finansportali.net

BANKACILIK

Esnaf Kefalet Kredi Başvurusu ve Şartları I 2022 GÜNCEL

Esnaf kefalet kredi başvurusu

Son zamanlarda yaşanan ekonomik zorluğun ve insanların online alışveriş yapmaları, esnafları büyük sıkıntı içerisine soktu. Diğer yandan yükselen faiz oranları ile esnafın nakit ihtiyaçlarını karşılamaları da zorlaştı. Bu sebeple esnaflar nakit ihtiyaçlarını karşılamak maksadıyla esnaf kefalet kredi başvurusu artış gösteriyor. Sizler için esnaf kefalet kredisi başvuru ve şartları konusunda detaylı bir araştırma yaptım.

Öncelikle en çok merak edilen konulardan birine açıklık getirelim. Esnaf kefalet kredi başvurusu Halkbank tarafından gerçekleşiyor.

Ben de sizin için bu yazımda esnaf kefalet kredi başvuru ve şartlarından bahsettim. Ayrıca esnaf kefalet limiti ne kadar? Esnaf kefalet kredisi en fazla kaç ay? Esnaf kefalet kredisi kimler alabilir? Halkbank esnaf kefalet kredisi hesaplama gibi konuları tüm detayları ile birlikte anlatacağım. Birlikte yazının devamını inceleyelim!

Advertisement

Esnaf Kefalet Kredisi Nedir?

Esnaf Kefalet Kredisi Nedir

Esnaf Kefalet Kredisi Nedir

Esnaf kefalet kredisi, ülkemizde esnaf ve sanatkarları desteklemek amacıyla ortaya çıkan bir kredi türüdür. Esnaf ve kefalet kredileri özellikle küçük esnaflar için çok faydalıdır. Nakit ihtiyaçlarında sorun yaşayan esnaflara büyük fırsat sunuyor.

Esnaflar banka kredilerini çekerek daha fazla faiz ödemek yerine esnaf kefalet kredisinden yararlanarak düşük faizli bu krediden faydalanabiliyor. Artık esnaf kefalet kredi başvurusu yapmak düşündüğünüzden daha kolay. Esnaf ve sanatkarlara kullandırılan bu kredilerin faizleri ile diğer kredi faizleri arasındaki fark devlet tarafından karşılanıyor. Az önce bahsettiğim gibi özellikle borçlarını ödemek hatta bunun yanı sıra işletmesini büyütmeyi hedefleyen esnaflarımız için çok iyi bir fırsat.

Bu uygulamada devlet tarafından tahsis edilen kaynakların kullandırılması için Türkiye Halk Bankası görevlendirilmiştir. Esnaf kefalet kredisi başvurusu için Halkbank ile görüşme yapmanız gerekiyor. Peki bu esnaf kefalet kredisini kimler alabilir? Esnaf kefalet kredisi şartları nelerdir? Bu konuların detaylı bir araştırmasını sizler için yaptım.

Ayrıca okuyabilirsiniz: Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

Esnaf Kefalet Kredi Başvurusu Şartları Nelerdir?

Esnaf Kefalet Kredisi Başvuru Şartları

Esnaf Kefalet Kredisi Başvuru Şartları

Halkbank’tan “Esnaf ve Sanatkara Destek Böyle Olur” sloganıyla tüm esnaflara güzel bir imkan sağlıyor. Ancak esnaf kefalet kredisinden faydalanmak için belli başlı şartlar bulunuyor. 

Pekala esnaf kefalet kredisi şartları nelerdir? Hemen merakınızı gidererek sizlere bu sorunun cevabını vereyim:

Advertisement
 • Tabi öncelikle kişinin bir esnaf veya sanatkar olması gerekiyor.
 • Ayrıca bu  kişilerin sicil kaydı da temiz olmalı.
 • Esnafın iş veya ikamet adresinin kooperatifin çalışma bölgesi içinde bulunması gerekiyor.
 • En önemli şartlardan birisi de başka bir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ortağı olmamak

ÖNEMLİ! Tabi esnaf kefalet kredi başvurusu için şartların tamamını sağlıyorum diyebilirsiniz ancak istediğiniz krediyi alamayabilirsiniz. En azından başvuru yapma hakkınız oluşacağı için sonuçlar sizin kredi notu durumunuza bağlı olarak gerçekleşecektir.

