finansportali.net

PARA KAZANMA

3D Yazıcı ile Para Kazanmak | 3D Yazıcı İle Neler Yapılır?

3D Yazıcı ile Para Kazanmak

3 boyutlu yazıcılar, son dönemin güncel teknolojik gelişmeleri arasında yerini aldı. 3 boyutlu yazıcılar ile ürün üretip satabilirsiniz. Bu sayede 3D yazıcı ile para kazanmak mümkün diyebilirim!

3d printer ile yapılabilecek işler çok çeşitli! Peki, 3D yazıcı ile evde para kazanmak mümkün mü? Elbette… 3D printer ile iş kurmak bile mümkün.

3D yazıcı ile neler yapılıp satılabilir? Yapılabilecek projeler neler? Bu gibi soruların yanıtlarını sizlerle paylaşacağım. Bu iş fikriyle yüksek kazançlar elde edebileceksiniz. 😊 Hadi şimdi 2023 yılında 3D printer ile yapılabilecek işlerin detaylarını öğrenelim!

Advertisement

3D Yazıcı ile Nasıl Para Kazanılır?

3D Yazıcı ile Nasıl Para Kazanılır
3D Yazıcı ile Nasıl Para Kazanılır

Yazımın başında da dediğim gibi 3 boyutlu yazıcı ile para kazanmak mümkün. Esasen 3D yazıcıları konu alan pek çok iş modeli mevcut. Bu iş modellerinde kendinizi geliştirerek ciddi rakamlar kazanabilmek mümkün.. Hatta mevcut işinize ek iş olarak da düşünebilir ve evde üretim yapabilirsiniz.

3D yazıcı ile para kazanmak için ihtiyacınız olan şey tasarım bilgisi, 3D yazıcı ve satış yapacağınız bir yere sahip olmak. Fiziksel mağaza açmanız da şart değil! İnternetten para kazanma yöntemleri içerisinde satışlarınızı online olarak da yapabilirsiniz.

Sonrasında 3D yazıcı ile yapılabilecek işlerden dilediğinizi ya da dilediklerinizi seçmek… Bu konuda sizlere yazının devamında yardımcı olacağım.

3D Yazıcı Almak Mantıklı mı?

3d yazıcı ile yapılabilecek projeler çok fazladır. Size en uygun ve karlı iş şeklini seçerseniz, 3D yazıcı ile yüksek kar marjı elde etmeniz mümkündür. Doğru iş fikriyle 3D yazıcı almak haliyle mantıklıdır.

3D Baskı ile Ne Kadar Para Kazanılır?

3D Baskı ile Ne Kadar Para Kazanılır
3D Baskı ile Ne Kadar Para Kazanılır

Sonraki başlıkta belirteceğim 3D yazıcı iş modellerine bağlı kalarak güzel rakamlar kazanabilirsiniz. Ürettiğiniz üründen bu iş için harcayacağınız zamana kadar birçok değişkene bağlı olarak kazanacağınız ücret değişiklik gösterecektir. Ürettiğiniz ürünlerde yurt dışını hedefleyebilir, yurt dışı pazaryerlerinde satış yapabilir ve döviz kazancı elde edebilirsiniz.

3D baskı ile kazanabileceğiniz tutarlar yukarıdaki faktörlere göre değişiklik gösterir. 3D printer ile iş kurmak istiyorsanız aşağıdaki iş modellerini baz alabilirsiniz. Bu yöntemlere ciddi emek harcadığınızda ayda 15.000 TL’den başlayan gelirleri kazanmanız çok kolay!

Advertisement

3D Yazıcı ile Para Kazanmak İçin İş Fikirleri!

3D yazıcı almaya karar verdiniz. Uygun bir model bulup aldınız. Peki, bundan sonraki aşamalarda ne tür işler yapılabilir? 3D yazıcı ile yapılabilecek projeler neler? Sizler için derledim.

3D yazıcı için eğitim almanız gerekebilir. Udemy üzerinden uygun fiyatlara oldukça kaliteli eğitim paketleri alabilirsiniz.

