finansportali.net

BANKACILIK

TC ile Ehliyet Sınav Sonuçları Sorgulama 2023 (Rehber İçerik)

TC ile Ehliyet Sınav Sonuçları Sorgulama

Ehliyet sınav sonuçları, internet üzerinden kolaylıkla öğrenilebiliyor. TC ile ehliyet sınav sonuçları sorgulama ekranıyla sadece kimlik numaranızı girerek sınav sonucunuzu öğrenebilmeniz mümkün.

4 Ağustos 2018 tarihinden beri sınavlar elektronik ortamda yapıldığı için sonuçlar anında görüntülenebiliyor. Bu yazımızda TC kimlik numarası ile sınav sonucunuzu nasıl öğrenebileceğinizi açıkladım.

TC kimlik no ile ehliyet sınav sonucu öğrenme 2023 aşamalarını anlatarak yazıya giriş yaptım. Devamında direksiyon sınav sonucu için TC kimlik no ile sorgulama yapılabiliyor mu sorusunu yanıtladım. Sınava dair net ve açıklayıcı bilgilerle içeriği tamamladım. TC ile ehliyet sınav sonuçları sorgulama nasıl yapılır? Beraber inceleyelim…

Advertisement

Ehliyet Sınav Sonuçları TC ile Sorgulama

Ehliyet Sınav Sonuçları TC ile Sorgulama
Ehliyet Sınav Sonuçları TC ile Sorgulama

TC ile ehliyet sınav sonuçları sorgulama yapabilmek mümkündür. Sınavlar elektronik ortamda yapıldığından dolayı sonuçlar da elektronik ortamda anında alınabilir. Ehliyet sınav sonuçları TC ile sorgulama yapabilmek için aşağıdaki yöntemleri ve adresleri kullanabilirsiniz.

 1. meb.gov.tr Ehliyet Sınav Sonucu Sorgulama
 2. E-Devlet’ten Ehliyet Sınav Sonucu Sorgulama
 3. Kiosk Cihazlardan Ehliyet Sınav Sonucu Öğrenme

1- meb.gov.tr Üzerinden Ehliyet Sınav Sonucu Öğrenme

Ehliyet E-Sınav Sonuçları
Ehliyet E-Sınav Sonuçları

Ehliyet sınav sonuçlarını öğrenmek için MEB Ehliyet E-Sınav Sonuçları adresinden faydalanabilirsiniz. Bu adres aracılığıyla ehliyet sınav sonuçları sorgulama TC kimlik no ile mümkündür. İlgili yerlere TC kimlik numaranızı ve resimdeki rakamları girip sorgula demeniz yeterli olacaktır.

Uygulamalı olarak tc kimlik no ile ehliyet sınav sonucu öğrenme için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

ehliyet sınav sonucu öğrenme

2- E-Devlet Üzerinden Ehliyet Sınav Sonucu Öğrenme

MEB Sınav Sonuç Sorgulama
MEB Sınav Sonuç Sorgulama

TC ile ehliyet sınav sonuçları sorgulama için devam edelim.Ehliyet sınav sonucunuzu e-Devlet üzerinden de öğrenebilirsiniz.

– Milli Eğitim Bakanlığı, bünyesinde gerçekleştirdiği sınavların sonuçlarını e-Devlet sistemi üzerinden yayınlamaktadır.

Sisteme giriş yaptıktan sonra arama ekranına “MEB sınav sonuç sorgulama” yazabilir ve uygulamaya gidebilirsiniz. TC ile ehliyet sınav sonuçları sorgulama işlemlerinde e-Devlet sistemini de kullanabilirsiniz.

Ancak e-Devlet şifrenizin olması şarttır ve direkt olarak TC kimlik no ile ehliyet sınav sonucu sorgulamak mümkün değildir.

Advertisement

TC ile ehliyet sınav sonuçları sorgulama e-Devlet ekranında tarih aralığı bölümü yer almaktadır. Burada tarih aralığını belirleyip o dönem girdiğiniz tüm sınav sonuçlarını görüntüleyebilmeniz mümkündür.

3- Kiosk Cihazlardan Ehliyet Sınav Sonucu Öğrenme

Kiosk Cihazından Ehliyet Sınav Sonucu Öğrenme
TC ile Ehliyet Sınav Sonuçları Sorgulama

TC ile ehliyet sorgulama için diğer tercih edebileceğiniz yöntem Ehliyet sınav sonuçları, sınav sonrasında salondaki Kiosk cihazlardan da sorgulanabilmektedir. TC ile ehliyet sınav sonuçları sorgulama işlemleri için Kiosk cihazları da tercih edebilirsiniz.