Esnaf Kefalet Kredisi Kimler Alabilir?

Esnaf Kefalet Kredisi Kimler Alabilir

Esnaf Kefalet Kredisi Kimler Alabilir

“Esnaf ve kefalet kredisi kimler alabilir” sorusu en merak edilen kısımlardan birisi. Bu konuyla alakalı hususlar ise şu şekilde;

 • Esnaf ve Sanatkârlar Odası’na ve Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Müdürlüğüne kayıtlı olan esnaflar
 • En az 3 aylık faaliyet süresini tamamlamış olanlar,
 • İş veya ikametgâh adresinizin bulunduğu bölgede faaliyet gösteren Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifine ortak olan,
 • Medeni hakları kullanma ehliyetine sahip gerçek kişiler

Bu kişiler esnaf kefalet kredi başvurusu yapabilirler. Halk Bankası’nın yapmış olduğu bu krediden faydalanabilir.

Bu yazıyı da okuyabilirsiniz: Param yok ama iş kurmak istiyorum

Esnaf Kefalet Kredisi Başvuru

Esnaf Kefalet Kredi Başvurusu

Esnaf Kefalet Kredi Başvurusu

Evet! Yukarıda bahsetmiş olduğumuz şartları sağlıyorsanız eğer hemen başvuru yapabilirsiniz. Şimdi ise esnaf kefalet kredi başvurusu aşamalarından sizlere çok kısa bahsederek işinizi kolaylaştıracağım. Esnaf Kefalet kredisi başvuru nasıl yapılır?

 • İlk olarak Esnaf kefalet kredi başvurusu yapılırken kişinin kayıtlı olduğu esnaf ve sanatkarlar odasına gitmesi gerekir.
 • Kayıtlı olduğunuz esnaf ve sanatkarlar odası aracılığıyla başvuru işlemi yapılır. Böylece kredi için değerlendirme süreci başlar.
 • Kooperatif tarafından yapılan değerlendirme sonucu esnafın istihbarat raporu düzenlenir ve kefalet haddi tespit edilir.
 • Bu değerlendirme olumlu sonuçlanırsa kişinin başvurusu Yönetim Kurulu’na aktarılır.
 • Ardından değerlendirme yönetim kurulu tarafından olumlu sonuçlanırsa istemiş olduğunuz kredi tutarı Türkiye Halk Banka’sına iletilir.
 • İletilen bu tutar Türkiye Halk Bankası tarafından tekrar incelenir ve gerekli araştırmalar yapılır. Kişinin mali durumu, kişinin kredi notu bu süreçte etkili oluyor.

125.000 TL – 275.000 TL arasında değişen bir limit söz konusu. Kredi başvuru aşamasında ve kullandırma sürecinde 1- 3 arasında kefil isteniyor. Ancak kefil sunmak istemeyen kişiler esnaf kefalet kredisinden kefilsiz olarak ipotek göstererek de faydalanabiliyor.

Peki,esnaf kefalet kredisi nasıl çekilir? İşte böyle…

Esnaf kefalet kredi başvurusu ilginizi çektiyse bu yazıya da bakabilirsiniz: Acil Para Bulma Yolları

Esnaf Kefalet Kredisi Kefil Şartları

Esnaf Kefalet Kredisi Kefil Şartları

Esnaf Kefalet Kredisi Kefil Şartları

Esnaf kefalet kredi başvurusu dışında bilmeniz gereken birkaç bilgi daha var. Esnaf kefalet kredisi kullanma aşamasında kefil istenmesi halinde belli başlı şartlar bulunuyor. Tabi kefil her kredi durumunda geçerli değildir. Yani kısacası bu durum sizin bankalardaki sicilinize, kredi notunuza göre değişebiliyor. Aynı zamanda kredi ve kefalet kooperatifi de bu anlamda sizden kefil talebinde bulunabiliyor.

