finansportali.net

İŞ BULMA

Gemi Adamı Belgesi Nasıl Alınır? 2023 için TÜM BİLGİLER!

Gemi Adamı Belgesi Nasıl Alınır

Denizcilik, hangi alanda olursa olsun, çalışanına tatmin edici seviyede yüksek gelir getiren bir sektör. Özellikle şu sıralar gemi adamı belgesi nasıl alınır? Merak ediliyor. En büyük sebebi, gemi adamı maaşları çok iyi! Peki, bu işi nasıl yapabilirsiniz?

Gemi adamı olmak için gemici belgesi almak şart mı? Bu belgeyi en kolay şekilde almanız için detayları aktardım. Ayrıca gemi adamı belgesi fiyatı 2023 yılında ne kadar? Gemi adamı kursu nasıl bulunur? Bunun gibi merak edilen tüm soruların yanıtlarını verdim.

Siz de gemi adamı olmak ve dolar bazında maaş almak istiyorsanız, bu yazımı sonuna kadar dikkatli bir şekilde okuyun. Bu arada gemi adamı belgesi almak ise hiç de zor değil. 😉

Advertisement

Gemi Adamı Nedir?

Gemi Adamı Nedir? Gemi Adamı Belgesi Nasıl Alınır?
Gemi Adamı Nedir? Gemi Adamı Belgesi Nasıl Alınır?

Gemi adamı belgesi nasıl alınır, sorunuzdan önce ilk olarak bu mesleği sizlere en basit haliyle tanıtmak istiyorum! Gemi adamları, gemilerde çalışan kişiler için söylenir.

Genel anlamda gemici olarak bilinen gemi adamları, tüm gemi mürettebatını kapsar. Yani bir kaptana da, kamarota da, geminin elektrikçisine de aynı şekilde isim verilir.

Anlaşılacağı üzere gemi adamı çok genel bir kavramdır. Mürettebat da gemi adamlarını tarif etmenin bir biçimidir. Ama en genel geçer tabir gemi adamı olmaktadır.

Gemi adamı olmak için bazı şartları taşımak zorundasınız. Sadece gemide çalışmak istediğinizi söyleyerek bu işe başvuramıyorsunuz yani! Ama gözünüz korkmasın, birkaç prosedürü aştıktan sonra siz de rahatlıkla gemi adamı cüzdanı alarak iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

İlgili içerik: Yemek Sepeti Banabi Kurye Olmak

Gemi Adamı Belgesi Ne İşe Yarar?

Gemi Adamı Belgesi Nasıl Alınır?
Gemi Adamı Belgesi Nasıl Alınır

Gemi adamı belgesi nasıl alınır başlığı altında gemi adamı cüzdanı nasıl çıkarılır sorusu da gemi adamı olmak için en sık sorulan soru. Gemi adamı belgesini, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı Deniz ve İçsular Genel Müdürlüğü’nden temin edilir.

Bakanlık ve Deniz ve İçsular Genel Müdürlüğü yetki verdiği taktirde, bazı kurumları veya özel kuruluşlardan da bu belge alınabilir. Gemi adamı belgesi ne işe yarar? sorusunun cevabı şu şekildedir;

Advertisement
 • Bu belge gemi adamları için vize görevi görmektedir yani gemi adamı cüzdanı ile vizesiz seyahat hakkı doğar.
 • Geçerlilik süresi 5 yıldır. Süresi bittikten sonra yenilenmek zorundadır.
 • Gemi adamı olmak için mutlaka gemi adamı cüzdanına ihtiyaç duyarsınız.
 • Gemi adamı belgesi, yeterlilik seviyenizi kanıtlar. Bilgi sahibi olduğunuzu göstererek iş beceri gücünüzü ispatlayan nitelikte bir belgedir.

Gemiler disiplin içeren alanlardır. İşin altından kalkmak kimi zaman hayati önem taşır. Bu sistemin işlemesi de iş disiplini ve yeterlilik gerektirir. İşte gemi adamı cüzdanı aynı zamanda bunları tasdikler niteliktedir. Hiçbir gemicilik firması sizi, bu belge olmadan işe almayacaktır.

İlgili içerik: Pilot Olmak

Gemi Adamı Cüzdanı Nasıl Alınır?

