finansportali.net

İŞ BULMA

Çin İş İlanları – 2023 İşe Alım Şartları ve İlan Siteleri

Çin İş İlanları

Dünyanın yükselen ticaret devi Çin’de çalışmak istiyorum diyenlerden misiniz? Bu yazı sizler için kapsamlı bir rehber niteliğinde. Çin iş ilanlarına nasıl ulaşırım diye soruyorsanız aradığınız her şey yazımda mevcut.

Ayrıca Çin çalışma vizesi için izlemen gereken adımlara da bu yazımda yer verdim. Çin iş imkanlarına ulaşmak için tek yapmanız gereken dikkatlice okumak…

Birçok insan hem yurtdışı deneyimi yaşamak adına hem de yatırım için para biriktirmek adına yurtdışı iş ilanlarına göz atmaktadır. Eğer siz de yurtdışında iş deneyimi yaşamak istiyorsanız. 2023’te Çin’de iş bulmak için düşünmeye başlayabilirsiniz.

Advertisement

Çin İş İlanları

Çin İş İlanları
Çin İş İlanları

Eğer yurtdışında çalışarak kazanç sağlamak istiyorsanız. Nasıl iş bulurum diye düşünmenize gerek yok. Çin iş ilanları yazısını sizler için en güncel bilgilerle hazırladım. Çin’de maaşlar ile çalışma şartlarının da yer aldığı yazımda sizler için gerekli bütün bilgileri derledim.

Dünyanın en hızlı gelişen ülkesinde çalışmak istiyorsanız Çin iş ilanları yazısı sizler için müthiş bir fırsat. Çin her yıl dünyanın farklı ülkelerinden birçok insanı istihdam etmekle beraber işçi istihdamı açısından avantajlı bir ülkedir. Çin iş fikirleri konusunda dünyadaki birçok girişimciyi çekmekte olan bir cazibe merkezidir.

Çin iş olanakları açısında dünyanın en çok tercih edilen ülkeleri arasında olmayı korumakta ve giderek işçi alımında sayıyı arttırmaktadır. Dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip olan Çin, planlı ekonomisi nedeniyle her yıl büyümekte ve gelişmektedir. Böylece planlı şekilde büyüyen Çin ekonomisi, yeni iş sahalarını açarak Çin’i iş fırsatları açısında diğer ülkelerden öne çıkarmaktadır.

Çin İş İlanları
Çin İş İlanları Nelerdir

Çin’de İş Bulma

Çin’de nasıl iş bulunur diye düşünmek zorunda değilsiniz. Sizin için sıralayacağım önerilerle Çin iş ilanlarına çok kolayca erişebilirsiniz. Çin firmaları iş ilanlarını bu siteler aracılığıyla duyurmakta ve her yıl binlerce işçi ve personeli istihdam etmektedir. Ayıca Çin’de işçi ve eleman alan Türk şirketlere de bu aracı siteler üzerinden ulaşabilirsiniz.

İşte Çin’de iş bulmanıza yardımcı olan siteler şunlardır;

 • Jobs in Beijing
 • China Jobs Daily
 • ExpatJobsChina
 • Jobs in Shanghai
 • Xpatjobs China
 • HiredChina
 • Jobsite China
 • Dajie.com
 • Learn4Good Şangai
 • Chinahr Chinahr
 • Laowaicareer
 • Cjol.com
 • Wang and Li Company
 • Goabroad.com
 • Totaljobs

Bu listede yer alan siteler üzerinden güncel Çin iş ilanlarına ulaşarak, Çin iş bulma hayalinizi gerçekleştirmeye bir adım

Çin İş İlanları
Çin İş İlanları Başvuru

Çin’de Maaşlar

Çin’de çalışmaya karar verdiyseniz ve iş bulma sürecinde olumlu gelişmeler varsa bilmeniz gereken önemli bir şey vardır. O da maaşların brüt verilmesi. Maaşlar Çin’de net değil brüt verilmekte olup ay sonu/yıl sonu kesintiler olmaktadır. Size eğer bir maaş teklif ediliyorsa bunun net mi brüt mü olduğunu sormayı kesinlikle unutmayın.

Çin’de maaşlar kur farkıyla yorumlanmamalıdır. Çünkü Çin’de maaşlar düşük gibi gözükse de Çin’de yaşam giderleri epey ucuzdur. Aldığınız maaş sizin kiranızı, ulaşımınızı ve şahsi diğer ihtiyaçlarınızı rahatça karşılamaktadır.