Kişinin yanında kefil olacak kişinin bazı belgeleri hazırlaması gerekiyor. Bu belgeler neymiş birlikte inceleyelim!

Advertisement
 • Vergi Levhası
 • Nüfus Cüzdanı
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ( Adresli)

Bu belgeleri tamamladıktan sonra esnaf kefalet kredi başvurusu talebinizi kooperatife iletebilirsiniz. Ancak kooperatiflerin kefiller için istediği belgeler değişiklik gösterebiliyor. Siz yine de daha önceden bilgi alarak, belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlamaya özen gösterin. 

Esnaf Kefalet Kredisi Başvuru Evrakları

Esnaf Kefalet Kredisi Başvuru Evrakları

Esnaf Kefalet Kredisi Başvuru Evrakları

Esnaf kefalet kredi başvurusu için tüm şartları sağladıktan sonra artık son olarak bazı esnaf kefalet kredisi evrakları hazırlamanız gerekiyor. Esnaf kefalet kredisi gerekli belgeleri, sorunsuz ilerlemek için eksiksiz bir şekilde hazırlamalısınız. Çünkü eksik belgelerin olması sonucu başvurunuz kabul edilmez.

Esnaf kefalet kredisi için gerekli evrakları şöyle sıralayabiliriz;

 • Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı ve fotokopisi
 • Kişinin vergi levhası ve vergi levhası fotokopisi
 • Kişinin adresini gösteren ikametgah belgesi
 • Esnaf olan kişinin 4 adet vesikalık fotoğrafı 
 • Kişinin esnaf sivil kaydı ve onun fotokopisi
 • Sosyal güvencesini gösteren belge
 • Kooperatif aracılığı ile alınan ortaklık belgesi
 • Kişinin son dönem hesap özetinin muhasebeci imzalı bir kopyası
 • Eğer kişi şoförlük yapıyorsa kullandığı aracın ruhsatı ve fotokopisi

Bu belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırladığınız zaman sorunsuz bir şekilde esnaf kefalet kredi başvurusu süreciniz başlamış olacak.

Esnaf Kefalet Kredisini Kapsayan Meslekler

Esnaf Kefalet Kredisini Kapsayan Meslekler

Esnaf Kefalet Kredisini Kapsayan Meslekler

Esnaf kefalet kredisi nasıl alınır? Sizlere bütün detaylarıyla anlattım. Peki, bu krediyi almak için hangi meslekler uygun? Esnaf kefalet kredisi için yukarıda bahsetmiş olduğum şartları karşılayan esnafların tamamı esnaf kefalet kredi başvurusu yapabilir. Kaybolmaya yüz tutmuş meslek gruplarının yan ısıra bilinen meslek grupları da bu kredilerden yararlanabilir. Esnaf kefalet kredisinden yararlanabilecek meslek grupları şu şekilde:

 • Bakkal
 • Kıraathane
 • Terzi
 • Butik İşletmecileri
 • Manav
 • Kasap
 • Kırtasiye
 • Kuaförler
 • Kafeterya ve Büfeler
 • Lokanta
 • Kamyoncular, Nakliyeciler vb. aklınıza gelebilecek birçok esnaf bu krediden yararlanabiliyor ve  esnaf kefalet kredi başvurusu yapabiliyor.

Esnaf Kefalet Kredisi Çeşitleri

Esnaf Kefalet Kredisi Çeşitleri

Esnaf Kefalet Kredisi Çeşitleri

Esnaf kefalet kredisinin kendi içinde türleri bulunuyor. Nasıl yani?

Şöyle ki işletme destek kredisi, taşıt edinme kredisi, işyeri edindirme kredisi gibi çeşitleri bulunuyor. Esnaf kefalet kredisi türleri hakkında şöyle bir araştırma yaptım. Gelin birlikte göz atalım!

İşletme Kredisi

İsletme kredisi esnaf ve sanatkârlara özel, borçlarının ve nakit ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olarak kullandırılan bir kredi türüdür.

ÖNEMLİ! Buraya dikkat edelim! İşletme kredisi şahıs üst limiti 275.000 TL’dir. Ancak bazı esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatiflerin üst limiti ise 200.000 TL olarak değişiklik gösterebiliyor. Esnaf kefalet kredi başvurusunu bu rakamlara göre yapabilirsiniz.

