finansportali.net

YURTDIŞI İŞ İMKANLARI

Kazakistan İş İlanları – 2022 İşçi Maaşları

Kazakistan İş İlanları

Yurtdışında iş arayan ve yaşamak isteyenler için Kazakistan İş İlanları yazımı güncel işçi maaşları eşliğinde hazırladım. Kazakistan iş başvurusu nasıl yapılır detaylı anlatımların yer aldığı yazımda Kazakistan yaşam şartları da kapsamlı bir şekilde yer almakta.

Kazakistan işçi alımı yapan firmalar ve Kazakistan iş imkanlarının yer aldığı yazımda güncel 2022 verileriyle asgari ücretlere dair bilgileri de ekledim. Kazakistan hakkında diğer tüm detaylar için haydi yazımın tamamını oku! 🙂

Kazakistan İş İmkanları

Yurtdışında iş arayanlar için müthiş bir öneri yazısıyla geldim. Son yıllarda birçok Türk vatandaşı çalışmak için yurtdışını tercih ediyor. Tercih önceliklerinin başında da maaşlar ve yaşam koşulları bulunmaktadır. Elbette para kazanmak kadar önemli bir diğer şey de o ülkenin kültürü olmaktadır. Ev kira ücretlerinden, yemeklerine kadar birçok etken tercih edilme kriterlerini belirliyor.

Advertisement

İşte tam bu noktada sizler için müthiş bir öneriyle geldim! Kazakistan işçi alımı konusunda birçok ülkeye göre kolaylık sağlıyor. Hem dolgun maaşlarla çalışmak hem de kendi kültürümüze en yakın bir ülkede yaşamak mümkün.

Kazakistan Çalışma Koşulları ve İş Bulma

Kazakistan, Orta Asya’da Türk devletleri içerisinde yer alan bir ülkedir. Dünyanın 9. büyük ülkesi olan Kazakistan çok geniş bir coğrafyada yer aldığı için sanayiden inşaata, tarımdan hayvancılığa kadar uzanan geniş bir çalışma alanı da vardır.

Türkiye Cumhuriyeti de 1991 yılında bağımsızlığı ilan eden Kazakistan ile her yıl günden güne bağlarını güçlenmiş ve iyi iş ilişkileri kurmuşlardır. Birçok Türk firma bu ülkede ticari faaliyetler yürütmüş, bölgedeki birçok devlette olduğu gibi büyük yatırımlar yapmıştır.

Kazakistan’da çalışmak istiyorsanız başvuracağınız Türk firmalar sektörün öncü inşaat firmaları, sağlık firmaları ve gıda firmaları arasında yer almaktadır. Bunun haricinde Kazakistan’daki şirketlerde de işçi vizesiyle kolayca çalışma imkanınız bulunmakta. İlk olarak sizler için Kazakistan’da yer alan Türk firmaların sunduğu iş imkanlarından bahsedeceğim.

Advertisement
Kazakistan İş İlanları ve Firmalar

Kazakistan’da Türk firmaların en sık yer aldığı sektörler şunlardır;

 • İnşaat Sektörü
 • Gıda Sektörü
 • Otelcilik Sektörü
 • Sağlık Sektörü
 • İlaç ve Kimya Sanayi Sektörü
 • Petro Sanayi Sektörü
 • Savunma Sanayi Sektörü

Ülkemizdeki çok saygın kurum Kazakistan’da yatırım yaparak iş imkanı sağlamaktadır. Siz de eğer Kazakistan’da çalışmak istiyorsanız iş bulma konusunda endişelenmeyin. Aşağıda birazdan bahseceğim şirketlerin iş ilanlarından yararlanabilirsiniz.

Ayrıca sizler için hazırladığım Türkmenistan İş İlanları – İşçi Maaşları 2022 yazıma göz atarak diğer iş imkanlarından haberdar olabilirsin.

Kazakistan İş İlanları

Kazakistan iş imkanları konusunda birçok ülkeye göre avanjlar sunan bir ülkedir. Geniş bir coğrafyada dünyanın sayılı büyüklükteki topraklarına sahip olan devlette nüfus yaklaşık 19 milyon kişidir. Geniş bir çalışma imkanı sunan ülkede nüfusun az olması ve gelişmekte olan bir ülke olma sebebiyle de pek çok kişi tarafından çalışmanın avantajlı olduğu bir yer olarak görülmektedir.

