finansportali.net

BANKACILIK

EFT Gitmedi Neden Geri Döner? 2023 Bankacılık Güncellemeleri

eft gitmedi neden geri döner

EFT gitmedi neden geri döner diye merak edenler buraya! Farklı iki banka hesabı arasında yapılan para transferine EFT adı verilmektedir. EFT yapan kişi, bu işlemi yaparken karşı hesabın sahibinin adı, soyadını ve para göndereceği hesabın IBAN numarasını sisteme yazmalıdır. 

EFT yapıldığını nasıl anlarız?

EFT hesaba geçmedi diye endişelenmeyin, EFT yapılırken yukarıda söylediklerimden biri veya ikisinin yanlış olduğu durumlara rastlanabilmektedir. EFT neden geri döner? 2023 EFT yaptım para hala hesabımda… diyenler, sorularınızın cevaplarını öğrenmek istiyorsanız, aşağıda yaptığım açıklamaları dikkatli bir şekilde okuyun!

EFT İptal Nedir, Nasıl Olur?

eft iptal nedir nasıl olur
Yaptığım EFT gitmedi

EFT gitmedi neden geri döner diye merak ediyorsunuz ancak öncesinde dilerseniz bir EFT iptal durumuna bir bakalım! EFT ile para transferi için para çıkışı yapılacak olan hesap sahibinin telefonuna bildirim gelecektir. Bu bildirim; hesaptan para çıkışı yapılmak istendiğini ve bunun için onay gerektiğini söylemektedir. Bu mesajın gelme süresi kimi zaman 1 saate kadar uzayabilir.

EFT işleminiz iptal olduğunda ise, banka otomatik olarak size EFT’nizin iptal olduğunu bildiren bir mesaj gönderecektir. Bankanız EFT için ücret alıyorsa, EFT iptal olduğunda bu ücreti size ödemeyecektir.

Advertisement

Ancak günümüzde birçok banka EFT için ücret kesmemektedir. EFT’nizin neden gerçekleşmediğini anlamak için yaptığınız işlemlerde bir hata olup olmadığına bakmanız gerekir.

Bu arada şunu da arıyor olabilirsiniz: Havale İptali Yapılır mı?

EFT Neden İade Olur?

EFT İadesi Neden Olur
EFT İadesi

EFT gitmedi neden geri döner sorusu için verilebilecek yanıt, bazı gerekli bilgilerin yanlık girilmesinden kaynaklıdır diyebiliriz. EFT işlemi sırasında para gönderecek olan kişi, karşı hesabın IBAN numarası ve isim – soy isim gibi bilgileri girmesi gerekir.

(Sorunuzun cevabı için bunları bilmeniz gerekiyor!)

Özellikle IBAN numarası girerken birçok sayı tuşlaması yapılır. Bu sayı tuşlamaları sırasında birbirine benzeyen sayıların karıştırılması sık yaşanan durumlardan biridir. Eğer bunun gibi bir hatayı yaptıysanız, muhtemelen EFT işleminiz iptal olacak ve paranız iade edilecektir.

EFT iadesi neden olur?

– Para gönderilecek olan hesap sahibin adını yazarken bir hata yapmak.
– IBAN bilgilerini girerken yanlış sayı tuşlamak.

Advertisement

Yukarıda yer alan hataların bir tanesini yapan kişinin EFT işlemi iptal edilir. Buna ek olarak para iadesi yapılacaktır. Bu gibi işlemler ile Türkiye Bankalar Birliği Operasyon Merkezi Bölüm Başkanlığı ilgilenir. EFT ile ilgili işlemlerin hepsi; TBB Operasyon Başkanlığı tarafından gerçekleştirilmektedir.