1- 3D Baskı Tasarla ve Sat

3D Yazıcı ile Para Kazanmak | Tasarım
3D Yazıcı ile Para Kazanmak | Tasarım

3D yazıcı ile para kazanmak söz konusu olduğunda akla ilk gelen iş modeli bir ürün tasarlayıp üretmek ve bunu satmak olacaktır. Bu iş modelinde sadece hammadde ve enerji maliyetiniz olur. Merak etmeyin, 3D yazıcı ile neler yapılıp satılabilir diyorsanız sizler için güzel ürün fikirleri vereceğim! 😊

 • Etsy’de Satış Yapmak: Etsy, ürettiğiniz ürünleri satabilmeniz için müthiş bir pazaryeri. Hatta 3D yazıcı ile üretilen ürünlerin ilk adresi genel olarak Etsy oluyor. Burası dünya çapında bir yer ve müşteri potansiyeliniz oldukça fazla. Önceden tasarlanmış ürünleri üretip satabileceğiniz gibi kendiniz de tasarım oluşturabilirsiniz.
 • eBay’de Satış Yapmak: 3D yazıcı ile para kazanmak için eBay platformunu da kullanabilirsiniz. eBay, müşteri potansiyelinizi genişletmek için oldukça ideal bir pazaryeridir!
 • Amazon’da Satış Yapmak: 3D yazıcı ile ürettiğiniz ürünleri satabileceğiniz bir diğer adres Amazon. Amazon’da satış yapmak için binlerce taktik var. 3D yazıcınızı edindikten sonra ürettiğiniz ürünleri burada satabilirsiniz.

NOT: Ürettiğiniz ürünlerin kâr marjı bir hayli yüksek olacaktır. Çünkü genel olarak 3D yazıcı ile yapılan ürünler, düşük maliyetli oluyor. Başlangıç için %50 kâr marjıyla çalışabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Tişört Tasarlayarak Para Kazanma

2- Yerel Bir 3D Baskı İşi Kurun

3D Printer ile İş Kurmak
3D Printer ile İş Kurmak

Yerel ölçekli 3D baskı işi kurarak da para kazanabilirsiniz. Ancak bu iş modelini işi biraz öğrendikten sonra gerçekleştirmenizi öneriyorum. Çünkü 3D yazıcı ile para kazanmak konusunda insanların yeteri kadar bilgisi yok. 3D yazıcı kullanmayı öğrendikten sonra bir işletme kurabilirsiniz!

İşletme kurmak için biraz sermayeye ihtiyacınız olacak. Ancak piyasayı öğrendikten ve yeteri kadar deneyim sahibi olduktan sonra elinizdeki sermayeyi işletme kurarak en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz. Bu sektörde gerçekten de yüksek kazanç oranları söz konusu. 2023 yılında 3D baskı işletmesi kurmak için maliyet ve kazanç oranlarınız aşağı yukarı şu şekilde olacaktır.

MaliyetKazanç
Ortalama bir 3D yazıcı 15.000 TL’lik fiyatla başlıyor. 4 adet 3D printer ile başlayacağınızı düşünürsek 60.000 demirbaş gideriniz olacaktır. Ayrıca 30.000 TL işletme masraflarınız için ihtiyaç duyacaksınız. Hammadde ve ek masraflar için de 30.000 TL ayırabiliriz. Bu iş için toplam en az 120.000 TL’ye ihtiyacınız olacak.Maliyetinize kıyasla kâr marjınız %100’lere kadar çıkabilmektedir. Üründen ürüne göre değişiklik gösterir.
3D Yazıcı ile Para Kazanmak | Maliyet – Kazanç Tablosu

3- 3D Yazıcınızı Kiralayarak Para Kazanmak

3D Yazıcı ile Para Kazanmak Ekşi Sözlük
3D Yazıcı ile Para Kazanmak Ekşi Sözlük

Eğitim ile tasarım yeteneğimi geliştiremem diyorsanız ve yeteri kadar sermayeniz varsa, bu iş tam size göre! Çünkü bu işi yapabilmeniz için herhangi bir bilgi birikimi gerekmiyor. Bir 3D yazıcı alarak bunu kiralayabilir ve oturduğunuz yerden para kazanabilirsiniz. 3D yazıcı ile para kazanmak için harika fikir değil mi?

