finansportali.net

BANKACILIK

Kredi Borcu Olan Yurtdışına Çıkabilir Mi? 2022 Tüm Detaylar

Kredi Borcu Olan Yurtdışına Çıkabilir Mi

Günümüzde banka borcu olmayan neredeyse yok gibi. Kredi ve kredi kartı borçları, finansal anlamda sırtımızdaki en ağır yüklerden birisi. Hâl böyle olunca kredi borcu olan yurtdışına çıkabilir mi sorusu sıklıkla soruluyor.

Gerek iş gerekse de özel yaşamımız gereği yurtdışına çıkmamız gerekebilir. Bu durumda banka borcu olan yurtdışına çıkabilir mi sorusunun sıkça sorulması normaldir. Özellikle eski uygulamalardan kalan bazı bilgilerin günümüzde geçerli olmadığını belirtmem gerekiyor.

İcralık olan kişi yurtdışına çıkabilir mi? Banka borcu vize almaya engel mi? Kredi borcu vizeyi etkiler mi? gibi sorulara yanıt aradım. Cevapları yazının devamında bulabilirsiniz.

Advertisement

Banka Borcu Olan Yurtdışına Çıkabilir Mi? 2022 Güncel Bilgiler

Banka Borcu Olan Yurtdışına Çıkabilir Mi
Banka Borcu Olan Yurtdışına Çıkabilir Mi

Temel olarak krediler ve kredi kartları aracılığıyla bankalara borçlanırız. Bankalara borçlu olmanız hâlinde yurtdışına çıkış işlemlerinde nelerle karşılaşılabileceğinizi alt başlıklarda belirttim.

1- Kredi Borcu Olan Yurt Dışına Çıkabilir Mi?

Kredi Borcu Olan Yurtdışına Çıkabilir Mi
Kredi Borcu Olan Yurtdışına Çıkabilir Mi

Kredi borcu olan yurtdışına çıkabilir mi sorusuna temel olarak “evet çıkabilir” şeklinde yanıt verilebilir.

Seyahat özgürlüğü, anayasada düzenlenmiş bir haktır. Yani kredi borcu, yurtdışına çıkmanıza direkt olarak engel değil. Çünkü yurt dışına çıkış yasağı kararları bankaların isteği doğrultusunda verilmez.

Yurtdışı yasağı kararları savcılığın talebi doğrultusunda yetkili mahkemeler tarafından verilmektedir.

2- Kredi Kartı Borcu Olan Yurt Dışına Çıkabilir Mi?

Kredi Kartı Borcu Olan Yurtdışına Çıkabilir Mi
Kredi Kartı Borcu Olan Yurtdışına Çıkabilir Mi

Kredi kartı borçları da yurtdışına çıkmak için engel teşkil etmez. Seyahat özgürlüğü hakkı, burada da aynen geçerlidir. Kısaca kredi kartı borcu olan kişi yurtdışına çıkabilir mi sorusuna “evet” şeklinde yanıt verebilirim.

Türkiye’de birçok kişinin kredi ve kredi kartı borçlusu olduğunu düşünürsek kredi borcu olan yurtdışına çıkabilir mi sorusunun yoğun şekilde merak edilmesi normal karşılanmaktadır.

Bireysel kredi ve kredi kartı borcunu ödeyememesinden kaynaklı olarak 2022 Ağustos ayı içerisinde 1 milyondan fazla kişi yasal takibe alınmıştır.

TBB Risk Merkezi raporlarına ulaşmak için tıklayın.

Banka Borcu Vize Almaya Engel Mi?

Banka Borcu Vize Almaya Engel Mi
Banka Borcu Vize Almaya Engel Mi

Kredi borcu vizeyi etkiler mi sorusu da yoğun olarak merak ediliyor. Banka borcunun olması hâlinde ülke konsoloslukları farklı uygulamalar gerçekleştirebiliyor. Vize türleri başta olmak üzere ülkeden ülkeye uygulamalar değişmektedir.

Kredi borcu olan yurtdışına çıkabilir mi? Evet, fakat vizeyle gidilen ülkeler kredi borçlarınızı size sorabilir. Ayrıca kredi borcundan kaynaklı icra durumunun olup olmadığını da kontrol edebiliyorlar. Bunun en temel nedeni, ülkenizi borçlarınızdan kaynaklı olarak terk etme ihtimalinizdir.

Advertisement

Yüklü kredi borcunuz varsa ve ödemeleri aksatıyorsanız, ülkeler vize vermeyebilir.

İcralık Olan Kişi Yurt Dışına Çıkabilir Mi?

İcralık Olan Kişi Yurt Dışına Çıkabilir Mi
İcralık Olan Kişi Yurt Dışına Çıkabilir Mi

Seyahat özgürlüğünün anayasa ile güvence altına alındığını belirtmiştim. İcralık olan kişiler için de aynı hak geçerlidir.

