finansportali.net

BANKACILIK

Pos Cihazı Gün Sonu Alma – Gün Sonu Raporu Nasıl Alırım? 2023

POS Cihazı Gün Sonu Alma

Artık birçok alışverişi kredi kartlarıyla gerçekleştiriyoruz. Gün geçtikçe nakit para kullanımı azalıyor. Bütün işletmeler POS cihazı kullanıyor. Böylece POS cihazı gün sonu alma hakkında birçok soru oluyor.

POS cihazları sanıldığının aksine çok basit kullanıma sahip cihazlardır. Burada dikkat edilmesi gereken; Beko POS cihazı gün sonu alma, Verifone Pos cihazı gün sonu alma gibi farklı marka POS cihazlarının, gün sonu raporu alma işlemi değişiklik gösterebiliyor. Pos gün sonu alma işlemlerini detaylı bir şekilde anlattım.

Bu nedenle POS  cihazına göre gün sonu raporu nasıl alınır ? hakkında bazı soru işaretleri var. Örneğin 2 kez gün sonu alma, geçmiş tarihli gün sonu alma gibi merak edilenler var. Yazıda pos makinesi gün sonu nasıl alınır gibi tüm soru işaretlerine cevap sunacağım.

Advertisement

Yazının sonunda gün sonu raporu hakkında bilmeniz gerekenleri öğreneceksiniz.

POS Cihazı Gün Sonu Raporu Nedir?

Pos Cihazı Gün Sonu Alma
POS Cihazı Gün Sonu Raporu Nedir?

İlk önce gün sonu raporu nedir? Bu konuya dair kısa bir açıklama yapacağım. Bir gün içerisinde, işletmenin POS cihazı ile gerçekleştirdiği tüm işlemleri gösteren rapora gün sonu raporu denir.

İşletmenin gün içerisindeki tüm işlemleri bu raporda detaylı ve toplam olarak görebiliyorsunuz. Gün sonunda yetkili kişi tarafınca gün sonu raporu alınması gerekiyor. Yoksa ertesi gün POS cihazlarından işlem gerçekleştirilemiyor.

Müşterisi Hazır İşler arıyorsanız, bu yazı ilginizi çekebilir!

Pos cihazı gün sonu alma işletmeler ve şirketler için önemli bir konudur. Gerçekleştirilen işlemler saklanmalı, bir dosya altında birleştirilmelidir. Böylece gelir ve gider tabloları oluşturulabiliyor.

Birçok işletme bu raporlar sayesinde kâr – zarar durumlarını hesaplıyor. Günlük olarak alınan gün sonu raporları, ay sonunda incelenerek satış stratejileri gerçekleştirilebilir.

İlgili rapor için kısaca işletmenin gün içerisinde gerçekleştirdiği kart işlemlerinin dökümanıdır diyebiliriz. Rapor her gün mesai bitiminde alınmalı ve saklanmalıdır.

Advertisement

POS Cihazı Gün Sonu Alırken Dikkat!

Pos Cihazı Gün Sonu Alma
Pos Cihazı Gün Sonu Alma

Şimdi sizlere gün sonu raporu alırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalardan bahsedeceğim. Bu noktalar gerçekten önemli niteliklere sahip.

Gün sonu raporları işletmenin muhasebesi için önemlidir. Bunun için de muhasebeciniz tarafından alınıp saklanmalı. İşletme sahibinin ya da görevli personelin bu görevi yerine getirmesi de faydalı olacaktır.

Post cihazlarında gün sonu nasıl alınır için personele gerekli bilgiler verilmelidir. POS cihazınızın menü kısmına şifre koyabilme imkanınız varsa, koymalısınız. Böylece alakasız insanların gün sonu raporunuza erişmesini engellemiş olursunuz.

Yeni İş Fikirleri sayesinde oldukça kazançlı çıkabilirsiniz! Hemen şimdi yazıyı okuyun…

Kullandığınız POS cihazının hafızası yeterli olmadığı için saat 00.00 olduğunda gün içi raporları silebiliyor. Bu yüzden işletme mesaisi bittiği anda POS cihazı gün sonu alma işlemi gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Aksi taktirde gün içerisindeki raporda eksiklik olacaktır ve bu durum sizi zor duruma sokabilir. Bu yüzden mutlaka zamana dikkat etmeli, günü atlamamalısınız. POS cihazlarınızın içinde kâğıt olduğundan da emin olmalısınız.

Advertisement

Gün sonu raporu nasıl alınır? Merak ediyorsanız devam edelim…

Ingecino POS Cihazı Gün Sonu Alma

Pos Cihazı Gün Sonu Alma
ingenico POS cihazı gün sonu alma

Evet, sizlere gün sonu raporu nedir? Gün sonu raporu almak için dikkat etmeniz gerekenler nedir bahsettim.