Kişiler genel olarak sürekli olmayan 3D yazıcı ürünleri üretiminde bir printer satın almaktansa kiralamayı tercih ediyor. İşte bu noktada siz devreye gireceksiniz. Yazıcınızı belli bir süre karşılığında kiralayabilirsiniz.

Advertisement

4- 3D Tasarımlarınızı Satın

3D Yazıcı ile Yapılabilecek Projeler
3D Yazıcı ile Yapılabilecek Projeler

3D yazıcı ile para kazanmak için sadece ürün üretmelisiniz diye bir şey yok. Tasarım anlamında kendinizi geliştirdiyseniz ve güveniyorsanız, sadece bu tasarımları satarak da gelir elde edebilmeniz mümkün.

 • Her bir tasarımınızı içerik olarak değerlendirirsek Patreon üzerinden takipçi kitlesi oluşturabilir ve satış yapabilirsiniz.
 • Fiverr, tasarımlarınızı satabileceğiniz bir başka adres!
 • CGTrader üzerinden de tasarımlarınızı satabiliyorsunuz.

Tasarımlarınızı satabileceğiniz diğer adresler şu şekilde;

 • MyMiniFactory
 • TurboSquid
 • Bionluk

3D yazıcı ile para kazanmak için tasarım odaklı da çalışabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: En Karlı İş Fikirleri

3D Yazıcı ile Neler Yapılıp Satılabilir?

3D Yazıcı ile Neler Yapılabilir
3D Yazıcı ile Neler Yapılabilir

Aslında 3D yazıcılar ile yapabilecekleriniz sınırı yok. Dolayısıyla 3D printer ile yapılabilecek işler konusunda öncelikle seçim yapmanız gerekiyor. Ürün mü yoksa tasarım odaklı mı çalışacaksınız? Eğer tercihiniz üründen yanaysa bu başlık tam size göre!

3D yazıcılarda ürün üretmek, tasarım ve yazıcıyı kullanma becerisini aynı anda gerektiriyor. Her şeyden önce piyasayı iyi analiz etmeniz gerekmektedir.

Etsy, Amazon, eBay gibi sitelerde hangi ürünlerin satışa konulduğunu, hangilerinin en çok tercih edildiğini görebilirsiniz. Ürün tercihinde bulunmadan önce mutlaka analiz edin. 3D yazıcı ile para kazanmak istiyorsanız, bilinçli bir şekilde ilerlemeniz gerekiyor.

3D yazıcı ile yapılabilecek projeler geniş kapsamlı. Ancak hangi ürünlerin çok satıldığını ben sizler için araştırdım. Aşağıdaki listeyi baz alabilirsiniz!

Advertisement

1- Minyatür & Figür

3d yazılı ile yapılabilecek projeler çok seçenekli… Minyatürler son dönemlerde oldukça çok ilgi görüyor. Özellikle yurt dışı tarafında bu ürünlere ilgi her geçen gün artmaktadır.

Siz de çizgi film, anime ya da oyun karakterlerinin minyatürünü tasarlayarak üretebilir ve satabilirsiniz. 3d yazıcı ile neler yapılıp satılabilir? Seçeneklere devam edelim…

3d yazılı ile neler yapılıp satılabilir
3d yazılı ile neler yapılıp satılabilir

2- Oyuncak

Tasarlayarak seri üretime geçebileceğiniz bir başka ürün fikri oyuncaklardır. 3D yazıcı ile para kazanmak için oldukça düşük maliyetli ürünlerdir. Hammaddenizi aldıktan sonra tasarımınızı yaparak üretime başlayabilirsiniz. Oyuncaklar, her dönem tercih edilen ürünler arasında.

