EFT Gitmedi (Neden Geri Döner?)

EFT Gitmedi (Neden Geri Döner?)
01.07.2020
A+
A-

Farklı iki banka hesabı arasında yapılan para transferine EFT adı verilmektedir. EFT yapan kişi, bu işlemi yaparken karşı hesabın sahibinin adı, soyadını ve para göndereceği hesabın IBAN numarasını sisteme yazmalıdır.  EFT yapılırken bunlardan biri veya ikisinin yanlış olduğu durumlara rastlanabilmektedir. EFT neden geri döner? Sorusunun cevabını öğrenmek istiyorsanız, yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

EFT İptal Nedir, Nasıl Olur?

EFT için para çıkışı yapılacak olan hesap sahibinin telefonuna bildirim gelecektir. Bu bildirim; hesaptan para çıkışı yapılmak istendiğini ve bunun için onay gerektiğini söylemektedir. Bu mesajın gelme süresi kimi zaman 1 saate kadar uzayabilir.

EFT işleminiz iptal olduğunda ise, banka otomatik olarak size EFT’nizin iptal olduğunu bildiren bir mesaj gönderecektir. Bankanız EFT için ücret alıyorsa, EFT iptal olduğunda bu ücreti size ödemeyecektir. Ancak günümüzde birçok banka EFT için ücret kesmemektedir. EFT’nizin neden gerçekleşmediğini anlamak için yaptığınız işlemlerde bir hata olup olmadığına bakmanız gerekir.

EFT İadesi Neden Olur?

EFT işlemi sırasında para gönderecek olan kişi, karşı hesabın IBAN numarası ve isim – soy isim gibi bilgileri girmesi gerekir. Özellikle IBAN numarası girerken birçok sayı tuşlaması yapılır. Bu sayı tuşlamaları sırasında birbirine benzeyen sayıların karıştırılması sık yaşanan durumlardan biridir. Eğer bunun gibi bir hatayı yaptıysanız, muhtemelen EFT işleminiz iptal olacak ve paranız iade edilecektir. EFT iadesi nedenleri aşağıda belirtilmiştir:

  • Para gönderilecek olan hesap sahibin adını yazarken bir hata yapmak.
  • IBAN bilgilerini girerken yanlış sayı tuşlamak.

Yukarıda yer alan hataların bir tanesini yapan kişinin EFT işlemi iptal edilir. Buna ek olarak para iadesi yapılacaktır. Bu gibi işlemler ile Türkiye Bankalar Birliği Operasyon Merkezi Bölüm Başkanlığı ilgilenir. EFT ile ilgili işlemlerin hepsi; TBB operasyon başkanlığı tarafından gerçekleştirilmektedir.

TBB Operasyon Merkezi Bölüm Başkanlığı Para İadesi

Türkiye Bankalar Birliği Operasyon Merkezi Bölüm Başkanlığı’nın en önemli görevlerinden bir tanesi, 2 farklı banka arasında gerçekleşen para transferlerini kontrol etmek olmaktadır. Eğer EFT işlemleri sırasında bir hata gerçekleşmiş ise, bu başkanlık hatalı para transferini iptal edecektir.

Bu kurumun EFT iadesi yapmasının başlıca nedenleri IBAN, isim ve soy isim bilgilerinin yanlış girilmiş olmasıdır. Bu durumlarda hiçbir şekilde tolerans gösterilmeden EFT iadesi yapılacaktır. Çoğu kişi EFT iptalinin yapıldığını fakat bu durum için kendinin bilgilendirilmediğini söylemektedir. 

Bu konuda bilinmesi gereken şey, TBB Operasyon Merkezi Başkanlığı tarafından yapılan EFT iptallerinin kişiye bazı durumlarda bildirilmediği ancak bu paranın hesaba tekrar yatırıldığıdır. Eğer bu durum ile ilgili bir mesaj aldıysanız, girdiğiniz IBAN, isim ve soy isim bilgilerinin kontrol ederek işlemi tekrardan gerçekleştiriniz. Doğru bilgileri giriyorsanız, EFT işleminin gerçekleşmesinde herhangi bir sorun yaşamazsınız.

EFT Gitmedi 

EFT yapmasına rağmen paranın gitmemesi durumu ile karşılaşan kişiler olabilmektedir. Hatta bu kişiler, EFT parasının geri iade edildiğini de söylemektedir. Bu durumun gerçekleşebilmesi için 3 farklı neden bulunmaktadır. Bunlardan en çok rastlananı 26 haneli IBAN numarasının yanlış girilmesi olmaktadır. 

Bu kadar uzun tuşlama yaparken yanlış girme durumları olabilir. Bu durum için kopyalama tekniğini kullanmanızda fayda vardır. Para göndereceğiniz hesabın IBAN numarasını kopyaladıktan sonra yazmanız gereken yere IBAN’ı yapıştırdığınız zaman, herhangi bir hata yaşamazsınız.

Buna ek olarak para transferi yapılacak olan hesabın sahibinin ad ve soyadının yanlış girilmesi de başka bir hata sebebi olmaktadır. Bu durum IBAN numarasını yanlış girdiğiniz zaman paranızın farklı bir yere gitmesini engellemek içindir. Böyle bir hata ile EFT yapmaya çalışırsanız, işlem gerçekleşmeyecek ve paranız iade edilecektir.

EFT Gitmedi, Para İadesi Olmadı (EFT Askıda Kaldı)

Nadir rastlansa bile, paranın askıda kaldığı durumlar olabilmektedir. Bu olay, sizin hesabınızdan para çıkışını gösterir ama karşı tarafın hesabına herhangi bir para girişi olduğunu göstermez. Bir hesaptan para kesilmiş ve para diğer hesaba tanımlanmamışsa, yapmanız gereken tek şey; bu konu hakkında dilekçe yazarak kendi bankanızın bir şubesine bu dilekçeyi vermektir. 

Bankaya verdiğiniz dilekçe, hemen işleme alınacak ve gerekli çalışmalar yapılacaktır. Bu çalışmalar sonrasında ise, banka size ait olan parayı tekrar iade edecektir. Siz de paranızın ile birlikte tekrardan EFT işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

EFT askı kaldığı zaman, Merkez Bankası’nın kasasında bekletilecektir. Paranın tekrar iade edilmesi için bankanıza yazdığınız dilekçe aracılığı ile Merkez Bankası’ndan bu paranın geri alınması talep edilecektir. Bu itiraz 10 yıl içerisinde yapılmazsa, askıda kalan EFT parası, Merkez Bankası hazinesine dahil edilecektir.

Türkiye’de Faaliyet Gösteren Bankaların EFT Kodları yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımız olan Havale Sorgulama başlıklı makalemizde havale ne zaman gider, havale ne zaman ulaşır ve havale sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.