Bunları bildikten sonra gelelim, POS cihazlarından nasıl gün sonu raporu alma konusuna. POS cihazı markasına ilgili raporlar farklı şekillerde alınıyor. Ancak endişelenmenize gerek yok. Gün sonu alma her marka için çok basit ve ufak değişiklikler barındırıyor.

İşletmelerde en çok kullanılan POS cihazlarından nasıl gün sonu alacağınızı açıklayacağım. İlk olarak İngenico pos cihazı gün sonu alma işleminden bahsedeyim. Ingecino marka (280) POS cihazına sahipseniz ve tüm bankalardan gün sonu raporu almak istiyorsanız, yapmanız gereken çok basit.

POS cihazlarında bankaların gün sonu almasında da ufak değişiklikler olabiliyor. Ziraat Bankası pos cihazı gün sonu alma ve Yapı Kredi pos cihazı gün sonu alma gibi işlemlerde farklılıklar olabilir.

Advertisement

Okumak İsteyebilirsiniz: Tekel Bayi Açmak

Ingecino Bankalara Göre Gün Sonu Alma Aşamaları:

Ingecino POS cihazı için ilk yapmanız gereken F tuşuna basmak. Ortak POS menüsünde karşınıza bankaların adları sıralanacak. Buradan sırayla ilerleyerek gün sonu raporlarınızı almanız gerek.

  • Örneğin Yapı kredi gün sonu alma için girişe basacaksınız. Karşınıza çıkan menüdeki 1. Sırada – Grup Kapama – seçili olarak girişe basacaksınız. İşte bu kadar basit! Aynı işlemler Ingenico Move 3500 gün sonu alma işlemlerinde de geçerlidir.
  • Ardından çıkış deyip tekrar F tuşuna basıyorsunuz. Bu sefer 2. Banka için seçim yapıp, girişe tıklıyorsunuz.
  • Garanti bankası gün sonu için tıklayıp, 6. Sıradaki gün sonu kısmına  gelip, girişe basıyorsunuz. Garanti pos cihazı gün sonu alma işlemleri bu şekildedir.
  • İŞBANK gün sonu için de aynı işlemi uyguluyorsunuz. – Gün sonu Mut – yazan kısma giriş basmalısınız.
  • Akbank gün sonu alma işlemi de oldukça basit. Akbank yazısının üzerine gelip giriş diyorsunuz. Karşınıza ilk sırada gün sonu işlemi çıkıyor. Giriş deyip, raporu alabiliyorsunuz.
  • Halkbank gün sonu raporu için, Halkbank giriş deyip, iş yeri menü kısmına tıklayın. 2. Sıradaki gün sonu işlemine giriş deyip, raporu alın. Halkbank pos cihazı gün sonu alma işlemleri bu kadar basit!
  • Finansbank gün sonu almak için de aynı işlemi hemen gerçekleştirebiliyorsunuz.
  • HSCB gün sonu raporu için de giriş dedikten sonra karşınıza gün sonu çıkacak ve oraya basıp pos cihazı gün sonu alma işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Ingecino POS cihazı gün sonu alma işlemleri işte bu kadar basit! Ingenico yazar kasa pos cihazı gün sonu alma işlemini uygulamalı olarak izlemek için size bir video bırakıyorum:

Beko POS Cihazı Gün Sonu Alma

Pos Cihazı Gün Sonu Alma
Beko POS cihazı gün sonu alma

Beko 220TR veya 300 TR Pos cihazına sahipseniz otomatik olarak gün sonu raporu alabiliyorsunuz.  Hangi saatte gün sonu raporu almak istiyorsanız, – iptal – tuşuna basın ve – otomatik gün sonu saati – kısmına tıklayarak saat ayarlamasını yapabilirsiniz.

Eğer otomatik değil de kendi elinizle gün sonu almak istiyorsanız saat kısmına 99.99 yazmalısınız. Böylece manuel gün sonu almanız mümkündür.

Vera Delta Pos Cihazı Gün Sonu Alma

Gün sonu almak için Vera Delta POS cihazınız varsa, yapmanı gerekenler çok kolay. Gün sonu raporu almak için sağ üstteki – kasiyer – tuşuna iki kere basmanız lazım. İlk önce z raporu sonrasında da POS cihazın yönlendirmesiyle detaylı gün sonu raporu alabiliyorsunuz.

Advertisement

Verifone POS Cihazı Gün Sonu Alma

Verifone POS cihazı gün sonu raporu alma oldukça basittir. Gün sonu almak için yapmanız gereken öncelikle 4 tuşuna basmak, sonrasında da – ara toplam – tuşuna basmak. Gün sonu ve Z raporu bu şekilde hızlıca alınabiliyor.

Sizlere en yaygın olarak kullanılan POS cihazlarından nasıl gün sonu raporu alabileceğinizi anlattım. Eğer anlamadığınız bir nokta olursa aşağıya yorum atabilirsiniz. En kısa süre içerisinde geri döneceğim.

