finansportali.net

EKONOMİ

Almanya’dan Türkiye’ye Kargo Göndermek, En Ucuz Yöntem 2023

Almanya'dan Türkiye'ye kargo göndermek

Almanya, Türkiye’nin en çok temas çok kurduğu ülkelerin başında gelmektedir. Bunun en etkili sebeplerinden birisinin dünyada en çok Türk vatandaşının burada yaşamasıdır.

Ayrıca uzun yıllardan beri geliştirdiği ticari ilişkiler de bu durumu güçlendirmektedir. Ben de en çok merak edilen Almanya’dan Türkiye’ye kargo göndermek hakkında kapsamlı bir ele aldım.

Her gün binlerce kişi ve firma, Almanya’dan Türkiye’ye kargo gönderimi yapmaktadır. Hem ithalat – ihracat etkisi hem de kişisel gönderimler sayesinde bu ilişki giderek artmaktadır. Peki Almanya’dan Türkiye’ye kargo ücreti 2023 yılında ne kadar oldu?

Advertisement

Bu yazımda detaylarıyla yer verdim. Ayrıca Almanya’dan Türkiye’ye kargo kaç günde gelir veya en ucuz nasıl gönderirim diye merak edenler için de ilgili bir bölüm ekledim. İşte merak edilen tüm bilgiler…

Almanya’dan Türkiye’ye Kargo Göndermek

Almanya'dan Türkiye'ye Kargo Göndermek
Almanya’dan Türkiye’ye Kargo Göndermek

Almanya, dünyada en çok Türk vatandaşın yaşadığı ülkeler sırasında en başta yer almaktadır. 3 milyonu aşan kayıtlı Türk vatandaşı nedeniyle Almanya ile Türkiye arasında da devamlı olarak ilerleyen bir ticari ilişki yer almaktadır. Ayrıca Türkiye devletinin kurulduğu yıllardan beri Almanya ile geliştirdiği sanayi, teknoloji ve tarım ürünleri ilişkisi bu ilişkiyi de güçlendirmiştir.

Almanya’da ticaret yapan ülkemiz vatandaşları ve orada yaşayan kişilerinTürkiye’deki eş dostlarına yada ticari ilişkilerine ulaşması için her gün binlerce evrak, posta, resmi dosyalar, kargolar, paketler gönderilmektedir.

Bununla birlikte gelişen teknoloji sayesinde artık internetten alışveriş yapmak isteyen vatandaşlarımız Almanya’da yer alan bir mağazadan belki bir gıda mamulü belki bir telefon vb. teknolojik eşya belki de bir kıyafet sipariş etmektedir. Ancak uluslarası olmayan alışveriş platformu yada butik mağazalarda bu gönderiler şahsi kargolama ile yapılmaktadır.

Bireysel kargolama ile Almanya’dan Türkiye’ye gönderim yapılması halinde de akla bir takım sorular gelmektedir. Bu soruların başında Almanya’dan Türkiye’ye kargo ücreti ne kadar olmaktadır. Çünkü alınacak ürün bu kargo bedelini karşılayacak mı önemli bir söz konusudur.

Ayrıca Almanya’dan Türkiye’ye kargo ne kadar sürede gelir diye merak eden müşteriler söz konusu acil bir işlem olduğunda hızlı kargo seçeneklerini de aratmaktadır. Ben de sizler için bu yazımda Almanya’dan Türkiye’ye kargo takip işlemleri nasıl yürütülür? ve ayrıca Almanya’dan Türkiye’ye kargo vergisi var mı? gibi soruları kapsamlı ve güncel bilgiler eşliğinde anlattım. Merak ettiğiniz her şey için yazımı sonuna kadar dikkatlice okuyunuz…

Advertisement

Ayrıca Almanya’dan Türkiye’ye Para Yollamak yazıma göz atarak bu konuda merak ettiğiniz her şeye en doğru bilgilerle ulaşabilirsiniz.

Almanya’dan Türkiye’ye Kargo Nasıl Gönderilir?

