finansportali.net

GİRİŞİMCİLİK

WhatsApp’ın Kurucusu Jan Koum Başarı Hikayesi 2023

Jan Koum Başarı Hikayesi

Başarı hikayeleri, bizlere ilham vermesi açısından oldukça önemlidir. Başarı öyküsü denilince akla gelen isimlerden birisi de Jan Koum… Jan Koum başarı hikayesi, oldukça etkileyici dönüm noktalarına sahip.

Yazı içerisinde Jan Koum kimdir sorusuna kısaca yanıt verdikten sonra başarı serüvenini detaylı olarak aktardım. Aynı zamanda Jan Koum tasarladığı ürün nedir, mesleği gibi sorulara da yanıt bulacaksınız.

İşte etkileyici unsurlara sahip Jan Koum Başarı Hikayesi kısaca burada!

Advertisement

Jan Koum Kimdir?

Jan Koum Başarı Hikayesi | Kimdir?
Jan Koum Başarı Hikayesi | Kimdir?

Jan Koum, WhatsApp kurucusu olarak biliniyor. Bilindiği üzere WhatsApp, kurulduğu günden bu yana hayatımızın en önemli parçasından birisi.

Önceleri kısa mesajlaşma için SMS seçeneğini kullanırken şimdi tüm mesajlaşmaları WhatsApp üzerinden yapıyoruz. Wikipedia’dan aldığımız bilgilere göre uygulamanın yaratıcısı Jan Koum hayatı kısaca şu şekildedir.

 • Girişimci, Ukrayna’lı bir bilgisayar programcısıdır. WhatsApp adlı uygulamayı Brian Acton ile beraber geliştirmiştir. Uygulama 19,3 milyar $ karşılığında 2014 Şubat ayında Facebook tarafından satın alındı.
 • Jan Koum, 2014 yılında Forbes’un oluşturduğu en zengin 400 Amerikalı listesine 62. sıradan girdi. O dönemde bunu sağlayan 7,5 milyar dolarlık servetiydi.
 • Koum, 1976 Kiev doğumludur. Yahudi kökenli bir aileden gelmektedir. 1992 yılında annesi ve büyükannesiyle beraber Kaliforniya’ya taşındı. Amerika serüveni bu tarihte başlamıştır.
 • Koum 18 yaşındayken bilgisayar programlama ile ilgilenmeye başlamıştır. San Jose Üniversitesi’ne kaydoldu ve aynı zamanda güvenlik denetimcisi olarak çalışmaya başlamıştır. Dolayısıyla Jan Koum mesleği araştırmasına güvenlik denetimcisi yanıtını verebiliriz. 1996 yılında tanıştığı hacker grubu, hayatının dönüm noktalarından birini oluşturmuştur.
 • Sonraları Koum 1997 yılında Yahoo! da altyapı mühendisi olarak göreve başladı. Çok kısa bir süre sonra okulu bırakan Koum, Yahoo! bünyesinde Brian Acton ile beraber çalıştı.

İkili, çalışmak için Facebook’a başvurmuş, fakat reddedilmişlerdir.

İlginizi çekebilir: İnovasyon Nedir?

Jan Koum Nasıl Başardı?

Jan Koum Başarı Hikayesi | Nasıl Başardı?
Jan Koum Başarı Hikayesi | Nasıl Başardı?

Tüm bu açıklamalara göre WhatsApp kimin sorusuna kurucular Acton ve Koum’a aittir şeklinde yanıt verebiliriz. Fakat uygulama, sonraları Facebook tarafından satın alınmıştır.

Jan Koum hayatı detaylarını verdik. Peki, Koum nasıl başardı?

 • Başarıya kolay bir şekilde ulaşamamıştır. Bu yolda çok fazla pişmanlık ve sorunlarla karşılaşmıştır.
 • Koum’un dönüm noktası, 1997 yılında Ernst Young bünyesinde çalışırken Brian Action ile tanışması olmuştur.
 • Jan Koum başarı hikayesi içerisinde etkili unsurlardan birisi de Yahoo! O dönem Yahoo! da işe başlayan ikili, aynı zamanda hacker grubuna üye olmuşlardır.
 • Lise yıllarında evlerinin yakınındaki kitapçıdan bilgisayar kitaplarını ödünç alıp okuması, gelişmesinde etkili olmuştur.
 • İkilinin 2007 yılında Güney Amerika gezisi için Yahoo’dan istifa etmesi de dönüm noktalarından birisidir.

1- WhatsApp Nasıl Kuruldu?

Güney Amerika gezisinden sonra bir süre işsiz kalan Jan Koum, düşünmek için çokça fırsat buldu. O dönemde arkadaşıyla beraber telefondan durum güncellemesi yapabilecekleri bir uygulama düşündüler. Böylece WhatsApp’ın kuruluş hikâyesi 24 Şubat 2009’a kadar uzanıyor.

2- WhatsApp’ın Yükselişi

Jan Koum Başarı Hikayesi Kısaca Özeti
Jan Koum Başarı Hikayesi Kısaca Özeti

WhatsApp kurulduktan sonra ikili, pazarlama amacıyla hiç reklam ve tanıtım faaliyetlerine girmemişlerdir. Uygulamanın kendi kendine büyümesi ve yayılması gerektiğine inanıyorlardı. Öyle de oldu!

Kısa süreler içerisinde yoğun olarak SMS kullanan az gelişmiş ülkelerde uygulama yayılmaya başladı. 2012 yılına kadar bu şekilde devam etti. 2012 yılında ise WhatsApp, Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’in dikkatini çekmeyi başarmıştı.