3- Basit Ürünler (Askı, Tarak)

Ev eşyalarından kastım kapsamlı şeyler değil. Örneğin basit bir şekilde askı üretebilirsiniz. Askılar, her zaman için tercih edilen ve yoğun kullanılan ürünler arasında.

Yine kişisel ürünlerden yola çıkarak basit bir tarak üretebilirsiniz. Bunların her biri tasarımı kolay ve hızlıca üretebileceğiniz ürünlerdir.

Advertisement

4- Telefon Aksesuarları

Biliyorum, 3D yazıcı ile para kazanmak denildiğinde birçok kişinin aklına telefon aksesuarları geliyor. Bu düşüncenin haklılık payı yüksek. Çünkü kılıf, tripod, stant gibi telefon aksesuarları, her zaman için tercih ediliyor!

5- Yedek Parçalar

3d yazıcı ile neler yapılır? Bol kazançlı bir fikir olarak yedek parçaları üretmeyi düşünebilirsiniz. 3D yazıcılar, eskimiş veya kırılan parçaların yerine geçecek yedek parçaların üretilmesine olanak sağlar. Bu parçaları satışa sunarak yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

6- Moda Ürünleri

3D yazıcılarla giysi aksesuarları, veya moda ürünlerinin tasarımını ve üretimini yapabilirsiniz. Özellikle gelecekte çok daha fazla ilgi görecek bir alan diyebiliriz.

Evde İmalat Fikirleri yazısı da üreteceğiniz ürünleri bulma noktasında size yardımcı olabilir.

Advertisement

3D Yazıcı KOSGEB Desteği Var Mı?

3D Yazıcı KOSGEB Desteği
3D Yazıcı KOSGEB Desteği

3D yazıcı ile para kazanmak için işletme açmayı düşünebilirsiniz. 3D yazıcı KOSGEB desteği konusu da bu düşüncedeki kişiler tarafından sıklıkla araştırılıyor. 2023 itibariyle 3D yazıcı ile üretim yapacak işletmelere özel herhangi bir destek bulunmuyor. Ancak yeni bir işletme olacağınız için aşağıdaki destek programlarına başvurarak şansınızı deneyebilirsiniz;

 • Geleneksel Girişimci Destek Programı
 • İşletme Geliştirme Destek Programı
 • KOBİ Gelişim Destek Programı
 • KOBİ Finansman Destek Programı

NOT: Yukarıdaki destek programlarının her birinin kendine özel şartları bulunmaktadır.

3D Yazıcı Fiyatları Hangi Aralıktadır?

3 boyutlu yazıcı fiyatları 2023 itibariyle 10.000 TL’den başlıyor. Ancak iyi düzeyde bir cihaz almak için yaklaşık olarak 20.000 – 30.000 TL aralığında fiyatlar söz konusu. Çok daha büyük ve yüksek fiyatlı 3 boyutlu yazıcılar da vardır. Detaylı araştırma yaparak öğrenebilirsiniz.

3D Yazıcı Telif Hakkı

3d yazıcı telif hakkı
3d yazıcı telif hakkı

Sizlere 3D yazıcı ile para kazanmak hakkında bilmeniz gerekenleri anlattım. 3D yazıcı ile yapılabilecek işler düşünüyorsanız, 3D yazıcı telif hakkı dikkat etmeniz gereken konular arasındadır.

3D yazıcılar, kullanıcıların kendi tasarımlarını oluşturmalarına izin verir ve bu tasarımların telif hakkı sahipleri tarafından korunan nesnelere benzememesi gerekir. Ancak, bazı kullanıcılar, telif hakkı sahiplerinin izni olmadan, başkalarının tasarımlarını çoğaltabilirler. Bu telif hakkı ihlali olarak kabul edilir.

Telif hakkı sahibi olan kişiler, 3D yazıcıların kullanımıyla ilgili olarak bazı haklara sahiptirler. Örneğin, telif hakkı sahipleri, kendi tasarımlarını korumak için patent veya telif hakkı alabilirler. Ayrıca, bazı telif hakkı sahipleri, tasarımlarını 3D yazıcılarda kullanılmak üzere lisanslayabilirler.

