finansportali.net

İŞ BULMA

Azerbaycan İş İmkanları ve Asgari Ücreti – 2022 EN GÜNCEL!

Azerbaycan İş İmkanları ve Asgari Ücreti 2021

Azerbaycan iş imkanları fırsatını kaçırmayın! Yurtdışında çalışma isteyenlerin en gözde rotalarından olan Azerbaycan’da çalışmak tam size göre! Neden mi? Hem Türkiye’ye yakın hem de Türklerle arası iyi olan bir ülkeye gitmeyi kim istemez? Üstelik Azerbaycan iş imkanları  da oldukça fazla.

“Yurtdışında çalışmak istiyorum.” diyenlerin en çok tercih ettiği ülkelerden biri Azerbaycan. Ülkemizden binlerce vatandaş çalışmak için Azerbaycan’a gidiyor. Bunun bir nedeni olmalı öyle değil mi? İşte bu yazımda size insanların Azerbaycan’a çalışmaya gitme nedenlerinden bahsedeceğim.

Sizin de aklınızın bir köşesinden “Azerbaycan’da çalışmak istiyorum” geçiyorsa doğru adrestesiniz! Azerbaycan iş ilanları, Azerbaycan iş maaşları, çalışma koşulları ve sosyal hayatı gibi pek çok detayı sizlerle paylaşacağım.

Advertisement

Azerbancan’da çalışmak isteyenler için rehber bir yazı! Haydi lafı çok uzatmadan başlayalım. 🙂

Azerbaycan İş İmkanları 2022

Azerbaycan İş İmkanları 2021
Azerbaycan İş İmkanları 2022

Türkiye ve Azerbaycan arasındaki diplomatik ilişkilerin olumlu olması nedeniyle Azerbaycan’da Türklere çok fazla iş imkanı tanınıyor. Bu sebeple de yurtdışında çalışmak için en uygun yerlerden birisi Azerbaycan oluyor.

Azeri halkı da genel olarak Türkleri çok seviyor. Azerbaycan’da yaşayan Türkler hiçbir şekilde yabancılık çekmiyor diyebiliriz. Her ne kadar para kazanmak için gidilse de sonuçta bu ülkede yaşayacaksınız. Halkının sizi sevmesi çok önemli. Diğer türlü zorluklar yaşayabilirsiniz.

Azerbaycan’da birden fazla sektörde Türklere iş imkanı tanınıyor. Bu sektörler:

 • İnşaat Sektörü
 • Gıda Sektörü
 • Tekstil Sektörü
 • Hizmet Sektörü
 • Turizm Sektörü
 • Yemek Sektörü
 • Ulaşım Sektörü
 • Tıp Sektörü

Yukarıda görmüş olduğunuz sektörlerin tamamında Türkler iş bulabiliyor. Ayrıca özellikle öne çıkan birkaç sektör bazında oldukça fazla işçi alımı yapılıyor. Azerbaycan iş imkanları gördüğünüz gibi çeşit çeşit…

Azerbaycan’da En Çok İşçi Alımı Yapan Sektörler

 1. İnşaat Sektörü
 2. Hizmet Sektörü
 3. Gıda Sektörü
 4. Yemek Sektörü

Azerbaycan’da bu 4 sektör sürekli olarak işçi alımı yapıyor. Türkler özellikle inşaat ve hizmet sektöründe ön plana çıkıyor. Bu alanlarda biz genel olarak deneyim sahibiyiz diyebilirim. Bu nedenle de firmaların işçi tercihi Türklerden yana oluyor.

Azerbaycan’da Yapılacak İşler

Azerbaycan’da çalışmak isteyenler orada ne iş yapabileceklerini merak ediyor. Fakat telaşlanmayın! Ben şimdi sizlere bir Türk, Azerbaycan’da hangi meslekleri yapabilir hemen açıklayacağım.

Advertisement

Türkiye, kalifiye eleman yetiştirmeyi iyi biliyor. Çalışkan, sorumluluk sahibi ve üretken yapımızla pek çok meslekte dünya çapında ön plana çıkıyoruz. Peki ya, “Azerbaycan’daki Türkler ne iş yapıyor?” diye soranlar için sizlere upuzun bir liste hazırladım. Azerbaycan’da eleman olarak çalışmanız çok kolay olacak!