Gemi Adamı Cüzdanı Nasıl Alınır
Gemi Adamı Cüzdanı Nasıl Alınır

Gemi adamı cüzdanı nasıl alınır? Bunun için belli bir kursa gitmeli ve yeterlilik sınavını geçmelisiniz. Gemi adamı olabilmek için açılmış birçok kurs vardır. Kursa katılıp ilgili derslere düzenli olarak çalışırsanız, sınavı kolay bir şekilde geçebilirsiniz!

Gemi adamı cüzdanı almak çok zaman alacak diye korkmayın: Kursu, sınavı ve belgeyi temin etmeyi içeren tüm bu süreç sadece 1 ayı kapsıyor. 1 ay gibi kısa bir süre içinde gemi adamlığına dair her şeyi öğrenebilirsiniz!

Gemi adamı belgesi nasıl alınır? İzlenecek yollar neler? Bu başlık altında size tüm işlemleri birer birer anlatacağım.

 • Gemi adamı sağlık raporu çıkarılır.
 • İstendiği şekilde fotoğraf çekilir. (4 adet vesikalık/son altı ayda çekişmiş olmalı)
 • E-Devlet üzerinden sabıka kaydı alınır.

18 yaşından küçük kişiler için;

 • Nüfus Müdürlüğü’nden “gemi adamı olur” ve “ikametgâh” belgesi alınır.
 • Kişinin yanında velisi yoksa veli tarafından notere gidilerek muvafakatname verilir. İlgili muvakatnameyi başvuran kişiye gönderir.
 • Kişi bununla beraber gemi adamı olur yazısı edinir.

18 yaşından büyük kişiler için;

 • Nüfus Müdürlüğü’nden “gemi adamı olur” ve “ikametgâh belgesi” alınır.
 • Liman Başkanlığına Başvuru yapılır, kişi kendisine verilen C kodu ile bankaya ödeme yapar.
 • Dekontları Liman Başkanlığı’na teslim eder.
 • Denizcilik bölümlerinden mezun kişiler kurslara başvurmadan öğrenci belgeleriyle işlemi tamamlayabilir.
 • Lisans/ön lisans eğitimi bulunmayan kişiler yetki verilmiş kurslardan edindikleri gemi adamı belgesini belgelere dahil etmelidir.

Yazının başlangıcında verilen sağlık raporu, öğrenim belgesi vs. gibi belgeler de eklendikten sonra gemi adamı cüzdanı, başvuru sonrası kişiye verilir.

Ayrıntılı olarak izleyebilirsiniz:

1- Gemi Adamı Başvuru İçin Gereken Belgeler

Gemi Adamı Başvuru İçin Gerekli Belgeler
Gemi Adamı Başvuru İçin Gerekli Belgeler
 • T.C. kimlik kartı ve fotokopisi,
 • 4 adet vesikalık fotoğraf,
 • Başvuru formu (başvuru anında bürodan verilir),
 • Harç dekontu,
 • Gemi adamı sağlık raporu,
 • Öğrenime dair belge,
 • Diploma belgesi,
 • Adli sicil kaydı belgesi,
 • Nüfus Müdürlüğü’nden parmak izi raporu,
 • Askerlik durumu belgesi,
 • İkametgâh belgesi,
 • Gemi adamı olur belgesi,
 • Eğitim sonrası alınan yeterlilik belgesi.

Popüler içerik: Sermayesiz Para Kazanma

2023 Gemi Adamı Maaşları Ne Kadar?

Gemi Adamı Maaşları
Gemi Adamı Maaşları

Gelelim asıl konuya: Gemiciler ne kadar kazanıyor? Gemi adamı maaşları ne kadar? Gemi adamı maaşlarının iyi seviyede olduğu bilinen bir gerçektir. Bu iş size döviz olarak para kazanma imkanı da sağlıyor.

Dolar üzerinden yüksek ücretler elde etmek, size yatırım imkanı tanıdığı gibi para biriktirme konusunda da önünüzü açıyor. E daha ne olsun?

Advertisement

Gemi adamı belgesi nasıl alınır aşamasını başarıyla tamamladıktan sonra mesleğe adım atabilirsiniz.

Gemi adamı maaşları en güncel hâliyle aşağıdaki gibidir;

RütbeMaaş
Kaptan ve Başmühendis7.200 dolar – 7.400 dolar
2. Kaptan, 1. Zabitan, 2. Mühendis6.000 dolar – 6.200 dolar
3. Kaptan. 3. Çarkçı3.200 dolar – 3.400 dolar
Zabitan, 4. Kaptan, Çarkçı3.000 dolar – 3.200 dolar
Güverte Reisi, Güverte Lostromosu, Güverte Lostromosu, Aşçı1.600 dolar – 1.800 dolar
Usta Gemici ve Yağcı1.400 dolar – 1.600 dolar
Kamarot, Gemici, Gemi Adamı1.200 dolar – 1.400 dolar
Gemi Adamı Maaşları 2023

NOT: Maaşlar birtakım faktörlere göre değişiklik gösterebilmektedir.

