finansportali.net

GİRİŞİMCİLİK

2023 İnovasyon Örnekleri – 28 FARKLI FİKİR!

İnovasyon Örnekleri

İnovasyon, işletme dünyasının ve kişilerin yakın takipte olduğu bir konu. Bu konunun örnekler ile tanımlanması ve açıklanması gerekiyor. Bu nedenle inovasyon örnekleri başlıklı yazıyı hazırladım. İnovasyon, yaratıcı yeni fikirlerin ve düşüncelerin, “buluş” adı altında ekonomik değerlere uygun hâle getirilmesi ve uygulanması olarak ifade edilebilir.

İnovasyon fikirleri başlığı altında 2023’ün trend olmuş inovasyonlarına da yer verdim. Aynı şekilde teknoloji trendlerinden de bahsettim.

Başarılı inovasyon örnekleri için ilgili başlıktaki tüm buluşları incelemenizi öneriyorum. Yazı içerisinde günlük hayatta inovasyon çeşitlerini de bulacaksınız. O zaman yazıya geçelim. 😊

Advertisement
inovasyon fikirleri

İnovasyon Örnekleri Nelerdir?

İnovasyon Örnekleri Nelerdir
İnovasyon Örnekleri Nelerdir

İnovasyon örnekleri, hayatımızda oldukça geniş yer kaplıyor. Geçmişteki inovatif örneklerin başarıya ulaşmasıyla günümüzde sıkça bu icatları kullanıyoruz. Günümüzde yapılan icatlar da gelecekte sıklıkla kullanılacak. 40 başarılı inovasyon örneğine geçiş yapabiliriz.

1- Withings – Body Scan (Vücut Taraması)

Withings – Body Scan
Withings – Body Scan

Withings, sağlık teknolojisi şirketlerinden birisidir. Body Scan, damar yaşından vücut kompozisyonuna kadar birçok değeri ölçen akıllı bir cihazdır. Aynı şekilde kalp atış hızı da rahatlıkla izlenebilir. Ayrıca cihaz yardımıyla egzersiz, uyku, stres yönetimi hakkında önemli veriler toplanacak.

İlginizi çekebilir: İnovasyon Nedir?

2- Movano Yüzük

Movano Yüzük
Movano Yüzük

Sağlık teknolojisi, kadınlar için büyük ölçüde göz ardı edildi. Movano şirketi, tasarladığı akıllı yüzük ile bu algıyı yıkmak istiyor. Şık yüzük; sıcaklığı, kalp atış hızını, kandaki oksijeni, tüketilen kaloriyi, atılan adımları ve daha birçok seviyeyi ölçer.

Movano, kullanıcılara değişiklik yapmaları için nitelikli bilgiler sağlar. Gerekli izinler alındığında kalp hastalığı ve diyabet için önemli veriler toplanabilir.

3- Schlage – Encode Plus Smart Wi-Fi Deadbolt

Schlage - Smart Wifi
Schlage – Smart Wifi

Akıllı ev ve güvenlik sektörü giderek büyüyor. Schlage, akıllı kapı kilitlerini piyasaya sürdü. Bu cihaz yardımıyla sadece bir uygulama ile kilit sistemlerini yönetmeniz sağlanır. ABD’de ilk olarak Apple cihazlarla kullanılabilecek. Bu cihaz Alexa, Siri, Google Asistan, Schlage Home uygulamalarıyla entegre bir şekilde çalışabiliyor.

4- Targus – Cypress Hero Backpack

Targus – Cypress Hero Backpack
Targus – Cypress Hero Backpack

Çantanızı sık sık mı kaybediyorsunuz? Yerleşik konum izleme özelliğiyle bu çanta, Targus markası tarafından tanıtıldı. Find My uygulamasıyla kaybettiğiniz eşyayı kolayca bulabilir. inovasyon çeşitleri için çeşitlere devam edelim!

5- NeuroOn Uyku Maskesi

NeuroOn Uyku Maskesi
NeuroOn Uyku Maskesi

Geleneksel maskelerin farklı bir yön ile tekrar piyasaya sürüldüğünü düşünün. NeuroOn uyku maskesi, kas gerilimi, beyin dalgaları, göz hareketleri vb. gibi biyolojik sinyalleri görüntüleyebilir.