İşte Azerbaycan’da Türklerin yapabileceği meslekler:

 • İnşaat işçiliği,
 • Şantiye bekçiliği,
 • Şantiye saha şefliği,
 • İnşaat mühendisliği,
 • Muhasebe işleri,
 • Makine mühendisliği,
 • Elektrik mühendisliği,
 • Elektrik teknisyenliği,
 • Garsonluk,
 • Komilik,
 • Aşçılık,
 • Çaycılık,
 • Resepsiyonistlik,
 • Otel kat şefliği,
 • Misafir karşılama hostesliği,
 • Kat temizlik görevlisi,
 • Bellboyluk,
 • Şoförlük,
 • Tamircilik,
 • Pastacılık,
 • Bulaşıkçılık,
 • Muavinlik,

Yukarıda gördüğünüz tüm meslek gruplarında kendinize Azerbaycan’da iş bulabilirsiniz! Ne kadar da çok seçeneğiniz olduğu dikkatinizi çekmiştir 🙂 Bu nedenlerle birçok Türk, diğer ülkeler yerine Azerbaycan’da çalışmayı tercih ediyor.

İŞ FIRSATI: 2 – 8 Bin Dolar arası maaş almak ister misiniz? Cevabınız evetse, “Gemi Adamı Belgesi Nasıl Alınır?” Yazımızı okuyarak bu fırsata sahip olabilirsiniz!

Azerbaycan’da İş Yapan Türk Firmaları

Azerbaycan'da İş Yapan Türk Firmaları
Azerbaycan’da İş Yapan Türk Firmaları

Azerbaycan ile Türkiye arasındaki dostluk ilişkileri çok gelişmiş! Buna dayanarak Azerbaycan’da iş yapan Türk firmaların varlığını duymuşsunuzdur diye düşünüyorum. Azerbaycan iş imkanları için bu firmaları bilmekte yarar var.

Türk vatandaşlarının çoğu öncelikli olarak Türk firmalarında çalışıyor. Azerbaycan Bakü Türk firmaları ve daha fazlası aşağıda! Azerbaycanda iş imkanı bulmak için bu şirketlerin iş ilanlarını takipte kalabilirsiniz.

Advertisement

İşte Azerbaycan’da Bulunan Türk Firmalarından En Çok Tercih Edilenler

 1. Acar & Kaspi MMC
 2. Akabe İnşaat
 3. Albatros LTD
 4. Amper Mühendislik Taahhüt. Dış. Tic. A.Ş.
 5. Anadolu Restaurant
 6. Anatolia Logistics
 7. Ankara Alüminyum
 8. Antalya İşletmeler Grubu
 9. Aselsan
 10. Astron İlaç– Arçelik
 11. Azer Türk Boru ProSan
 12. Azer Türk Med MMC
 13. Azercell Telekom MMC
 14. Azer Türk Bank
 15. Başkent Unlu Mamulleri
 16. Bay İnşaat – Albatros Ltd.
 17. Cengiz Holding
 18. Cihan Reklam
 19. Çelik Motor Trading Ltd.
 20. Damla Ltd.
 21. Dental Medical
 22. Design Center
 23. Dimes Qafqaz MMC
 24. Duru Ltd.MC
 25. Ekol Mobilya Tekstil
 26. Elvan Türk Azeri Gıda
 27. Global Sistem İnşaat Turizm ve Ticaret Ltd.
 28. Grand Hotel Europe
 29. Günay Anadolu Sigorta
 30. İlk İnşaat
 31. İpekyolu MMC
 32. İstanbul Reklam Market
 33. Kalyon İnşaat
 34. Kısmet Tekstil
 35. Mevlana Restaurant
 36. Miten Enerji İnşaat Şti.
 37. Nuhoğlu Turizm
 38. Optik Gallery
 39. Orucoğlu MMC
 40. Polat Yol Yapı San. Tic. A.Ş.
 41. Seha Elektrik
 42. Seta Mimarlık-Mühendislik LTD
 43. Sunrise Travel MMC
 44. Star Company
 45. Tekfen İnşaat ve Tes. A.Ş.
 46. Turkuaz Ltd.
 47. Türk Hava Yolları
 48. Yapı Kredi Bank -Azerbaycan QSC
 49. Yapılar İnşaat Tic. Ltd. Şti. 
 50. Zümrüt Ltd.

Azerbaycan Asgari Ücret 2022 GÜNCEL

Azerbaycan Asgari Ücret 2021 GÜNCEL
Azerbaycan Asgari Ücret

BİLGİ: Azerbaycan para birimi olarak Manat kullanılıyor. Azerbaycan Manatına kısaca AZN deniyor.

Azerbaycan iş imkanları arayışında olanlar asgari ücret ve ortalama maaşları da çok merak ediyor. Azerbaycan işçi maaşları, Bakü de maaşlar ne kadar? Anlatacağım…   Ayrıca belirtmeliyim ki Azerbaycan iş imkanları değerlendirirken, asgari ücretli olan işleri tavsiye etmiyorum. Çünkü asgari ücret ortalama olarak 220 manat. Yani sadece 120 dolar.

