finansportali.net

GİRİŞİMCİLİK

Pet Shop Açmak – Pet Shop Maliyeti 2022

Pet Shop Açmak

Bir yer açarak kendi işini kurmak isteyenlere harika bir önerim var. Hayvanseverler için oldukça ideal bir iş fikri sunuyorum. Eğer henüz nasıl bir dükkan açabilirim diye karar vermediyseniz “Pet shop açmak” oldukça karlı bir iş.

Bir ayda bile en az 20.000 TL kazanabileceğiniz bir iş olsun istemez misiniz? Üstelik kışın soğukta üşüyen küçük dostlarımız ısınsın diye onlara da bir yer ayarlayabilirsiniz.

O halde lafı çok fazla uzatmadan hemen başlıyorum. Pet shop açmak için gereken belgeler neler, pet shop açmanın maliyeti nedir? Bütün detaylar burada…

Advertisement

Pet Shop Açma Fikri

Pet Shop Açma Fikri

Pet Shop Açma Fikri

Neden pet shop açma fikri diye soruyor olabilirsiniz? Türkiye’de pet shop sektörü gittikçe büyüyor. İnsanlar yoldan geçerken sokakta gördüğü kediye, köpeğe  mama alarak onları beslemek istiyor. Kendi evinde kedisi, köpeği, kuşu olan insanlar var. Bu kişiler, minik canların karnını doyurmak onları eğlendirmek için ürünlere ihtiyaç duyuyor.

Pet shop açmak istiyorum diyen kişiler mutlaka hayvan sever olmalı. Çünkü hayvanları sevmeyen bir pet shop sahibi müşterisine çekici gelmez. Hayvan sevmeyen birisi bir pet shop içerisinde ne olmalı ya da ne olmamalı bunu çok takip de etmez. Bunların olmaması için hayvan sever olmanız sizin için oldukça büyük bir avantaj.

Az sonra pet shop açmak ile ilgili detaylara geçtiğimde de bahsedeceğim; mutlaka birçok hayvana yönelik bir ürün çeşidi belirleyin. Bir kişi dükkanınıza girdiğinde aradığı her şeyi bulabilmeli.

Pet Shop Açmak İçin Aranılan Şartlar

Pet Shop Açmak İçin Aranılan Şartlar

Pet Shop Açmak İçin Aranılan Şartlar

İlk önce bu konuyla ilgili bilgi vermek istiyorum. Pet shop açma şartları neler? Bir pet shop açmak isteyen kişi, tam olarak nasıl biri olmalı ve nelere ihtiyacı var? İşte cevabı:

 • Yazımın başında belirttiğim gibi öncelikle hayvan sever olmalısınız. Girdiğiniz pet shoplar içerisinde yatan kedileri köpekleri ya da ötüşen kuşları görmüşsünüzdür. Buraya girdiğinizde bile o hayvanları görmek sizi mutlu edebilir. Bir müşteri girdiği anda böyle mutlu hissediyorsa bu sizin için bir avantajdır.
 • Belli bir sermaye ayırmanız gerekiyor. Ne kadar sermayeniz var bunu belirleyin. Bu bütçe de bulunduğunuz yere, açacağınız dükkan büyüklüğüne ve içeriğine bağlı olarak değişiyor. Ama başlangıç için bütçenize uygun bir yerle başlamanız daha mantıklı.
 • Tarım İl Müdürlüğü tarafından açılan ev ve süs hayvanı satış eğitimini tamamlamanız gerekiyor. Ardından Pet Hayvanları Sertifikası almaya hak kazanmalısnız…,
 • Pet shopunuzda canlı hayvan olacak mı buna karar vermelisiniz. Birçok hayvanın satışı tabi ki yasak. Ama kuş, tavşan, balık gibi hayvanlar pet shoplarda satılabilir. Siz de bunu yapacak mısınız karar verin.
 • Hayvan ürünleri hakkında çok iyi bilgi sahibi olmalısınız. Müşteriler size bir ürün sorduğunda bilgileri doğru aktararak yardımcı olun.
 • Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na kayıt olmanız da gerekiyor.

Pet Shop Açmak İçin Veteriner Olmak Gerekiyor mu?

