finansportali.net

GİRİŞİMCİLİK

Organizasyon Şirketi Kurmak | 2023 Maliyeti ve Kazancı

Organizasyon Şirketi Kurmak

Kendi işimi yapmak istiyorum diyorsanız iş seçeneklerinden birisi de organizasyon şirketi kurmak olabilir. Günümüzde ilgili şirketler, oldukça fazla talep görüyor. Çünkü düğün, nişan, parti vb. eğlence formatlarının düzenlenme sayısı her geçen gün artıyor.

Peki, organizasyon şirketi nasıl kurulur? Yazı içerisinde hepsini detaylı olarak anlattım. Organizasyon işi yapmak için neler gerekli gibi konulara da değindim.

2023 Organizasyon şirketi kurmak maliyeti hakkında da bilgiler bulabileceğiniz içeriği, tüm detaylarıyla aktardım. Organizasyon işi nasıl yapılır? Birlikte inceleyelim… 😊

Advertisement

Organizasyon Şirketi Hakkında Genel Bilgiler

Organizasyon Şirketi Hakkında Genel Bilgiler
Organizasyon Şirketi Hakkında Genel Bilgiler

Organizasyon şirketleri, genel olarak her türlü etkinlik düzenleme faaliyetini yürütür. Eğlence sektörü içerisinde faaliyet gösteren bu şirketlerin iş gamı oldukça geniş. Temel amaç, insanların eğlence ihtiyacını en iyi şekilde karşılamaktır.

Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de eğlence sektörü giderek gelişiyor. Hâliyle organizasyon şirketi kurmak gibi bir fikriniz varsa, güzel kazançlar sağlayabilirsiniz. İlgili şirketlerin iş hacmi, her geçen gün arttığı için kazancınızı katlayabiliyorsunuz.

Öncelikle faaliyet alanınızı net bir şekilde belirlemeniz gerekir. Yani düğün, nişan gibi spesifik formatlara yönelebileceğiniz gibi, eğlence sektöründeki tüm organizasyonlarda da hizmet verebilirsiniz. Tercih edebileceğiniz bazı organizasyon türleri şu şekildedir;

 • Söz, nişan, kına, düğün,
 • Doğum günü partisi,
 • Diğer partiler,
 • Açılış,
 • Sergi,
 • Gezi,
 • Fuar,
 • Seminer,
 • Toplantı vb.

Organizasyon Şirketi Kurmak Maliyeti 2023

Organizasyon Şirketi Kurmak Maliyeti
Organizasyon Şirketi Kurmak Maliyeti

Organizasyon şirketi kurmak maliyeti hesaplamak için ilk olarak faaliyetinizi ne şekilde yürüteceğinizi belirlemeniz gerekiyor. Etkinliği düzenlemek için kullanacağınız malzemeleri satın mı alacaksınız, yoksa kiralayacak mısınız? Öncelikle bunu belirleyin.

Uzun vadeli bir iş düşünüyorsanız bu malzemeleri satın almanızı öneriyorum. Ancak sıfırdan başlıyorsanız ve depo giderim olmasın diyorsanız, kiralamak daha mantıklı olacaktır. Malzemeleri kiraladığınız ve satın aldığınız senaryoya göre organizasyon şirketi kurma maliyetiniz en az şöyle olacaktır:

KiralamaSatın Alma
Şirket Kurma: 10.000 TLŞirket Kurma: 10.000 TL
Malzeme Kiralama Gideri: 30.000 TLDepo Kirası: 15.000 TL
Ofis Kirası: 10.000 TLMalzemeler: 120.000 TL
Personel Gideri: 50.000 TLPersonel Gideri: 50.000 TL
Ofis Malzemeleri: 25.000 TLOfis Kirası: 10.000 TL
İşletme Giderleri: 5.000 TLOfis Malzemeleri: 25.000 TL
Diğer: 15.000 TLİşletme Giderleri: 5.000 TL
Diğer: 15.000 TL
Toplam: 145.000 TLToplam: 250.000 TL
Organizasyon Şirketi Açma Maliyeti 2023
 • Görüldüğü üzere malzemeleri satın alırsanız maliyetiniz en az 250.000 TL’den başlayacaktır.
 • Kiralama yönteminde ise en az 145.000 TL’ye şirketinizi kurabilirsiniz.

Organizasyon şirketi kurmak için ne kadar sermaye gerekli şeklinde bir sorunuz varsa rakamlar aşağı yukarı bu şekilde. Ancak faaliyet göstereceğiniz lokasyondan işinizin kapsamı ve detayına kadar birçok faktöre göre bu rakamlar değişebilir.

İlginizi çekebilir: Tekstil Atölyesi Açmak

Advertisement

Organizasyon Şirketi Kurmak Kazancı 2023

Organizasyon Şirketi Kazançları
Organizasyon Şirketi Kazançları

Organizasyon şirketi açmak hususunda kazanç konusunu da merak ediyor olabilirsiniz. Kazancınız, çeşitli faktörlere göre değişiklik gösterir. Özellikle büyük şehirlerde faaliyet göstermeniz, size büyük bir avantaj sağlar. Çünkü bu şehirlerde belirtilen etkinlikler yoğun bir şekilde düzenleniyor.