Örneğin Türk bayraklı bir gemide alacağınız para ve şirkete göre alacağınız para değişkenlik gösterebiliyor. Yukarıda yabancı bayraklı bir gemide çalışırsanız alacağınız maaşlardan bahsettim. Türk bayraklı bir gemide çalışırsanız maaşlar 9.000 TL‘den başlıyor, 50.000 TL‘lere kadar yükselebiliyor.

Advertisement

Sizlere en çok kazandıran meslekler hangileri? Sıraladım.

Gemi Adamı Olma Şartları 2023

Gemi Adamı Olma Şartları
Gemi Adamı Olma Şartları

Gemi adamı belgesi nasıl alınır? Merak ediyorsanız, öncelikli olarak bazı şartları karşılamanız gerektiğini söyleyebilirim. Peki, gemici olabilmeniz için ne gibi şartlar bulunuyor?

 • Türkiye Cumhuriyeti ya da K.K.T.C. vatandaşlığı,
 • Sicil kaydının temiz olması,
 • Hastaneden alınmış “gemi adamı olabilir” raporu,
 • Gemi adamı cüzdanı,
 • En az ilköğretim mezunu olmak,
 • 16 yaşından büyük olmak.

Vatandaşlık, ilkokul mezunu olmak ve temiz bir sicil kaydı çok da zor şartlar değil. Gördüğünüz gibi çoğu işte aranan 18 yaş üstü şartı bile bulunmuyor! Yani karada çalışma şartları aranıyor genel olarak.

Gemi Adamı Sağlık Raporu Nedir?

Gemi Adamı Sağlık Raporu
Gemi Adamı Sağlık Raporu

Gemi adamı belgesi nasıl alınır? Gemi adamları sağlık yoklama belgesi almanız gerekiyor. Bunun için alacağınız sağlık raporu tam teşekküllü hastaneden alınmalıdır. Bunun haricinde Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı Gemi Adamı Sağlık Yönergesi’ne uygun hazırlanmış olmalıdır.  Muayene tüm bedeni kapsamakta ve deniz aşırı işlerde sağlık sorunu yaşamayacağınızdan emin olmak adına yapılmaktadır.

Gemi adamı sağlık raporu veren hastaneler arasında Safa Hastaneler Grubu olan 2 şubesi Bağcılar Safa Hastanesi ve Yeni Bosna Safa Hastanesi şubeleri üzerinden Gemici Sağlık Raporu belgenizi alabilirsiniz.

 • İç hastalıklar,
 • Kulak burun boğaz (KBB),
 • Göz cerrahisi,
 • Nöroloji,
 • Ortopedi,
 • Genel psikiyatri ve travma

alanlarında tetkikler yapılır. Sonuçlarınızda herhangi bir problem olmaması sonucunda gemi adamı sağlık raporunuzu alabilirsiniz.

Bu belgeyi anlaşmalı özel hastane ve sağlık kuruluşlarından da edinebilirsiniz. Gemi adamı sağlık raporunuzu sorgulamak için E-Devlet adresini kullanabilirsiniz.

Aynı şekilde gemi adamı başvurunuzu artık Gemi Adamları Elektronik Başvuru Sistemi üzerinden e-Devlet ile sorgulayabilirsiniz. Gemi adamı işlemleri artık çok daha kolay!

Gemi Adamı Harç Ücreti 2023

Gemi Adamı Harç Fiyatları
Gemi Adamı Harç Fiyatları 2023

Gemi adamı belgesi nasıl alınır? Gemi adamı belgesi almak için harç bedelini ödemeniz gerekiyor. Bu pasaport işlemlerinde genel geçer bir prosedürdür. Yine de bu işi bir yatırım gibi düşünürsek, bu harç fiyatı da yatırımın bir parçası.
Bu konuyla ilgili net bir bilgi sağlamak ne yazık ki mümkün değil. Birçok şey gibi harç fiyatları da kısa sürelerde zamlanmaktadır.