Bunun için ilgili ekrana TC kimlik numaranızı yazmanız yeterli olmaktadır. Kiosk cihazlardan sonuç belgenizin çıktısını da alabilirsiniz.

Ehliyet harcı internetten ödeme işlemleri için detaylara ayrıca hazırladığımız yazıdan erişebilirsiniz.

Ehliyet Direksiyon Sınav Sonuçları TC ile Sorgulama Nasıl Yapılır?

Direksiyon Sınav Sonucu Sorgulama
Direksiyon Sınav Sonucu Sorgulama

Ehliyet sınavları iki aşamadan oluşur. Birinci aşama e-sınav uygulamasıyken ikinci aşama da direksiyon sınavından ibarettir. Ehliyet direksiyon sınav sonuçları TC ile sorgulama yapabilmeniz mümkün değildir. Çünkü bu sorguyu yapabileceğiniz herhangi bir sayfa bulunmamaktadır.

Direksiyon sınav sonuçları TC ile sorgulama yapılamaz fakat sürücü kursunuzdan sonucunuzu öğrenebilirsiniz. Direksiyon sınav sonuçları, sürücü kursunuzun panosuna liste hâlinde asılacaktır. Sonuç detaylarını kurs yetkililerinden alabilirsiniz. Sonuçlar, sınavın olduğu gün sonuç tutanağıyla ilgili kuruma bildirilir.

TC ile ehliyet sınav sonuçları sorgulama aşamasında direksiyon sınav sonucu görüntülenemez.

Ehliyet E-Sınav Sonuçları 2023

Ehliyet E-Sınav Sonuçları
Ehliyet E-Sınav Sonuçları

Sınavların elektronik ortamda yapıldığından ve sonuçların hemen çıktığından bahsetmiştim. Sonuçların bu derece hızlı çıkması, sistemin otomatik olarak çalışması sayesindedir. Sınav bitiminde doğru ve yanlış sorularınız belirlenir. Hesaplamalar yapılır ve sonuç, direkt olarak sorgulama sayfasına yansıtılır.

TC ile ehliyet sınav sonuçları sorgulama sisteminin kullanımı basittir. İlgili yerlere TC kimlik numaranızı ve resimdeki rakamları yazmanız, sonrasında sorgula butonuna tıklamanız yeterli olmaktadır.

İlginizi çekebilir: Ehliyet Yaş Hesaplama

Advertisement

Ehliyet Sınavına Nasıl Çalışılır?

Ehliyet Sınavına Nasıl Çalışılır
Ehliyet Sınavına Nasıl Çalışılır

Ehliyet sınavı nasıl çalışılır sorusu da birçok kişi tarafından araştırılıyor. Ehliyet sınavına hazırlık için yapmanız gerekenlerin oldukça basit olduğunu söyleyebilirim. Ehliyet sınavları iki aşamadan oluştuğu için ben de bu konuyu iki başlık hâlinde inceledim. TC ile ehliyet sınav sonuçları sorgulama açıklamalarından sonra sınavlara nasıl hazırlanacağınızı şu şekilde açıklayabilirim;

1- Ehliyet E-Sınav Hazırlık

Ehliyet E-Sınav Hazırlık
Ehliyet E-Sınav Hazırlık

Ehliyet sınavlarıyla amaçlanan şey ilkyardım ve trafik bilgilerine sahip, güvenli ve iyi araç kullanmayı bilen bireylerin sürücü olmasını sağlamaktır. İlk olarak sürücü kaydınızı tamamlayınız. Kayıt işlemlerinden sonra kurs tarafından size kaynak kitap verilecektir. İlgili kaynak, sınavı kazanmanız için yeterli olacaktır.

Sürücü kursu tarafından eğitim programı hakkında detaylı bilgi de alabilirsiniz. Eğitimler programlı bir şekilde gerçekleştirilir.

Teorik sınav aşamasında verilecek her derse mutlaka katılım sağlayınız. Burada sınav hakkında önemli ipuçları yakalayabilirsiniz. Ayrıca burada alacağınız eğitimler sonucunda kitaptaki bilgileri daha iyi bir şekilde kavrayabilirsiniz.

Ehliyet sınavına hazırlık aşamasında çıkmış soruları çözmenin büyük bir faydası bulunmaktadır. Böylece öğrenmiş olduğunuz bilgileri pratik kazanarak pekiştirebilirsiniz. Çıkmış soru çözmenin sınav sorularına aşina olmak açısından da faydası büyüktür.