Advertisement

Çin’de devlet tarafında belirlenen sabit bir maaş aralığı yoktur. Çin’de asgari ücret uygulaması bulunmazken örneğin bir eyalette 100 dolar aylık maaş alınabilirken başka bir eyalette aylık 1000 dolar alınabilir.

İşçiler aylık 100 dolardan başlayarak 1000 dolara kadar uzanan aralıkta maaşlarını alabilir. En çok maaş alan meslekler arasında; doktorlar ortalama 4 bin dolar, mühendisler 1500 dolar, avukatlar 2 bin dolar, öğretmenler 2 bin dolar alabilmektedir.

Ülkenin büyük bölümü sanayi işçisi ve tarım işçisi olduğu için ise ortalama aylık dağılım 1000 dolar seviyelerinde değişmektedir.

Çin İş İlanları
Çin İş İlanları ve Çalışma İzni

Çin Çalışma Şartları

Çin çalışma şartları açısından birçok ülke ile benzerlik göstermektedir. Haftanın beş veya altı günü günlük 8-10 saat aralığında olan çalışma tarzları bulunmaktadır. Çin çalışma şartları bizim ülkemizden farklı olarak daha disiplinli olmaktadır.

Çinli işletmelerde hiyerarşik yapı baskındır. Mesai gün ve saatleri konusunda esneklik pek gösterilmez. Tatiller bizim ülkemizdeki kadar uzun sürmemektedir. Genel hatlarıyla Çin çalışma hayatı disiplinli, sıkı bir işleyişe sahiptir.

Advertisement

Ayrıca dikkatini çekebilecek Singapur İş İlanları yazıma göz atarak yurtdışı çalışma tercihlerine bir yenisini daha ekleyebilirsin.

Çin Çalışma Vizesi

Çin’de göçmen işçi alımı yoktur. Bireysel olarak hiçbir yere başvurmadan gitmeniz ve çalışma izni almanız mümkün değildir. Davet üzerinden alınacak işçiler veya Çin büyükelçiliği iş ilanları arasından yayınlanacak istihdam açıklarında çalışma hakkınız olabilir. Çin’de turist olarak gidip kalmak isterseniz de sizin bir ikamet adresi belirtmeniz, Çin devletine başvurarak oturum izni almanız ardından çalışmanız gerekmektedir.

Çin İş İlanları
Çin iş ilanları ve Türk şirketler

Çin’de İşçi ve Eleman Alan Türk Şirketler

Çin, dünyanın birçok ülkesinde yatırımcılara kucak açan büyük bir ticaret ülkesidir. Birçok yerli yatırımcı da Çin ile ticari ilişkiler kurup hem ithalat hem de ihracat yapmaktadır. Teknoloji şirketlerinden, maden şirketlerine kadar uzanan yelpazede Türk şirketler yatırımlarını büyütmekte ve her yıl binlerce kişiyi de Türkiye’den götürmektedir.

Çin’de işçi ve eleman alan Türk şirtketlerin başlıcaları;

 • Zorlu Holding
 • Koç Holding
 • Arçelik
 • Şişecam
 • Çimtaş
 • Borusan Lojistik
 • Akman Holding
 • Teba
 • Silk&Casmere
 • Garanti Bankası
 • Mozaik Tekstil

Bu listedeki şirketler Çin’de iş yapan firmaların yalnızca çok küçük bir bölümü ve tanınmış olanlarıdır. Binlerce yerli yatırımcı Çin ile ikili ticari ilişkiler kurmaktadır. Yine bu şirketlerin iş ilanları sayfasından da istihdam edilecek alanları öğrenebilirsiniz.

Çin İş İlanları
Çin iş ilanları ve yaşamı

Çin Yaşam Şartları

Çin dünyanın en büyük nufüsa sahip aynı zamanda en büyük ticaret hacmine sahip ülkedir. Başkenti Beijing (Pekin) olan ülkenin tam açılımı Çin Halk Cumhuriyeti’dir. Çin son yıllarda yaptığı teknolojik atılımlarla dünyanın birçok ülkesini geride bırakarak öne çıkmayı başarmıştır.

Çin iş imkanları konusunda da her zaman öne çıkan ülkeler arasında yer almıştır. Her daim çalışan sanayisi otomotivden teknolojik alet üretimine kadar ağır ve ileri sanayi ürünleriyle istihdam alanını genişletmiştir. Yüksek nüfusuna rağmen her zaman istihdam açığı yer alan ülkede alanında uzman kişilere karşı Çin iş fırsatları konusunda kaçınılmaz bir tercih olmuştur.

