finansportali.net

GİRİŞİMCİLİK

Döviz Bürosu Açmak – GÜNCEL 2022 Şartları ve Maliyeti!

Döviz Bürosu Açmak

Döviz bürosu açmak, kendi işinin sahibi olmak isteyen girişimcilerin merak ettiği konulardan birisi. Yabancı uyruklu kişilerin ülkemizdeki yoğunluğu ve döviz kurlarındaki artışlar, döviz bürolarına duyulan ihtiyacı artırmaya devam ediyor! Tüm bilgiler bu yazıda… 🙂

Döviz bürosu açmanın belli başlı koşulları bulunsa da; hükümet tarafından her yıl konuyla ilgili çeşitli düzenlemelere gidilmektedir. Yapılan tüm düzenlemeler ve döviz bürosu açmak ile ilgili tüm başvurular; Hazine ve Maliye Bakanlığı Finansal Piyasalar ve Kambiyo Genel Müdürlüğü tarafından denetlenmektedir.

Sizlere 2022 yılı için yeni düzenlemelerle birlikle, döviz bürosu açma hakkında bilmeniz gereken her şeyi göstereceğim. Döviz bürosu açmak için gerekli şartlar, belgeler, sermaye bilgisi bu yazıda!

Advertisement

Türkiye’nin her yerinde döviz bürolarına ihtiyaç var. Siz de döviz bürosu açmayı düşünüyorsanız, yazının hepsini mutlaka okuyun! 

Döviz Bürolarının Faaliyet Alanları

Döviz Bürosu Açmak

Döviz Bürosu Açmak

Yeni ve farklı bir iş girişiminde bulunmak isteyen kişiler için; döviz bürosu açmak ve döviz bürolarının faaliyet alanları nelerdir? aşağıda detaylıca anlattık.

İlk olarak A ve B olmak üzere 2 farklı tipte döviz bürosu vardır:

A Grubu Döviz Bürosu

Müesseselerin ödenmiş sermayeleri en az 10 Milyon TL olmalıdır. Ayrıca faaliyet izinleri için 500 bin TL başvuru ücreti ödediklerine dair bir belgenin olması zorunludur.

Açmak istediğiniz A grubu döviz büroları gerekli şartlarını yerine getirmeniz gerekmektedir. Ardından müsteşarlık tarafından detaylı bir denetim sürecinden geçilmektedir. Müsteşarlığın incelemesi sonucunda, herhangi bir sorun çıkmaması dahilinde faaliyette bulunma yetkisi izni verilmektedir.

 1. A tipi döviz büroları, borsaya üye olmak zorundadırlar.
 2. Banka kartlarıyla sınırsız, kredi kartları ile maksimum 10 bin ABD Doları para alım satımı yapabilirler.
 3. Eğer müsteşarlık izin verirse; yurt dışına madeni yabancı para ve TL banknot sevkiyatı yapabilirler.
 4. Transfer izni olan kurumlarla, para alıp satabilme hakkına sahiplerdir.

B Grubu Döviz Bürosu

Müesseselerin ödenmiş sermayeleri en az 5 Milyon TL olmak zorundadır. Ayrıca; faaliyet izinleri için 200 bin TL başvuru ücreti ödediklerine dair bir belgenin olması zorunludur.

 1. Kaydi para harici yabancı paraları alıp satabilirler.
 2. Merkez Bankası’nın uygun gördüğü şartlar altında döviz nakit çekleri satın alabilirler.
 3. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlükleri’nin ürettiği basılı altınların alım satımını yapabilirler.

Bunu da düşünebilirsiniz: Emlak Ofisi Nasıl Açılır?

2022 Döviz Bürosu Açma Şartları

Döviz Bürosu Açmak

Döviz bürosu açmak için gerekli şartlar

Konuyla ilgili her yıl yapılan düzenlemeler ve değişiklikler ile döviz bürolarını açmaya yönelik koşullar sürekli değişmektedir. Peki, 2022 döviz bürosu açma şartları neler? Yerine getirilmesi gereken koşullar hakkında her şeyi yazımızın devamın bulabilirsiniz.

Döviz bürosu açmak isteyen girişimcilerin ilgili bakanlığa ilk önce kuruluş izni için başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Yanıtın olumlu olması durumunda faaliyet izni alınmalıdır. Faaliyet izni olarak şirket ana sözleşmesinin taslağı bulunmalıdır. Faaliyet izni alabilmek için gerekli başvurular, en fazla 90 gün içerisinde TC. Ticaret Bakanlığı’na yapılması zorunlu tutulmaktadır. Ayrıca:

