finansportali.net

GİRİŞİMCİLİK

Anaokulu Açmak Kazancı ve Maliyeti – 12 Adımda Başlayın!

anaokulu açmak

Eğitim sektörü hiçbir zaman ivmesi düşmeyen bir grafik gibi. Anaokulu açarak yılın her döneminde para kazanmak mümkün! Anaokulu açmak çoğu girişimcinin hayalidir diyebilirim.

Siz de “Anaokulu açmak istiyorum!” diyenlerden misiniz? “Anaokulu açmak karlı mı?” diye binlerce araştırma yapmanıza gerek yok! Bu yazıda merak ettiğiniz tüm bilgileri sizler için derledim.

Üstelik anaokulu açma maliyetini ve şartlarını da 2023 için ayrıntılarıyla sizlere paylaştım. Geleceğin doktorları, mühendisleri, sanatçılarının hayatlarına dokunmak güzel bir duygu olsa gerek! Heyecanlandınız değil mi? O zaman haydi başlayalım. 😊

Advertisement

Anaokulu Nasıl Açılır?

Anaokulu Açmak

Anaokulu, çocuklar için oldukça önemli bir dönemdir. İlk eğitim hayatlarına çocuklar anaokulunda adım atarlar. Birey olmayı ve diğer çocuklarla iletişimlerini geliştirmeyi öğrenirler.

Türkiye’de neredeyse her çocuk anaokuluna ebeveynleri tarafından gönderiliyor. Üstelik günümüzde çalışan ebeveyn sayısı da çok yüksek.

Bu sebeple çocuklar yalnızca Eylül – Haziran ayları arasında değil, yazları dahi açık anaokullarında vakit geçiriyorlar. Peki anaokulu nasıl açılır? Gelin 12 adımda anaokulu açmak nasıl olur birlikte göz atalım…

Kreş Açmak Kazancı ve Maliyeti yazımıza göz atmayı unutmayın! Belki de seçeneğiniz Kreş Açmak olabilir!

12 Adımda Anaokulu Açın

12 Adımda Anaokulu Açmak
12 Adımda Anaokulu Açmak

Kendi anaokulunuzu açma kararını verdiğiniz için tebrikler! İsterseniz bir öğretmen ya da yeni bir iş kolu arayan girişimci olun; anaokulu açmak için dikkatli adımlar atmanız gerekiyor.

Ben sizlere bu adımları teker teker açıklayacağım. Anaokulu açma işine başlarken uygulamanız gereken 12 adım var! Anaokulu açmak için:

 1. Anaokulu açacağınız bölgeye karar vermek.
 2. Anaokulu binasını bulmak.
 3. Anaokulu açma prosedürlerini ayarlamak.
 4. Anaokulu binasındaki gerekli güvenlik şartlarını sağlamak.
 5. Eğitim materyallerini temin etmek.
 6. Anaokulu sınıfları içerisindeki barınma eşyalarını almak.
 7. Anaokulu bahçesinde oyun alanı oluşturmak.
 8. İşinde profesyonel gerekli eğitimcilerle anlaşmak.
 9. İlk öğrencilerinize ulaşmak için reklam vermek.
 10. Anaokulunuzun açılış tarihini duyurmak.
 11. Kayıt aşamasında anaokulunuzun eğitim fiyatını belirlemek.
 12. Eğitim dönemlerini belirlemek.

İşte yukarıda görmüş olduğunuz 12 adımla anaokulunuzu açabilirsiniz! Bu adımları teker teker uygulayarak kolayca bir okul öncesi eğitim kurumuna sahip olabilirsiniz.

