finansportali.net

GİRİŞİMCİLİK

Toptan Ticaret İşi Yapmak İstiyorum! Ne Kadar Kazanırım?

Toptan Ticaret İşi Yapmak İstiyorum

Bu yazımda, internette pek fazla bilginin yer almadığı fakat yepyeni bir girişimde bulunmak isteyen kişilerin merak ettiği toptan ticaret işi yapmak hakkında en doğru ve en güncel bilgileri sizlerle paylaştım.

Öncelikle bu çok derin ve ilgi çekici bir konu. Dolayısıyla, tüm anlattıklarımı sakince ve iyice anlayarak sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyorum.

Bilindiği üzere; eski ve köklü bir iş kolu olan toptancılık işi, ticaret hacminin büyümesinde aktif rol oynayan etkili bir sektör. ” Toptancılar çok iyi para kazanıyor! ” gibi benzeri cümleleri muhakkak duymuşsunuzdur.

Peki, bu bilgi doğru mu? Toptancılık işi yapanlar gerçekten yüksek paralar kazanıyorlar mı? Kimler toptancı olabilir? Avantajlarının yanı sıra toptan ticaret işi yapmak riskli bir iş midir? Gelin hep birlikte inceleyelim!

Advertisement

Toptancılık İşi Nedir?

Toptancılık İşi Yapmak

Açık bir şekilde söylemem gerekirse yeni bir iş kurmak isteyenler için toptan ticaret işi yapmak son derece uygundur. Peki, toptancılık işi nedir?

🔴Toptancılık: Ticari veya kurumsal iş yerlerine, kişilere ya da başka toptancılara mal veya eşya satışı yapmaktır. Daha da genel tabiriyle malların, herhangi bir standart tüketici dışında başka yerlere toplu halde satılması işidir.

Toptancılar, hemen aşağıda bahsettiğim yerlere indirimli bir şekilde ellerinde bulunan ürünleri satarlar. Daha sonrasında ise bu yerler, aldıkları indirimli ürünlerin üstüne belli bir miktar kâr payı koyarak kendi müşterilerine pazarlarlar.

Örneğin: Esnaflara, marketlere, bakkallara, kuaför salonlarına mal dağıtım işlemlerini toptancılar yapmaktadır.

Bu arada Kendi Aracıyla Kuryelik Yapma başlıklı içeriğim de ilginizi çekebilir.

Advertisement

Toptan Ticaret Yapmak İstiyorum, Nereden Başlamalıyım?

Toptan ticaret işi yapmak isteyen kişilerin bilmesi gereken birkaç püf noktası bulunuyor. Bu konuda ilk yapmanız gereken, işe hangi ürün ile başlamak istediğinize karar vermek.

Öyle, rastgele herhangi bir mal veya ürün ile toptancılık işine giriş yapmak size büyük maddi zararlar verebilir. O nedenle toptancılık işini iyi analiz etmeli ve şu sıralar hangi ürünlerin toptancılığı revaçta, tespit etmelisiniz.

Bunun dışında toptancıların rekabet analizlerini, kâr marjlarını, yıllık gider bütçelerini, reklam ve pazarlama çalışmalarını nasıl yaptıklarını gösteren bir iş planı hazırlayabilirsiniz.

Deposu olmayan toptancı olmaz! Muhakkak bir depo satın almalı veya kiralamalısınız. Aksi taktirde toplu bir şekilde satın aldığınız ürünler ile ortada kalabilirsiniz.

İlgili içerik: 50 Bin TL İle Yapılabilecek En iyi 10 İş Fikri

Advertisement

Toptancılık Para Kazandırır Mı?

Toptancılık Yapmak Para Kazandırır Mı?

Gelelim en merak edilen konuya… Toptancılık yapmak para kazandırır mı? Toptan ticaret işi yapmak elbette para kazandırır. Fakat bu işten ne kadar kâr elde edeceğiniz tamamen size bağlı bir durum. Bir toptancının aylık ne kadar kazanç sağlayacağı iş yaptığı esnaflara göre de değişiklik gösterecektir.

Örneğin: Birlikte çalıştığınız, iş yaptığınız esnafların işleri çok iyiyse ve çok fazla ürün satışında bulunduysa sizi daha hızlı arayarak ürün tedarik etmek isteyecektir. Dolayısıyla size ödediği paranın miktarında da artış olacaktır. Kısacası, esnafın işleri iyi giderse toptancının da işleri iyi gider. Karşılık kazan kazan durumu yaşanır.