TBB Operasyon Merkezi Bölüm Başkanlığı Para İadesi

tbb para iadesi
TBB Operasyon Merkezi Bölüm Başkanlığı Para İadesi

Türkiye Bankalar Birliği Operasyon Merkezi Bölüm Başkanlığı’nın en önemli görevlerinden bir tanesi, 2 farklı banka arasında gerçekleşen para transferlerini kontrol etmek olmaktadır. Eğer EFT işlemleri sırasında bir hata gerçekleşmiş ise, bu başkanlık hatalı para transferini iptal edecektir.

Bu kurumun EFT iadesi yapmasının başlıca nedenleri IBAN, isim ve soy isim bilgilerinin yanlış girilmiş olmasıdır. Bu durumlarda hiçbir şekilde tolerans gösterilmeden EFT iadesi yapılacaktır. Çoğu kişi EFT iptalinin yapıldığını fakat bu durum için kendinin bilgilendirilmediğini söylemektedir. 

Bu konuda bilinmesi gereken şey, TBB Operasyon Merkezi Başkanlığı tarafından yapılan EFT iptallerinin kişiye bazı durumlarda bildirilmediği ancak bu paranın hesaba tekrar yatırıldığıdır.

Eğer bu durum ile ilgili bir mesaj aldıysanız, girdiğiniz IBAN, isim ve soy isim bilgilerinin kontrol ederek işlemi tekrardan gerçekleştiriniz. Doğru bilgileri giriyorsanız, EFT işleminin gerçekleşmesinde herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Advertisement

İlgili içerik: Almanya’dan Türkiye’ye Para Yollamak

EFT İadesi Ne Kadar Sürer?

EFT yaptınız ve çeşitli nedenlerden dolayı EFT iadesi bekliyorsanız iade süresini bilmelisiniz. Genel olarak yanlış EFT iadesi maksimum 24 saat içerisinde tamamlanmış oluyor.

EFT iadesi yapılırken para bankanın havuzuna düşer ve gerekli kontroller yapıldıktan sonra gönderen kişinin hesabına geri aktarılır. Bir gün içerisinde para iadesinin gerçekleşmesi gerekiyor. EFT iadesi ne kadar sürer sorusuna da yanıt verdiğime göre devam edelim.

EFT Gitmedi Neden Geri Döner? 2023

EFT Gitmedi Neden Geri Döner? 2021
EFT gitmedi Neden geri döner?

EFT yapmasına rağmen paranın gitmemesi durumu ile karşılaşan kişiler olabilmektedir. Hatta bu kişiler, EFT parasının geri iade edildiğini de söylemektedir. Bu durumun gerçekleşebilmesi için 2 farklı neden bulunmaktadır.

  • Bunlardan en çok rastlananı 26 haneli IBAN numarasının yanlış girilmesi olmaktadır. 

Bu kadar uzun tuşlama yaparken yanlış girme durumları olabilir. EFT gitmedi neden geri döner kapsamında ilerleme kaydetmek için durum için kopyalama tekniğini kullanmanızda fayda vardır.

Para göndereceğiniz hesabın IBAN numarasını kopyaladıktan sonra yazmanız gereken yere IBAN’ı yapıştırdığınız zaman, herhangi bir hata yaşamazsınız.

Advertisement
  • Buna ek olarak para transferi yapılacak olan hesabın sahibinin ad ve soyadının yanlış girilmesi de başka bir hata sebebi olmaktadır.

Bu durum IBAN numarasını yanlış girdiğiniz zaman paranızın farklı bir yere gitmesini engellemek içindir. Böyle bir hata ile EFT yapmaya çalışırsanız, işlem gerçekleşmeyecek ve paranız iade edilecektir. EFT girmedi neden geri döner? Sorusunun yanıtı bu iki maddede saklı

İlgili içerik: Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direkt Bağlanma

EFT Gitmedi, Para İadesi Olmadı (EFT Askıda Kaldı)

EFT Gitmedi, Para İadesi Olmadı (EFT Askıda Kaldı)
eft gitmedi neden geri ddöner

EFT gitmedi neden geri döner gibi soruların arkasında şöyle bir durumda olabilir: Nadir rastlansa bile, paranın askıda kaldığı durumlar olabilmektedir. Bu olay, sizin hesabınızdan para çıkışını gösterir ama karşı tarafın hesabına herhangi bir para girişi olduğunu göstermez.

