finansportali.net

BANKACILIK

Tekne Ehliyeti Nasıl Alınır? (2022 Tüm Bilgiler)

Tekne Ehliyeti Nasıl Alınır

Tekne ehliyeti nasıl alınır sorusu günümüzde sıkça merak edilen konulardan birisi. Tekne kullanmak için ehliyet gerekir mi? Gerekirse şartları nelerdir? gibi sorular oldukça fazla soruluyor.

Tekne ehliyeti, Amatör Denizci Belgesi (ADB) olarak da tanımlanır. Bu belgeyi alabilmek için bazı koşulları sağlamanız gerekiyor. Merak etmeyin, yazı içerisinde bu belgenin ne olduğundan nasıl alınacağına kadar tüm detaylara yer verdim.

İlk olarak Amatör Denizci Belgesi nedir sorusuyla başlayan yazı içerisinde başvuru şartları, başvuru süreci, tekne ehliyeti fiyatları, sıkça sorulan sorular gibi başlıklara yer verdim. Tekne ehliyeti nasıl alınır? Nereden alınır? Merak ediyorsanız buyurun…

Advertisement

Ulaştırma Bakanlığı Tekne Ehliyeti (ADB) Nedir?

Amatör Denizci Belgesi
Amatör Denizci Belgesi

Denizle iç içe olmak birçok kişi için dinlendirici bir deneyim olarak tanımlanır. Bu süreç içerisinde tekne ehliyeti nasıl alınır sorusundan önce Amatör Denizci Belgesi anlamına da gelen tekne ehliyetinin ne olduğuna değinmek gerekir. Amatör Denizcilik Belgesi nedir sorusuna şu şekilde yanıt verebiliriz;

Belirli kriterlere sahip olan teknelerin, yine belirli şartlar dâhilinde alınacak ehliyet ile kullanılması gerekmektedir.

Amatör Denizci Belgesi, 10 beygir gücünü geçen motora sahip olan hususi özelliklere sahip deniz taşıtlarının kullanılması için şart koşulan bir belgedir. T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından verilmektedir.

İlgili ehliyeti alabilmek için belirli kriterleri sağlamanız gerekmektedir. Başvuru şartlarını sonraki başlıklarda bulabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: TC ile Ehliyet Sınav Sonuçları Sorgulama

Advertisement

KMT Nedir?

KMT Nedir
KMT Nedir

Kısa Mesafe Telsiz kelimelerinin kısaltılmış hâli KMT olarak ifade ediliyor. Belgenin ülkemizdeki genel adı Kısa Mesafe Telsiz Operatörü Yeterlik Belgesi şeklinde düzenlenmiştir. Uluslararası mevzuat içerisinde SRC (Short Range Certificate) olarak geçmektedir.

Tekne donanımı içerisinde VHF telsiz cihazı bulunuyorsa, bu cihazı kullanmak için KMT belgesi sahibi olmanız şarttır.

Tekne Ehliyeti (Amatör Denizci Belgesi) Nasıl Alınır?

Tekne Ehliyeti Nasıl Alınır 2022
Tekne Ehliyeti Nasıl Alınır 2022

Tekne ehliyeti nasıl alınır sorusunu açıklığa kavuşturalım. Ülkemizde tekne kullanmak için ehliyet sahibi olmak adına ilk olarak Amatör Denizci Eğitim ve Başvuru Sistemi üzerinden sunulacak eğitimlerin tamamlanması gerekmektedir.

Eğitim sonrasında aynı sistem üzerinden sınav gerçekleştirilmektedir. Başvuru belgeleri şu şekildedir;

 • T.C. kimlik kartı ve fotokopisi,
 • Devlet hastanesinden alınmış tekne kullanımına engel bulunmadığını açıklayan sağlık raporu,
 • Harç ücretlerinin ödendiğine dair banka dekontu,
 • 14 – 18 yaş aralığındaki başvurular için noter onaylı ve örneğine uygun olarak velisi tarafından düzenlenmiş muvafakatname,
 • Başvuru sahibine ait bir adet vesikalık fotoğraf içeren imzalı başvuru formu.