Anaokulu Açma Maliyeti 2023

Anaokulu Açmak

Anaokulu açmayı düşünenler! En çok merak ettiğiniz konuların anaokulu açmanın maliyeti ve kazancı olduğunun farkındayım. Bu başlıkta sizlerle maliyetten bahsedeceğim

Ana okulu açmak için yukarı başlıkta saydığım birçok şey için para harcamanız gerekecek, bunun dışında diğer harcamanız gerekenler var. Ortalama olarak bakarak sizlere bir maliyet çıkarmak mümkün. Anaokulu açma maliyeti ortalama 5.000.000 TL diyebiliriz.

Advertisement

Bu maliyetin oldukça değişken olduğunu belirtmekte fayda var. Çünkü anaokulunu açacağız şehir, konum, alanın büyüklüğü, seçilen eşyalar bu maliyetleri değiştirecek. O nedenle planınızı tamamen çıkardıktan sonra kendi maliyet hesaplamanızı ayrıca yapmak önemlidir.

Anaokulu Açarken Harcama Kalemleri

Anaokulu açmak
Anaokulu açmak

Anaokulu açmak için ne kadar para lazım? Sorusuna yanıt vermek için harcama kalemlerini düşünmeniz gerek.

 1. Anaokulu binasının kirası,
 2. Eğitim materyalleri,
 3. Bina içi emniyet sağlayıcı ürünler (Yangın tüpü, ecza dolabı vs.)
 4. Profesyonel mutfak gereçleri,
 5. Anaokulu öğrencilerinin barınma ihtiyaçları (Uyku yatakları, masalar, sandalyeler)
 6. Anaokulu bahçesi oyun alanı (Salıncak ve kaydırak gibi)
 7. Profesyonel eğitimciler,
 8. Temizlik görevlileri,
 9. Anaokulu kayıt döneminde reklam çalışmaları,
 10. Anaokulu eğitim süreci boyunca sosyal medya reklamları

olarak harcama yapacağınız alanları sıralayabiliriz. Yukarıda görmüş olduğunuz maddelerin tamamı anaokulu açarken uygulanmak zorundadır.

Fakat bu harcama kalemleri içerisinden tasarruf edebilmeniz mümkün. Nasıl mı? Hemen anlatayım 🙂

Anaokulu Açma Maliyeti Nasıl Düşürülür?

Anaokulu Açmak

Anaokulu açma maliyetini düşürmek için şimdi sizlere birbirinden iyi tüyolar vereceğim. Bu tüyolar sayesinde maliyetinizden tasarruf edebilirsiniz! Peki anaokulu açma maliyeti nasıl düşürülür:

 1. Anaokulu binasının bölgesi kira açısından çok önemli. Bu noktada yüksek gelirli bir semti tercih etmektense orta gelirli bir semte iyi bir anaokulu açmak maliyetten tasarruf etmenizi sağlar!
 2. Anaokulu eğitim materyallerini tek tek almaya uğraşmayın. Toptan satıcılardan yıllık alışveriş yapın! Hatta Cimri ya da Akakçe gibi internet siteleri üzerinden en düşük fiyatları satıcıları bularak tasarruf edebilirsiniz.
 3. Bina içi emniyet ürünleri için sponsorluk anlaşması yapın! Bir markayla anlaşarak ürünleri çok düşük fiyata getirebilir ve yalnızca reklamlarda adını geçirerek maliyetinizden oldukça tasarruf sağlayabilirsiniz.
 4. Yukarıdaki tavsiyeyi anaokulu barınma ihtiyaçları, bahçe oyun alanı, profesyonel mutfak gereçleri gibi kalemlerde de kullanabilirsiniz.
 5. Profesyonel eğitimciler için yüksek tecrübe arayışına girmeyin. Yeni mezun ve enerjisi yüksek eğitimcilerin CV’lerine göz atın.
 6. Temizlik görevlilerini bir şirket üzerinden çalıştırmak yerine bireysel çalıştırmayı tercih edin. Armut gibi freelance iş ilanlarının bulunduğu sitelerde iş arayan çok fazla temizlik görevlisi var! Bunu değerlendirin.
 7. Anaokulu reklam çalışmaları için en büyük maliyeti billboardlara ayırmanız gerekiyor. Bu noktada tasarruf yapmanız çok kolay olamayacak. Ama sosyal medya reklamları için Bionluk, ve Sadeceon gibi platformlar üzerinden öğrenci reklamcılarla çalışabilirsiniz!