Advertisement
 • İflas etmemiş veya konkordato ilan etmemiş olmak
 • Yüz kızartıcı suçlardan dolayı hüküm giymemiş ve ceza almamış olması,
 • Şirketin Anonim Şirket (A.Ş.) şeklinde kurulması,
 • Hisse senetlerinin nakit karşılığın çıkarılması ve nama yazılı olması,
 • Yönetim kadrosunda yer alacak kişilerin en az birinin mali konularda bilgi olması ve 4 yıllık üniversite mezunu olması,
 • Herhangi bir vergi borcunun olmadığına dair belge
 • Adli sicil kaydına ilişkin evrak beyanı
 • Noter huzurunda düzenlenip imza edilecek bir beyanname

Yukarıda şartları eksiksiz bir şekilde sağlamanız durumunda döviz bürosu açabilirsiniz. Son olarak  T.C. Cumhurbaşkanlığı Hazine Müsteşarlığı’na başvuru yaparak onay almayı beklemelisiniz. Başvurunuzun onaylanması ile büronuza, ”Yetkili Müessese İzin Belgesi” verilecek ve artık döviz işlemleri için işlem yapmaya hak kazanacaksınız.

Girişimcilik fikri olarak sizlere farklı bir önerim daha olacak. Fatura ödeme merkezi açmak çok karlı! Nasıl mı? Yazıyı şimdi okuyun ve öğrenin…

Döviz Bürosu Açmak İsteyenlere Yeni Şart!

Döviz Bürosu Açmak

Döviz bürosu nasıl açılır

Döviz bürosu açmak için yukarıda sizlere şartları sıraladım. Şimdi sırada Hazine ve Maliye Bakanlığı, döviz bürolarının çalışma düzeyiyle alakalı yönetmelikte yaptığı değişiklikten bahsedeceğim. Döviz bürosu açma düşünceniz varsa bu şart hakkında kesinlikle bilgi sahibi olmalı.

Yapılan yönetmelik değişikliğiyle birlikte, artık döviz büroları A grubu yetkili müesseselerinin ödenmiş sermaye şartı 5 milyon TL’den 10 milyon TL’ye, B grubu yetkili müesseselerin ödenmiş sermaye şartı ise 1 milyon TL’den 5 milyon TL’ye çıkartıldı.

A ve B grubu yetkili müesseselerinin özkaynaklar toplamı, en düşük ödenmiş sermayenin altına düşmemesi gerekiyor. Döviz bürolarına 31 Aralık 2022 tarihine kadar müddet verildi.

Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğe göre B grubu yetkili müesseseleri için de bir düzenleme gerçekleştirildi. B grubu yetkili müesseseleri artık  Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından üretilen ziynet, sikke ve benzeri basılı altınlar ile 1 kilogramın altındaki bar şeklinde standart işlenmemiş altınların (24 ayar ve üstü) fiziki alım-satımını yapabilecek. B grubu döviz bürosu açmak istiyorsanız, bu bilgiyi de sizlere vermiş olayım.

İlginizi Çekecek:  Rent A Car Açma

Advertisement

Döviz Bürosu Açmak İçin Gerekli Belgeler

Döviz Bürosu Açmak

Döviz Bürosu Açmak İçin Gerekli Belgeler

Döviz büyoru açmak için belgeleri eksiksiz şekilde tamamlamalısınız. Peki 2022 yılında gerekli olan belgeler neler? Sizler için araştırdım…

 • Şirket ana sözleşme taslağı
 • Şirket sahibinin, ortaklarının, genel müdürünün, yönetim kurulu üyelerinin, imza yetkisi bulunan ve A grubu yetkili müessese iç kontrol görevlilerinin; Müflis olmadıklarına, konkordato ilan etmiş olmadıklarına ve haklarında iflasın ertelenmesi kararı verilmediğine ilişkin yazılı beyanları
 • Adli sicil kayıtları
 • Ortaklık payı bulunan şirketlerin (varsa), vergi borcu bulunmadığına dair belge
 • Noterden alınacak beyanname
 • Bakanlığın gerekli görebileceğini diğer belgeler.

Bu belgeler A grubu, B grubu yetkili müesseseleri kuruluş izni başvurusu için gerekli olan belgeler.  Kuruluş izni alındıktan sonra 90 gün içinde kuruluş işlemleri tamamlanmalı ve faaliyet izni alınmalı.

Döviz Bürosu Açmak

Döviz bürosu açmak için gerekli şartlar

Faaliyet izin başvurusu için gerekli belgeler var. Onlar da şu şekilde:

 • Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nin nüshası
 • Belirtilen asgari şirket sermayesinin nakden ve defaten ödendiğini gösteren belge. (Bankadan alınır)
 • 492 sayılı Harçlar Kanunu uyarınca ödenmesi gereken harcın ödendiğini gösteren belge
 • Asgari ödenmiş sermaye miktarının onda birine karşılık gelen tutarın Kamu Sermayeli Bankalar veya Kamu Sermayeli Katılım Bankalarından birine yatırıldığını gösteren belge veya aynı tutarda teminat mektubu

Göz Atın: Etüt Merkezi Açmak 

 • Başvuru ücretinin yatırıldığını gösteren belge
 • Görüntü ve kamera kayıt sisteminin, gerektiği şekilde kurulduğunu gösteren belge
 • A grubu yetkili müesseseler için iç kontrol görevlisi atandığına dair yönetim kurulu kararı veya açık bir şekilde ve yazılı olarak devredilmesi şartıyla bir veya birden fazla yönetim kurulu üyesinin iç kontrol görevlisi olarak atandığına ve gerekli yetkilerle donatıldığına dair yazılı belge.

