finansportali.net

BANKACILIK

Pos Cihazı Gün Sonu Alma – Gün Sonu Raporu Nasıl Alırım?

Artık birçok alışverişi kredi kartlarıyla gerçekleştiriyoruz. Gün geçtikçe nakit para kullanımı azalıyor. Bütün işletmeler POS cihazı kullanıyor. Böylece POS cihazı gün sonu alma hakkında birçok soru oluyor.

POS cihazları sanıldığının aksine çok basit kullanıma sahip cihazlardır. Burada dikkat edilmesi gereken; Beko POS cihazı gün sonu alma, Verifone Pos cihazı gün sonu alma gibi farklı marka POS cihazlarının, gün sonu raporu alma işlemi değişiklik gösterebiliyor.

Bu nedenle POS  cihazına göre gün sonu raporu nasıl alınır ? hakkında bazı soru işaretleri var. Örneğin 2 kez gün sonu alma, geçmiş tarihli gün sonu alma gibi merak edilenler var. Yazıda tüm soru işaretlerine cevap sunacağım.

Advertisement

Yazının sonunda gün sonu raporu hakkında bilmeniz gerekenleri öğreneceksiniz.

POS Cihazı Gün Sonu Raporu Nedir?

POS Cihazı Gün Sonu Raporu Nedir?

İlk önce gün sonu raporu nedir? Bu konuya kısa bir açıklama yapacağım. Bir gün içerisinde, işletmenin POS cihazı ile gerçekleştirdiği tüm işlemleri gösteren rapordur. İşletmenin gün içerisindeki tüm işlemleri detaylı ve toplam olarak görebiliyorsunuz. Gün sonunda yetkili kişi tarafınca gün sonu raporu alınması gerekiyor. Yoksa ertesi gün POS cihazlarından işlem gerçekleştirilemiyor.

Müşterisi hazır işler arıyorsanız, bu yazı ilginizi çekebilir!

Pos cihazı gün sonu alma işletme, şirket için önemli bir mevzudur. Gerçekleştirilen işlemler saklanmalı, bir dosya altında birleştirilmelidir. Böylece gelir ve gider tabloları oluşturulabiliyor. Bir çok işletme bu raporlar sayesinde kar – zarar durumlarını hesaplıyor. Günlük olarak alının gün sonu raporları, ay sonunda incelenerek satı stratejileri gerçekleştirilebilir.

Gün sonu raporu için kısaca işletmenin gün içerisinde gerçekleştirdiği kart işlemlerinin dökümanıdır. Her gün gün sonu raporu alınmalı, gerekirse saklanmalıdır.

POS Cihazı Gün Sonu Alırken Dikkat!

Pos Cihazı Gün Sonu Alma

Pos Cihazı Gün Sonu Alma

Şimdi sizlere gün sonu raporu alırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalardan bahsedeceğim. Bu noktalar gerçekten önemli noktalar. Gün sonu raporları işletmenin muhasebesi için önemli olduğu için varsa muhasebeci tarafından alınıp saklanmalı. Yoksa işletme sahibinin ya da görevli personelin bu görevi yerine getirmesi faydalı olacaktır.

Post cihazlarında gün sonu nasıl alınır için personele gerekli bilgiler verilmelidir. POS cihazınızın menü kısmına şifre koyabilme imkanınız varsa, koymalısınız. Böylece alakasız insanların gün sonu raporunuza erişmesini engellemiş olursunuz.

Advertisement

Yeni iş fikirleri sayesinde oldukça kazançlı çıkabilirsiniz! Hemen şimdi yazıyı okuyun…

Kullandığınız POS cihazının hafızası yeterli olmadığı için saat 00.00 olduğunda gün içi raporları silebiliyor. Bu yüzden işletme mesaisi bittiği anda POS cihazı gün sonu alma işlemi gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Aksi taktirde gün içerisindeki raporda eksiklik olacaktır ve bu durum sizi zor duruma sokabilir.  Bu yüzden mutlaka zamana dikkat etmeli, günü atlamamalısınız. POS cihazlarınızın içinde kağıt olduğundan da emin olmalısınız.