Yukarıda görmüş olduğunuz tüm yöntemler, anaokulu açma maliyetinizi düşürmenizi sağlayacak! Tüm tüyolara uyum sağlarsanız tasarruf miktarınıza çok şaşırırsınız. Benden söylemesi 🙂

Toptan Ticaret İşi Yapmak kazancını öğrenmek ister misiniz? Cevabınız evetse sizi yazıya alalım…

Anaokulu Açmanın Kazancı

Anaokulu Açmak

Anaokulu açmak isteyenlerin en çok merak ettikleri konulardan biri de kazanç! Anaokulu açmanın kazancı oldukça araştırılıyor. Peki anaokulu açmak karlı mı? Şimdi gelin sizlerle ufak bir hesap yapalım.

 • Okul bölgesi,
 • Anaokulu binasının genişliği,
 • Yemek servisi,
 • Anaokulu ulaşım servisi,
 • Eğitim kalitesi

Biz şimdi sizin günümüz şartlarında orta gelirli bir semtte anaokulu açtığınızı düşünelim. Öğrencilere ulaşım ve yemek servisi sağladığınızı varsayalım. Ayrıca diyelim ki oyun bahçeniz ve sınıflarınızın metrekaresi de yüksek olsun. Bu şekilde anaokulu açmak ne kadar kazandırır?

Bu şartlara sahip bir anaokuluna öğrenciler aylık yaklaşık 15.000 TL gibi bir ücret öderler. Bir sınıfta en az 20 öğrenci olduğunu varsayarsak, anaokulunun aylık kazancı 300.000 TL eder.

Bahsettiğim gibi şartlar ne kadar iyileşirse aylık anaokulu ücreti de o kadar artar. Bu noktada bir anaokulunun kazancı pek çok duruma göre değişiklik gösterebilir.

Advertisement

Günde 20.000 TL kazanmak ister misiniz? Döviz Bürosu Açmak yeni işiniz olabilir! Hadi yazıya göz atın.

Anaokulu Açmak İçin KOSGEB Desteği

anaokulu açmak için devlet desteği
anaokulu açmak için devlet desteği

Bu iş fikri için yatırım yapacakların en merak ettiği konulardan birisi de KOSGEB desteğinin olup olmamasıdır. KOSGEB’in belirlediği alanlarda girişim yapanlar, ödeneklerden faydalanabiliyorlar.

Ancak KOSGEB’in anaokulu, kreş açmak isteyenlere herhangi bir desteği bulunmamakta. Bunun yerine anaokulu açmak için devlet desteğinden faydalanabilirsiniz. Hemen detaylarını sizlere aktarayım.

Devlet Desteği ile Anaokulu Açmak

Anaokulu Açmak

Devletten destek alarak anaokulu açmayı düşünenler! Şimdi sizlere devlet desteği ile anaokulu açmak hakkında merak edilenleri aktaracağım. İlk önce destek almak için bazı şartları yerine getirmeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Devlet desteği alabilmek için şu şartlar gerekli:

 • Yeni bir işletme kuruyor olmalısınız. Var olan bir işletmeye destek alamazsınız.
 • Fizibilite raporu gereklidir.
 • Kesin olarak kullanacağınız ekipmanı listelemelisiniz.
 • SGK, vergi borçlarınız varsa ödemeniz gerek.
 • Konumunuz belli olmalı
 • Tadilat maliyetlerinizi çıkarmalısınız.

Bu şartlara uygunsanız, başvuruda bulunabilir ve sigorta gibi farklı desteklerden faydalanabilirsiniz.