Almanya'dan Türkiye'ye Kargo Göndermek
Almanya’dan Türkiye’ye Kargo Göndermek

Almanya’dan kargo gönderecekler için iki alt başlıkta Türkiye’ye teslim yollarını anlattım. Bu iki yöntemi de dikkatlice okuyarak en hızlı, en ucuz ve en güvenilir şekilde Almanya’dan Tütkiye’ye kargonuzu gönderebilirsiniz. İşte o seçenekler…

Uluslararası Kargo Şirketleriyle Gönderim Seçeneği

Eğer Almanya’da yaşıyor iseniz Türkiye’ye kargo göndermek için birkaç alternatfininiz yer almaktadır. Öncelikle Almanya kargo firmaları arasında ulusararası taşımacılık yapan DHL ve Deutsche Post noktalarına giderek Türkiye’ye posta ve kargonuzu gönderebilirsiniz. Ortak çalışan bu iki şirketin Türkiye’de PTT kargo ile ortak dağıtım anlaşması da yer almaktadır.

Yani Almanya’dan Türkiye’ye kargo PTT aracılığıyla adrese teslim edilir. Ancak aradaki taşıma işlemi DHL kargoya aittir. Bu yöntem en çok tercih edilen seçenekler arasındadır. Ancak tek taşıma yolu bu değildir. Yurtdışın kargo gönderimi ve getirisi yapan şirketler arasında UPS, FEDEX ve TNT şirketleri de yer almaktadır.

Bu şirketler Almanya’daki bir havaalanından Türkiye’deki bir havaalanına kargo gönderimi yapmaktadır. Ayrıca Türkiye’deki aracı dağıtım şirketleriyle yaptıkları anlaşmalara bağlı olarak talep edildiği takdirde Almanya kargo şirketleri, Türkiye’deki istenilen adrese de teslimat gerçekleştirmektedir.

Bu şirketlerin hem hava yolu kargo taşımacılığı hem de kara yoluyla kargo taşıma hizmetleri yer almaktadır. Almanya uçak kargo yöntemini kara yoluna nazaran daha çok tercih eden bu şirketler ayrıca çok hızlı bir teslimat gerçekleştirmektedir.

Advertisement

Özel Lojistik Firmalarıyla Gönderim Seçeneği

Türkiye’ye kargo gönderme seçenekleri arasında bir de özel taşımacılık yapan lojistik firmaları yer almaktadır. Benim şahit olduğum, Almanya Türkiye kargo taşıma işlemi yapan firmanın iki gönderim tecrübesinden birisi olumlu diğer olumsuz gerçekleşmişti. Özel taşımacılık yapan nakliye, lojistik firmaları daha büyük ebatlardaki kargolarınızı taşımayı sorunsuz belki de daha ucuza tercih ettiği için bu yöntemi seçebilirsiniz ancak bahsedeceğim uyarılara dikkat edin.

Kendi yaşadığım iki gönderim tecrübesinde Almanya’dan Türkiye’ye büyük ebatlı kargo (ev eşyası) gönderiminde aynı firma sorunsuz bir şekilde ilk gönderiyi adrese teslim işlemi gerçekleştirdi. Fakat ikinci taşımada kargo kutularından bir tanesi Türkiye’ye hiç ulaşmadı. Bununla ilgili teslim belgesi, takip numarası, QR kodu vb. bir sistem olmadığı için özel lojistik firması da hiçbir sorumluluk kabul etmedi.

Bu nedenle kargonuz kilosu ve boyutlarıyla hesaplanarak fiyatlandırılsa dahi kargo takip numarası, iletişim numarası gibi güven veren uluslararası alanda uzun yıllardır çalışan şirketleri tercih etmenizi öneririm. Adını hiç duymadığınız özel lojistik firmalarına küçük bir fiyat farkı için endişe içinde kargonuzu teslim etmenize gerek duymayınız.