Çin Nüfusu

Çin, Uzak Doğu ülkeleri arasında yer alan dünyanın en kalabalık ülkesidir. Güncel verilerle Çin nüfusu 1,4 milyarı geçmiştir. Bu nüfus birçok ülkenin toplamından da yüksektir. Ancak yüzölçümü açısından da Çin Halk Cumhuriyeti dünyanın 3. büyük ülkesidir.

Advertisement

Nüfusun dağınık olması bazı alanlarda avantajlı iken bazı şehirlerde ise yoğun yığılmaya sebep olmuştur. Nüfus yoğunluğu doğudan batıya gidildikçe azalmaktadır. En kalabalık şehirleri sırasıyla Şanghay 20 milyon, Pekin 16 milyon, Çongçing 11 milyon nüfusa sahiptir.

Çin Para Birimi

Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Devleti tarafında basılan Çin resmi parası Yuan adı verilen Renminbi’dir. Çin Yuanı Dolar karşısında, 10 Yuan = 1,5 Dolar olacak şekildedir. Ancak Çin’in büyük ticaret hacmi ve yüksek dolar rezervleri sayesinde ülke ekonomisi dünyanın birinci ülkesi olma yolunda ilerlemektedir. Tahmin edilen öngörülere göre bundan birkaç yıl sonra dünyanın birinci ekonomik gücü olması muhtemeldir.

Çin Mutfağı

Dünyanın neredeyse her ülkesinde restoran kültürleri olan Çin’in kendine özgü bir yemek kültürü vardır. Alışık olmadığımız konusunda elbette hem fikirim ancak Çin mutfağı sandığımızdan daha geniştir. Birçok ülkeden insanı da içinde barındıran Çin Halk Cumhuriyeti her ülkeden, inanıştan insanları da barındırdığı için farklı mutfaklara erişim kolaydır.

Eğer Çin’de çalışmak istiyorsanız ne yerim diye düşünmenize ve korkmanıza gerek yok. Her inanış ve kültüre özgü dükkanlar ve restoranlar olan ülkede hangi ülkeden giderseniz gidin zorluk çekmeden rahatça yeme içme ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Advertisement

Çin Takvimi

Eğer Çin’de çalışmak istiyorum diyorsanız takvim ve saatler de sizin için önemli olacaktır. Son yıllarda adını sıkça duyduğunuz Çin takvimi, Çinlilerin kültürel mirasına ait özgün bir yere sahiptir. Ayrıca Çin takvimiyle cinsiyet hesaplama da yine popüler olan konular arasındadır.

Bunlar haricinde Çin takviminde farklı ay ve yıl adları bulunmaktadır. Ancak bu durum da sizi korkutmasın Çin, küresel olarak dünyaya entegre olarak Batı tipi bizim de kullandığımız takvimleri kullanmaktadır.

Çin Saat Farkı

Çin iş ilanları ile ilgilenen birçok kişi tarafından da sorulan soru Çin de saat kaç olmaktadır. Çin, Türkiye’den 5 saat öndedir. Türkiye’de saat öğlen 12.00 iken Çin’de 17.00 olmaktadır. Çin’de şuan saat kaç diye merak ediyorsanız bulunduğunuz saatin üzerine 5 saat daha ekleyebilirsiniz.

Advertisement

Bir önceki yazımız olan Bim Çalışma Şartları 2023 | Çalışma Saatleri ve Maaşları! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

İŞ BULMA

Bim Çalışma Şartları 2023 | Çalışma Saatleri ve Maaşları!

bim çalışma şartları

Türkiye’de markette çalışmak isteyen binlerce kişi var. En çok araştırılan konu ise Bim personel alımı yapıyor mu? Sizler için Bim çalışma şartları incelemesi yaptık! Bim’e girmek için şartların tamamını öğreneceksiniz… Ek olarak zamlı haliyle güncel Bim maaşları 2023 bilgilerini açıklayacağız. Bim’de çalışmak zor mu? Çalışma saatleri nasıl? Hepsine değindik… Bim part time çalışma saatleri ilginizi […]

Okumaya devam et

İŞ BULMA

Gürcistan İş İlanları 2023 | Kariyer Siteleri ve İş İmkanları

gürcistan iş ilanları

Gürcistan iş ilanları arayışında mısınız? Sizler için kariyer sitelerini ve nasıl iş başvurusu yapacağınızı anlatacağız! Gürcistan’da çalışmak istiyorum diyorsanız, bu içerik tam olarak size göre… Gürcistan iş olanakları bakımından oldukça iyi durumda ülkelerden birisidir. Ancak vasıflı işlerde şansınız daha fazla… Gürcistan iş fırsatlarını şimdi inceleyin! Gürcistan’a çalışmak için gitmek, pek çok durum için oldukça mantıklı […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.