Advertisement

Kaybolmaya Yüz Tutan Meslek Kollarında Faaliyet Gösterenlere Kredi

Geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında (el dokuma işleri, bakır işletmeciliği, çini ve çömlek yapımı, sedef kakma ve ahşap oyma işleri, kaşıkçılık, bastonculuk, semercilik, yazmacılık, yorgancılık, keçecilik, lüle ve oltu taşı işçiliği, çarıkçılık, yemenicilik, oyacılık ve bu işlere benzerlik gösterdikleri Maliye Bakanlığı’nca kabul edilen) faaliyet gösteren ve “Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi” sahibi esnaf ve sanatkarlar % 100 faiz indirim imkanı ile kredi kullanabiliyor.

Ustalık Belgesi Sahibi Olup Yeni İş Kuran Girişimci Esnaf Ve Sanatkarlara Kredi

Kredi başvuru tarihi itibariyle en az 1 yıllık ustalık belgesine sahip olan ve ustalık belgesiyle ilgili meslek kolunda, son 1 yıl içinde kendi adına işletme kurduğunu belgeleyen girişimci esnaf ve sanatkârlara, %100 faiz indirim oranı uygulanıyor.

Bu destekten aynı işletme için başka bir kurum ve kuruluştan hibe desteği alanlar ile son bir yıl içinde ticari faaliyetini veya vergi mükellefiyetini sonlandıranlar faydalanamıyor.

Genç Girişimci Esnaf Ve Sanatkarlara Kredi

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından sağlanan hibe ve faizsiz kredi desteğinden yararlananlar hariç olmak üzere; KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini bitiren, kredi başvuru tarihi itibarıyla 30 yaşını tamamlamamış olan genç girişimci esnaf ve sanatkarlara KOSGEB tarafından onaylanan projelerini sunmaları durumunda, 100.000 TL’ye kadar %100 faiz indirim oranı uygulanabilecek.

Advertisement

İşyeri Edindirme Kredisi

İş yeri açmak isteyen esnafların kullanması için uygulanan bir kredidir. Açılan iş yeri için bu kredi türü kullanılamaz.

ÖNEMLİ! İşyeri edindirme kredisinden faydalanmak isteyen kişilere üst limit 500.000 TL’ye kadar imkan sunuluyor. Ayrıca 120 aya kadar vade planlaması yapabiliyorsunuz.

Taşıt Edindirme Kredisi

Esnaf ve sanatkarların mesleki faaliyetlerinde kullanmak üzere sıfır kilometre araç (otomobil, kamyonet, kamyon, minibüs, midibüs, otobüs vs.) alımlarına yönelik ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kullandırılabilecek bir kredi türüdür.

Önemli! Taşıt edindirme kredisinden faydalanmak isteyenler de işyeri edindirme kredisi gibi üst limit 500.000 TL’ ye kadar imkan sunuyor. Ayrıca 84 aya kadar vade planlaması yapabiliyorsunuz.

Advertisement

Esnaf Kefalet Avantajları

Esnaf Kefalet Avantajları

Esnaf Kefalet Avantajları

Esnaf kefalet kredisinin cazip olması kadar birçok avantajı söz konusu. Gelin hep birlikte esnaf kefalet kredisi avantajlarını inceleyelim.

 • Kredi seçeneklerinin her esnafa özel olarak hesaplanması,
 • Hizmet veren esnaflar için banka kredi faizlerinin minimum düzeyde olması,
 • Kooperatife bağlı olarak çalışan her esnafın bu krediden yararlanabilecek olması,
 • Kredi masrafları minimum düzeyde olduğundan esnafların kazandığı ana paranın artacak olması
 • Kredi alan esnafa üst düzey avantajlar sağlanarak işlerinin daha kolay ilerlemesi

 Eğer ihtiyacınız varsa ve yukarıda bahsettiğim şartları karşılıyorsanız hemen esnaf kefalet kredi başvurusu yapmayı ertelemeyin.