Almanya'dan Türkiye'ye Kargo
Almanya’dan Türkiye’ye kargo ücreti ne kadar

Almanya’dan Türkiye’ye Kargo Ücreti 2023

Öncelikle şunu belirtmekte büyük bir fayda var. Kargo gönderim işlemlerinde birden fazla değişken bulunmaktadır. Bunların başında da kargonun (posta veya paket) boyutları (yükseklik, genişlik ve uzunluk) ile kilosunun hesaplanmasıdır.

Kargonun ölçüleri dahilinde gidecek olduğu mesafe de hesaplanarak firmanın taşıma hesaplama sistemiyle ücretlendirilir. Almanya’dan Türkiye’ye kargo ne kadar tutar diyorsanız yazımın bu bölümü sizler için kapsamlı bilgiler içeriyor.

Advertisement

Almanya’dan Türkiye’ye kargo fiyatı hesaplaması öncelikle yukarıda bahsettiğim değişkenlere bağlı olarak değerlendirilir. Gönderecek olduğunuz kargonun hacim, ağırlık ve teslimat noktası hesaplandıktan sonra çıkan bedel kargonuzun taşıma ücreti olmaktadır. Sizler için en uygun taşıma bedeli olan Almanya kargo ücretini hemen aşağıda hesaplamasıyla birlikte yazıyorum.

En çok tercih edilen güvenli taşıma şirketlerinden olan DHL kargonun, Almanya’dan Türkiye’ye kargo ücreti 2023 fiyatlarıyla şöyle verilmiştir;

 • 2 kg 9 Euro (max. boyut 35 x 25 x 3 cm)
 • 2 kg 16 Euro (max. boyut 90 x 90 x 90 cm)
 • 5 kg 30 Euro (max. boyut 120 x 60 x 60 cm)
 • 10 kg 38 Euro (max. boyut 120 x 60 x 60 cm)
 • 20 kg 53 Euro (max. boyut 120 x 60 x 60 cm)
 • 30 kg 61 Euro (max. boyut 120 x 60 x 60 cm)

Almanya’dan Türkiye’ye Hızlı Kargo Ücreti – Express Gönderi Fiyatı

En düşük kilogram seçeneği hariç 500 Euro değerine kadar tüm kargolarınızı sigorta ile güvence alan şirketin ayrıca express (hızlı kargo) seçeneği de bulunmaktadır. Elbette hızlı kargo seçeneğinde bir miktar fiyat artışı olmakta. Sizler için DHL express Almanya’dan Türkiye’ye hızlı kargo ücretlerini de sıraladım;

 • 500 gr kadar 50 Euro (max. boyut 120 x 60 x 60 cm)
 • 1 kg kadar 51 Euro (max. boyut 120 x 60 x 60 cm)
 • 2 kg kadar 54 Euro (max. boyut 120 x 60 x 60 cm)
 • 5 kg kadar 71 Euro (max. boyut 120 x 60 x 60 cm)
 • 10 kg kadar 91 Euro (max. boyut 120 x 60 x 60 cm)
 • 20 kg kadar 142 Euro (max. boyut 120 x 60 x 60 cm)
 • 31,5 kg kadar 229 Euro (max. boyut 120 x 60 x 60 cm)

DHL hızlı kargo seçeneği ile tüm kargolar Almaya’dan Türkiye’ye 2 gün içerisinde ulaşmaktadır. 2 gün içinde adrese teslim edilen kargonun da ek bedeli hesaplandığı için fiyat farkı doğmaktadır.

Alternatif Kargo Şirketleriyle Gönderim Fiyatı

Bu şirketi kullanmak yerine Türkiye’ye kargo göndermek için alternatif seçenekleri kullanmak istiyorsanız kargo fiyatları diğer şirketlerde değişkenlik gösterecektir. Fakat Almanyadan Türkiyeye kargo fiyatları genel olarak 5 kg kargo 60 Euro, 10 kg kargo 100 Euro, 20 kg kargo 180 Euro şeklinde ücretlendirilmekte.