Sonrasında ilgili sinyallerin Low Energy Bluetooth aracılığıyla akıllı telefona gönderilmesi söz konusudur. NeuroOn ise tüm bilgileri kullanarak enerji kazandığınız ve dinlendiğiniz noktada uyanmanızı sağlıyor.

6- K5 Robotlu Güvenlik Alarmı

K5 Robotlu Güvenlik Alarmı
K5 Robotlu Güvenlik Alarmı

Bu robot, güvenlik için geliştirilmiştir ve yenilik harikası olarak nitelendirilmektedir. Belirlenmiş bir güzergâhtaki hareketleri görüntülerken aynı zamanda şüpheli bir durumla karşılaştığında sesle uyarı verebiliyor. Robot bünyesinde kızılötesi, 360 derece kamera, yüksek kalite mikrofon, radar gibi özellikler mevcut.

İlginizi çekebilir: Seyyar Satıcılık Ruhsatı Nasıl Alınır?

Advertisement

7- İnovasyon çeşitleri – Gravity Ağırlıklı Battaniye

Gravity Ağırlıklı Battaniye
Gravity Ağırlıklı Battaniye

Bu battaniye sayesinde melatonin ve seratonin düzeyleri, uyku sırasında artış gösteriyor. Bunun en önemli nedeni tasarımıyla vücudun rahat etmesinin sağlanmasıdır. İnovasyon çeşitleri için dikkat çekici bir seçenek!

8- İnovasyon Örnekleri – Kanepe Prizi

Kanepe Prizi
Kanepe Prizi

Günümüzde kullandığımız birçok cihaz, elektrikle çalışmaktadır. Özellikle cep telefonları, tabletler, sürekli şarj desteği sunduğumuz cihazlar arasında. Dolayısıyla priz başında daha çok vakit geçiriyoruz 😊 Ancak kanepe prizi ile bu dertten kurtulabilmeniz mümkün.

9- Akıllı Saksı

Akıllı Saksı
Akıllı Saksı

Bitki yetiştiriciliğini seviyorsanız, bu örnek tam size göre! Çiçekler ve bitkiler, güneş ışığına ihtiyaç duyar. Akıllı saksı ile sensörler yardımıyla bitkiler güneş ışığına otomatik olarak götürülüyor. Bitkilerle uğraşmayı seviyorsanız etkileyici inovasyon örnekleri arasında akıllı saksı da var.

10- Kompakt Koltuk

Kompakt Koltuk
Kompakt Koltuk

İnovasyon fikirleri mi arıyorsunuz? Ev ya da ofis… Yaşam alanımız giderek daralıyor. Dolayısıyla kompakt ürünlere her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyoruz. Kompakt koltuklar başarılı örneklerden birisi.

İlginizi çekebilir: Trendyol Mağaza Açma Şartları

11- Akıllı Havlu

Akıllı Havlu
Akıllı Havlu

Bu teknolojiyle birlikte havlular, bekledikçe kokan ürünler olmaktan çıkıyor! Bunun yerine bekledikçe bakterileri öldüren ve hızlı kuruma sağlama gibi özellikler mevcut. Temizliğe her zamankinden daha fazla önem verdiğimiz için gelecekte tercih edeceğimiz inovasyon örnekleri arasında akıllı havlular yer alıyor.

12- USB ile Şarj Edilebilen Piller

USB ile Şarj Edilebilir Pil
USB ile Şarj Edilebilir Pil

Günlük hayattaki inovatif örnekler arasında USB ile şarj edilen pillere yer verebiliriz. Bu teknoloji ile pillerin zamansız bir şekilde bitmesi tarihe karışacak! Dilediğiniz gibi pillerinizin şarjını doldurabileceksiniz. Teknolojik inovasyon örnekleri arasında en önemli gelişmelerden birisi.

13- Drone Teknolojileri

Drone Teknolojileri
Drone Teknolojileri

İnovasyon fikirleri için bu başlığın önü çok açık! Drone, son yıllarda hemen her sektörde kullanılmaya başlanan araçlardan birisi hâline geldi. Drone teknolojisi, özellikle sinema ve TV sektöründe yoğun olarak kullanılıyor. Uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen dronelar, yaratıcı inovasyon örneği arasındadır.

