finansportali.net

BANKACILIK

Banka Yırtık Parayı Alır Mı? – 2021 Hangi Bankalar Alıyor?

Banka yırtık parayı alır mı?

Hayatın günlük rutininde elimize en çok geçen şey ne? Para. Elimize geçen madeni ve kağıt paraları kullandığımız kadar neyi kullanıyoruz ki? Peki, ya yırtık paralar? Banka yırtık parayı alır mı? Yoksa almaz mı?

Aslında bunun ilgili çok fazla söylenti var. Şöyle bir eşe dosta sorun bakalım, size ne cevap verecekler. Bence hiçbiri bu konuda yeterince bilgi sahibi değil.

Yırtılmış paralar görmek, çoğu zaman canımızı sıkar. Bu paranın elimizde kalıp kalmayacağını hep merak ederiz. Zaten, bu kadar çok kullanıcı değiştiren bir şeyin hasarsız kalması imkansız değil mi? Bence her para illaki bir gün yırtılır diye düşünüyorum.

Advertisement

Bu anlamda en hızlı şekilde yırtık parayı hangi banka almaktadır? Daha doğrusu banka yırtık parayı alır mı? Ve alıp yenisi ile değiştirir mi? Bankaların içinde kamu bankası olarak bilinen Ziraat Bankası yırtık para değişimi yapıyor mu? 

Peki, hasarlı paralar değiştirilir mi? Bankalar hasarlı parayı alırlar mı? Yırtık para kullanılabilir mi? Yırtık ve hasarlı banknotlar değiştirilebilir mi? Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yırtık paralar hakkında nasıl bir mevzuata sahip? İşte tüm cevaplar…

Banka Yırtık Parayı Alır Mı, Almaz Mı?

Banka yırtık parayı alır mı?

Banka yırtık parayı alır mı?

Banka yırtık parayı alır mı? sorunun cevabı, bankalar yırtık paraları almaktadır. Elinizdeki yırtık paraları bankalar elden teslim alıp size yenisini verirler. Ancak şunu da söylemeliyim ki bankalar, her yırtık parayı hemen elden teslim alıp yenisi ile takas etmemektedir.

Aslında, burada bankaların hasarlı parayı almak için birtakım şartları bulunuyor. Öncesinde şunu söylemeliyim ki kamu bankaları olan, Vakıf Bank, Halk Bankası ve Ziraat Bankaları yırtık para değişimi yapıyorlar.

Bu bankaların yanı sıra, özel bazı banka şubeleri de yırtık para değişimi yapabiliyorlar. Elinde yırtık para olup da şubeden değiştiremeyen kişilerin de olduğunun farkındayım.

Burada yine bankanın tutumu son derece önemli. Çoğu zaman banka görevlisi bu gibi pürüzlerle uğraşmak istemediği için müşterileri yırtık para değişimi talepleri doğrultusunda Ziraat Bankasına yönlendirmektedir.

Advertisement

Bu arada 30 Saniyede Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direkt Bağlanma başlıklı yazımı okudunuz mu? Bene kesinlikle okuyun ve verdiğim muhteşem taktiği telefonunuzun notlar kısmına kaydedin!

Ziraat Bankası Yırtık Para Değişimi

Yazıları okunmayacak durumda olan, üzeri kirlenmiş, boya sıçramış ya da yırtılmış paralar, değerleri tespit edilebildiği sürece değiştirilebiliyor. Yıpranmış, solmuş, parçalanmış kağıt paraların değişimi denilince akla ilk gelen Ziraat Bankası oluyor. Banka yırtık parayı alır mı? Ziraat Bankası alır!

Evet, Ziraat Bankası talepler doğrultusunda elinizde bulunan yırtık paraların değişimini yapıyor. Dolayısıyla, banka verdiğiniz hasarlı paranın karşılığında aynı değerdeki başka yeni bir parayı elden size teslim ediyor.

Peki, elimdeki hasarlı parayı nasıl değiştirebilirim diye soruyorsanız, bunun için size yakın herhangi bir Ziraat Bankası şubesine gitmeniz yeterli.

Advertisement

Bazen, banka çalışanları bu tarz işlerle uğraşmamak adına, sizi geri çevirebilirler. Böyle bir durumda, banka şube görevlisinin yanından ayrılarak banka müdürü ile görüşeceğinizi söylemeniz kafidir. Bu beyanınızdan sonra, banka personeli elinizdeki yırtık parayı yenisiyle değiştirecektir.

Maddelendirecek olursam:

 1. Para değişimi için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na ya da bu konuyla ilgilenen bankalara gidin.
 2. Para değişimi yapılan gişelerden işlem için numara alıp sıranızı bekleyin.
 3. Sıranız geldiğinde kimliğinizi gişe memuruna verip değişim talebinde bulunun.
 4. Banka görevlisi konuyla ilgili birkaç soru sorup mantıklı cevaplar alması halinde değişim işlemini hızlıca yapacaktır.