Almanya'dan Türkiye'ye Kargo
Almanya’dan Türkiye’ye kargo takibi

Almanya’dan Türkiye’ye Kargo Takip Nasıl Yapılır?

Eğer ki gönderici iseniz size DHL veya Deutsche Post ofislerinde bir kargo teslim fişi alacaksınız. Bu fiş üzerinde bir kargo takip numarası yer almaktadır. Kargo takip numarasıyla bu iki kurumun da ilgili sayfasından kargonuz nerede öğrenebilirsiniz. DHL kargo takip sayfasını sizler için yazımın bu kısmına da ekledim. Almanya’dan Türkiye’ye kargo takibinde ikinci adım ise aşağıda verilmiştir.

Bu noktada önemli bir ayrıntı da şudur. Linkini eklediğim bu site yalnızca Türkiye’ye paket ulaşana kadar göstermektedir. Kargonuz Türkiye’ye ulaştıktan sonra artık PTT Kargo Takip sayfası tarafından gönderinizin durumunu öğrenebilirsiniz. Almanya’dan Türkiye’ye kargo takip işlemi bu kadar basit iki yol ile izlenmektedir.

Advertisement

Almanya’dan Türkiye’ye Kargo Kaç Günde Gelir?

Almanya’dan teslim alınan bir kargo paketi aynı gün uçuşu ile Türkiye’ye inmekte ve Ptt kargo dağıtmıyla adresinize ulaştırılmakta. Almaya’dan Türkiye’ye kargo ne kadar sürede gelir diyenler için ortalama cevap 2 ile 7 gün içerisinde olmaktadır. Tabii bu durum normal bir gönderim mi yoksa hızlı kargo (acil posta) yoluyla mı gönderildiğine göre değişir.

Normal bir teslimat DHL kargo ile 3 gün ile 9 gün içerisinde teslim edilmektedir. Fakat DHL hızlı kargo ile gönderilerde bu süre 2-3 günü geçmemektedir. Diğer kargo şirketlerinde ise Almanya’dan Türkiye’ye kargo kaç günde gelir diye merak ediyorsanız teslimat günleri şu şekildedir;

 • DHL Standart Gönderi Süresi: 3 – 9 Gün
 • DHL Express Gönderi Süresi: 2 – 3 Gün
 • FedEx Standart Gönderi Süresi: 4 – 6 Gün
 • FedEx Express Gönderi Süresi: 2 – 3 Gün
 • UPS Standart Gönderi Süresi: 2 – 5 Gün
 • UPS Express Gönderi Süresi: 2 – 3 Gün
 • Diğer Kargo Şirketleri Ortalama Gönderi Süresi: 3 – 9 Gün
Almanya'dan Türkiye'ye Kargo
Almanya’dan Türkiye’ye kargo gönderiminde önemli bilgiler

Almanya’dan Türkiye’ye Kargo Gönderirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Almanya’dan Türkiye’ye kargo gönderecekler için dikkat edilmesi gerekenleri alt başlıklar ile detaylıca yazımın bu bölümünde anlattım. Kargo gönderiminde yapacağınız bir hata sizi hem maddi açıdan hem de ulaşmasını istediğiniz ürünün önemine göre her yönden zarara sokabilir.

Bu yüzden yazımın bu bölümünü de dikkatlice okumalısınız. Ayrıca yurtdışı yasaklı ürünler mevzuatı ve Almanya’dan Türkiye’ye kargo gümrük ücreti var mı sorusunu da bu bölümde öğrenebilirsiniz.

Kargo Şirketi Tercihi

İlk olarak dikkat edilmesi gereken kargo şirketinin seçimidir. Almanya’dan Türkiye’ye hangi kargo şirketini seçmeliyim diyorsanız bu mutlaka güvenilir ve bilinir bir firma olmalı.