Devletin anaokulu açmak için size vereceği destek tamamen bu işe ne kadar yatırım yapacağınıza bağlı olarak değişiklik gösteriyor.

Yatırım bütçenize bağlı olarak değişkenlik gösteren noktalar

1. Faiz Desteği

DETAY: Yapacağınız toplam yatırım miktarının % 70’ine kadar kredi kullanabiliyorsunuz. Ayrıca faiz oranından 5 puan hazine tarafından geri iade ediliyor.

Advertisement

2. KDV Muafiyeti

DETAY: Anaokulunuz için gerekli olan donanım ve teçhizatlar için KDV miktarınız istisnanız oluyor. Yani %18 KDV ödemiyorsunuz.

3. Vergi İndirimi

DETAY: Anaokulunuzda eğitime başlandıktan sonra %30 ile %40 arasında vergi indirimi alabiliyorsunuz.

Advertisement

4. SGK Muafiyeti

DETAY: Anaokulunuzun faaliyete geçmesinin ardından çalışan profesyonel personeliniz için asgari ücret tutarı üzerinden işveren katkı payı devlet tarafından karşılanıyor.

Rent a Car Açmak için tam vakti! Tüm şartlar ve koşulları linke tıklayarak öğrenin. Bu fırsatı kaçırmayın!

Anaokulu Açma Şartları

Anaokulu Açmanın Şartları
Anaokulu Açmanın Şartları

Anaokulu açmak için belirli resmi şartlar ve koşullara uygunluk göstermeniz gerekiyor. Okul öncesi eğitim kurumları için belirlenen bu şartlar ve koşullara uyum göstermeyen projeler onaylanmıyor. 2023 yılında güncel olarak anaokulu açma şartları aşağıdadır:

 1. İşletme belgesi ve Ticaret Odası kaydı
 2. İlgili belediye ve sağlık müdürlüğünden alınacak izinler
 3. Eğitim ve öğretim faaliyetleri ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen lisans
 4. Eğitim ve öğretim kadrosunun Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen kriterlere uygun olarak belirlenmesi
 5. Çocuklar için güvenli, hijyenik ve uygun fiziksel şartlara sahip bir eğitim ortamının oluşturulması

Bu şartların yanı sıra, yerel düzenlemelere ve yasalara uygun olarak faaliyetlerinin yürütülmesi de beklenir. Eğitim ortamının uygunluğu da çok önemli şartlardan birisi bunu sizlere detaylarıyla anlatayım. Onun öncesinde anaokulu açma şartları detayları için aşağıdaki videoyu da ek olarak izleyebilirisiniz.

anaokulu açma şartları

Anaokulu Binasının Taşıması Gereken Özellikler

Anaokulu binanızın çocukların ihtiyaçlarına göre tasarlanması gerekiyor. Bu ihtiyaçları karşıladığınız da başarılı ve yüksek kazanç elde eden bir anaokuluna sahip olabilirsiniz. İşte bu noktada;

 1. Oyun alanı,
 2. Uyku bölümü,
 3. Yemek alanı,
 4. Profesyonel mutfak,
 5. Revir,
 6. Steril tuvalet gibi bölümlere sahip olması önemli bir konu.
 7. Ayrıca elbette bir profesyonel eğitim ekibinizin olması,
 8. Rehberlik odası,
 9. Hizmetli odası,
 10. Arşiv ve dosya odası,
 11. Depo gibi alanların da bir anaokulunun içinde olması gerekiyor.

ÖNEMLİ: Anaokulu açmanın şartları arasında sınıf bazında öğrenci sayısı da belirleniyor. Bir anaokulu sınıfındaki öğrenci sayısı en fazla 25 olabiliyor. Çocukların kaliteli bir ortamda vakit geçirebilmeleri için bu madde önemli rol oynuyor.

Anaokulu açma şartlarının resmi detayları için Milli Eğitim Bakanlığı Mevzuatına bakabilirsiniz.