E-Sınav aşamasını başarıyla tamamlayan adaylar, direksiyon sınavına girmeye hak kazanır.

2- Ehliyet Direksiyon Sınavına Hazırlık

Ehliyet Direksiyon Sınavına Hazırlık
Ehliyet Direksiyon Sınavına Hazırlık

Belirlenen direksiyon sınav tarihine kadar sürücü kursunuz tarafından direksiyon eğitimi birebir şekilde verilecektir. Direksiyon sınavını kazanmak için bolca pratik yapmanız gerekiyor. Kaydolduğunuz ehliyet sınıfına göre uygulamalar ve sorular değişiklik gösterebilir.

Sürücü adayının pratik yapması için parkur oluşturulur. Ehliyet sınıfına göre burada pratik yapabilirsiniz.

Advertisement

Araç kullanmayı başta olmak üzere park etmeyi, yokuş çıkmayı, ayna kullanımını, trafik kurallarını, araç hakkında kısa bilgileri bu aşamada öğrenebilmeniz mümkündür.

Direksiyon sınavına hazırlık aşamasında her detaya dikkat etmeniz gerekir. Özellikle sınav aşamasında hata yapmamak için bol bol pratik yapın.

Örneğin direksiyon başına geçtiğinizde emniyet kemerinizi takmayı ve aynaları kontrol etmeyi unutmayın. Sınav aşamasında şunlar yapılacaktır;

 • Araç kullanılır.
 • Geri geri gidilir.
 • Yokuş çıkılır.
 • Araç, park edilir.

TC ile ehliyet sınav sonuçları sorgulama ekranında sonuçlarınızı görüntüleyebilirsiniz. Sınavınıza dair tüm detaylar burada yer alır.

İlginizi çekebilir: Ehliyet Sınav Harcı Yatırma

Advertisement

Ehliyet Sınavı Konuları 2023

Ehliyet Sınavı Konuları
Ehliyet Sınavı Konuları

Sınavların teorik sınav ve direksiyon sınavlarından oluştuğunu belirtmiştim. Ehliyet sınavı konuları içerisinde sizi zorlayabilecek bir kısım bulunmaz. Ancak yine de dikkatli bir şekilde hazırlanmanızda fayda vardır.

1- Ehliyet E-Sınav Konuları (Teorik Sınav)

Ehliyet E-Sınav Konuları
Ehliyet E-Sınav Konuları

Teorik sınavda tüm ehliyet sınıfları için aynı konular geçerlidir. Yani adaylar, aynı soru tiplerinden ve konularından sorumlu olmaktadır.

Ehliyet e-Sınav, 50 sorudan oluşur. Yanlış yaptığınız sorular doğru sayınızı etkilemez. Her soru iki puandır. 70 ve üstü alan kişiler başarılı sayılır. TC ile ehliyet sınav sonuçları sorgulama işlemleri e-Sınav için geçerlidir.

Ehliyet sınavı için adaylar dört farklı ana başlıktan sorumlu olurlar. Bunlar İlk Yardım, Trafik Adabı, Trafik ve Çevre, Araç Tekniği başlıklarıdır.  Ana başlıklar dâhilinde sorumlu olunan konular ise şu şekildedir;

Ehliyet İlk Yardım
Ehliyet İlk Yardım

İlk Yardım başlığı içerisinde,

 • Zehirlenmeler,
 • Yaralıların taşınması,
 • Kalp masajı, kanamalar, şok ve bayılmalar,
 • Kırıklar ve burkulmalar,
 • İlk yardım çantası,
 • İnsan vücudunun yapısı,
 • Önemli ilk yardım bilgisi tanımları konuları yer almaktadır.
Ehliyet Trafik ve Çevre Bilgisi
Ehliyet Trafik ve Çevre Bilgisi

Trafik ve Çevre başlığı içerisinde;

 • Trafik ve çevre hakkında bazı tanımlar,
 • Trafik işaretleri ve araçlara ait bazı tanımlar,
 • Karayollarının kullanım kuralları,
 • Karayolu araç sürüş yasağı,
 • Takip mesafesi, hız sınırları, yol verme, öndeki aracı geçme,
 • Kavşaklardan geçiş kuralları,
 • Duraklama, durma ve park etme kuralları,
 • Arızalı araçlar ve araç ışıkları,
 • Ses, görüntü ve haberleşme cihazları,
 • Otoyol kuralları,
 • Tehlikeli maddelerin nasıl taşınacağı,
 • Okul taşıtı çalıştırma kuralları ve esasları,
 • Trafik suçları – cezaları,
 • Araç tescil ve muayene işlemleri,
 • Araçlarda yer alması gereken zorunlu malzemeler gibi konular yer alır.
Ehliyet Araç Tekniği
Ehliyet Araç Tekniği

