belgeler şunlardır;

 • Pasaport
 • Ulusal Vize Başvuru Formu
 • 2 Adet Fotoğraf
 • Diploma veya Sertifika (Mesleki Yeterlilik)
 • Mesleki Gelişim Sertifikaları (kurslar, seminerler)
 • Dil Sertifikası
 • Motivasyon Yazısı
 • CV (kapsamlı, öz yazı ve detaylı bilgiler eklenmiş olmalı)
 • Bloke Hesap ve Sigorta
 • SGK Dökümü
 • Evlilik Cüzdanı (evliler için)
 • Konaklama için rezervasyon belgesi
 • İş aradığınıza dair doküman (Almanya iş bulma siteleri üzerinden yaptığınız başvuru çıktıları)
 • Varsa üzerinize ait Türkiye’deki tapu, ruhsat ve mal bilgisi
 • Banka hesap defterleri

Bu belgelerin tamamı Almanca olarak hazırlanmalıdır. Eksik dosyalar sizin başvurunuzu olumsuz etkileyebilir. Belgelerin tamamı güncel (son 3 ay) olmalı ayrıca asılları ve 2 adet fotokopileri bulundurulmalıdır. Bu vizeyle Almanya’ya giderseniz yukarıda yer alan Almanya İş Bulma Siteleri başlığı altındaki bölümden tüm iş arama yollarını da kullanabilirsiniz.

Sizler için Almanya iş arama vizesi nasıl alınır içerikli bir video bıraktım. Yazımı baştan sona okuduktan sonra bu videoya da göz atabilirsiniz.

Almanya İş Arama Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Aşağıda yer alan harita üzerinde hangi ilde yaşıyorsanız o ilin yetki alanından sorumlu konsolosluğa müracaat etmeniz gerekmektedir.

Advertisement
Almanya Konsolosluk Yetki Alanları

Örneğin Antalya ili İzmir Konsolosluğunun yetki alanında olduğu için bu ildeki büyükelçilik aracılığıyla işlemleri yapması gerekir. Balıkesir, İstanbul’a; Erzurum ise Ankara’ya bağlı olacak şekilde toplamda Türkiye’de 3 konsolosluk yer almaktadır. Ve işlemler bu 3 merkezden yürütülmektedir.

Başvurudan sonra ortalama 3 ay içerisinde büyükelçiliklerden olumlu / olumsuz sonuç tarafınıza bildirilmektedir. Bununla birlikte istisnai durumlarda bu süreç uzayabilir veya sizden ek belgeler talep edilebilmektedir.

Almanya İş Arama ve İş Başvurusu Sürecinde Yararlı Bilgiler

Almanya’da iş başvurusu yapacaklar öncelikle iş ararken mesleki yeterlilik belgeleri ve diplomalarının denklik şartlarını araştırmalıdır. Bununla birlikte yurtdışında çalışma hayatına kolayca adapte olmak için Almanca veya İngilizce bilmeniz son derece önemlidir.

Almanya’da iş ilanlarının da birçoğu Almanca yayımlanmaktadır. Bu durumda Almanca bilmeniz sizler için büyük avantaj sağlayacaktır. Çalışma izniniz ve oturma izniniz arasında bağlantı olan Almanya’da bu işlemleri de halletmeden çalışma imkanınız yer almamaktadır.

Almanya’da İş Bulmak Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Almanya’da çalışmak isteyenlerin çok sorduğu ve cevabı en merak edilen soruları güncel bilgiler eşliğinde sizler için hazırladım. İşte Almanya çalışma hayatı hakkında en çok merak edilenler…

Advertisement

Almanya’da maaşlar ne kadar?

Almanya’da maaşlar asgari ücret hesaplamasıyla 1600 Euro ile başlayıp artış göstermektedir. 2500 Euro meslek gruplarının ortalama maaşıdır.

Almanya’da nasıl iş bulabilirim?

Mesleki yeterliliğiniz ve yabancı diliniz (Almanca veya İngilizce) var ise özel bir şart aranmaz. Tek yapmanız gereken yazımın içinde yer alan sitelerden başvuruda bulunmak.

Advertisement

Almanya hangi şartlarda işçi alıyor?

20 ile 45 yaş aralığında Almanca bilen, bir mesleki konuda ustalaşmış ve sağlık, yurtdışı gibi engelleri olmayan herkesi almaktadır.

Almanya hangi mesleklerde işçi alıyor?

Sağlık personeli, hemşire, doktor, aşçı, şef, inşaat ustası, şoför, elektirkçi, kaynakçı, bilgisayar ve yazılım mühendisi, çocuk bakıcısı, yaşlı ve hasta bakıcı, teknik elemanlar gibi çok geniş bir yelpazede alım yapmaktadır.

Advertisement

Almanya iş arama vizesi dil şartı var mı?

Almanya iş arama vizesinde dil şartı aranmaz ancak dil bilmeniz sizin için büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Yurtdışı Alternatif İş Önerleri

Almanya iş bulma siteleri yazımı beğendiyseniz sizin için önereceğim birkaç yazıya da göz atabilirsiniz. İşte sizler için yurtdışı iş önerileri yazıları;

Ayrıca Almanya işçi alımı hakkında merak ettiğiniz her şeyi aşağıda Yorum kısmından sorabilirsiniz.

Advertisement

Bir önceki yazımız olan Bankacı Nasıl Olunur? – 2022 Şartları ve Maaş Bilgisiyle! başlıklı makalemizde bu konuda bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yapmak için tıklayn.

İŞ BULMA

Finlandiya İş İlanları – 2022 Yabancı İşçi Alımı! BAŞVUR!

finlandiya iş ilanları

“Finlandiya’da çalışmak istiyorum” diyenlere faydalı olabilecek bir yazı hazırladım! 🙂 Son yıllarda Finlandiya iş ilanları yoğun ilgi görüyor. Finlandiya işçi alımı yaparak yurt dışında çalışmak isteyenlere kapılarını açıyor. Yüksek refah seviyesiyle ilgi çeken Finlandiya, iş imkanlarıyla aradığınız kariyere ulaşmanızı sağlayacak! Finlandiya iş başvurusu için sizlere Finlandiya iş ilanları siteleri de sıralayacağım. Böylece Finlandiya’ya gitmeden başvuru […]

Okumaya devam et

İŞ BULMA

Çin İş İlanları – 2022 İşe Alım Şartları ve İlan Siteleri

Çin İş İlanları

Dünyanın yükselen ticaret devi Çin’de çalışmak istiyorum diyenlerden misiniz? Bu yazı sizler için kapsamlı bir rehber niteliğinde. Çin iş ilanlarına nasıl ulaşırım diye soruyorsanız aradığınız her şey yazımda mevcut. Ayrıca Çin çalışma vizesi için izlemen gereken adımlara da bu yazımda yer verdim. Çin iş imkanlarına ulaşmak için tek yapmanız gereken dikkatlice okumak… Birçok insan hem […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.