Esnaf Kefalet Kredisi Faiz Oranı

Esnaf Kefalet Kredisi Faiz Oranı

Esnaf Kefalet Kredisi Faiz Oranı

Esnaf kefalet kredisi faiz oranı için yıllık yeni oran %9.5’tur. Kredinin şahıs üst limiti 200.000 TL olup, 60 ay esnaf kredi vadesi imkanı sunuyor.

Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama

Bir üst başlığımızda Esnaf kefalet kredisi faiz oranından bahsettim. Şimdi ise bu faiz oranına göre bazı kredi masrafları ile beraber esnaf kefalet kredi hesaplamalarından bahsedeceğim. Esnaf kefalet kredi başvurusu yaparken bu hesaplamalara göz atmadan yapmamanızı öneririm.

Esnaf Kefalet Kredisi Masrafları

Faiz oranın yanı sıra kredi masrafları bulunuyor. Açıkçası herkes masrafları nereye ödediğini bilmek ister diye düşünüyorum. Bundan dolayı bir araştırma yaptım.

Bütün detaylarıyla kredi masrafları:

 • Kredi Faizi = %9,5
 • Masraf Oranı = %1,25 (Kredi bitiminde iade edilecektir.)
 • Risk Sermayesi = %1
 • Kooperatif Hissesi = %0,25
 • Üst Kuruluş Hissesi = %0,25

10.000 TL Kredi Hesaplama

Kredi VadesiElinize Geçen Net TutarToplam Geri Ödeme3 Aylık Kredi Taksiti
1 yıl9.525,00 TL10.669,37 TL2.771,25
2 yıl9.525,00 TL11.188,94 TL1.495,85 TL
3 yıl9.525,00 TL11.733,38 TL1.078,23 TL
4 yıl9.525,00 TL12.300,27 TL870,73 TL
5 yıl9.525,00 TL12.877,66 TL745,67 TL
Kredinizin tüm taksitlerini tamamladıktan sonra masraf oranı (%1,25) olarak 200 TL iade yapılır.

20.000 TL Kredi Hesaplama

Kredi VadesiElinize Geçen Net TutarToplam Geri Ödeme3 Aylık Kredi Taksiti
1 yıl19.050,00 TL21.213,93TL5.490,90 TL
2 yıl19.050,00 TL22.377,50 TL2.990,72 TL
3 yıl19.050,00 TL23.466,33 TL2.157,93 TL
4 yıl19.050,00 TL24.600,93 TL1.740,65 TL
5 yıl19.050,00 TL25.755,66 TL1.490,38 TL
Kredinizin tüm taksitlerini tamamladıktan sonra masraf oranı (%1,25) olarak 400 TL iade yapılır.

30.000 TL Kredi Hesaplama

Kredi VadesiElinize Geçen Net TutarToplam Geri Ödeme3 Aylık Kredi Taksiti
1 yıl28.575,00 TL31.820,33 TL8.236,35 TL
2 yıl28.575,00 TL33.566,84 TL4.486,78 TL
3 yıl28.575,00 TL35.199,52 TL3.236,93 TL
4 yıl28.575,00 TL36.901,94 TL2.611,25 TL
5 yıl28.575,00 TL38.632,83 TL2.236,93 TL
Kredinizin tüm taksitlerini tamamladıktan sonra masraf oranı (%1,25) olarak 600 TL iade yapılır.

50.000 TL Kredi Hesaplama

Kredi VadesiElinize Geçen Net TutarToplam Geri Ödeme3 Aylık Kredi Taksiti
1 yıl47.625,00 TL53.034,27 TL13.727,73 TL
2 yıl47.625,00 TL55.944,33 TL7.477,66 TL
3 yıl47.625,00 TL58.666,83 TL5.393,93 TL
4 yıl47.625,00 TL61.502,95 TL4.352,16 TL
5 yıl47.625,00 TL64.388,77 TL3.727,95 TL
Kredinizin tüm taksitlerini tamamladıktan sonra masraf oranı (%1,25) olarak 1.000 TL iade yapılır.