Gemi Adamı Cüzdanı Harç Bedeli 2023 yılında ortalama olarak 650 TL‘dir. Ancak alınan belgenin niteliğine göre harç ücretleri değişmektedir.

Harç ücretini en net öğrenme yolu başvurudan önce gerekli kurumlardan doğrudan iletişim almaktır. Bunun için liman başkanlık noktalarını bilmeniz gerekiyor.

Advertisement

1- Gemi Adamı Cüzdan Harcı Nereye Yatırılır?

Gemi Adamı Belgesi Nasıl Alınır? Harç Ücreti Nereye Yatırılır?
Gemi Adamı Belgesi Nasıl Alınır? Harç Ücreti Nereye Yatırılır?

Gemi adamı belgesi nasıl alınır sorusunda harçların nereye yatırılacağı da önemli bir konudur. Gemi adamı harç tutarları maalesef bankalara yatırılmıyor. Bunun için Ulaştırma Bakanlığı’nın e-Devlet üzerinden girebileceğiniz kendi ödeme portalı bulunuyor.

E-Devlet üzerinden gemi adamı harç ücreti yatırmak için tıklayınız.

Portal üzerinden denizcilikle alakalı diğer ödemeleri de gerçekleştirebilirsiniz.

2- Liman Başkanlık Noktaları

Gemi Adamı Belgesi Nasıl Alınır? Liman Başkanlık Noktaları
Gemi Adamı Belgesi Nasıl Alınır? Liman Başkanlık Noktaları

Son olarak Gemi Adamı belgesi nasıl alınır için liman başkanlık noktaları bilgisini sizlerle paylaşmak istiyorum. Denizcilik bakanlığına bağlı 7 adet bölge liman müdürlüğü bulunmaktadır. Bunlar İstanbul, İçel, Samsun, İzmir, Çanakkale, Trabzon ve Antalya illerindedir. Bunu yanı sıra bu bölgelere bağlı sicil limanları da mevcuttur. İstanbul Bölge Müdürlüğü’ne bağlı 13 liman bulunmaktadır.

👉🏻 İstanbul, Karadeniz Ereğli, Enez, Silivri, İzmit, Tuzla, Karasu, Yalova, Şile, Ambarlı, Kefken, Tekirdağ, Yalova, Zonguldak olarak sıralanabilir.

İlginizi çekebilir: Yeni İş Fikirleri

Gemi Adamı Cüzdanı Sorgulama (e-Devlet)

Gemi adamı belgesi nasıl alınır sürecinde cüzdanınızı sorgulamak için e-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. Ulaştırma Bakanlığı’nın Gemi Adamları Bilgi Sistemi üzerinden e-Devlet şifrenizle giriş yaparak gereken sorgulamaları yapabiliyorsunuz.

Gemi Adamı Cüzdanı Yenileme İşlemleri 2023

Gemi Adamı Cüzdanı Yenileme İşlemleri
Gemi Adamı Cüzdanı Yenileme İşlemleri

Gemi adamı belgesi nasıl alınır sürecini tamamladıktan sonra bazı durumlarda ilgili cüzdanı yenilemeniz gerekebilir. Örneğin yıpranma nedeniyle ya da 5 yıllık sürenin dolması nedeniyle gemi adamı cüzdanı yenilenebilir.

 • Bunun için İl ya da ilçe Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü’ne giderek parmak izi kaydı vermeniz gerekmektedir.
 • Devamında Pasaport Kanunu’na bağlı 22. maddede yer alan sakınca sorgulamalarını yaptırmanız gerekir.
 • Parmak izi kayıt belgeleriyle Liman Başkanlıkları’na başvuru yapabilirsiniz.
 • Gemi adamı cüzdan yenileme başvuruları Liman Başkanlıkları’nca değerlendirmeye alınır.
 • Değerlendirme sonucunda uygun görüldüğü takdirde cüzdanınız yenilenir.

1- Gemi Adamı Cüzdanı Yenileme Belgeleri

 • T.C. kimlik belgesi,
 • Başvuru dilekçesi,
 • 4 adet fotoğraf,
 • Harç dekontu,
 • Gemi adamı cüzdanının aslı,
 • Nüfus Müdürlüğü’nde oluşturulan parmak izi kaydı.

Yukarıdaki belgeler ile Liman Başkanlıkları’na başvurmanız yeterli olacaktır.