Kazakistan iş konusunda verimli bir ülke olması nedeniyle de hem Türk hem de dünyanın birçok yerinden yatırımcılar bu ülkede işletmeler açmaktadır. Şimdi sizler için detaylı bir şekilde hangi sektörlerde çalışabileceğinizi önce maddeler halinde devamında da açıklamalı biçimde anlatacağım.

Kazakistan’da En Çok İhtiyaç Olan Meslekler

Kazakistan’da iş arayanlara elinde mesleği olanlar için hemen başvurabileceği müthiş fırsatlar bulunmaktadır. Bu iş fırsatlarının başında öncelik olarak zanaat meskleri gelmektedir. Ama hemen üzülme! İster tecrübeli ister tecrübesiz ol, yazımı sonuna kadar okuyarak kendine müthiş iş fırsatları çıkarabilirsin.

Kazakistan’da en çok aranan meslekler şöyledir;

Advertisement
 • İnşaat Ustası (sıva, boya, tesisat vb.)
 • Terzi
 • Mutfak Personeli (Aşçı, yardımcı aşçı, komi, garson ve şefler)
 • Teknik Ara Eleman (elektrik, makine, tesisat, doğalgaz vs.)
 • Kuaför
 • Madenci

Kazakistan İnşaat İş İlanları

Kazakistan iş ilanları arasında ilk olarak en çok karşınıza çıkan ve size önereceğim inşaat sektörüdür. Ülkede imar faaliyetleri çok hızlı bir şekilde ilerlediği için ve inşaat yatırımlarına önem verildiği için hayli büyük bir sektördür. İnşaat sektöründe hem yerli hem yabancı yüzlerce yatırımcı çeşitli ticari faaliyetler yürütmektedir.

Kazakistan inşaat iş imkanları arasında en çok aranan kalifiye elemanlar olmakta. İnşaat sektöründe deneyimli kişiler, usta seviyesinde kişiler için iş bulmak tahmin edeceğinizden daha basit. İster mimar, mühendis düzeyinde olsun ister de tecrübesiz bir işçi olsun Kazakistan’da iş bulmak çok kolay.

İnşaatlarda en sık aranan elemanlar ise; sıva ustası, kalıp ustası, su tesisatı ustası, elektrik ustası, duvar ustası gibi yetişmiş elemanlar olmaktadır. Kazakistan inşaat sektörü iş ilanları üzerinden başvuracağınız işlerde vize almanızda tahmin ettiğinizden kolay olmakta.

Kazakistan inşaat sektöründe aylık maaşlar 2 bin ile 3 bin dolar arasında değişmektedir.

Kazakistan Turizm İş İlanları

Kazakistan işçi alımı ve iş imkanları konusunda diğer seçenek turizm sektörü olarak gelmekte. Kazakistan’da nasıl iş bulabilirim diye düşünmene gerek yok! Kazakistan turizm otelcilik sektöründe işçi alımı daima devam etme.

Advertisement

Kazakistan turizm otel iş ilanları arasında hem Türk hem de yabancı birçok şirket bulunmaktadır. Bu şirketler açtıkları ilanlarda aşçı, yardımcı aşçı, gece şefi, komi ve garsonlar alınacağını duyurmaktadır. Bu sektörde maaşlar aylık 1500 dolar ile 3 bin dolar arasında değişmektedir. Aşağıda bahsedeceğim şirket ve başvuru alanlarından bu duyurulara ulaşabilirsiniz.

Kazakistan İş İlanları ve Sektörler

Kazakistan Madencilik İş İlanları

Kazakistan geniş bir doğal maden rezervine sahiptir. Taş ocakları ve kömür madenlerinde işçi alımı daimi olarak devam etmektedir. Bu sektörde çalışmanın zorlukları hayli zordur ancak maaşları da epey dolgundur.

Ayrıca en çok para kazandıran sektörler arasında madencilik vardır. Bir yabancı işçi bu sektörde ayda 3.500 dolar kazanç sağlayabilir. Eğer siz de bu sektörde çalışmayı düşünürseniz Kazakistan iş bulma konusunda size bu konuda kolaylık sağlayacaktır.

Kazakistan İş İmkanlarında Diğer Sektörler

Kazakistan iş arayanlar için iş imkanları elbette bununla kısıtlı değildir. Sağlık sektöründe ve ilaç sektöründe gelişmekte olan iş imkanları bulunmaktadır. Bunlarla birlikte ülkede en çok istihdam açığı zanaat mesleklerinde bulunmaktadır. Eğer kuaförlük, terzilik, tesisatçılık gibi el hünerleriniz varsa Kazakistan’da hem bir iş yerinde iş bulabilir hem de kendi bağımsız işinizi yapabilirsiniz.