Advertisement

Yazımda bahsettiğim DHL, UPS gibi şirketlerin yanı sıra ülkeler arası kargo taşıyan şirketler arasında MNG Kargo Yurtdışı Hizmetleri, Aras Kargo Yurtdışı Hizmetleri, Yurtiçi Kargo Yurtdışı Hizmetleri, Sürat Kargo Yurtdışı Hizmetleri yer almaktadır.

Doğru Bilgiler İle Gönderim (İsim, Adres ve Telefon)

Türkiye’ye Almanya’dan kargo gönderirken mutlaka göndereceğiniz kişinin adı soyadı, adresi ve iletişim numaralarınızı doğru yazdığınıza emin olun. Kargonuz yurtdışından geldiği için iade süreci tekrar başlarsa bu sizin için olumsuz bir durum oluşturur.

Gümrük Ücreti

Yurtdışından Türkiye’ye gönderilen kargolarda Uluslararası Posta İşleme Merkezi (UPİM), Avrupa’dan geliyorsa da Avrupa Posta İşleme Merkezi (AVPİM) birimine paketler teslim edilir. Ürünün gümrüksüz olduğu düşünülüyorsa Türkiye’deki adreslere dağıtılmak üzere bu birimlerden çıkarılır. Ancak aksi bir kanaat oluşursa Gümrük Müdürlüğü’ne kargolar sevk edilir.

Gümrük Müdürlüğünce incelenen kargolarda 75 Euro’dan daha düşük değeri olan bir ürün genellikle gümrük ücretine tabi tutulmaz. Size iletişim bilgilerinizle veya Türkiye’deki teslim adresine bir gümrük yazısı geliyorsa ürün gümrüğe takılmış demek oluyor.

Advertisement

Bu durumda ürünler incelendikten sonra gümrük memurluğunca mevzuat gereği, vergi dairesine yatırılacak tutar sonrasında kargonuzu teslim alabilirsiniz. Size tavsiyem PTT aracılığıyla göndereceğiniz kargolar bu prosedürlerden daha kolay geçmekte olduğu için yazımda bahsettiğim uluslarası kargo şirketleri ve PTT işbirliğini kullanmanız olacak.

Yasaklı Ürünler Mevzuatı

Almanya’dan Türkiye’ye kargo gönderen firmaların hepsi müşterilerine yasaklı ürünler mevzuatıyla ilgili detaylı bilgi vermektedir. Siz de bu mevzuat çerçevesinde ülkelerin gümrük kanunlarına uyduğunuz sürece kargonuzun tesliminde hiçbir sorun çıkmaz. Gümrük kuralları her ülkenin kendi ve anlaşması yapılan ülkeye göre değişkenlik gösterebileceği için bu hususta dikkatli olmalısınız.

Kargoyla gönderilen yasaklı ürünler bazen bir telefon gibi elektronik cihaz bazen de bir çocuk bakım eşyası olacak şekilde çok geniş bir listeyi içermektedir. Ben de sizler için Almanya ile Türkiye arasındaki gümrük anlaşması gereğince taşınacak yasaklı ürünler mevzuatından önemli olanlarını yazımın son bölümüne ekledim. Bunların bazıları şartlı bazıları ise kesinlikle yasaktır.

İşte Almanya’dan Türkiye’ye kargo ile gönderilmesi yasaklı ürünler listesi şu şekildedir;