Müşteri potansiyelini arttırmak adına tanıtım faaliyetlerine de önem göstermelisiniz. Sosyal medya, bunun için en etkili mecra! Etkinlik düzenleyecek kişiler, sosyal medyada yoğun olarak araştırma yapıyorlar.

Sektör çalışanlarından edinilen bilgilere göre belirli bir müşteri sayısına sahip olan şirketler aylık olarak ortalama 30.000 TL’ye kadar kazanabiliyor.

Organizasyon Şirketi Nasıl Kurulur?

Organizasyon Şirketi Nasıl Kurulur
Organizasyon Şirketi Nasıl Kurulur

Organizasyon şirketi kurmak için gerekenler hakkında bir fikriniz yoksa merak etmeyin, ben sizler için araştırdım. Organizasyon şirketi nasıl kurulur? İnceleyelim…

Şirket kurulumu için gerekenler aslında standarttır. Bir ofis tuttuktan sonra aşağıdaki işlemlerle şirket kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz;

 • Vergi Kaydı: Faaliyete başlamanız için vergi levhanızın olması gerekiyor. Vergi dairesine giderek ilgili işlemleri başlatabilirsiniz.
 • SGK Kaydı: Şirketinizin tüm bilgilerini SGK’ya bildirmeniz gerekiyor.
 • Çalışma Ruhsatı Alın: Çalışma ruhsatı genel olarak ilçe belediyelerinden alınıyor. Hangi ilçede faaliyet gösterecekseniz ilgili belediyeye başvuru yapabilirsiniz.
 • Meslek Odası Kaydı: Ticaret ve Meslek Odası’na da kaydınızın yapılması gerekmektedir.

Tüm bu işlemler için bir muhasebeci ile anlaşmanız gerekir. Açılış işlemlerinden sonraki vergi işlemlerini de muhasebeciniz yürütecektir.

organizasyon işi nasıl yapılır? Bu tavsiyelere kulak verin:

Advertisement
organizasyon firması kurmak

Organizasyon Şirketi Kurmak KOSGEB Desteği

Organizasyon şirketi kurmak KOSGEB desteği var mı şeklinde araştırmalar yapılabiliyor. KOSGEB’in bu şirketler için özel olarak hazırladığı bir destek programı yok. Sadece kongre ve ticari gösteri organizasyonları faaliyetinde bulunanlara organizasyon desteği sağlanıyor.

Kapsamı geniş, düğün, nişan gibi organizasyonlarda hizmet gösteren firmalar KOSGEB desteğinden faydalanamaz. Ancak girişimciler için hazırlanan programlardan ilgili şartları sağlamanız hâlinde faydalanabilirsiniz. KOSGEB Destekleri için bağlantıyı takip edebilirsiniz.

Şimdi organizasyon şirketi kurmek için neler gerekli? Bunun yanıtlarına göz atalım.

Organizasyon Şirketi Kurmak İçin Gerekli Belgeler

Şirket kurulumunda ihtiyaç duyacağınız belgeler söz konusudur.. organizasyon şirketi kurmak için gerekli belgeler şunlardır:

 • Nüfus cüzdanı,
 • İkametgâh adresi,
 • Vesikalık fotoğraf,
 • İşyeri kira kontratı, size aitse tapu,
 • Mali müşavire verdiğiniz vekaletname örneği,
 • Şirket kuruluşu formu,
 • İmza beyannamesi.

Organizasyon İşi Nasıl Yapılır?

Organizasyon İşi Nasıl Yapılır
Organizasyon İşi Nasıl Yapılır

Organizasyon işi nasıl yapılır sorusunda birçok senaryo var. Esasında düzenlenecek etkinliğe göre yapılacak işler de değişiklik gösterir. Örneğin doğum günü partisi için farklı hizmet gerekirken, düğün etkinliği için çok daha farklı hizmet gerekecektir.

Organizasyon işini yapabilmek için ihtiyaç duyacağınız özellikler şu şekilde;

Advertisement
 • İyi Bir Ekip Kurun: Organizasyonun ekip işi olduğunu unutmayın. Alanında uzman, işi bilen kişilerle çalışarak muhteşem etkinlikler düzenleyebilirsiniz.
 • Farklı Konseptler Oluşturun: Her etkinlik için aynı konsept ile hareket etmek, bir süre sonra müşterileriniz için sıkıcı olabilir. Tüm etkinliklerde farklı ve ilgi çekici konseptler oluşturmaya özen gösterin.
 • Müşteri İsteklerini Karşılayın: Örneğin bir düğün etkinliğinde müşterinizin istekleri çok önemlidir. Müşteri isteklerini karşılamak için farklılıklara açık olun.
 • Tüm Detayları Düşünerek Hareket Edin: Faaliyete başladığınızda etkinlik düzenlerken tüm detaylara hâkim olmanız gerekiyor. Organizatör olarak bunu sağlamalısınız.
 • Zamanlamayı İyi Ayarlayın: Organizasyonda bir başka önemli şey zamanlamadır. Bir etkinlik için gün belirlenir ve sonraki aşamalarda yapılacak tüm çalışmaların o güne yetişmesi gerekir. Bunun için zaman yönetimini iyi yapabilmeniz gerekiyor.