Kazakistan Türk Firmalar

Kazakistan’da yer alan Türk firmalar her yıl ülkedeki yatırımlarını genişletmektedir. Bu şirketler inşaattan enerji sektörüne geniş bir alanda ticari faaliyet yürütmektedir. En bilinen Türk firmalarını Kazakistan iş bulma sürecinde size yardımcı olmasını için yazıma ekliyorum.

Advertisement

Kazakistan’daki Türk firmalar listesi şu şekildedir;

 • Sembol İnşaat
 • Yüksel İnşaat
 • Tekfen İnşaat
 • Eti Krom
 • Yıldız Holding
 • Yenigün İnşaat
 • Abdi İbrahim
 • Gama Holding
 • Metrayol İnşaat
 • Alarko İnşaat
 • Gate İnşaat
 • Sargın İnşaat
 • DEC Elektromekanik
 • Enka İnşaat
 • Ahsel İnşaat
 • Doğuş – Gülsan İnşaat

Bu şirketlerin internet üzerinde iş ilanı yayınladığı kurumsal sayfaları bulunmakta olup ayrıca iş bulma sitelerinde yer alan ilanlarıyla da Kazakistan’da çalışmak için başvurabilirsiniz.

Kazakistan İş İlanları ve Maaşlar

Kazakistan Asgari Ücret Ne Kadar?

Kazakistan’da çalışmak için karar verenlerin en merak ettiği şeylerden birisi de asgari ücretlerin ne kadar olduğudur. Kazakistan’da asgari ücret ile geçinebilir miyim sorusu elbette çalışmaya gidecek herkes için önemlidir. Kazakistan’da asgari ücretle ilgili net bir rakam olmamasına karşılık. Kazakistan’da çalışanlar aylık 1000 dolar‘a yakın bir maaş aralığı almaktadır.

Ancak siz kalifiye eleman olarak gittiğiniz zaman size ödenecek miktar bu olmamaktadır. Kalifiye bir eleman bu ücretlerin üstünde kazanç sağlamaktadır. Ayrıca bununla beraber uluslararası şirketler asgari ücretin üç katına kadar maaş vermektedir.

Kazakistan’da asgari ücretle çalışacak olanlar ise sizler için Kazakistan’da yaşam şartlarında bahsettim. Yazıyı sonuna kadar okuyarak bilmeniz gereken her şeyi öğrenebilirsiniz.

Kazakistan İş İmkanları İçin Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kazakistan’da çalışmaya karar verdiyseniz işçi vizesi almak için yapmanız gerekenleri bu bölümde anlatacağım. Ayrıca Kazakistan işçi vizesi gerekli evraklar listesini de bu bölüme maddeler halinde ekleyeceğim.

Advertisement

Kazakistan işçi başvurusu için öncelik olarak yapmanız gereken Kazakistan Konsolosluğuna başvurmak olacaktır. Kazakistan Konsolosluğundan alınacak olan çalışma vizesi başvuru formu ilk olarak doldurulmalıdır. Bu formla birlikte Kazakistan işçi başvurusu için istenen belgerin tam listesi şöyledir;

 • Çalışma Vizesi Başvuru Formu
 • Nüfus Cüzdanı ile Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Pasaport ile Pasaport Fotokopisi
 • Sicil Kaydı Belgesi
 • Sağlık Raporu
 • Kazakistan’da Kalınacak Adrese Dair İkamet Belgesi
 • Çalışılacak Firmanın Konsolosluğa Yolladığı Davet Mektubu
 • Biyometrik Çekilmiş Fotoğraf (sayı formda belirtilir)

İstenilen belgeler eksiksiz bir şekilde tamamlandıktan sonra yine Kazakistan Konsoluğu aracılığıyla sonuç açıklanmaktadır. Olumlu sonuç alan kişilerin başvuruları açıklandıktan sonra artık Kazakistan’da çalışma imkanına sahiptir.

Kazakistan İş İlanları ve Yaşam

Kazakistan Yaşam Şartları

Kazakistan iş ilanları ile ilgilenenlerin merak ettiği şeylerden birisi de Kazakistan çalışma şartları ve yaşam şartları olmaktadır. Kazakistan’a çalışmaya, okumaya veya temelli yerleşmeye karar verenler için yazımın bu bölümü kapsamlı bir rehber niteliğinde olacak.