Tekne için gerekli olan ehliyet konusuyla ilgili güncel bilgilere T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı web sitesinden ulaşabilmeniz mümkündür.

Tekne Ehliyeti Başvuru Şartları 2022

Tekne Ehliyeti Başvuru Şartları 2022
Tekne Ehliyeti Başvuru Şartları 2022

Tekne ehliyeti nasıl alınır sorusunu yanıtladıktan sonra başvuru şartlarına da değinmek gerekir. Başvuru için gerekli belgelerden anlaşılacağı üzere ehliyeti alabilmek için bazı şartlar belirlenmiştir. Bu şartları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Teknelerde kullanmak adına ehliyet için belirlenen yaş sınırı 14’tür. 14 – 18 yaş aralığındaki başvuran kişiler için velisi tarafından düzenlenmiş ve noter onaylı muvafakatname gereklidir. 18 yaşın altındaki kişiler, hızı saatte 7 milden az olan tekneleri kullanabilmektedir.
 • Sağlık raporunun ilgili devlet hastanesi tarafından uygun bir şekilde oluşturulması ve onaylanması gerekmektedir. Buradaki amaç, kişinin tekne kullanımına engel bir rahatsızlığının olmadığını tespit etmektir.
 • Amatör Denizci Belgesi’ni alacak olan kişinin ADB sınavını geçmesi gerekmektedir.
 • Kişilerde ayrıca kaçakçılık ya da yurt dışına insan kaçırma gibi suçların olmaması gerekir.
 • Eğitim durumu olarak en az ilkokul düzeyi belirlenmiştir.

Tekne kullanma ehliyeti için yukarıdaki şartları taşımanız gerekmektedir. Ulaştırma Bakanlığı tekne ehliyeti için bu şartları sağlayan herkes başvuru yapabilir.

İlginizi çekebilir: Ehliyet Yaş Hesaplama

Tekne Ehliyeti Başvuru Süreci 2022

Tekne Ehliyeti Başvuru Süreci 2022
Tekne Ehliyeti Başvuru Süreci 2022

Tekne ehliyeti nasıl alınır sorusunda başvuru sürecine dair detaylı bilgilere yer verelim. Amatör tekne ehliyeti sahibi olmanız için ADB ve KMT belgelerini almanız gerekmektedir. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

 1. Eğitim Kaydı Yaptırın: ADB ve KMT belgesini almak için ilk aşamada eğitim kaydı yaptırmanız gerekmektedir. T.C. Ulaştırma Bakanlığı ADB ve KMT eğitimlerine katılmak için buradan e-devlet şifrenizle giriş yapabiliyorsunuz. E-Devlet aracılığıyla giriş yaptıktan sonra ilgili eğitimlere kayıt yaptırabilirsiniz.
 2. Amatör Denizci Belgesi Sınavı: Gerekli eğitim tamamlandıktan sonra aynı sistem üzerinden ADB ve KMT sınavlarına başvuru yapmanız gerekmektedir. Sınavlarda başarılı olduğunuz takdirde sonraki adıma geçebilirsiniz.
 3. Belgeler İçin Gerekli Olan Ödemeleri Gerçekleştirin: Sınav sonucunda başarılı olursanız gerekli harç ücretlerini ödemeniz gerekmektedir. Bir sonraki başlıkta ilgili harç ücretlerine değindim.
 4. Liman Müdürlüğü Aracılığıyla Ehliyetinizi Alın: Harç ödemesi yapıldıktan kısa bir süre sonra belgenize aynı sistem üzerindeki “Belgelerim” kısmından ulaşabilirsiniz. Belgenizi buradan çıktı olarak alabiliyorsunuz.

Tekne ehliyeti başvuru işlemlerini bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Teknenizde VHF telsiz cihazı bulunmuyorsa KMT belgesi almanıza gerek yoktur.