Pet Shop Açmak İçin Veteriner Olmak

Pet Shop Açmak İçin Veteriner Olmak Gerekiyor mu

Pet shop açmak isteyen kişiler genelde bu soruyu soruyor. Ama size şöyle açıklayayım: Pet shop açmak için veteriner olmanız gerekmiyor. Sadece hayvanlarla ilgili ne kadar çok şey bilirseniz, insanlara aktaracağınız bilgi o kadar çok olur. Eğer bir veteriner pet shop açmak istiyorsa bir hayvanın neye ihtiyacı var ya da en çok nelerden hoşlanır gibi sorulara rahatlıkla cevap verebilir. Ama veteriner olma şartı aranmıyor. Hayvanları sevin ve onlarla ilgili bilgi sahibi olun.

Zaten ürün çeşidiniz artıkça hayvanlara ve hayvansal ürünlere dair bilgileriniz de artacak.

Eğer daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız internette bu konuyla ilgili birçok eğitim bulunuyor. En başta alacağınız eğitim yeterli gelmeyebilir. Bu yüzden kendinizi sürekli güncel tutarak müşterilerinize  de tavsiyelerde bulunabilirsiniz. Ayrıca Veteriner Nasıl Olunur merak ediyorsanız yazımı okuyabilirsiniz.

Advertisement

Pet Shop Nasıl Açılır?

Pet Shop Nasıl Açılır

Pet Shop Nasıl Açılır

Pet shop açmak için bazı önemli kuruluş izinlerini almanız gerekiyor. Peki pet shop açmak istiyorum diyenler bunu nasıl yapacak? İşte adım adım pet shop açmak:

1. Lokasyon Belirleyin

İlk işiniz lokasyon belirlemek olmalı. Bir pet shop dükkanını nereye açarsanız size kar getirir? Eğer sokak hayvanları seven  ya da hayvanlara çok fazla değer veren bir yere açarsanız oldukça uygun olacaktır ama tam  tersi bir yer belirlerseniz, kar edemezsiniz. Aynı şekilde, seçeceğiniz cadde de işlek olmalı ve rakip pet shop dükkanı olmamalı. Eğer rakip olacaksa da siz oradan daha uygun fiyatları olan ve daha çekici konseptli bir yer açmayı düşünebilirsiniz.

2. Vergi Levhası Alın

Dükkanınızı kiraladıktan sonra bir vergi levhası almanız gerekiyor. Vergi levhasını GİB‘in resmi sayfasına girerek alabilirsiniz.

3. Kuruluş İzni Alın

 • Pet shop için önce bir dilekçe ile Tarım ve Orman Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne müracaat etmelisiniz. Müracaat için de gereken belgeler; sitesinde yer alan başvuru dilekçesinin doldurmuş bir kopyası, iş yerinin çevresini ve detayını belirten bir planı, iş yerine ait adres, bağlı olunan belediyeden su kullanma belgesi, tüzel kişiler için sicil gazetesi, imza sirküleri.
 • Bu belgeleri ilettiğinizde il müdürlüğü hepsini incelemeye alıyor. Eğer olumlu olursa kuruluş izni veriliyor. Kuruluş izni de 3 ay olarak belirleniyor. Eğer bu sürede açılış olmazsa üç ay daha ek süre verilebiliyor.

4. Çalışma İzni Alın

 • Kuruluş izni aldıktan sonra çalışma izni almalısınız. Bunun için de yine Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’ne gitmeniz gerekiyor.
 • Deneyimli bir veteriner hekimle yapılmış en az bir yıllık Bölge Veteriner Hekimler Odası onaylı noter tasdikli sözleşme isteniyor.
 • Çalışma izni verecek kurum onaylı uzmanlık belgesi lazım.
 • Yukarıda belirttiğim bir eğitim vardı. Bu eğitimi tamamladığınızda aldığınız sertifikanızı götürmelisiniz.
 • Belediyeden alacağınız iş yeri ruhatı da yanınızdda olmalı.

Bu izinleri tamamladığınız zaman, başvurularınız inceleniyor ve geriye diğer önemli konular kalıyor. Ama şimdi vermem gereken birkaç bilgi daha var.

Çalışma İzni İçin Nelere Dikkat Edilir?