Ingecino POS Cihazı Gün Sonu Alma

ingenico POS cihazı gün sonu alma

Evet, sizlere gün sonu raporu nedir? Gün sonu raporu almak için dikkat etmeniz gerekenler nedir bahsettim. Bunları bildikten sonra gelelim, POS cihazlarından nasıl gün sonu raporu alma konusuna. POS cihazı markasına göre gün sonu saporu farklı alınıyor. Ancak endişelenmenize gerek yok. Gün sonu alma her marka için çok basit ve ufak değişiklikler barındırıyor.

İşletmelerde en çok kullanılan POS cihazlarından nasıl gün sonu alacağınızı açıklayacağım. Bunlardan birincisi Ingecino POS cihazı. Ingecino marka (280) POS cihazına sahipseniz ve tüm bankalardan gün sonu raporu almak istiyorsanız, yapmanız gereken çok basit.

POS cihazlarında bankaların gün sonu almasında da ufak değişiklikler olabiliyor. Ziraat bankası pos cihazı gün sonu alma ve Yapı Kredi pos cihazı gün sonu alma gibi işlemlerde farklılıklar olabilir.

Advertisement

Okumak İsteyebilirsiniz: Tekel Bayi Açmak

Ingecino Bankalara Göre Gün Sonu Alma Aşamaları:

Ingecino POS cihazı için llk  yapmanız gereken F tuşuna basmak. Ortak POS menüsünde karşınıza bankaların adları sıralanacak. Buradan sırayla ilerleyerek gün sonu raporlarınızı almanız gerek.

Örneğin Yapı kredi gün sonu alma için girişe basacaksınız. Karşınıza çıkan menüdeki 1. Sırada – Grup Kapama – seçili olarak girişe basacaksınız. İşte bu kadar basit!

  • Ardından çıkış deyip tekrar F tuşuna basıyorsunuz. Bu sefer 2. Banka için seçim yapıp, girişe tıklıyorsunuz. Garanti bankası gün sonu için tıklayıp, 6. Sıradaki gün sonu kısmına  gelip, girişe basıyorsunuz. İŞBANK gün sonu için de aynı işlemi uyguluyorsunuz. – Gün sonu Mut – yazan kısma giriş basmalısınız.
  • Akbank gün sonu alma işlemi de oldukça basit. Akbank’ın üzerine gelip giriş diyorsunuz. Karşınıza ilk sırada gün sonu işlemi çıkıyor. Giriş deyip, raporu alabiliyorsunuz.
  • Halkbank gün sonu raporu için, Halkbank giriş deyip, iş yeri menü kısmına tıklayın. 2. Sıradaki gün sonu işlemine giriş deyip, raporu alın. Finansbank gün sonu almak için de aynı işlemi hemen gerçekleştirebiliyorsunuz.
  • HSCB gün sonu raporu içinde giriş dedikten sonra karşınıza gün sonu çıkacak oraya basıp pos cihazı gün sonu alma işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Ingecino POS cihazı gün sonu alma işlemleri işte bu kadar basit!

Beko POS Cihazı Gün Sonu Alma

Beko POS cihazı gün sonu alma

Beko 220TR veya 300 TR Pos cihazına sahipseniz otomatik olarak gün sonu raporu alabiliyorsunuz.  Hangi saatte gün sonu raporu almak istiyorsanız, – iptal – tuşuna basın ve – otomatik gün sonu saati – kısmına tıklayarak saat ayarlamasını yapabilirsiniz. Eğer otomatik değil de kendi elinizle gün sonu almak istiyorsanız saat kısmına 99.99 yazmalısınız. Böylece manuel gün sonu almanız mümkündür.

Vera Delta Pos Cihazı Gün Sonu Alma

Gün sonu almak için Vera Delta POS cihazınız varsa, yapmanı gerekenler çok kolay. Gün sonu raporu almak için sağ üstteki   – kasiyer – tuşuna iki kere basmanız lazım. İlk önce z raporu sonrasında da POS cihazın yönlendirmesizle detaylı gün sonu raporu alabiliyorsunuz.