İlgili içerik: EFT Gitmedi Neden Geri Döner? Bankacılık Güncellemeleri

Merkez Bankası Yırtık Para Değişimi Yapar Mı?

Merkez Bankası Yırtık Parayı Kabul Eder Mi?

Merkez Bankası Yırtık Parayı Kabul Eder Mi?

Banka yırtık parayı kabul eder mi? Eder, peki ya Merkez Bankası? Aslında bütün bankalar aldıkları yırtık paraları en sonunda Merkez Bankasına vererek onlar da yeni paraları buradan alırlar.

Bu nedenle yırtılmış ve yıpranmış paraları bankalar yerine direkt olarak Merkez Bankası şubesine de götürebilirsiniz. Burada bir işlem farkı olmayacaktır. Yine paranın yarısından fazlasının sağlam olması şartı aranacak olup değişim bu şekilde yapılacaktır.

Advertisement

Yırtık 20, 50, 100, 200 Değişimi Yapma

yırtık para değişimi

Yırtık 20, 50, 100, 200 Değişimi Yapma

Yırtılmış paranın değeri değişimde önemli hale gelmektedir. Bankaya gittiğinizde özellikle değerli paralar içinde yer alan 200 TL gibi bir paranın değişimi için görevli ayrıntılı inceleme yapacaktır.

Bu inceleme süresini örneğin 5 TL için yapmayacaktır. Bu nedenle elinizdeki yırtık paralar çok fazla değilse ya da düşük miktarlı paralar ise o zaman banka şubelerinde bankacılar bu paralar için uğraşmayıp sizi direk Ziraat Bankası ya da Merkez Bankasına yönlendirme isteyebilirler.

Elinizde 20, 50, 100 ya da 200 TL’lik banknot varsa bankaların çoğu bu değişimi hemen yapacaktır.

Advertisement

İlgili içerik: Havale İptali Yapılır mı? Tüm Bankalarda İptal İşlemi

Yırtık Para Değişim Şartları – Hangi Durumlarda Yırtık Paralar Değiştirilemez?

Yırtık para değişim işlemi gerçekleştirilmesi mümkün olmayan yırtık paraların hangisi olduğu yine 1211. Sayılı Kanun’la belirlenmiştir. Bu kanun doğrultusunda:

 • Paranın çok yıpranmamış olması
 • Paranın yanmamış olmaması
 • Paranın belli bir değerinin olması (örneğin 5 TL’lik yırtık paraların değişimi için hiçbir banka uğraşmak istemez.)
 • Yüzeyinin yarısından fazlası eksik olan paraların değişimi kabul edilemez.
 • Paranın yüzeyinin ölçümü için kabarit cetveli kullanılır. (yatay ve dikey çizgilerle 100 parçaya ayrılmıştır)  
 • Bu cetvel ile yapılan ölçümde en az 50 karenin dolmuş olması zorunludur. Aksi taktirde paranın değişimi mümkün değildir.
 • Ziraat Bankası dışında diğer özel bankalar yırtık parayı alıp yerine yeni banknot vermezler.
 • Garanti, Akbank, Denizbank gibi özel bankalar evrak giderleri açısından, yırtık para değiştirme talebinizi kabul etmezler. Dolayısıyla, direkt Ziraat Bankasına yönlendirirler.

 

 

Advertisement

Bir önceki yazımız olan Düğün Altınları Nerede Saklanır? – Aman Dikkat! başlıklı makalemizde bu konuda bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yapmak için tıklayn.

BANKACILIK

ATM’den IBAN’a Para Yatırma – Ziraat, Vakıfbank, Halkbank…

Kartsız ATM'den IBAN'a Para Yatırma

ATM’lerden para yatırma işlemleri hakkında en sık kullanılan işlemlerden birisi para yatırmadır. ATM’den IBAN’a para yatırmak için tüm bankalardan nasıl işlem yapacağınızı sizlere adım adım anlattım. Kartsız ibana para yatırma, ATM den kartsız para yatırma gibi işlemleri sizlere anlatacağım. ATMden para gönderme konusunda aklınızda kafa karışıklığı varsa, işlemi yapacağınız şekle göre ne yapmanız gerektiğini aşağıda […]

Okumaya devam et

BANKACILIK

EFT Gitmedi Neden Geri Döner? 2022 Bankacılık Güncellemeleri

eft gitmedi neden geri döner

EFT gitmedi neden geri döner diye merak edenler buraya! Farklı iki banka hesabı arasında yapılan para transferine EFT adı verilmektedir. EFT yapan kişi, bu işlemi yaparken karşı hesabın sahibinin adı, soyadını ve para göndereceği hesabın IBAN numarasını sisteme yazmalıdır.  EFT yapıldığını nasıl anlarız? EFT hesaba geçmedi diye endişelenmeyin, EFT yapılırken yukarıda söylediklerimden biri veya ikisinin […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.