Advertisement

Öneri: Dükkan Açma Fikirleri

Anaokulu Açmak İçin Gerekli Belgeler

Anaokulu Açmak

Anaokulu açma başvurusu yapmak için birtakım resmi prosedürleri yerine getirmeniz bekleniyor. Bu prosedürlerin tamamında kullanılmak üzere sizden belgeler isteniyor.

Bu belgeleri başvuru sahibi ve anaokulu binası evrakları olarak ayırabiliriz. Her ikisi için de birbirinden ayrı resmi makamlardan alacağınız belgeler bulunuyor. Anaokulu açmak için gerekli belgeler şöyle:

 • Başvuru formu
 • Adli sicil belgesi
 • Kurucu temsilcisi yetki belgesi
 • Türkiye Ticaret Sicili Gazetesinde yayımlanmış ana sözleşme, tüzük ya da vakıf senedinin aslı veya il müdürlüğünce onaylı örneği,
 • Yerleşim planı
 • Personel evrakları
 • Tapu ya da kira kontrat belgesi
 • Binanın fotoğrafı
 • İtfaiye raporu
 • Teknik rapor
 • Kurucunun vesikalık fotoğrafı
 • Kurucunun eğitim belgesi
 • Coğrafi bilgi sistemi

Emlak Ofisi Nasıl Açılır öğrenmek için hemen yazıya gel! Tüm şartlar ve koşullar burada…

Anaokulu Binası ile ilgili Başvuru Belgeleri

 • Belediyelerin imar ve şehircilik müdürlüklerindenyetkili serbest proje bürolarından veya çevre ve şehircilik müdürlüklerinden alınacak tasdikli mimari proje,
 • Bina ve ortak bahçesinin kullanılacak olması durumunda, kat maliklerinin oy birliği ile verdiği karar örneği,
 • Binanın, Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe geçirilen Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik hükümlerine uygun olduğunu gösteren itfaiye raporu,
 • Anaokulu açmak için karar verilen eğitim binasının trafik emniyetinin olduğuna dair rapor,
 • Alkollü içki tüketilen ve satılan yerler ile genel ahlak kurallarına uygun olmayan mekanların varsa bahçe kapıları, yoksa bina kapıları arasında, en az 100 metre mesafe bulunduğuna dair, il veya ilçe emniyet müdürlüğünden alınacak raporlar,
 • Binanın ve çevresinin sağlık yönünden uygun olduğun ispatlanması açısından, il veya ilçe toplum sağlığı merkezlerince düzenlenen rapor,

ÖNEMLİ: 

Bu rapor için anaokulu açmaya karar verdiğiniz binanın bağlı bulunduğunu halk sağlığı ya da toplum sağlığı merkezlerine başvuruda bulunmalısınız. Başvuru esnasında yerleşim planınızı da yanınızda götürmeniz gerektiğini unutmayın!

 • Binanın kat veya katları, odaları, bahçesi için ayrı üç nüsha yerleşim planı örneği,
 • Binanın sağlam ve dayanıklı olduğuna ilişkin; çevre ve şehircilik il müdürlükleri, yapının proje müellifleri ya da yetkili serbest proje büroları veya üniversitelerin ilgili bölümlerince düzenlenen teknik rapor da anaokulu açmak için istenilen belgeler arasında yer alıyor.

Bina kurucuya ait ise,

 • Tapu senedinin il müdürlüğünce onaylı örneği.

Bina kiralık ise,

 • En az bir yıllık kira sözleşmesinin aslı veya il müdürlüğünce onaylı örneği isteniyor.

Evet, anaokulu açma başvurusu yapmak için yukarıdaki maddelerde yer alan tüm raporları toparlamanız gerekiyor. Yukarıdaki raporların bir kısmı E- Devlet üzerinden alınabilir.