🔴Toptancının kâr marjı, sattığı ürüne göre %10 ile %30 arasında değişir ve genelde bu ortalama %20 civarındadır.

🔴Pazar günlerini hesaba katmazsak bir toptancı günde 5 bin ile 10 bin TL arasında para toplamaktadır.

Sermayesiz para kazanma başlıklı yazımın kesinlikle ilginizi çekeceğini düşünüyorum.

Toptan Ticaret İşi İçin Ne Kadar Sermaye Gereklidir?

Toptan ticaret işi yapmak için gerekenler listem oldukça kısa. Bu işi yapmak istiyorsanız sahip olmanız gereken 3 şey; ticari bir araç, ürünleriniz için bir depo ve bir miktar sermaye olacaktır.

Advertisement
 1. Araç zorunluluğu, bu işin olmazsa olmazlarındandır.
 2. Depo ise ürünlerinizi toplu bir şekilde satın aldığınız için, pazarlama ve satış sürecinde onları muhafaza etmenize yarayacak önemli bir alandır.
 3. Ve sermaye… Sermaye ihtiyacı, her yeni girişimin ve yatırımın başlangıcını oluşturur.

Toptan Ticaret İşi İçin Ne Kadar Sermaye Gereklidir?

Peki, toptancılık için ne kadar paranız olmalı?

Toptan ticaret işi yapmak için ihtiyacınız olan sermaye, ürün kategorinize göre değişiklik gösterecektir. Ancak bir ticari araca sahipseniz, ürünlerinizi tedarik edebilmeniz açısından 30 bin TL ile 80 bin TL arasında bir sermayeye ihtiyacınız olacaktır. Bunun dışında:

 • İkinci el bir ticari araba için ortalama 100-150 bin TL
 • Mala ve mal stokuna göre değişen oranda sermaye ihtiyacı 30.000 TL ile 80.000 TL arası
 • Şirket kuruluş masrafları için ortalama 5 bin TL

6 ay boyunca iş yapamayacağınızı düşünerek bu süre zarfındaki masraflarınızı karşılayacak 20 bin TL kadar nakit para veya kredi kartı limitine ihtiyacınız olacaktır.

İlgili içerik: Seyyar Satıcılık Ruhsatı Nasıl Alınır?

Toptancılık İşi Hangi Ürünler İle Yapılır?

Toptancılık İşi Hangi Ürünler İle Yapılır?

İflas etme ihtimali çok düşük, kâr marjı yüksek iş fikirleri arasında yer alan toptan ticaret işi yapmak, doğru adım ve stratejiler uygulandığında oldukça yüksek maddi kazançlar sağlayacak bir iştir.

Toptancılık işiyle ilgilenmek isteyen girişimciler için toptancılar ne satar?

 • altın,
 • takı,
 • bijuteri,
 • elektronik parça,
 • gıda,
 • kozmetik,
 • hırdavat,
 • tekstil,
 • kuaför malzemeleri,
 • deniz ürünleri,
 • temizlik malzemesi,
 • boya,
 • bakliyat,
 • hediyelik eşya,
 • gözlük, saat

gibi ürünlerin ticaretini yapabilirler. Toptancılık tüm sektörler üzerinden yapılabilecek bir iş koludur. Piyasaya sunulan yeni çıkan ürünleri takip eder ve toptan ticaret işinize dahil ederseniz kısa sürede iyi paralar kazanabilmeniz mümkün.

Aşağıda toptancılık sektöründe ön planda olan ve yüksek paralar kazanmanızı sağlayan bazı örnek başlıklarda bulundum. Okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum!

Yumurta Toptancılığı Yapmak

yumurta toptancılığı yapmak

Yumurta toptancılığı, yüksek kârlı ve en büyük pazarlardan biridir. Kısa sürede çok kazandıran yumurta işini pazarlamak da oldukça kolay. Yumurtanın günlük olarak tüketiliyor olması, bu ürünün toptancılığını yapan kişilerin yüzlerini güldürüyor.

Özellikle tavuk çiftliklerinden çok daha ucuza alacağınız yumurtalarınızı, üzerine kâr koyarak toptan bir şekilde marketlere, bakkallara, mandıralara, lokanta ve kafe gibi işletmelere satabilirsiniz. Sürekli bir iş akışı olan ve hızlı nakit para kazandıran yumurta toptancılığı işini seveceğinizden eminim.

Advertisement

İlgili içerik: Akşam Ne İş Yapabilirim?