  • İcra takibinin yürütülmesi aşamasında yurtdışına çıkabilirsiniz.
  • İcralık olmak, tek başına yurtdışı yasağı için yeterli değildir.
  • İcra takibinin banka borçlarından dolayı başlatılması herhangi bir fark yaratmaz.  
  • Kredi borçlarınızdan dolayı icralık olduysanız vize alma aşamasında problemler yaşayabilirsiniz.

Kamu ve özel bankaların yurtdışı yasağı koyma yetkisi yoktur.

Yasal Takip Sürecinde Yurtdışına Çıkmak

Yasal Takip Sürecinde Yurtdışına Çıkmak
Yasal Takip Sürecinde Yurtdışına Çıkmak

Eskiden TMSF ve kamu bankaları eliyle yurtdışı yasağı konulabiliyordu. Ancak yapılan düzenlemelerle birlikte ilgili uygulama yürürlükten kaldırılmıştır. Buna göre yasal takip sürecine girmiş borçlunun yurtdışına çıkmasında hiçbir sakınca yoktur.

Kredi borcu olan yurtdışına çıkabilir mi sorusunda yasal takip sürecine dâhil olsanız bile vize veren ülkelere gidebilmeniz mümkündür. Ülkeler, yasal takip sürecinde olan kişilere vize vermeyebilir.

İlginizi Çekebilir: Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar 2022

Yurtdışı Çıkış Yasağı Nedir?

Yurtdışı Çıkış Yasağı Nedir
Yurtdışı Çıkış Yasağı Nedir

Yurtdışına çıkış yasağı, CMK (Ceza Muhakemesi Kanunu) madde 109’da düzenlenmiş adli kontrol tedbirlerinden biridir. Yasak kapsamında kişilerin yasal yollardan ülkeden ayrılması kısıtlanır.  Yasak kararının çıkması sonrasında kişilerin yurtdışına çıkabilmeleri mümkün değildir.

Kredi borcu olan yurtdışına çıkabilir mi konusunda banka borçlarından dolayı yurtdışına çıkış yasağı kararının çıkmayacağını belirtelim. Bankaların buna yetkisi yoktur. Karar, savcılığın isteği doğrultusunda ilgili mahkemelerce verilmektedir.

Yurtdışı Çıkış Yasağı Verilen Haller

Yurtdışı Çıkış Yasağı Verilen Haller
Yurtdışı Çıkış Yasağı Verilen Haller

Çeşitli durumlara bağlı olarak yurtdışı çıkış yasağı verilebilir. Adli kontrol tedbiri olması nedeniyle aşağıdaki durumlar söz konusuysa ilgili yasak kararı verilebilir;

  • Kuvvetli suç şüphesi varsa yurtdışı çıkış yasağı verilebilir.
  • Delil karartma ihtimali olan bir kişi yasak kapsamına alınabilir.
  • Kaçma ihtimali bulunan kişi için de yasak kararı çıkabilir.

Olağanüstü durumlarda (sel, salgın, felaket) devletler vatandaşların güvenliğini sağlamak için yurtdışı çıkış yasağı koyulabilir. COVID – 19 salgınının en yoğun olduğu dönemde Türkiye’de yurtdışına çıkışların yasaklandığını en yakın örnek olarak verebiliriz.

Kredi borcu olan yurtdışına çıkabilir mi? Kısmi olarak evet yanıtı verilebilir. Çünkü finansal işlemlerinde problem olan kişilere vize verilmemesi söz konusu olabilir. Ancak bu uygulama haricinde borçlu olmanızın yurtdışına çıkışınız noktasında hiçbir etkisi bulunmamaktadır.

Advertisement

Bir önceki yazımız olan En Güvenilir Borsa Uygulamaları 2023 – En Kolay 10 Program! başlıklı makalemizde bu konuda bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

BANKACILIK

En Güvenilir Borsa Uygulamaları 2023 – En Kolay 10 Program!

en güvenilir borsa uygulamaları

Borsa denilince akla artık sadece hisse senetleri piyasası gelmemekte. Dijital dünyada dövizlerden emtialara, senetlerden kripto paralara kadar uzanan geniş bir yatırım araçları listesi yer almakta. Siz de en güncel borsa takibi ve analizlerini öğrenmek için çeşitli platformlara başvurmak zorundasınız. İşte tam bu nedenle sizler için en güvenilir borsa uygulamaları listesini detaylarıyla ve indirme linkleriyle birlikte […]

Okumaya devam et

BANKACILIK

MaxiPuan Geçen Yerler 2023 – Hemen Kullanın!

MaxiPuan Geçen ve Kullanılan Yerler

Biriken MaxiPuanlarımı nerelerde kullanabilirim? diye merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz. 2023 yılında MaxiPuan geçen yerler hakkında detaylı bir anlatımda bulundum. Ayrıca, MaxiPuan hangi sitelerde kullanılır, bilgisinin de en güncel halini sizlerle paylaştım. Peki, MaxiPuan para nedir? diye sorduğunuzu da duyar gibiyim. Öncelikle şunu söyleyebilirim ki MaxiPuan, İş Bankası Maximum Kredi Kartı çerçevesinde sunulan faydalardan biridir. En […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.