İlginizi çekebilir: Sigorta Acentesi Açmak

Evden Organizasyon İşi Yapılabilir Mi?

Evden Organizasyon İşi Yapılır Mı
Evden Organizasyon İşi Yapılır Mı

Evden organizasyon işi yapmak için teoride hiçbir engel yoktur. Çalışanlarınızı iyi seçtikten sonra home office bir şirket kurup faaliyetlerinize başlayabilirsiniz. Ancak pratikte bunun başarıyla gerçekleştirilmediğini görüyoruz.

Bu işte başarılı olmak için bizzat sizin sahaya inmeniz gerekebilir. Evden çalışarak bunu sağlamanız çok güç. Yine de çalışkan ve başarılı bir ekiple bu işi evden yapmayı deneyebilirsiniz.

Organizasyon Şirketi Kurmak İçin Gerekli Malzemeler

Organizasyon Malzemeleri
Organizasyon Malzemeleri

Organizasyon şirketi kurmak için gerekli malzemeler, düzenleyeceğiniz etkinliğe göre değişiklik gösterir. Ülkemizde düğün, nişan etkinliklerine yoğun bir şekilde talep olduğu için burada düğün etkinliğinde gereken malzemeleri listeleyeceğim;

 • Sandalye,
 • Sandalye kılıfı,
 • Sandalye kuşağı,
 • Masa,
 • Masa şamdanı,
 • Masa örtüsü,
 • Yapay şamdan çiçeği,
 • Supla,
 • Nikah masası takımı,
 • Ayaklı gelin yolu,
 • Gelin yolu çiçeği,
 • Takı çiçeği.

İlginizi çekebilir: Tekel Bayi Açmak

Sık Sorulan Sorular

Organizasyon şirketi açmak hakkında sık sorulan soruları sizler için derledim.

1- Organizasyon firması kurmak için gerekenler nelerdir?

Öncelikle şirket kurulumunu tamamlamanız gerekiyor. Sonrasında faaliyetler için kullanacağınız malzemeleri alabilir ya da kiralayabilirsiniz. Müşteri portföyü oluşturduktan sonra çalışmaya başlayabilirsiniz.

2- Nişan organizasyon şirketi kurmak mantıklı mı?

Düğün, nişan gibi etkinlikler ülkemizde yoğun olarak yapılıyor. Özellikle büyük şehirlerde faaliyet gösterecekseniz, oldukça mantıklı bir tercih olacaktır.

Advertisement

3- Organizasyon şirketi KOSGEB desteği var mı?

KOSGEB’in organizasyon şirketleri için özel bir destek programı yoktur. Diğer girişimcilik destek programlarından faydalanabilirsiniz.

4- Düğün, nişan organizasyon işi nasıl yapılır?

İlk olarak alanında uzman bir ekiple çalışmanız gerekir. Müşterinizin taleplerine göre hareket edeceğiniz için farklı konseptlere açık olun. Bu alanda talep oldukça fazla olduğu için yoğun tempoda çalışmaya hazır olun.

5- Organizasyon şirketi açmak ne kadara mal olur?

Günümüz şartlarında en az 150.000 TL ile bu şirketi açabilir, faaliyete başlayabilirsiniz.

Advertisement

Bir önceki yazımız olan Kuyumcu Dükkanı Açmak 2023 | Şartları ve Maliyet Bilgisiyle! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

GİRİŞİMCİLİK

Kuyumcu Dükkanı Açmak 2023 | Şartları ve Maliyet Bilgisiyle!

kuyumcu dükkanı açmak

Kuyumcu açmak istiyorum diyorsanız sizlere rehber bir içerik hazırladık! Kuyumcu dükkanı açmak için bilmeniz gereken tüm detayları inceledik… Kuyumcu nasıl açılır, tam anlamıyla öğreneceksiniz. Ek olarak kuyumcu açma maliyeti hakkında da bilgiler bulabileceksiniz. Kuyumculuk nasıl yapılır diyorsanız, bu içerikte her detayı öğreneceksiniz. Özellikle kuyumcu dükkanı açmak için kaç kilo altın gerekir gibi birçok soru soruluyor. […]

Okumaya devam et

GİRİŞİMCİLİK

Butik Açmak 2023 | Maliyeti ve Kazancı! Butik Nasıl Açılır?

butik açmak

Giyim sektörü en çok kazandıran ve karlı sektörlerden bir tanesi. Butiklerde bu sektörde başarıyı yakalayanlardan… Butik açmak istiyorum kıyafetleri nereden alabilirim diye soruyorsanız, bu konuda bir düşünceniz yoksa, yazıyı okumaya devam edin! Ek olarak toptancılara ulaşma yöntemlerine de değineceğiz. Sermayenizi değerlendirecek, kendinize göre bir iş arıyorsanız, butik açma aradığınız iş olabilir. Fakat iş hakkında mutlak […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.