Kazakistan yaşam şartlarından bahsetmeden önce Kazakistan’ın genel özelliklerinden bahsetmek kısaca ülkeyi tanıtmak istiyorum. Kazakistan üç taraftan Rusya, Çin ve Özbekistan ile çevrelenmiş bir Orta Asya Türk devletidir. Kazakistan’ın bu bozkır coğrafyasında çok geniş bir devlet sınırlarına sahiptir.

Türki cumhuriyetlerden olan Kazakistan uzun yıllar SSCB sınırları içerisinde varlığını sürdürmüş 1991 yılından itibaren ise bağımsız bir devlet olarak süregelmektedir. Kazakistan’ın bağımsızlık ilanından sonra dünyanın birçok coğrafyasında girdiği ilişkiler neticesinde çok iyi ticari bağlar geliştirmiştir.

Bu geliştirdiği bağlardan sonra da gelişmekte olan ülkeler kategorisinde yer alan Kazakistan’da birçok yatırımcı tarafından kurulan işletmeler neticesinde büüyk bir istihdam açığı olmuştur. Kazakistan iş fırsatları açısından iyi olanaklara sahiptir. İş ilanları konusunda da epey süre ilgi görmeye devam edeceğe benziyor.

Advertisement

Kazakistan’ın para birimi Tenge’dir. Dolar karşısında Tenge’nin kur oranları çok düşüktür. 1000 Tenge yakşalık 2-2,5 Dolar aralığında olmaktadır. Bu durumda uluslarası şirketlerde çalışan ve dolar ile maaş alanlar için çok büyük avantaj sağlamaktadır.

Kazakistan Kiralar ve Faturalar

Kazakistan’da zengin doğalgaz ve maden rezervleri bulunduğu için elektrik, su ve doğalgaz gibi faturalar aylık çok cüzi miktarlar tutmaktadır. Benzinin varil fiyatlarındaki artış nedeniyle dünyanın her yerinde yükselmesiyle Kazakistan’da Türk Lirası karşılığıyla 40-50 kuruş litre fiyatı bulunmaktadır.

Kazakistan’da faturalar ucuz ancak ev kiraları ona nazaran daha yüksektir. Kazakistan ev kiraları aylık 30 bin Tenge’yi bulmaktadır. Bu rakam 60-70 dolar arası bir rakama karşılık gelmektedir. Kazakistan’da çalışan bir işçi için yüksek olabilir ancak yurtdışından çalışmaya giden kalifeye bir eleman için bu rakamları ödemek çok kolaydır.

Ayrıca sizler için hazırladığım Gürcistan İş İlanları – İşveren Türk Firmaları yazısını okuyarak yurtdışında çalışma ve iş imkanlarına ulaşabilirsin.

Advertisement

Bir önceki yazımız olan Bankacı Nasıl Olunur? – 2022 Şartları ve Maaş Bilgisiyle! başlıklı makalemizde bu konuda bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yapmak için tıklayn.

YURTDIŞI İŞ İMKANLARI

Almanya İş Bulma Siteleri – 2022 Güncel Tam Listesi

Almanya İş Bulma Siteleri

Avrupa’nın en çok tercih edilen ülkelerinden olan Almanya’da çalışmak istiyorum diyenler bu yazı tam sizler için hazırlandı! Almanya’da nasıl iş bulurum diyenler için bir rehber niteliği taşıyan bu yazımda en kapsamlı bilgilere kolayca erişebileceksiniz. Almanya iş bulma siteleri tam listesi yer alan yazımda ayrıca Almanya’da iş bulma vizesi ve Almanya’da çalışma şartlarından da bahsettiğim bir […]

Okumaya devam et

İŞ BULMA

Finlandiya İş İlanları – 2022 Yabancı İşçi Alımı! BAŞVUR!

finlandiya iş ilanları

“Finlandiya’da çalışmak istiyorum” diyenlere faydalı olabilecek bir yazı hazırladım! 🙂 Son yıllarda Finlandiya iş ilanları yoğun ilgi görüyor. Finlandiya işçi alımı yaparak yurt dışında çalışmak isteyenlere kapılarını açıyor. Yüksek refah seviyesiyle ilgi çeken Finlandiya, iş imkanlarıyla aradığınız kariyere ulaşmanızı sağlayacak! Finlandiya iş başvurusu için sizlere Finlandiya iş ilanları siteleri de sıralayacağım. Böylece Finlandiya’ya gitmeden başvuru […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.