14- Nesnelerin İnterneti

Nesnelerin İnterneti
Nesnelerin İnterneti

Nesnelerin interneti, başarılı inovasyon örnekleri arasında gösterilmektedir. Günlük hayatta sıklıkla kullandığımız eşyaların internete bağlanması olarak ifade edilebilir. Kullanım alanı oldukça geniştir.

15- Akıllı Cüzdanlar

Akıllı Cüzdanlar
Akıllı Cüzdanlar

Nakit para kullanımı günümüzde giderek azalıyor. Dijital uygulamalar ve kartlar, yoğun olarak tercih ediliyor. Akıllı cüzdanlar bu bağlamda yaratıcı inovasyon örnekleri arasında gösterilmektedir.

16- Güneş Panelli Çatı

Güneş Panelli Çatı
Güneş Panelli Çatı

Güneş panelleri, inovatif gelişmeler arasında kendisine yer buluyor. Tükenebilir enerji kaynaklarına alternatif olarak geliştirilmiştir.

17- Elektrik Üreten Güneş Panjuru

Elektrik Üreten Güneş Panjuru
Elektrik Üreten Güneş Panjuru

Fikir, oldukça yenidir. Evi güneşten koruyan panjurlar yardımıyla aynı zamanda elektrik üretiliyor. Şu an için küçük bir ofisin tüm elektrik ihtiyacını karşılayabilecek niteliğe sahip.

18- Elektrikli Araçlar

Elektrikli Araçlar
Elektrikli Araçlar

Trafiği daha düzenli hâle getirecek inovatif yeniliklerden birisidir. Günümüzde araçların elektrikli modelleri giderek yaygınlaşıyor. Önemli en yeni inovasyon örnekleri arasındadır.

19- Robot Teknolojileri

Robot Teknolojileri
Robot Teknolojileri

Robotlar, son yılların en etkili inovatif gelişmelerinden birisidir. Sağlıktan günlük hayata kadar birçok alanda robotların aktif olduğunu görüyoruz. Giderek yaygınlaşacak alanlardan birisi olarak tanımlanıyor.

20- Dokunmatik Fare

Dokunmatik Fare
Dokunmatik Fare

Fare tuşlarından sıkılmış olabilirsiniz. Ancak Microsoft bunun için dokunmatik fare ürününü tanıttı! Satış fiyatı pahalı olsa da yoğun olarak tercih ediliyor.

İlginizi çekebilir: Emlak Ofisi Nasıl Açılır?

21- Pratik Şarj Aletleri

Pratik Şarj Aletleri
Pratik Şarj Aletleri

Soğuk ya da sıcak içeceklerin sağlayacağı enerji sayesinde telefonunuzu şarj edebileceğiniz bir bardağı hayal edin. Sizce de çok akıllıca değil mi? Günümüzde telefonun sıkça kullanıldığını düşünürsek oldukça mantıklı bir tercih görünüyor.

22- Copenhagen Wheel

Copenhagen Wheel
Copenhagen Wheel

Bisikletin arka tekerleğine yerleştirilebilecek bağımsız bir aksandır. Elektrik gücü elde etmek için tercih edebilirsiniz. Piyasa içerisinde kolayca ulaşabilmeniz mümkündür. Başarılı ve kolay inovasyon örnekleri arasındadır.

23- Enerji Üreten Yollar

Enerji Üreten Yollar
Enerji Üreten Yollar

Yollar, normal koşullarda sadece ulaşımı sağlamakla görevlidir. Ancak gerçekleştirilen bu inovatif fikirle birlikte enerji sağlamak da yolların görevi olabilir. Yollar, sokak lambaları başta olmak üzere araçlara ve konutlara, güneş yardımıyla enerji sağlayabilirler.

24- Meme Kanserini Tespit Eden Sütyen

Meme Kanserini Tespit Eden Sütyen
Meme Kanserini Tespit Eden Sütyen

Tüm dünyada kadınlar için en sık görülen kanser türü meme kanseridir. Otomatik keşif sütyeni, bu rahatsızlığı tespit amacıyla üretilmiştir. Ürün bünyesinde yer alan 200 biyosensör yardımıyla meme renginden sıcaklığa kadar pek çok değer ölçülür. Özel algoritmalarla analiz edilir ve meme kanseri tespit edilebilir. Sağlık alanındaki önemli inovasyon örnekleri arasındadır.