Dikkatinizi çekebilir: Kolay Zengin Olmanın Yolları

Geçmiş Tarihli Gün Sonu Alma

Pos Cihazı Gün Sonu Alma
Geçmiş tarihli gün sonu alma

Sıkça sorulardan bir tanesine açıklık getirmek istiyorum. Geçmiş tarihli gün sonu alma olayı şu şekildedir. Eğer o gün içerisinde gün sonu almazsanız, paranız hesabınıza ancak bir gün sonra devreder. Bu büyük bir problem değildir.

Fakat önemli olan, yeni mesaiye başlamadan önceki günün raporunu almaktır. Diğer türlü kasada karışıklıklar çıkabilir.

Gün sonu almadan bazı pos cihazları işlem yapmıyor. Bu nedenle mutlaka gün sonu almanız gerekir.

Advertisement

Ayrıca pos cihazınızdan 5 – 6 gün gibi bir süre işlem gerçekleştirmediğinizde banch kapalı hatası alabilirsiniz. Aksiyon göstermediğiniz için banka kendisi kapatmış oluyor. Parametre alarak sorunu çözebilirsiniz.

Sizlere POS cihazı gün sonu alma hakkında detayları paylaştım. Bahsettiğim şekilde gün sonu raporu alabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken noktalara da dikkat ederek sıkıntısınız şekilde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

POS Cihazı Gün Sonu Ne Zaman Alınır?

Pos Cihazı Gün Sonu Alma
POS Cihazı Gün Sonu Ne Zaman Alınır?

Gün sonu raporu alırken en çok sorulan sorulan sorulardan birisi de POS cihazı gün sonu ne zaman alınır? İşletmeniz için mesai bittiğiniz de 00.00 dolmadan gün sonu alırsanız, banka hesabınıza ertesi gün para geçer.

Mesai bittikten sonra gün sonu almak her zaman en mantıklısıdır. Böylelikle karışıklığın önüne geçilmiş olur. Eğer 00.00’dan sonra gün sonu alırsanız bu problem değildir. Sadece para banka hesabına daha geç geçmiş olur.

Sıkça Sorulan Sorular

Pos cihazıyla gün sonu alma işlemlerinde sıkça sorulan soruları sizler için derledim.

POS Cihazı Gün Sonu Saat Kaçta Alınır?

Otomatik gün sonu işlemlerinde gece 00:00 olduğunda o günün raporu otomatik olarak alınır. Manuel işlemlerde de mesai bitiminde ilgili raporu alabilirsiniz.

Advertisement

Gün Sonu Almak Zorunlu Mu?

POS cihazıyla işlem yapılan her gün gün sonu raporu alınması zorunludur. POS cihazıyla işlem gerçekleştirilmemişse ilgili raporu almanın bir zorunluluğu bulunmuyor.

Gün Sonu Alındıktan Sonra Para Hesaba Ne Zaman Geçer?

Müşteri kartlı işlemlerde şifresini girip onayladıktan sonra 1 – 3 gün içerisinde ilgili para hesabınıza geçmektedir. Türkiye’deki uygulama bu şekildedir.

2023 gün sonu nasıl alınır? Sorusuna verebileceğim yanıtlar bunlardı. Aklınıza takılan bir soru mu var? Hemen aşağı yorum bırakın, cevaplayalım.

Advertisement

Bir önceki yazımız olan MaxiPuan Geçen Yerler 2023 – Hemen Kullanın! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

BANKACILIK

MaxiPuan Geçen Yerler 2023 – Hemen Kullanın!

MaxiPuan Geçen ve Kullanılan Yerler

Biriken MaxiPuanlarımı nerelerde kullanabilirim? diye merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz. 2023 yılında MaxiPuan geçen yerler hakkında detaylı bir anlatımda bulundum. Ayrıca, Maximum Puan hangi sitelerde kullanılır, bilgisinin de en güncel halini sizlerle paylaştım. Peki, MaxiPuan para nedir? diye sorduğunuzu da duyar gibiyim. Öncelikle şunu söyleyebilirim ki MaxiPuan, İş Bankası Maximum Kredi Kartı çerçevesinde sunulan faydalardan biridir. […]

Okumaya devam et

BANKACILIK

Almanya’dan Türkiye’ye Para Gönderme 2023 EN UCUZ YÖNTEMLER!

Almanyadan Türkiyeye para gönderme

Almanyadan Türkiyeye para gönderme işlemlerini gerçekleştirmek isteyen gurbetçiler için harika bir yazı hazırladım. Almanya’da yaşayan Türk vatandaşları sık sık Türkiye’ye para transferi gerçekleştiriyorlar. Durum böyleyken en hızlı ve uygun yollarla Türkiye’ye para transferi nasıl gerçekleştirilir? Merak ediliyor. 2023 Almanya’dan Türkiye’ye para gönderme konusuna açıklık getireceğim. Ziraat Bankası, Denizbank, Halkbank gibi tüm bankalardan Türkiye’ye transferi anlatacağım. […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.