Araç Tekniği başlığı içerisinde;

 • Motor tanımı, türleri, parçaları, çalışma prensibi, temel parçaları, bakımı, motor haricindeki parçalar,
 • Dizel ve benzinli motor karşılaştırması,
 • Motor dışındaki çalışma prensipleri,
 • Ateşleme sistemi tanımı, çalışma şekli,
 • Araç gösterge işaretleri,
 • Araç üzerindeki sistemler,
 • Dizel motorlardaki yakıt sistemi,
 • Dizel motor arızaları (basit) ve bakım işlemleri,
 • Benzinli araçların enjeksiyon sistemi gibi konulara yer verilir.
Ehliyet Trafik Adabı
Ehliyet Trafik Adabı

Trafik Adabı başlığı içerisinde;

 • Trafik adabı nedir,
 • Trafikteki diğer kullanıcıların sürücü davranışları üzerindeki etkisi,
 • Trafikte gerçekleştirilen hak ihlalleri,
 • Trafikte iletişim ve empati gibi konulara değinilir.

2- Ehliyet Direksiyon Sınavı Konuları

Ehliyet Direksiyon Sınavı Konuları
Ehliyet Direksiyon Sınavı Konuları

Ehliyet direksiyon sınavında aşağıdaki konulara dikkat ediniz. Bunları biliyor olmanız ve uygulamada dikkat etmeniz, size büyük avantaj sağlayacaktır.

 • Araca binerken lastik kontrolü yapın.
 • Araç içi ışıkları mutlaka bilin.
 • El ve ayak freni yerlerini gösterin.
 • Su ve yağ göstergelerini bilin.
 • Araç silecek sistemini çalıştırmayı bilin.
 • Bagaj açmak, dikiz ayna ayarlaması yapmak konularına dikkat edin.
 • Araç kaputunu açmayı bilin.
 • Farları nasıl yakabileceğinizi öğrenin.
 • Akünün yeri sorulabilir, öğrenin.
 • Gaz ve debriyaj pedallarını karıştırmayın. Bunun için pratik yapabilirsiniz.
 • Aracın vites sistemine hâkim olun. Kaç vites olduğu yönünde sorular gelebilir.
 • Sinyal ikaz ışıklarını yakmayı bilin.

TC ile ehliyet sınav sonuçları sorgulama hakkında bu bilgileri aktarabilirim. Sınav sonucunuzu öğrenmek için üç farklı yöntem mevcuttur. Sadece e-Devlet sisteminde şifre gerekir. Direkt olarak TC kimlik numarası ile sorgulama yapılamaz.

Bir önceki yazımız olan MaxiPuan Geçen Yerler 2023 – Hemen Kullanın! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Advertisement

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

BANKACILIK

MaxiPuan Geçen Yerler 2023 – Hemen Kullanın!

MaxiPuan Geçen ve Kullanılan Yerler

Biriken MaxiPuanlarımı nerelerde kullanabilirim? diye merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz. 2023 yılında MaxiPuan geçen yerler hakkında detaylı bir anlatımda bulundum. Ayrıca, Maximum Puan hangi sitelerde kullanılır, bilgisinin de en güncel halini sizlerle paylaştım. Peki, MaxiPuan para nedir? diye sorduğunuzu da duyar gibiyim. Öncelikle şunu söyleyebilirim ki MaxiPuan, İş Bankası Maximum Kredi Kartı çerçevesinde sunulan faydalardan biridir. […]

Okumaya devam et

BANKACILIK

Almanya’dan Türkiye’ye Para Gönderme 2023 EN UCUZ YÖNTEMLER!

Almanyadan Türkiyeye para gönderme

Almanyadan Türkiyeye para gönderme işlemlerini gerçekleştirmek isteyen gurbetçiler için harika bir yazı hazırladım. Almanya’da yaşayan Türk vatandaşları sık sık Türkiye’ye para transferi gerçekleştiriyorlar. Durum böyleyken en hızlı ve uygun yollarla Türkiye’ye para transferi nasıl gerçekleştirilir? Merak ediliyor. 2023 Almanya’dan Türkiye’ye para gönderme konusuna açıklık getireceğim. Ziraat Bankası, Denizbank, Halkbank gibi tüm bankalardan Türkiye’ye transferi anlatacağım. […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.