25- Görme Engelliler İçin Ayakkabı Navigasyon Sistemi

Görme Engelliler İçin Ayakkabı Navigasyon Sistemi
Görme Engelliler İçin Ayakkabı Navigasyon Sistemi

Görme engeli olan kişilerin çevresini kolay algılamasını sağlayacak teknolojiye sahiptir. Akıllı telefonlara entegre bir şekilde kullanılabiliyor. Aynı şekilde GPS sisteminin de kullanıldığını söyleyelim.

İlginizi çekebilir: Kuyumcu Dükkanı Açmak

26- Tıbbi Dronelar

Tıbbi Dronelar
Tıbbi Dronelar

Tıbbi teslimat droneları da diyebiliriz. Ruanda’nın ulaşılması güç bölgelerindeki hastaların hayati öneme sahip tıbbi ihtiyaçlarını karşılamak üzere üretilmiştir. Kan, aşı, ilaç taşıyabiliyor.

27- Şarj Edilebilir Solar İşitme Cihazları

Şarj Edilebilir Solar İşitme Cihazları
Şarj Edilebilir Solar İşitme Cihazları

Küresel çapta milyonlarca kişi işitme cihazına ihtiyaç duymaktadır. Bu ürünle herkesin işitme cihazına ulaşması hedefleniyor. Dayanıklı ve etkileyici özelliklerle donatılmıştır.

28- Yemek Pişiren Çantalar

Yemek Pişiren Çantalar
Yemek Pişiren Çantalar

Wonderbag adı verilen bu yenilik, açık ateşte yemek pişirmek için oldukça idealdir. Odun, kömür ve diğer yakıtlar gibi doğaya zararlı değildir. Hava kirliliği yaratmaz. Yemekleri yavaş bir şekilde pişirmek için idealdir.

Günlük Hayatta İnovasyon Örnekleri

Günlük Hayattan İnovasyon Örnekleri
Günlük Hayattan İnovasyon Örnekleri

Günlük hayata uyarlanmış birçok inovasyon örneği verebiliriz. Bunlar genel olarak günlük hayatta sıklıkla yaptığımız işleri kolaylaştırıcı etki gösterir. Günlük hayatta inovasyon örnekleri olarak şunları verebiliriz;

1- Otomatik Karıştırıcısı Olan Kupa

Otomatik Karıştırıcısı Olan Kupa
Otomatik Karıştırıcısı Olan Kupa

İnovatif örnekler arasında en basit özelliklere sahip tasarımdır. Herkes tarafından ihtiyaç duyulan bir ürün olarak nitelendirebiliriz. Ürünün kulp kısmındaki tuşa bastığınızda otomatik olarak kahve karıştırılır. Bu sayede çay, kahve gibi içeceklerinizi basit bir şekilde karıştırabilirsiniz.

2- Kendinden Isıtmalı Bıçak

Kendinden Isıtmalı Bıçak
Kendinden Isıtmalı Bıçak

En yaratıcı inovasyon örnekleri arasındadır. Dolaba konulmuş ve donmuş yağı kesmek için zorluk yaşanır. Ancak bu bıçaktaki düğmeye bastığınızda ısının etkisiyle tereyağını kolayca kesebilirsiniz. Gereklilik açısından şart diyemeyiz. Fakat işleri kolaylaştırdığı bir gerçek. 😊

3- Ev Temizleme Robotları

Ev Temizleme Robotları
Ev Temizleme Robotları

Temizlik robotları günümüzde giderek yaygınlaşıyor. Aslında işimizi kolaylaştıran teknolojik inovasyona verilebilecek en güzel örneklerden birisidir. Sadece robotun depo kısmının dolduğu zaman ışık yandığında depoyu boşaltma göreviniz vardır.

4- Mini Dolaba Dönüşen Bavul

Mini Dolaba Dönüşen Bavul
Mini Dolaba Dönüşen Bavul

İnovasyonların hayatı kolaylaştırma amacı vardır. Seyahat sırasında ya da sonrasında bavuldaki ürünleri çıkarmak hayli zor olabiliyor. Bu sorunu mini dolaba dönüşen bavulla çözebilirsiniz. Kıyafetler kırışmadan muhafaza edilebilir ve çıkarılabilir.