Sıkça Sorulan Sorular

3D Yazıcı ile Para Kazanmak | SSS
3D Yazıcı ile Para Kazanmak | SSS

3D yazıcı ile para kazanmak konu başlığında sıkça sorulan soruları sizler için yanıtladım.

1- 3D Yazıcı ile Para Kazanmaya Başlamak Ne Kadar Sürer?

Size ve gelişiminize bağlı olarak değişecektir. Eğitim sürecini tamamladıktan hemen sonra üretime başlayabilir ve satışlarla birlikte kazanmaya başlayabilirsiniz. Burada internetten para kazanma yöntemleri içerisinde online satış konusunu da iyi bilmeniz gerekiyor. Ancak eğitimle uğraşmak istemiyorsanız kiralama hizmeti verebilirsiniz.

Advertisement

2- 3D Baskı İşi Ek İş Olarak Düşünülebilir Mi?

3D baskı hakkında yeterince bilgi sahibi olduğunuzda bunu ek iş olarak düşünebilirsiniz. Özellikle öğrenmeye hevesliyseniz her şeyi kısa süreler içerisinde başarabileceğinize inanın!

3- 3D Baskı Yapmak Pahalı Mıdır?

Maliyetleriniz birkaç faktöre göre değişiklik gösterir. Hammadde türü, 3D yazıcı modeli vb. unsurlara göre maliyetler belirlenecektir. Ancak genel anlamda ürünlerinizi düşük maliyetle üretirsiniz.

4- 3D Baskı Yapmak Yasal Mı?

Üreteceğiniz ürünlerde tasarım anlamında telif haklarını ihlal etmediğiniz sürece 3D yazıcı ile ürün üretip satmak yasaldır. Ancak kopya tasarım sonucunda telif hakkı ihlali ortaya çıkacağı için bu noktada sıkıntılar çıkabilir. Telif konusunda dikkatli olmalısınız.

5- 3D Yazıcı ile Yapılan Ürünler Nelerdir?

3D yazıcılarla üretilen materyallere dünyadan birçok örnek verebiliriz. Ticari amaçlı üretilen oyuncak, aksesuar, hediyelik eşya ürünlerinden mimari açıdan önemli ürünlere kadar birçok seçenek mevcut.

Advertisement

Bir önceki yazımız olan Müzik Dinleyerek Para Kazanma 2024 – 12 KAZANÇLI SİTE! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

PARA KAZANMA

Müzik Dinleyerek Para Kazanma 2024 – 12 KAZANÇLI SİTE!

müzik dinleyerek para kazanma

Müzik dinleyerek para kazanmak hakkında neler duydunuz? Hazır olun çünkü bu yazıda sizlere gerçekten şarkı dinleyerek para kazanmanın yollarını sunacağım. Bu içerikte Radioearn ile para kazanma detaylarını da öğreneceksiniz. Siz de, müzik dinleyerek nasıl para kazanabilirim diyorsanız doğru yerdesiniz. Tüm sorularınızın cevabı bu yazıda. Müzik dinle para kazan sistemini çok seveceksiniz. 🙂 Yani gerçekten müzik […]

Okumaya devam et

PARA KAZANMA

Yorum Yaparak Para Kazanma 2023 – Youtube, Amazon, Trendyol!

yorum yaparak para kazanma

Acil paraya mı ihtiyacınız var? Ya da ek gelir mi arıyorsunuz? O halde size bir önerim olacak… Yorum yap para kazan! Evet yanlış okumuyorsunuz. Yorum yaparak para kazanmak son dönemin popüler işleri arasında. Yorum yaz para kazan sistemi nedir? Açıkladık! Yaşadığımız çevrimiçi dünyada para kazanma yöntemleri gittikçe artıyor. Buna bağlı olarak sürekli yeni yöntemler çıkıyor. […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.