finansportali.net

BANKACILIK

Garanti Elma Hesabı 2023 Tüm Detaylar

Garanti Elma Hesabı

Bankacılık sektörünün sunduğu ürünlerin başında mevduat hesabı türleri geliyor. Yatırımcılar mevduat hesaplarıyla birikimlerini değerlendirebilirler.

Enflasyonun olduğu ekonomik ortamda paranın değerini korumanın yollarından birisi mevduat hesaplarıdır. Garanti elma hesabı da mevduat hesapları arasında en çok merak edilen bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Peki, elma mevduat hesabı nedir? Nasıl açılır?

Mevduat, bankaya faiz karşılığında süreli ya da süresiz bir şekilde yatırılan paradır. Vadeli olabileceği gibi vadesiz mevduat hesapları da bulunuyor.

Advertisement

Elma mevduat hesabı, son zamanlarda sıkça araştırılan mevduat hesap türlerinden birisi oldu. Garanti elma hesabı hesaplama nasıl yapılır? detaylarını sizlere aktardım. Ayrıca 2023Garanti elma hesabı faiz oranı nedir? Beraber inceleyelim.  

Garanti Elma Hesabı Nedir?

Garanti Elma Hesabı Nedir
Garanti Elma Hesabı Nedir

Garanti elma hesabı, bankacılık işlemlerinizi yapabilirken aynı zamanda limitler dâhilinde gecelik faiz getirisi sağlayan mevduat hesap türüdür. Gecelik faiz getirisi sağladığı için vadesiz mevduat hesapları arasında yer alır.  Garanti elma hesabı nedir sorusuna bu şekilde yanıt verebiliriz.

Elma mevduat hesabı, vadesiz mevduat hesaplarında gerçekleştirebileceğiniz tüm işlemleri yapabilmenizi sağlıyor.  Para çekme ve yatırma başta olmak üzere kira ödemelerini, fatura ödemelerini vb. işlemleri hesap yardımıyla yapabilmeniz mümkün.

Garanti Elma Hesabı Nasıl Açılır?

Garanti elma mevduat hesabı, internet bankacılığı ve mobil bankacılık ile açılabilir. Ayrıca Garanti şubelerine giderek hesabı açma noktasında yardım alabilirsiniz. Genel olarak internet ve mobil bankacılık işlemleri, hesabı açmak için kolaylık sağladığından dolayı şubeye gitmenize gerek kalmayacaktır.

Garanti elma mevduat hesabı açtıktan sonra limitler dâhilinde gecelik faiz avantajlarından faydalanabilirsiniz.

Advertisement

İlginizi Çekebilir! Bonus Puan Geçen Yerler

Garanti Elma Hesabı Özellikleri

Elma hesabının sağlamış olduğu pek çok özellik ve avantaj var. Hesabı açmadan önce bu özellikleri bilmeniz, daha fazla getiri açısından fayda sağlayacaktır. Garanti elma mevduat hesabı özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Vadesiz mevduat hesapları arasında yer alır.
 • Günlük faiz getirisi sağlayabilmek mümkündür.
 • Vadesiz mevduat hesaplarıyla gerçekleştirilebilen para çekme, yatırma, fatura ödeme vb. işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
 • Faiz, yaptığınız işlemler sonucunda kalan nakit tutarı üzerinden işletilir.
 • Faiz getirinizi herhangi bir vadeye bağlı kalmadan kullanabilirsiniz.
 • Faiz getirisi alt limit haricindeki tutar üzerinden sağlanır.

Garanti Elma Hesabı Nasıl Çalışır?

Garanti Elma Hesabı Nasıl Çalışır
Garanti Elma Hesabı Nasıl Çalışır

Garanti elma hesabı, para girişi olduğunda gecelik mevduat faizi üzerinden değerlendirmeye başlıyor. Bu sayede paranızın günlük olarak değerlenmesi mümkün oluyor.

Elma mevduat hesabında bankacılık işlemlerinizden sonra kalan bakiye üzerinden işlem yapılır. Günlük faiz getirisi elde etmek için oldukça ideal bir seçenektir. Gerek duyduğunuz zaman hesabınızdaki bakiyeyi nakit olarak kullanabilmeniz de mümkün.

Vadesiz mevduat hesapları genel olarak faiz getirisi sağlamaz. Sadece günlük işler için kullanılabilir. Ancak Garanti Elma Mevduat Hesabı ile vadesiz mevduat hesabınızdan faiz getirisi elde edebilirsiniz.

Garanti Elma Hesabından Kimler Yararlanabilir?

Garanti elma mevduat hesabı açabilmek için tek bir şart bulunuyor. O da 18 yaşından büyük olmak. 18 yaşını doldurmuş olan herkes elma mevduat hesabı açabilir. Banka bünyesinde vadesiz mevduat müşterisi olan herkes, elma hesabından da yararlanabilir. Garanti BBVA Mobil aracılığıyla hesabı açabilir, aynı zamanda Garanti Bankası müşterisi olabilirsiniz.