 • 2022 için asgari ücret ülke için 210 manat, çalışan nüfus için 220 manat, emekliler için 176 manat ve çocuklar için 193 manat olarak belirlendi.

Bu şekilde geçinebilmek de oldukça zor. Zaten asgari ücretle çalışan kişi sayısı da baya bir az. O nedenle özel sektörlerde iş bulmak ya da kendi işini yapmak daha mantıklı.

Azerbaycan’da Ortalama Maaşlar

Azerbaycan işçi maaşları ortalama 250 dolar ile 400 dolar arasında değişiklik gösteriyor. Bu fiyat farklı tamamen işçi olarak çalışacağınız sektöre bağlı.

Azerbaycan’da ofis elemanların maaşları 350 dolar ile 400 dolar arasında değişiklik gösteriyor. Azerbaycan polis maaşı ve diğer maaşlar şu şekilde:

Advertisement
 • İnşaat işçileri: 260 dolar ile 350 dolar arası,
 • Mühendisler: 400 dolar ile 500 dolar arası,
 • Mimarlar: 400 dolar ile 500 dolar arası,
 • Polisler: 400 dolar ile 500 dolar arası
 • Öğretmenler: 350 dolar ile 450 dolar arası,
 • Otel çalışanları (İdari işler hariç): 300 dolar ile 400 dolar arası
 • Aşçılar: 300 dolar ile 400 dolar arası,
 • Şoförler: 300 dolar ile 400 dolar arası maaş alıyor.

Yani anlayacağınız üzere, Azerbaycan’da ortalama maaşlar en düşük 260 dolardan başlıyor. Bakü de maaşlar ne kadar diye soranlarınız olmuş. Bakü asgari ücret de yine aynı. Azerbaycanda öğretmen maaşı kaç manat diye özellikle soru soruluyor. Manat üzerinden Azerbaycan’da öğretmenler 750 manat alıyorlar. Bu da yukarıda yazdığım gibi 440 dolara tekabül ediyor.

Azerbaycan İş Başvurusu 2022

Azerbaycan İş Başvurusu 2021
Azerbaycan İş Başvurusu 2022

Azerbaycan iş imkanları için başvuru yapmanız gerek. Azerbaycan iş başvuru yapmak isteyenler! Tüm şartlar ve koşulları öğrenmeye hazır mısınız? Sizler için Azerbaycan iş başvuru yapmanın tüm püf noktalarını anlatacağım. Kağıtlar kalemler hazırsa başlayalım. (Ekran görüntüsü de alabilirsiniz 🙂 )

Yurtdışı iş imkanlarını araştıran vatandaşların çoğunluğu nasıl iş başvurusu yapacağından emin değil. Ama şimdi Azerbaycan iş başvurusu yapmanın tüm detaylarını öğreneceksiniz.

 • Azerbaycan’a gitmeden iş başvurusunda bulunabilirsiniz. Fakat eğer iş başvurunuz onaylanırsa, hemen gidebilme imkanını var mı?

Bu soru genel olarak yurtdışı iş imkanlarını araştıran Türk vatandaşlar için büyük önem taşıyor. Çünkü Azerbaycan’a gitmeden Türkiye’de yapmanız gereken işlemler var. Mesela uçak biletiniz, bavul hazırlığınız, çalışma izni başvurunuzun süresini de hesaplamanız gerekiyor. Azerbaycan’da çalışmak için ne gerekli? Bunları iyice öğrenmelisiniz. En başta çalışma ve oturma izni almalısınız.

NOT: Azerbaycan’da iş yapabilmek için çalışma izni almalısınız. Çalışma izni almanın detaylarını aşağıda anlatıyor olacağım.

Azerbaycan’da Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Aslına bakarsanız yurtdışı iş imkanları arayan vatandaşların neredeyse tamamı çalışma izni almak zorundadır. Azerbaycan’da çalışmak için de aynı izin belgesine ihtiyacınız var.

Advertisement

Azerbaycan çalışma izni nasıl alınır?

Azerbaycan çalışma izni almak için, çalışacağınız firma sizlere yardımcı olacaktır. Azerbaycan’a gitmeden önce firmanızın kuracağı bir köprüyle Azerbaycan devletinden çalışma izni alabilirsiniz.

Köklü firmalar bu konuda gayet titizlikle çalışıyor. Merak etmeyin, iyi bir firmada iş bulduğunuz sürece yarı yolda bırakılmazsınız.