DİKKAT

Eğer anaokulu açmak için gereken belgelerinizde eksiklik ya da yanlışlık olduğu anlaşılırsa kesinlikle “Açılamaz.” raporu veriliyor. Bu noktada belgelerin doğruluğu çok önemli! Çocukların geleceği ve kendi kariyeriniz için hassas davranmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Sıkça Sorulan Sorular

Anaokulu açmak istiyorum diyenler için en çok sorulan soruları bir araya getirdik. Aradığınız cevapları aşağıda bulabilirsiniz.

Advertisement

Anaokulu Açmak Karlı Mı?

Anaokulu açmanın karı oldukça yüksektir. Üstelik çocuk nüfusu yüksek bir ülkede yaşadığımız için anaokuluna her zaman ihtiyaç var. Günümüzde ebeveynlerin çoğunun da çalıştığını düşünürsek anaokulu açmak sizler için oldukça karlı bir olabilir.

Kimler Anaokulu Açabilir?

Anaokulu açmak için özel bir diplomaya sahip olmanız gerekmiyor. Adli sicil kaydı bulunmayan her yatırımcı anaokulu açabilir.

Okul Öncesi Öğretmeni Anaokulu Açabilir Mi?

Eğitimcilerin en büyük hayallerinden birinin kendi eğitim kurumuna sahip olmak olduğunu biliyorum. Bir okul öncesi öğretmeni elbette anaokulu açabilir! Üstelik profesyonel çalışma arkadaşları konusunda da oldukça avantaj sağlar. Yeter ki anaokulu açmak için gerekli bütçeye sahip olun 🙂

Anaokulu Sınıfları Kaç Metrekare Olmalı?

Anaokulu sınıflarının genişliği okul açma prosedürleri açısından çok büyük önem taşıyor. Çocukların ferah ortamda bulunması gerekiyor. Özellikle anaokulu yaş grubu hareketlidir 🙂 Dar sınıflarda bulunmaları her açıdan zorluk çıkartabilir. Bu noktada 20 kişilik bir anaokulu sınıfı en az 15 metrekare olmalıdır.

Advertisement

Evet, bu yazımda sizlere anaokulu açmanın tüm aşamalarından bahsettim. Umarım istediğiniz iş imkanını kendiniz yaratırsınız!

Bir önceki yazımız olan Paket Taxi Nedir? 2023 Maaşları ve Şartları (YENİ) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Advertisement

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

GİRİŞİMCİLİK

Kuyumcu Dükkanı Açmak 2023 | Şartları ve Maliyet Bilgisiyle!

kuyumcu dükkanı açmak

Kuyumcu açmak istiyorum diyorsanız sizlere rehber bir içerik hazırladık! Kuyumcu dükkanı açmak için bilmeniz gereken tüm detayları inceledik… Kuyumcu nasıl açılır, tam anlamıyla öğreneceksiniz. Ek olarak kuyumcu açma maliyeti hakkında da bilgiler bulabileceksiniz. Kuyumculuk nasıl yapılır diyorsanız, bu içerikte her detayı öğreneceksiniz. Özellikle kuyumcu dükkanı açmak için kaç kilo altın gerekir gibi birçok soru soruluyor. […]

Okumaya devam et

GİRİŞİMCİLİK

Butik Açmak 2023 | Maliyeti ve Kazancı! Butik Nasıl Açılır?

butik açmak

Giyim sektörü en çok kazandıran ve karlı sektörlerden bir tanesi. Butiklerde bu sektörde başarıyı yakalayanlardan… Butik açmak istiyorum kıyafetleri nereden alabilirim diye soruyorsanız, bu konuda bir düşünceniz yoksa, yazıyı okumaya devam edin! Ek olarak toptancılara ulaşma yöntemlerine de değineceğiz. Sermayenizi değerlendirecek, kendinize göre bir iş arıyorsanız, butik açma aradığınız iş olabilir. Fakat iş hakkında mutlak […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.