Çalışma İzni İçin Nelere Dikkat Edilir

Çalışma İzni İçin Nelere Dikkat Edilir

Çalışma izni için başvuru yaptığınızda teknik ve sağlık şartlar göz önünde bulundurularak inceleme yapılır. Bu yüzden iş yerinizin konumu oldukça önemlidir. Örneğin, pet shop açmak için seçtiğiniz yer insan gıdası üreten bir iş yerini olumsuz etkileyecek mesafede olamaz.

 • Hayvanları rahatsız edecek kadar güçlü ya da yetersiz aydınlatma kullanamazsınız. Onları doğrudan etkileyecek şekilde de ayarlayamazsınız.
 • Pencerelerinin kanatları haşerelerin girmesini engelleyecek şekilde kapatılmalı.
 • Pet shop dükkanınız için havalandırma sistemi de oldukça önemli. Temizlenebilen havalandırma tesisatı bulundurulmalı.
 • Eğer  canlı hayvan satışı yapacaksanız, örneğin kuş satmayı düşünüyorsanız kafesleri dezenfektana dayanıklı ve kolay temizlenebilir malzemeden yapılmalı.
 • Bunun gibi birçok şart göz önünde bulunduruluyor. Bütün bunları içeren detaylı araştırmalar yapılıyor. Bu yüzden başvuru yapmadan önce hepsine karşı hazırlıklı olmanız lazım.

İş yeri sahibi olarak siz, bu şartları sağlamak zorundasınız.  

Ev ve Süs Hayvanı Satışı Yönetmeliği

Ev ve Süs Hayvanı Satışı Yönetmeliği

Ev ve Süs Hayvanı Satışı Yönetmeliği

Ev ve Süs Hayvanı Satışı Yönetmeliği’nden neden bahsettiğimi de açıklayayım. Eğer pet shop açmak için karar verdiyseniz ve canlı hayvan satışı yapacaksanız mutlaka bu yönetmeliği bilmelisiniz. Buna uygun şartları da sağlamalısınız.

Canlı hayvan satışı yapılacak pet shop dükkanlarında şimdi sıralayacağım şartlara uymak zorundasınız:

 • Satacağınız hayvanları kaydettirmeli ve kimlik çıkartmalısınız.
 • İthali yasak hayvanları satamazsınız. Eğer canlı hayvan satışı yapacaksanız kuşlar, balıklar ve tavşanlar daha uygun. Kedi köpek satışları doğru değildir.
 • 16 yaşından küçüklere hayvan satışı yapamazsınız.
 • Hayvanların türü, yaşı, bilgileri kafes üzerine ya da bulunduğu yere asılır.
 • İznini alamadığınız hayvanı satamazsınız.
 • Yuvadan erken alınan ya da tüylenmesi tamamlanmayan yavru kuşları satamazsınız.

Bunu da okuyun: Çiçekçi Dükkanı Açma

Pet Shop Açma Maliyeti 2022

Pet Shop Açma Maliyeti 202

Pet Shop Açma Maliyeti 202

Bütün bu şartları dikkate aldınız ve “pet shop açmak istiyorum” diyorsunuz. O halde size pet shop açma maliyeti ne kadar bunu da açıklayayım.

Belirttiğim gibi, kendinize bir bütçe ayırmalısınız. En az 50.000 TL‘niz mutlaka olmalı.

Advertisement

Ama eğer oldukça fazla seçenek sunabileceğiniz bir pet shop açmak istiyorsanız bütçeniz en az 100.000 TL olmalı.

 • Bu maliyet dükkanda bulunduracağınız ürünlerin çeşidine göre de farklılık gösterecektir. Örneğin, kedi ve köpek ürünleri ağırlıklı olacaksa maliyet artacaktır ama kuş, civciv, tavşan gibi maliyeti yüksek olmayan ürünler çok olacaksa toplam maliyet azalacaktır.
 • Hayvan ürünlerinin yanı sıra, nakliye, tadilat, boya, yangın tüpü gibi giderler yer alıyor.  Bunlar yaklaşık 5.000 civarı  bir bütçe istiyor.
 • Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na kayıt 1.584 TL tutuyor. Bu fiyat da bulunulan yere göre değişiyor olabilir.
 • Hijyen kursu, noter, veteriner sözleşmesi gibi belgeler de yaklaşık 1.500 TL’ye geliyor. Ayrıca her ay veterinere de veteriner masrafı ödemeniz gerekebiliyor. Bu da yine bulunduğunuz yere göre değişim gösterecektir.