Advertisement

Garanti Elma Hesabı Alt Limit Var mı?

Garanti elma mevduat hesabı için 5.000 TL’lik bir alt limit bulunuyor. Gecelik faiz getirisi elde etmek için 5000 TL’nin üzerindeki tutarlar değerlendirilir. Örneğin hesabınızda 7.000 TL varsa, limit üzerinde yer alan 2.000 TL’lik tutar için faiz işletilecektir. Faiz hesaplamaları vb. işlemler bu tutar üzerinden yapılır.

Garanti Elma Hesabı Faiz Oranı Ne Kadar?

Garanti Elma Hesabı Faiz Hesaplama
Elma Hesabı Faiz Hesaplama

Garanti elma mevduat hesabı, limitler dâhilinde gecelik elma mevduat faiz oranıyla değerlendirilir. Gecelik elma mevduat faizi, brüt yıllık %5 olarak belirlenmiştir. Faiz oranı düşük gelebilir. Fakat vadesiz mevduat hesaplarında faiz işletilmediğini hatırlarsak ilgili oran, oldukça avantajlı gözüküyor. Yüksek miktarlardaki bakiyeler ile güzel bir getiri sağlayabilmeniz mümkün.

1- Garanti Elma Hesabı Faiz Hesaplama

Garanti elma hesabı faiz hesaplama nasıl yapılır? Bu başlıkta kısaca açıklayalım. Herhangi bir vadeye tâbi olmayan faiz hesaplamalarında yıl, 360 gün olarak ele alınır. Yıllık belirlenen %5 brüt faiz oranının öncelikle günlük faiz oranına çevrilmesi gerekiyor. Bunu şu şekilde gerçekleştirebiliriz;

 • 5 / 360 = 0,02777 % günlük faiz oranı.

Görüldüğü üzere elma mevduat hesabında günlük olarak %0,02777 oranında bir faiz getirisi elde edersiniz. Ne kadar düşük değil mi? Örnek yardımıyla elma hesabı faiz hesaplamayı iyice pekiştirebiliriz.

Örneğin Garanti elma mevduat hesabı içerisinde 55.000 TL paranız var diyelim. Bu durumda alt limit haricindeki tutar 50.000 TL olacaktır. Hesaplama adım adım şu şekilde yapılır.

 • Alt Limit Haricindeki Hesaptaki Tutar x Günlük Faiz Oranı / 100 = Günlük Faiz Getirisi
 • 50.000 x 0,01388 / 100 = 13,885 TL

Hesabınızdaki 50.000 TL paranın günlük brüt getirisi 13,885 TL olacaktır. Örnek üzerinden günlük, aylık ve yıllık brüt gelir tutarını hesaplayabiliriz.

 • Günlük: 13,885 TL
 • Aylık: 416,55 TL
 • Yıllık: 4.998,6 TL

Garanti elma hesabı faiz oranı örneği bu şekilde. Hesabınızdaki miktara bağlı olarak yıllık bazda güzel getiriler sağlayabilmek mümkündür. Vadesiz hesapların faiz getirisi sağlamadığı düşünüldüğünde bu hesap, fırsat olarak değerlendirilebilir.

Advertisement

Bir önceki yazımız olan MaxiPuan Geçen Yerler 2023 – Hemen Kullanın! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

BANKACILIK

MaxiPuan Geçen Yerler 2023 – Hemen Kullanın!

MaxiPuan Geçen ve Kullanılan Yerler

Biriken MaxiPuanlarımı nerelerde kullanabilirim? diye merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz. 2023 yılında MaxiPuan geçen yerler hakkında detaylı bir anlatımda bulundum. Ayrıca, Maximum Puan hangi sitelerde kullanılır, bilgisinin de en güncel halini sizlerle paylaştım. Peki, MaxiPuan para nedir? diye sorduğunuzu da duyar gibiyim. Öncelikle şunu söyleyebilirim ki MaxiPuan, İş Bankası Maximum Kredi Kartı çerçevesinde sunulan faydalardan biridir. […]

Okumaya devam et

BANKACILIK

Almanya’dan Türkiye’ye Para Gönderme 2023 EN UCUZ YÖNTEMLER!

Almanyadan Türkiyeye para gönderme

Almanyadan Türkiyeye para gönderme işlemlerini gerçekleştirmek isteyen gurbetçiler için harika bir yazı hazırladım. Almanya’da yaşayan Türk vatandaşları sık sık Türkiye’ye para transferi gerçekleştiriyorlar. Durum böyleyken en hızlı ve uygun yollarla Türkiye’ye para transferi nasıl gerçekleştirilir? Merak ediliyor. 2023 Almanya’dan Türkiye’ye para gönderme konusuna açıklık getireceğim. Ziraat Bankası, Denizbank, Halkbank gibi tüm bankalardan Türkiye’ye transferi anlatacağım. […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.