Advertisement

Aynı yıl içerisinde görüşen Zuckerberg ve Koum, kolayca anlaştılar. 2014 yılında Koum’a teklif geldi ve Şubat ayı içerisinde satış gerçekleşti. Uygulama, günümüzde Facebook tarafından yönetiliyor.

İlginizi çekebilir: İnovasyon Örnekleri

WhatsApp’ın Kurucusu Jan Koum Başarı Hikayesi

Jan Koum | Brian Acton
Jan Koum | Brian Acton

Jan Koum başarı hikayesi için listeleme yaptım. Her bir maddenin Jan Koum’un başarıya ulaşma serüveninde etkisi büyük. Jan Koum’un başarı hikâyesi kısa maddeler hâlinde şu şekilde özetlenebilir;

 • Koum, geçmişinde yoksulluk yaşamıştır. Yaşadığı evde suların akmadığı kendisi tarafından açıklanmıştır. Ukrayna’nın soğuk ikliminde yaşadığı zorluklara değinen Koum, oldukça zorlayıcı dönemler geçirmiştir.
 • Jan Koum başarı hikayesi içerisinde onun lise yıllarında evlerinin yakınındaki kitapçıdan bilgisayar kitapları almasının rolü büyük. Bilgisayarlar hakkında ilk kez bu dönemde bilgi toplamıştır.
 • 1997 yılında Acton ile tanışması ve onun Yahoo! da iş ayarlaması, dönüm noktalarından birisidir.
 • W00W00 adlı hacker grubunun üyesi olmuştur. Bu grup, güvenlik odaklı olarak çalışıyordu.
 • WhatsApp hiçbir pazarlama stratejisine ve faaliyetine ihtiyaç duymadan kendi kendine büyümüştür.
 • FreeBSD işletim sistemini kullanıyor olması, Koum’un Yahoo! da iş bulmasını sağlamıştı. Başarısını sağlayan en büyük etkenlerden birisidir.
 • WhatsApp üzerine hala aktif görev alan Koum, sürekli olarak uygulamayı nasıl geliştirebileceğini düşündüğünü ifade etmiştir.

WhatsApp Hakkında Güncel Veriler

WhatsApp
WhatsApp

Jan Koum başarı hikayesi detaylarına değindikten sonra WhatsApp hakkında güncel verileri açıklamak istiyorum. Başarının boyutu şu şekilde;

 • Satıldığı dönemde aylık olarak ortalama 450 milyon kullanıcısı olan WhatsApp, günümüzde 2 milyar kişi tarafından kullanılıyor.
 • Bu derece gelişmesini sağlayan ülkelerin başında Hindistan ve Brezilya geliyor. Özellikle Hindistan’da uygulama yoğun bir şekilde kullanılıyor.
 • Uygulama, sadece 2021 yılında 39 milyon kez indirilmiştir.
 • Eylül 2021’de açıklanan verilere göre Facebook, Instagram ve TikTok’tan sonra en çok indirilen dördüncü uygulama olmuştur.

İlginizi çekebilir: Tekstil Atölyesi Açmak

Sık Sorulan Sorular

WhatsApp SSS
WhatsApp SSS

Jan Koum başarı hikayesi hakkında sıkça sorulan sorulara da değinmek gerekir. Cevapları yazı içerisinde bulabilirsiniz ancak bu kısmı özet mahiyetinde düşünebilirsiniz.

1- WhatsApp Ne Zaman Kuruldu?

WhatsApp ne zaman kuruldu sorusu sıkça soruluyor. 24 Şubat 2009 tarihinde kurulan uygulamanın kuruluş tarihi oldukça manidar. Çünkü bu 24 Şubat, Koum’un doğum tarihi!

2- WhatsApp Kurucusu Kimdir?

WhatsApp Jan Koum tarafından kurulmuştur. Koum daha sonra, arkadaşı Brian Acton’ı kurucu ortak yapmıştır.

Advertisement

3- Jan Koum Mesleği Nedir?

Jan Koum, öğrencilik yıllarında güvenlik denetçisi olarak çalışmıştır.

4- Jan Koum’un Serveti Ne Kadar?

Jan Koum’un servetinin 2022 yılında yaklaşık 13,3 milyar dolar olduğu tahmin edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kuyumcu Dükkanı Açmak 2023 | Şartları ve Maliyet Bilgisiyle! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Advertisement

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

GİRİŞİMCİLİK

Kuyumcu Dükkanı Açmak 2023 | Şartları ve Maliyet Bilgisiyle!

kuyumcu dükkanı açmak

Kuyumcu açmak istiyorum diyorsanız sizlere rehber bir içerik hazırladık! Kuyumcu dükkanı açmak için bilmeniz gereken tüm detayları inceledik… Kuyumcu nasıl açılır, tam anlamıyla öğreneceksiniz. Ek olarak kuyumcu açma maliyeti hakkında da bilgiler bulabileceksiniz. Kuyumculuk nasıl yapılır diyorsanız, bu içerikte her detayı öğreneceksiniz. Özellikle kuyumcu dükkanı açmak için kaç kilo altın gerekir gibi birçok soru soruluyor. […]

Okumaya devam et

GİRİŞİMCİLİK

Butik Açmak 2023 | Maliyeti ve Kazancı! Butik Nasıl Açılır?

butik açmak

Giyim sektörü en çok kazandıran ve karlı sektörlerden bir tanesi. Butiklerde bu sektörde başarıyı yakalayanlardan… Butik açmak istiyorum kıyafetleri nereden alabilirim diye soruyorsanız, bu konuda bir düşünceniz yoksa, yazıyı okumaya devam edin! Ek olarak toptancılara ulaşma yöntemlerine de değineceğiz. Sermayenizi değerlendirecek, kendinize göre bir iş arıyorsanız, butik açma aradığınız iş olabilir. Fakat iş hakkında mutlak […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.