Alternatif olarak bu yazıma da göz atabilirsiniz: 100.000 TL ile Yapılacak İşler

Pet Shop Açmak Ne Kadar Kazandırır?

Pet Shop Açmak Ne Kadar Kazandırır

Pet Shop Açmak Ne Kadar Kazandırır

Aslında pet shop açmak karlı mı dediğimizde cevap kesinlikle evet. Çünkü bir dükkanın ne kadar kazandıracağını içindeki ürün ve müşteri memnuniyeti belirler. Eğer çok iyi bir müşteri kitlesi yakaladıysanız günlük cironuz sürekli artacaktır. Bir de fiyat olarak yüksek rakamlar belirlemediyseniz oldukça iyi satışlar yapabilirsiniz.

Eğer canlı hayvan satışınız yoksa, sadece ürünler üzerine bir pet shop açmayı seçtiyseniz günlük cironuz en az 2.000 TL olacaktır. Bir ayda 60.000 TL kazanacaksınız. Ama bu gelirden, pet shop dükkan giderlerinizi çıkardığınızda elinizde kalan para 25.000 TL civarı olacaktır. Bu rakamları ilk açılış yaptığınız zamanlarda rahatlıkla kazanırsınız. Zaman içinde büyürseniz bir ayda elinize kalan para 50.000’e yakın olabilir.

Ayrıca internet sitesi hazırlayarak, online satış yapabilirsiniz. Karınızı artırmak için ürün fiyatı artırmak yerine müşterinizi artırmak daha mantıklı olacaktır.

Hazır bahsetmişken, online pet shop açmak ile ilgili de birkaç bilgi vermek istiyorum.

Advertisement

Ayrıca okuyabilirsiniz: Veteriner Kliniği Açma Maliyeti.

Online Pet Shop Açmak Hakkında…

Online Pet Shop Açmak Hakkında

Online Pet Shop Açmak Hakkında

Artık birçok insan gidip ürün seçmek yerine internet üzerinden almayı tercih ediyor. Eğer pet shop dükkanı açtıktan sonra iyi kar elde ettiğinizi fark ettiyseniz bu satışlarınızı internete de taşımalısınız. Ama online pet shop açmak için kendinize satış ortaklığı yapacak bir firma bulmalısınız ya da Trendyol gibi sayfalarda üyelik oluşturmalısınız. Böylece daha fazla yere ürün ulaştırma şansınız olur.

 • Öncelikle hangi ürünlerinizi e-ticaret ile insanlara ulaştırmayı düşünüyorsunuz? Bunu belirleyin. İnternete özel kampanyalar yapın. Bu daha ilgi çekici olacaktır.
 • Eğer satış ortaklığı ya da Trendyol gibi fikirler size şu an fazla geliyorsa, kendi internet sitenizi oluşturun ve internetten belli bölgelere satış yapın. Bunun için de bir araç sahibi olmalısınız ve çalışan almalısınız.
 • Alternatif ödeme seçenekleri sunmalısınız. Eğer kendi siteniz üzerinden satış yapacaksanız bu oldukça faydalı olacaktır. Örneğin, yakın mahallelerde tanıdığınız kişilerden sipariş alıyorsunuz. Onlara ekstra ödeme seçeneği sunabilirsiniz. Bu güzel faydanız sayesinde insanlar da sizi başkalarına önerebilir.
 • Sosyal medyalarınızı güncel tutun. Sürekli güncelleme yapın ve yeni ürün geldiğinde bunu hemen duyurun.

Reklam Çalışması Yapın

Eğer e-ticaret işine girmeyi düşünüyorsanız mutlaka reklam çalışmalarına öncelik verin. Ne kadar çok reklam verirseniz o kadar çabuk büyürsünüz. E-ticaret sistemine giriş yapmak size ciddi kazançlar sağlar. Genelde evinde evcil hayvanı olanlar ufak tefek ürünler almazlar. Kiloluk mamalar, oyuncaklar ya da buna benzer üzrünleri topluca, aylık olarak almayı  tercih ederler. Siz de online olarak satış yapmak istiyorsanız bunu göz önünde bulundurabilirsiniz. Reklam ve SEO çalışmasıyla ön plana çıkabilirsiniz.