Döviz Bürosu Ne Kadar Kazanır?

Döviz Bürosu Açmak

Döviz bürosu açmak karlı mı ?

Yeni işinizi kurmak için maddi ve manevi yönden çok çaba sarf ettiniz. Yatırımlar yaptınız, emekler harcadınız. Peki kazancınız ne olacak? Ortalama bir döviz bürosu ne kadar kazanır?  Bir döviz bürosunun ortalama günlük kazancı, iş yoğunluğuna farklılıklar gösterebilmektedir. Biliyorum aklınızdaki en önemli soru ” Döviz bürosu açmak karlımı ?”

Döviz büroları, döviz kuru alım – satım farklarından para kazanmakta. Eğer işlek bir yerde döviz bürosu açmayı başarırsanız, kazancınız çok iyi olacaktır.

Spesifik bilgi vermemi isterseniz, döviz bürolarının yoğun çalışma günlerinde günlük ortalama kazanç 20 bin TL‘yi bulurken; fazla iş olmayan günlerde bu kazanç günlük olarak 3 bin TL şeklinde de olabilmektedir. Yani  iyi bir konuma sahip döviz bürosu açmanız gerçekten karlı bir girişimcilik olacaktır.

İlgilenebileceğinizi düşündüm!

Döviz Bürosu Açma Maliyeti

Döviz Bürosu Açmak

Döviz bürosu açmak için sermaye

Bu işi yapmak istiyorsanız, belirli bir miktarda sermayeye ihtiyacınız vardır. Sıfırdan döviz bürosu açmak veya halihazırda bir döviz bürosunu devralmak biraz zorlu bir süreçtir.  Döviz bürosu açmak için sermaye bazı noktalarda değişiklik gösterir.

ilk önce A grubu döviz bürosu ya da B grubu döviz bürosu açmak için karar vermeniz gerekiyor. İkisi için gerekli olan sermaye farklı.  A grubu döviz bürosu açmak için ortalama olarak 1.500.000 TL sermaye ayırmanız gerekiyor. B grubu döviz bürosu açmak içinse ortalama 800.000 TL sermayeye gerek var.

Advertisement

Başvuru ücreti, teminat tutarı, dükkan konumu, kirası, dekorasyonu da sermayeyi etkileyecek olan durumlardan olduğunu unutmayın.

Sermayenizi daha farklı ne şekilde değerlendirebileceğinizi merak ediyorsanız – GİRİŞİMCİLİK – yazı kategorimize göz atın! 🙂

 

 

Advertisement

Bir önceki yazımız olan Oto Yıkama Dükkanı Açmak- 2022 Kazanç Bilgisi! başlıklı makalemizde bu konuda bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yapmak için tıklayn.

GİRİŞİMCİLİK

Av Malzemeleri Dükkanı Açmak – 2022 Maliyeti ve Kazançları!

av malzemeleri dükkanı açmak

Kendi işinin patronu olmak isteyenler karlı iş fikirleri bulmaya çalışıyorlar. Sizlere bu yazıda oldukça farklı bir iş fikri sunacağım. Sermayenizi av malzemeleri dükkanı açmak için değerlendirebilirsiniz! Oldukça kazançlı bir seçenek olduğunu sizlere söyleyeyim. Böyle bir dükkan açabilmeniz için elbette bazı konular hakkında bilginiz olması gerekiyor. Örneğin hangi ürünleri satacaksınız? Bu ürünleri satabilmek için ve av […]

Okumaya devam et

GİRİŞİMCİLİK

Dükkan Açma Fikirleri – En Çok İşleyen Dükkanlar 2022

dükkan açma fikirleri

“Dükkan açmak istiyorum sizce hangi işi yapmak kazançlı olur?” Sorusunu soranlara birbirinden çeşitli seçenekler sıraladım! Dükkan açma fikirleri ile kendinize en uygun ve kazançlı olan seçeneği bulabileceğinizin garantisini veriyorum. Küçük dükkan fikirleri, iş yeri açma fikirleri sayesinde kazançlı çıkabileceksiniz. Kendi işinizin patronu olacak ve para kazanmak için sermayenizi mantıklı bir şekilde kullanacaksınız. 2022 yılında ekonomik […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.