5- Akıllı Kapı Kilidi

Akıllı Kapı Kilidi
Akıllı Kapı Kilidi

Günlük hayatta inovasyon örnekleri arasında en önemli görevleri üstlenen icattır. Güvenlik, herkes için çok önemli bir konudur. Akıllı kapı kilidini cep telefonunuzdan istediğiniz gibi kontrol edebiliyorsunuz. Uzaktan kapı açabilmeniz de çok güzel bir özellik.

2023’ün Teknoloji Trendleri

2022 Teknoloji Trendleri
Teknoloji Trendleri

Teknoloji, hayatımızı değiştiren en önemli gelişmelerden birisi olmaya devam ediyor. İnovasyon örnekleri olarak da verebileceğimiz 2023’ün teknoloji trendleri nelerdir? Hep beraber inceleyelim…

1- Otomasyon

Otomasyon
Otomasyon

Otomasyon, tanımlanmış her türlü görevi yerine getirmek adına harcanan zamanı azaltmayı ve hatasız işlem yapmayı amaçlıyor. 2023 yılında otomasyon sistemlerine verilen önem, giderek artmaktadır. Teknoloji trendleri içerisinde otomasyon, kendine özel bir yer ediniyor.

2- Metaverse

Metaverse
Metaverse

Devrim niteliğindeki teknolojik trendlerden birisi metaverse oldu. Yeni bir çağı tanımlayan ve internetle aynı etkiyi sağlayabilecek olan bu trend, sanal evren olarak özetlenebilir. Metaverse ile çalışma hayatından ödeme yöntemlerine kadar, hatta sağlık hizmetlerine kadar pek çok fırsat yakalayabilmek mümkün.

3- Tahmine Dayalı Analitik

Tahmine Dayalı Analitik
Tahmine Dayalı Analitik

Trend olarak listeye yeni bir gelişme şeklinde sunamayız. Ancak 2023 için listede yer almayı hak eden gelişmeler bütünü tahmine dayalı analitik uygulamalarında gerçekleşiyor. Verimliliği artırmak adına veri analizinde bu sistem kullanılabilir. Özellikle bilişim ekosistemindeki yeni projelerde sıkça kullanılmaktadır.

İnovasyon örnekleri bu şekilde. Dünyada birçok inovasyon örneği yer almaktadır. Bu örnekler teknoloji odaklı olduğu gibi tasarım odaklı da olabiliyor. İnovatif fikirler oluşturmak için bu örneklerin yardımı olabilir.

Advertisement

Bir önceki yazımız olan Kuyumcu Dükkanı Açmak 2023 | Şartları ve Maliyet Bilgisiyle! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

GİRİŞİMCİLİK

Kuyumcu Dükkanı Açmak 2023 | Şartları ve Maliyet Bilgisiyle!

kuyumcu dükkanı açmak

Kuyumcu açmak istiyorum diyorsanız sizlere rehber bir içerik hazırladık! Kuyumcu dükkanı açmak için bilmeniz gereken tüm detayları inceledik… Kuyumcu nasıl açılır, tam anlamıyla öğreneceksiniz. Ek olarak kuyumcu açma maliyeti hakkında da bilgiler bulabileceksiniz. Kuyumculuk nasıl yapılır diyorsanız, bu içerikte her detayı öğreneceksiniz. Özellikle kuyumcu dükkanı açmak için kaç kilo altın gerekir gibi birçok soru soruluyor. […]

Okumaya devam et

GİRİŞİMCİLİK

Butik Açmak 2023 | Maliyeti ve Kazancı! Butik Nasıl Açılır?

butik açmak

Giyim sektörü en çok kazandıran ve karlı sektörlerden bir tanesi. Butiklerde bu sektörde başarıyı yakalayanlardan… Butik açmak istiyorum kıyafetleri nereden alabilirim diye soruyorsanız, bu konuda bir düşünceniz yoksa, yazıyı okumaya devam edin! Ek olarak toptancılara ulaşma yöntemlerine de değineceğiz. Sermayenizi değerlendirecek, kendinize göre bir iş arıyorsanız, butik açma aradığınız iş olabilir. Fakat iş hakkında mutlak […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.