Advertisement

Verifone POS Cihazı Gün Sonu Alma

Verifone POS cihazı gün sonu raporu alma oldukça basittir. Gün sonu almak için yapmanız gereken öncelikle 4 tuşuna basmak, sonrasında da  – ara toplam – tuşuna basmak. Gün sonu ve Z raporu bu şekilde hızlıca alınabiliyor.

Sizlere en yaygın olarak kullanılan POS cihazlarından nasıl gün sonu raporu alabileceğinizi anlattım. Eğer anlamadığınız bir nokta olursa aşağıya yorum atabilirsiniz. En kısa süre içerisinde geri döneceğim.

Dikkatinizi çekebilir: Kolay Zengin Olmanın Yolları

Geçmiş Tarihli Gün Sonu Alma

Geçmiş tarihli gün sonu alma

Sıkça sorulardan bir tanesine açıklık getirmek istiyorum. Geçmiş tarihli gün sonu alma olayı şu şekildedir. Eğer o gün içerisinde gün sonu almazsanız, paranız ancak hesabınıza bir gün sonra devreder. Bu büyük bir problem değildir.

Ancak önemli olan, yeni mesaiye başlamadan önceki gün sonunu almaktır. Diğer türlü kasada karışıklıklar çıkabilir. Gün sonu almadan bazı pos cihazları işlem yapmıyor. Bu nedenle mutlaka gün sonu almanız gerekir.

Ayrıca pos cihazınızdan 5 – 6 gün gibi bir süre işlem gerçekleştirmediğinizde banch kapalı hatası alabilirsiniz. Aksiyon göstermediğiniz için banka kendisi kapatmış oluyor. Parametre alarak sorunu çözebilirsiniz.

Advertisement

Sizlere POS cihazı gün sonu alma hakkında detayları paylaştım. Bahsettiğim şekilde gün sonu raporu alabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken noktalara da dikkat ederek sıkıntısınız şekilde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

POS Cihazı Gün Sonu Ne Zaman Alınır?

POS Cihazı Gün Sonu Ne Zaman Alınır?

Gün sonu raporu alırken en çok sorulan sorulan sorulardan birisi de POS cihazı gün sonu ne zaman alınır? İşletmeniz için mesai bittiğiniz de 00.00 dolmadan gün sonu alırsanız, banka hesabınıza ertesi gün para geçer.

Mesai bittikten sonra gün sonu almak her zaman en mantıklısıdır. Böylelikle karışıklığın önüne geçilmiş olur. Eğer 00.00’dan sonra gün sonu alırsanız bu problem değildir. Sadece para banka hesabına daha geç geçmiş olur.

Bir önceki yazımız olan EFT Gitmedi Neden Geri Döner? 2022 Bankacılık Güncellemeleri başlıklı makalemizde bu konuda bilgiler verilmektedir.

Advertisement

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yapmak için tıklayn.

BANKACILIK

ATM’den IBAN’a Para Yatırma – Ziraat, Vakıfbank, Halkbank…

Kartsız ATM'den IBAN'a Para Yatırma

ATM’lerden para yatırma işlemleri hakkında en sık kullanılan işlemlerden birisi para yatırmadır. ATM’den IBAN’a para yatırmak için tüm bankalardan nasıl işlem yapacağınızı sizlere adım adım anlattım. Kartsız ibana para yatırma, ATM den kartsız para yatırma gibi işlemleri sizlere anlatacağım. ATMden para gönderme konusunda aklınızda kafa karışıklığı varsa, işlemi yapacağınız şekle göre ne yapmanız gerektiğini aşağıda […]

Okumaya devam et

BANKACILIK

EFT Gitmedi Neden Geri Döner? 2022 Bankacılık Güncellemeleri

eft gitmedi neden geri döner

EFT gitmedi neden geri döner diye merak edenler buraya! Farklı iki banka hesabı arasında yapılan para transferine EFT adı verilmektedir. EFT yapan kişi, bu işlemi yaparken karşı hesabın sahibinin adı, soyadını ve para göndereceği hesabın IBAN numarasını sisteme yazmalıdır.  EFT yapıldığını nasıl anlarız? EFT hesaba geçmedi diye endişelenmeyin, EFT yapılırken yukarıda söylediklerimden biri veya ikisinin […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.