Tekne Ehliyeti Fiyatı 2022

Tekne Ehliyeti Fiyatı 2022
Tekne Ehliyeti Fiyatı 2022

Tekne ehliyeti nasıl alınır sürecinde harç ücretleri oldukça önemlidir. Ehliyet alma sürecinde sınavlar için ve ehliyetinizi alabilmeniz için birtakım harç ücretlerini ödemeniz gerekiyor. 2022 yılında belirlenen harç ücretleri şu şekildedir;

 • Amatör Denizci Belgesi Harcı: 72,10 TL
 • KMT Belgesi Harcı: 45,40 TL

Tekne Ehliyeti Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

Tekne Kullanma Ehliyeti 2022
Tekne Kullanma Ehliyeti 2022

Tekne ehliyetlerinin kapsamı şu şekilde belirlenmiştir. Amatör Denizci Belgesi; gezi ya da spor amacıyla gerçekleştirilen, mürettebat içermeyen tekne kullanımları için geçerlidir.

10 beygir gücü altında olan motor kapasitesindeki tekneleri kullanmak için herhangi bir ehliyet gerekmemektedir. İlgili araçları ehliyet gerekmeksizin kullanabilirsiniz.

Advertisement

Ancak teknenizi ticari amaçlarla kullanmak için ya da gemilerde çalışmak için ADB belgesi yeterli değildir. Ticari tekne kullanımı için farklı işlemler söz konusudur. Ticari tekne kullanma belgesi nasıl alınır sorusu bu konu kapsamına girmektedir.

Tekne ehliyeti nasıl alınır sorusunda ilgili ehliyetin kapsamı da oldukça önemli bir konudur.

Ticari amaçlı tekne kullanımı ya da gemi personeli olmak için Gemiadamı Yeterlik Belgesi alınması gerekir. Başvuruları en yakın Liman Müdürlüğü’ne gerçekleştirebiliyorsunuz.

İlginizi çekebilir: Ehliyet Sınav Harcı Yatırma

Tekne Ehliyeti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Tekne Ehliyeti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir
Tekne Ehliyeti Nasıl Alınır? Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Tekne ehliyeti nasıl alınır sorusunun önemli bölümlerinden birisi de dikkat etmeniz gerekenlerdir. Sınava hazırlık ve ehliyetin aşamasında bazı unsurlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

 • Sınava hazırlık için e-Devlet üzerinden sisteme giriş yapabilir ve eğitimlerden faydalanabilirsiniz. Ayrıca Amatör Denizcilik Federasyonu web sitesinden de eğitim kaynaklarına ulaşabilmeniz mümkündür.
 • Düzenli olarak çalışmanız hâlinde kısa sürede sınavı başarıyla tamamlamanız mümkündür.
 • Ehliyeti almak için gerekli şartları taşıdığınızdan emin olun.
 • Sınavı kazandıktan sonra harç ücretlerini süresinde yatırmayı ihmal etmeyin. Harç ücretinin yatırılmaması hâlinde Amatör Denizci Belgesi alabilmeniz mümkün değildir.

Amatör Denizci Belgesi Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S)

Amatör Denizci Belgesi SSS
Amatör Denizci Belgesi SSS

Tekne ehliyeti nasıl alınır sorusuna ek olarak sıkça sorulan sorular bölümüyle eksik kısımları kapatmak istedim. İlgili konu kapsamında sık sorulan sorular şu şekilde;

1. Amatör Denizci Belgesi Eğitimini Nereden Alabilirim?

Amatör Denizci Belgesi alabilmek için öncelikle eğitim koşulu bulunmaktadır. Yukarıda belirttiğimiz Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı web sitesi üzerinden eğitim için e-Devlet şifrenizle giriş yapabiliyorsunuz.

Advertisement

2. Tekne Ehliyeti Nereden Alınır?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından verilmektedir. Başvuru sürecine dair detaylar üst başlıklarda yer almaktadır.

3. Amatör Denizci Belgesi Sınavları Nasıl Yapılır?

Sınavlar belirtilen sistem üzerinden online olarak gerçekleştirilmektedir. Eğitiminizi tamamladıktan hemen sonra sınav randevusu oluşturabilirsiniz.

4. Amatör Denizci Belgesi Sınavı Ücretli Midir?

ADB sınavlarına girmek için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Sınavı kazanmanız hâlinde ilgili belgelere dayalı olarak harç ücreti ödersiniz.