Bir hesaptan para kesilmiş ve para diğer hesaba tanımlanmamışsa, yapmanız gereken tek şey; bu konu hakkında dilekçe yazarak kendi bankanızın bir şubesine bu dilekçeyi vermektir. 

Bankaya verdiğiniz dilekçe, hemen işleme alınacak ve gerekli çalışmalar yapılacaktır. Bu çalışmalar sonrasında ise, banka size ait olan parayı tekrar iade edecektir. Siz de paranızın ile birlikte tekrardan EFT işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bu arada Banka yırtık parayı alır mı? sorusu zaman zaman hepimizin aklına gelir, ancak unutur gideriz. Her ihtimale karşı bence hazır önünüze gelmişken okuyun, bilgilenin derim. Acil durumlarda bakın, ne yapabilirsiniz?

EFT askı kaldığı zaman, Merkez Bankası’nın kasasında bekletilecektir. Paranın tekrar iade edilmesi için bankanıza yazdığınız dilekçe aracılığı ile Merkez Bankası’ndan bu paranın geri alınması talep edilecektir. Bu itiraz 10 yıl içerisinde yapılmazsa, askıda kalan EFT parası, Merkez Bankası hazinesine dahil edilecektir.

Advertisement

Sorgulu Mesaj İadesi Ne Demek?

Sorgulu mesaj iadesi ne demek merak ediliyor. Şüpheli durumlarda bankaların operasyon merkezi bölüm başkanlığı tarafından gönderilen para hesaba geri yatırılır. Bunun için sorgulu mesaj iadesi gerçekleşir. Iban ve ad soyad kontrol edilerek işlem tekrarlanmalıdır.

EFT gitmedi neden geri döner? Sorusunun en net cevabını sizlere verdim. Aklınızı karıştıran başka bir soru varsa, aşağıya yorum bırakmaktan çekinmeyin!

Bir önceki yazımız olan MaxiPuan Geçen Yerler 2023 – Hemen Kullanın! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Advertisement

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

BANKACILIK

MaxiPuan Geçen Yerler 2023 – Hemen Kullanın!

MaxiPuan Geçen ve Kullanılan Yerler

Biriken MaxiPuanlarımı nerelerde kullanabilirim? diye merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz. 2023 yılında MaxiPuan geçen yerler hakkında detaylı bir anlatımda bulundum. Ayrıca, Maximum Puan hangi sitelerde kullanılır, bilgisinin de en güncel halini sizlerle paylaştım. Peki, MaxiPuan para nedir? diye sorduğunuzu da duyar gibiyim. Öncelikle şunu söyleyebilirim ki MaxiPuan, İş Bankası Maximum Kredi Kartı çerçevesinde sunulan faydalardan biridir. […]

Okumaya devam et

BANKACILIK

Almanya’dan Türkiye’ye Para Gönderme 2023 EN UCUZ YÖNTEMLER!

Almanyadan Türkiyeye para gönderme

Almanyadan Türkiyeye para gönderme işlemlerini gerçekleştirmek isteyen gurbetçiler için harika bir yazı hazırladım. Almanya’da yaşayan Türk vatandaşları sık sık Türkiye’ye para transferi gerçekleştiriyorlar. Durum böyleyken en hızlı ve uygun yollarla Türkiye’ye para transferi nasıl gerçekleştirilir? Merak ediliyor. 2023 Almanya’dan Türkiye’ye para gönderme konusuna açıklık getireceğim. Ziraat Bankası, Denizbank, Halkbank gibi tüm bankalardan Türkiye’ye transferi anlatacağım. […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.