Advertisement
 • Alkollü içecekler (Şartlı Kabul Edilen Maddeler)
 • Antibiyotikler ve İlaçlar (Şartlı Kabul Edilen Maddeler – Yalnızca lisanslı şirketler tarafından ithalatı yapılabilir)
 • Hayvansal veya bitkisel yağlar ve katı yağlar (Şartlı Kabul Edilen Maddeler)
 • Bebek arabası (Şartlı Kabul Edilen Maddeler)
 • İnsan ve hayvan kanı (Yasak Maddeler)
 • Çocuk bakımı eşyaları (Şartlı Kabul Edilen Maddeler – Sertifika ibrazı – fitalat kontrolleri gereklidir)
 • Madeni paralar (Şartlı Kabul Edilen Maddeler – Sigortasız posta gönderileri içerisinde gönderilmeleri yasaktır)
 • Bilgisayar ve bilgisayar aksamları (Şartlı Kabul Edilen Maddeler – AB Uygunluk Sertifikası gereklidir)
 • Deriden mamul eşyalar (Şartlı Kabul Edilen Maddeler – İthalat kontrolüne tabidir)
 • Yanıcı maddelerden yapılan eşyalar (çakmaklar) (Yasak Maddeler)
 • Tropikal ahşaptan yapılan eşyalar (Şartlı Kabul Edilen Maddeler – İthalat kontrolüne tabidir)
 • Elektronik sigaralar (Şartlı Kabul Edilen Maddeler)
 • Elektronik eşyalar ve makineler (Şartlı Kabul Edilen Maddeler)
 • Balık ve kabuklular; yumuşakçalar ve diğer su omurgasızları (Şartlı Kabul Edilen Maddeler)
 • Her türlü lamba (Şartlı Kabul Edilen Maddeler – Düşük voltaj direktifi – uygunluk sertifikası)
 • Canlı hayvanlar (Yasak Maddeler)
 • Tıbbi cihazlar ve aksamları (Şartlı Kabul Edilen Maddeler – AB Uygunluk Sertifikası gereklidir)
 • Süt; Peynir;Tereyağı; Kuş yumurtaları; Doğal bal (Şartlı Kabul Edilen Maddeler – Veteriner kontrolü, genel veteriner kayıt belgesi, hayvan sağlık sertifikası gereklidir)
 • Şekerler ve pudra şekeri (Şartlı Kabul Edilen Maddeler)
 • Tütün ve tütün mamulleri ikame ürünler (Şartlı Kabul Edilen Maddeler)
 • Oyuncaklar (Şartlı Kabul Edilen Maddeler)

Bu liste çok daha uzun kapsamlı olmakta fakat ben sizler için en önemli ve gönderilmesi yaygın ürün listesini sıraladım. Siz de bu listeden birisini göndermeye çalışıp hukuki bir sorun yaşamak istemiyorsanız kargo gönderim şirketinizden detaylı bilgi almalısınız.

Bir önceki yazımız olan Tüp Fiyatları Ne Kadar Oldu? – EN GÜNCEL Fiyatlar 2023 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Advertisement

1 Yorum

 1. Isim

  29 Ocak 2023 at 21:44

  Soyguncular! 1 bilgisayar parcasina bile tahamüllünüz yok. Ticaret amacli degilse bireylere acik olmasi gerekir bu secenegin.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

EKONOMİ

Migros Rakı Fiyatları 2024-YILBAŞI – EFE, BEYLERBEYİ, YENİ RAKI…

migros rakı fiyatları

Migros rakı fiyatları güncel ne kadar? Migros, alkol alışverişi yapanların sık sık tercih ettiği bir market. Sebebi ise diğer yerlerden daha ucuza satış gerçekleştirmesi. En çok alınanlardan alkollerden birisiyse rakı. Peki Migros Efe rakı fiyatları ne kadar? Yapılan zamlardan sonra marka marka ele aldığımız rakı fiyatlarını sizler için derledik. Migros yeni rakı fiyatları ve daha […]

Okumaya devam et

EKONOMİ

Antalya Havaş Saatleri 2023 | Tüm Duraklar ve Havaş Ücreti

antalya havaş saatleri

Antalya Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak ve şehir merkezindan Havalimanı’na ulaşmak isteyenler için Antalya Havaş saatlerini güncel olarak listeledik. Antalya’da Havalimanı’na toplu taşıma olsa da; saatlerin uçuş saatine göre tam uygun olmaması ve gece ulaşımın olmaması nedeniyle Havaş sıklıkla kullanılıyor. Bunun için hangi saatlerde Havaş otobüslerinin kalktığını bilmenizde fayda var. İşte güncel 2023 Antalya Havaş Saatleri… […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.