5. Amatör Denizci Belgesi Sınavını Geçmem İçin Kaç Almam Gerekiyor?

Amatör Denizci Belgesi Sınavını Geçmem İçin Kaç Almam Gerekiyor
Amatör Denizci Belgesi Sınavını Geçmem İçin Kaç Almam Gerekiyor

Sınav için başarı notu 100 üzerinden 60 ve üstü şeklinde tanımlanmıştır. Yani sınavı geçebilmeniz için en az 60 puan almanız gerekmektedir.

6. Amatör Denizci Belgesi Sınav Konuları Nelerdir?

 • Seyir,
 • Gemicilik ve Tekne Kullanma,
 • Denizde Çatışmayı Önleme Kuralları,
 • Meteoroloji,
 • İlk Yardım,
 • Denizde Güvenlik ve Haberleşme,
 • Deniz Hukuku ve Uluslararası Sözleşmeler,
 • Motor, Tekne ve Elektrik Bilgisi.

Sınav, yukarıdaki konu başlıklarını kapsar. Bu konulara dair toplamda en az 50 soru sorulmaktadır. Tekne ehliyeti nasıl alınır sürecinde en önemli aşama ADB sınavıdır.

7. Tekne Ehliyeti Süreli Midir?

Hayır, tekne ehliyeti süresizdir.

Advertisement

8. Yeni Tip ADB Nedir?

Yeni tip Amatör Denizci Belgeleri, kullanım unsurlarını kolaylaştırmak için kredi kartı boyutunda özel olarak tasarlanmıştır. Sınavı başarıyla geçenlere bu belge verilmektedir.

9. KMT Almak İçin Yaş Şartı Var Mıdır?

KMT Belgesi
KMT Belgesi

KMT belgesi alabilmek için 17 yaşın tamamlanmış olması gerekmektedir. Aksi hâlde KMT belgesi alınabilmesi mümkün değildir.

10. KMT Belgesi Süreli Midir?

KMT belgesi 5 yıl süreye tâbidir. Süre sonunda sınavsız bir şekilde yenileyebilirsiniz.

Sonuç

Tekne ehliyeti nasıl alınır sorusuna tüm detaylarıyla yanıt verdik. İlgili ehliyetin alınabilmesi için bazı şartların sağlanması gerekir. Bu şartları sağlayan herkes eğitim alabilir ve sınavlara katılabilir.

Sınav sonucunda başarılı olunması hâlinde ilgili harçları ödemeniz gerekir. Sonraki aşamada Amatör Denizci Belgesi’ni alabilmeniz mümkündür.

Advertisement

Bir önceki yazımız olan En Güvenilir Borsa Uygulamaları 2023 – En Kolay 10 Program! başlıklı makalemizde bu konuda bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

BANKACILIK

En Güvenilir Borsa Uygulamaları 2023 – En Kolay 10 Program!

en güvenilir borsa uygulamaları

Borsa denilince akla artık sadece hisse senetleri piyasası gelmemekte. Dijital dünyada dövizlerden emtialara, senetlerden kripto paralara kadar uzanan geniş bir yatırım araçları listesi yer almakta. Siz de en güncel borsa takibi ve analizlerini öğrenmek için çeşitli platformlara başvurmak zorundasınız. İşte tam bu nedenle sizler için en güvenilir borsa uygulamaları listesini detaylarıyla ve indirme linkleriyle birlikte […]

Okumaya devam et

BANKACILIK

MaxiPuan Geçen Yerler 2023 – Hemen Kullanın!

MaxiPuan Geçen ve Kullanılan Yerler

Biriken MaxiPuanlarımı nerelerde kullanabilirim? diye merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz. 2023 yılında MaxiPuan geçen yerler hakkında detaylı bir anlatımda bulundum. Ayrıca, MaxiPuan hangi sitelerde kullanılır, bilgisinin de en güncel halini sizlerle paylaştım. Peki, MaxiPuan para nedir? diye sorduğunuzu da duyar gibiyim. Öncelikle şunu söyleyebilirim ki MaxiPuan, İş Bankası Maximum Kredi Kartı çerçevesinde sunulan faydalardan biridir. En […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.