Gemi Adamı Yetiştirme Kursları

Gemi Adamı Yetiştirme Kursları
Gemi Adamı Yetiştirme Kursları

Gemi adamı belgesi nasıl alınır? Gemi adamı olmak için gereken belge tek bir sınava bakıyor. Ama bunun için belli bir bütçe gerek. Bunun için gitmek istediğiniz bölgedeki kurs ücretlerini detaylı bir şekilde araştırmalısınız. Her ildeki kurs ücretleri farklı düzeylerde olabilir.

Bunun yanı sıra istediğiniz kurs tipine göre de ücretler değişebiliyor. Bir kamarot ile bir elektrikçi farklı kursları almak zorundadır. Alacakları ücret dahi değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla kurs bedellerinde de değişiklikler bulunur.

Advertisement

Kurs size genel olarak gemicilik hakkında;

 • Genel bilgileri
 • Teorik edinimleri
 • Teori ve teknik odaklı olmak üzere güvenlik konusu
 • İlk yardım eğitimi
 • İş tanımı
 • Mesleki bilgileri
 • Gemi adamı jargonunu ve terimleri

1- Gemi Adamı Kursu Fiyatları 2023

Gemi Adamı Kurs Fiyatları
Gemi Adamı Kurs Fiyatları

Gemi adamı kursu fiyatları kurumdan kuruma göre değişiklik göstermektedir. Yani fiyat için belirli bir aralık maalesef yoktur. Bulunduğunuz şehre göre fiyatlar değişkenlik gösterecektir. Ayrıca alacağınız eğitimlere göre de fiyat düzeyleri farklı olacaktır.

Ancak gemi adamı belgesi nasıl alınır sürecinde kurs ücretleri dâhil olmak üzere yaklaşık olarak 5.000 TL masrafınız olacaktır.

📌 Kurs araştırmaları konusunda dikkatli olun!

Gemi adamı kursu adı altında çeşitli dolandırıcılıklar gözlemlenmektedir. Her işte olduğu gibi para yatırmadan önce %100 güvenilir olduğundan emin olmalısınız. Gemi Adamı Bilgi Sistemi size güvenilir adresleri bulmakta yardımcı olabilir. Daha detaylı bilgi almak ve kurslar için güvenilir yerleri bulabilmek için verdiğim linke tıklayabilirsiniz.

Gemi Adamı Belgesi Başvuru İçin Açık Adres

 • İstanbul Emniyet Müdürlüğü
  Pasaport Şube Müdürlüğü
  Gemi Adamı Cüzdanı Büro Amirliği
 • Fax : 0 212 636 18 15 – 0 212 636 28 17
  Tel : 0 212 636 18 15 – 0 212 636 25 59
 • Bilgi almak ve soru sormak için: pasaport@iem.gov.tr

Sıkça Sorulan Sorular

Gemi Adamı Belgesi Nasıl Alınır SSS
Gemi Adamı Belgesi Nasıl Alınır SSS

Sizlere gemi adamı belgesi nasıl alınır? Detaylarıyla anlatmaya çalıştım. Şimdi özet mahiyetinde en çok sorulan soruları sıralayıp, cevaplayacağım.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

İŞ BULMA

Bim Çalışma Şartları 2023 | Çalışma Saatleri ve Maaşları!

bim çalışma şartları

Türkiye’de markette çalışmak isteyen binlerce kişi var. En çok araştırılan konu ise Bim personel alımı yapıyor mu? Sizler için Bim çalışma şartları incelemesi yaptık! Bim’e girmek için şartların tamamını öğreneceksiniz… Ek olarak zamlı haliyle güncel Bim maaşları 2023 bilgilerini açıklayacağız. Bim’de çalışmak zor mu? Çalışma saatleri nasıl? Hepsine değindik… Bim part time çalışma saatleri ilginizi […]

Okumaya devam et

İŞ BULMA

Gürcistan İş İlanları 2023 | Kariyer Siteleri ve İş İmkanları

gürcistan iş ilanları

Gürcistan iş ilanları arayışında mısınız? Sizler için kariyer sitelerini ve nasıl iş başvurusu yapacağınızı anlatacağız! Gürcistan’da çalışmak istiyorum diyorsanız, bu içerik tam olarak size göre… Gürcistan iş olanakları bakımından oldukça iyi durumda ülkelerden birisidir. Ancak vasıflı işlerde şansınız daha fazla… Gürcistan iş fırsatlarını şimdi inceleyin! Gürcistan’a çalışmak için gitmek, pek çok durum için oldukça mantıklı […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.