100.000 TL Kredi Hesaplama

Kredi VadesiElinize Geçen Net TutarToplam Geri Ödeme3 Aylık Kredi Taksiti
1 yıl95.250,00 TL106.069,04 TL27.454,27 TL
2 yıl95.250,00 TL111.888,07 TL14.954,66 TL
3 yıl95.250,00 TL117.332,56 TL10.787,88 TL
4 yıl95.250,00 TL123.004,54 TL8.704,27 TL
5 yıl95.250,00 TL128.776,35 TL7.454,62 TL
Kredinizin tüm taksitlerini tamamladıktan sonra masraf oranı (%1,25) olarak 2.000 TL iade yapılır.

150.000 TL Kredi Hesaplama

Kredi VadesiElinize Geçen Net TutarToplam Geri Ödeme3 Aylık Kredi Taksiti
1 yıl142.875,00 TL159.104,29 TL41.181,95 TL
2 yıl142.875,00 TL167.832,99 TL22.431,11 TL
3 yıl142.875,00 TL175.998,23 TL16.181,73 TL
4 yıl142.875,00 TL184.506,96 TL13.056,47 TL
5 yıl142.875,00 TL193.164,25 TL11.181,38 TL
Kredinizin tüm taksitlerini tamamladıktan sonra masraf oranı (%1,25) olarak 3.000 TL iade yapılır.

200.000 TL Kredi Hesaplama

Kredi VadesiElinize Geçen Net TutarToplam Geri Ödeme3 Aylık Kredi Taksiti
1 yıl190.500,00 TL212.138,38 TL54.908,77 TL
2 yıl190.500,00 TL223.776,22 TL29.908,38 TL
3 yıl190.500,00 TL234.664,94 TL21.575,37 TL
4 yıl190.500,00 TL246.008,52 TL17.408,22 TL
5 yıl190.500,00 TL257.552,36 TL14.908,85 TL
Kredinizin tüm taksitlerini tamamladıktan sonra masraf oranı (%1,25) olarak 4.000 TL iade yapılır.

Esnaf Kefalet Kredisi Yapılandırma

Son zamanlarda ekonomik şartlardan dolayı işletme sahibi esnaflarımız çekmiş olduğu kredileri geri ödemelerinde zorlanıyor.

Ancak almış olduğunuz bu krediye ödeme yapmadığınız takdirde faiz uygulanıyor. Yapılandırma ya da geri ödeme planındaki bu değişiklik talebi için esnaflarımız Halkbank şubelerine başvuru yapabilir.Daha fazla detay öğrenmek isterseniz TESKOMB İletişim bilgilerinden yararlanabilirsiniz.

Advertisement

Bir önceki yazımız olan MaxiPuan Geçen Yerler 2023 – Hemen Kullanın! başlıklı makalemizde bu konuda bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

BANKACILIK

En Güvenilir Borsa Uygulamaları 2023 – En Kolay 10 Program!

en güvenilir borsa uygulamaları

Borsa denilince akla artık sadece hisse senetleri piyasası gelmemekte. Dijital dünyada dövizlerden emtialara, senetlerden kripto paralara kadar uzanan geniş bir yatırım araçları listesi yer almakta. Siz de en güncel borsa takibi ve analizlerini öğrenmek için çeşitli platformlara başvurmak zorundasınız. İşte tam bu nedenle sizler için en güvenilir borsa uygulamaları listesini detaylarıyla ve indirme linkleriyle birlikte […]

Okumaya devam et

BANKACILIK

MaxiPuan Geçen Yerler 2023 – Hemen Kullanın!

MaxiPuan Geçen ve Kullanılan Yerler

Biriken MaxiPuanlarımı nerelerde kullanabilirim? diye merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz. 2023 yılında MaxiPuan geçen yerler hakkında detaylı bir anlatımda bulundum. Ayrıca, MaxiPuan hangi sitelerde kullanılır, bilgisinin de en güncel halini sizlerle paylaştım. Peki, MaxiPuan para nedir? diye sorduğunuzu da duyar gibiyim. Öncelikle şunu söyleyebilirim ki MaxiPuan, İş Bankası Maximum Kredi Kartı çerçevesinde sunulan faydalardan biridir. En […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.