Görselliğe önem verin

İnternet siteleri biraz da tasarımıyla dikkat çekebiliyor. Çünkü insanlar hayvanları için alışveriş yapacaklarsa mutlaka satılan ürünler kadar sayfa dizaynına da dikkat edebiliyor. Örneğin, kendi isminizle ve tasarımınızla ürünler üretebilirsiniz. Özel olarak yaptırabilirsiniz. Bunların fotoğraflarını da kendi dükkan tasarımınızla birlikte koyduğunuzda dikkat çekecektir.

Pet Shoplarda En Çok Tercih Edilen Ürünler

Pet Shoplarda En Çok Tercih Edilen Ürünler

Pet Shoplarda En Çok Tercih Edilen Ürünler

Pet shopunuzun açıldığı yere ve hedef kitlesine göre ürün çeşitliliğine gidilebilir. Örneğin, sizin bulunduğunuz bölgede birçok sokak kedisi ve köpeği vardır. Bu yüzden en çok tercih edilecek ürünler kedi – köpek mamaları olacaktır. Ama bir başka caddede kuş ve balık gibi evcil hayvanlar da satılıyordur. Bu petshoplarda da en çok kuş, balık, tavşan gibi küçük evcil hayvan ürünleri satılıyordur. O Yyzden bunu net olarak belirtmek mümkün değil. Ama genel olarak pet shoplarda en çok satılan ürünleri şu şekilde listledim:

 • Kedi – köpek yaş mamalar
 • Kedi ödülleri
 • Kedi tasmaları ve aksesuarları
 • Kedi oyuncakları
 • Kedi bakım ürünleri
 • Kedi evleri ve tırmalama  tahtaları
 • Kedi- köpek yemek ve su kabı
 • Besin takviyeleri ve temizlik ürünleri
 • Köpek tasmaları ve aksesuarları
 • Köpek kene- parazit korunma ilaçları
 • Köpekler için kemik benzeri oyuncaklar
 • Kedi – köpek yastıkları
 • Kedi taşıma çantaları
 • Kuş yuvaları/ kafesleri
 • Kuş yemleri
 • Kuş sulukları ve kuş küveti…

Bunun gibi ürünler oldukça fazla tercih ediliyor. Bu yüzden pet shop açmak için seçeceğiniz ürünler konusunda yardımcı olabilir.

Size Pet shop açmak ile ilgili bütün detayları açıkladım. Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız ya da eklemek istediğiniz bilgiler varsa YORUM kısmına yazabilirsiniz.

Hızlıca bir göz atabilirsiniz: Kendi İşini Kurmak İsteyenlere Tavsiyeler 

 

Advertisement

 

 

Bir önceki yazımız olan Kreş Açmak Şartları ve Maliyeti – 2022 YENİ BİLGİLERİYLE! başlıklı makalemizde bu konuda bilgiler verilmektedir.

Advertisement

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yapmak için tıklayn.

GİRİŞİMCİLİK

Av Malzemeleri Dükkanı Açmak – 2022 Maliyeti ve Kazançları!

av malzemeleri dükkanı açmak

Kendi işinin patronu olmak isteyenler karlı iş fikirleri bulmaya çalışıyorlar. Sizlere bu yazıda oldukça farklı bir iş fikri sunacağım. Sermayenizi av malzemeleri dükkanı açmak için değerlendirebilirsiniz! Oldukça kazançlı bir seçenek olduğunu sizlere söyleyeyim. Böyle bir dükkan açabilmeniz için elbette bazı konular hakkında bilginiz olması gerekiyor. Örneğin hangi ürünleri satacaksınız? Bu ürünleri satabilmek için ve av […]

Okumaya devam et

GİRİŞİMCİLİK

Dükkan Açma Fikirleri – En Çok İşleyen Dükkanlar 2022

dükkan açma fikirleri

“Dükkan açmak istiyorum sizce hangi işi yapmak kazançlı olur?” Sorusunu soranlara birbirinden çeşitli seçenekler sıraladım! Dükkan açma fikirleri ile kendinize en uygun ve kazançlı olan seçeneği bulabileceğinizin garantisini veriyorum. Küçük dükkan fikirleri, iş yeri açma fikirleri sayesinde kazançlı çıkabileceksiniz. Kendi işinizin patronu olacak ve para kazanmak için sermayenizi mantıklı bir şekilde kullanacaksınız. 2022 yılında ekonomik […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.