 

Kozmetik Ürün Toptancılığı Yapmak

Kozmetik Ürün Toptancılığı Yapmak

Bitmeyen, tükenmeyen sektörlerden biri de kozmetik sektörüdür. Kozmetik ürünleri toptancılığı yapmak birçok çok farklı ürünü de içinde barındırır. Şu an piyasada farklı cilt tipleri ve saç tipleri için milyonlarca türde ürün bulunuyor.

Hal böyleyken güzellik salonları, kuaförler, kozmetik marketler gibi pek çok farklı işletmenin bu ürünlere olan ihtiyacı da artıyor.

Kozmetik ürün toptancılığı yaparak aldığınız malları dilerseniz internet üzerinden de satışa koyabilirsiniz. Mesela, Shopier ile Instagram’dan Satış Yapmak başlığımı okuyabilir ve toptancılık sektörüne direkt olarak online bir giriş yapabilirsiniz!

İnternet alışverişlerinin her geçen gün artması ile toptan bir şekilde aldığınız malların elinizde kalması gibi bir durumun söz konusu dahi olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim!

Advertisement

🔴 Önemli Not! Bu işi yaparken, özellikle birinci sınıf ürünler ve organik güzellik ürünleri gibi malzemeleri tercih etmeniz satış oranlarınızı da artıracaktır.

Tekstil Toptancılığı Yapmak

Tekstil Toptancılığı Yapmak

İş hacmi en geniş sektörlerden biri olan tekstil, tüm dünyada yoğun bir rekabet içerisindedir. Tekstil toptancılığı yapmak çok fazla ürün grubunu da içinde barındırıyor.  Toptan ticaret işi yapmak isteyen kişilerin, tekstil kategorisini seçmeleri durumunda hedef kitlelerini çok iyi belirlemeleri avantajlarına olacaktır.

Ayrıca toptan satışı yapılan ürünlerin sokak modasına uygun olması da girişimcinin kâr marjı açısından da önem taşır.

Örneğin: T-shirt, tekstil toptancılığının en çok tercih edilen ürünleri arasında bulunur. Her yaştan kadın, erkek, çocuk tarafından giyilen t-shirtlerin her zaman en çok satılan tekstil ürünüdür.

Tekstil toptancılığı yapmanın, bir diğer avantajı da bu ürünlerin saklama ve depolama alanlarının ekstra bir özelliğe ihtiyacı olmamasıdır. Bu sayede, toptancılık yapan kişinin gelir gider dengesi daha sağlıklı olacaktır.

Sizlere yukarıda, 2021 yılında toptan ticaret işi yapmak için ihtiyacınız olan nitel ve nicel bilgileri anlattım. Ancak aklınıza takılan veya merak ettiğiniz konular olursa, aşağıda bulunan YORUM kısmına düşüncelerinizi ve görüşlerinizi bırakabilirsiniz.

Advertisement

 

 

Bir önceki yazımız olan Oto Yıkama Dükkanı Açmak- 2022 Kazanç Bilgisi! başlıklı makalemizde bu konuda bilgiler verilmektedir.

Advertisement

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yapmak için tıklayn.

GİRİŞİMCİLİK

Av Malzemeleri Dükkanı Açmak – 2022 Maliyeti ve Kazançları!

av malzemeleri dükkanı açmak

Kendi işinin patronu olmak isteyenler karlı iş fikirleri bulmaya çalışıyorlar. Sizlere bu yazıda oldukça farklı bir iş fikri sunacağım. Sermayenizi av malzemeleri dükkanı açmak için değerlendirebilirsiniz! Oldukça kazançlı bir seçenek olduğunu sizlere söyleyeyim. Böyle bir dükkan açabilmeniz için elbette bazı konular hakkında bilginiz olması gerekiyor. Örneğin hangi ürünleri satacaksınız? Bu ürünleri satabilmek için ve av […]

Okumaya devam et

GİRİŞİMCİLİK

Dükkan Açma Fikirleri – En Çok İşleyen Dükkanlar 2022

dükkan açma fikirleri

“Dükkan açmak istiyorum sizce hangi işi yapmak kazançlı olur?” Sorusunu soranlara birbirinden çeşitli seçenekler sıraladım! Dükkan açma fikirleri ile kendinize en uygun ve kazançlı olan seçeneği bulabileceğinizin garantisini veriyorum. Küçük dükkan fikirleri, iş yeri açma fikirleri sayesinde kazançlı çıkabileceksiniz. Kendi işinizin patronu olacak ve para kazanmak için sermayenizi mantıklı bir şekilde kullanacaksınız. 2022 yılında ekonomik […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.