Azerbaycan da çalışmak istiyorum diyenler için bilgi vermeye devam ediyorum! Hadi Azerbaycan iş imkanları için ilanlara göz atalım.

Azerbaycan çalışma izni kaç günde çıkar

Azerbaycan çalışma izni başvurusu tamamlandıktan sonra

Advertisement

Azerbaycan İş İlanları 2022

Azerbaycan İş İlanları 2021
Azerbaycan İş İlanları 2022

“Azerbaycan’da iş arıyorum” diyorsanız, tam yerine geldiniz! Şimdi Azerbaycan’da iş bulma sürecine değineceğim. Azerbaycan’da nasıl iş bulunur? Azerbaycan iş ilanları siteleri nelerdir? Gibi soruları yanıtlayarak sizleri bilgilendireceğim.

Azerbaycan iş imkanları konusunda Türklere bir hayli yardımcı oluyor. Bu nedenle Azerbaycan iş ilanlarına internet üzerinden ulaşabiliyorsunuz. Yani iş bulmak için Azerbaycan’a gitmenize gerek yok. Henüz yola çıkmadan işinizi hazırlayabilirsiniz.

İşte Kullanabileceğiniz İş İlanları Siteleri:

Bu sitelerin tamamı, iş ilanı yayınlayarak firmalarla işçiler arasında köprü işlevi görüyor. Bu siteler sayesinde Azerbaycan iş ilanlarına ulaşabilirsiniz. Online olarak başvuruda bulunabilir ve hemen iş sahibi olabilirsiniz.

Bu iş ilanları sitelerinde öne çıkan alanlar,

 • Azerbaycan Aşçı İş İlanları
 • Azerbaycan İnşaat İşçisi İş İlanları
 • Azerbaycan İnşaat Mühendisi İş İlanları
 • Azerbaycan Otel Elemanı İş İlanları
 • Azerbaycan Garson İş İlanları
 • Azerbaycan Dönerci İş İlanları

Azerbaycan iş imkanları için bu alanlarda deneyiminiz varsa çok şanslısınız. Çünkü daha fazla işçi alımı yapılıyor. Azerbaycan İş İlanı başvurusu yaparken dikkat etmeniz gereken, bilgileri eksiksiz ve doğru vermek olmalı. Azerbaycan’da yaşamak konusunda bir sorununuz olmadığını ve Azerbaycan’da çalışmak istediğinizi sıklıkla belirtin.

İŞKUR Azerbaycan İş İlanları

Azerbaycan iş ilanları için İŞKUR’a da göz atabilirsiniz. İŞKUR üzerinden yurtdışı iş imkanları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Advertisement

İŞKUR Yurtdışı İstihdam sayfasından tüm hizmetler ve koşullar hakkındaki bilgilere detaylı olarak ulaşabilirsiniz.

İŞKUR üzerinden yurtdışı iş imkanlarıyla ilgili bilgilendirme alanların dikkat etmesi gereken bazı noktalar var. Bu noktalardan en önemlisi İŞKUR’un genel esaslara dayanarak bilgilendirme yapması. Özel durumlar için direkt yetkilerle görüşmeniz gerekiyor. İŞKUR İletişim Adreslerini  kullanarak yurtdışı istihdamıyla ilgili görüşme sağlayabilirsiniz.

Azerbaycan Bakü İş İlanları

Bakü İş İlanları
Bakü İş İlanları 2022

Bakü, Azerbaycan’ın başkentidir. Bu nedenle Azerbaycan iş imkanları burada daha yüksek! Bakü’nün 2 buçuk milyondan fazla nüfusu bulunuyor. Milyonlarca insanın burada yaşamasının en büyük sebeplerinden biri şehrin gelişmiş ve yaşamaya elverişli olması.

Bakü, dünya çapında da ilgi gören bir şehir. Ankara gibi düşünebiliriz 🙂 Her yıl binlerce turist Bakü’yü görmeye geliyor. Tüm bunlara dayanarak da Bakü’de her sektörde iş bulmak mümkün. Peki ya siz Bakü İş İlanlarına nasıl ulaşacaksınız?

Biraz önce bahsettiğim gibi online iş ilanları sitelerinden yararlanabilirsiniz. İş İlanı arama motoruna “Bakü İş İlanları” yazarak tüm iş ilanlarına ulaşabilirsiniz. Ya da Bakü’de iş yapan firmaları araştırarak direkt iletişim seçeneklerinden görüşme gerçekleştirebilirsiniz. Firmalara iş başvurusu yapmak istediğinizi söyleyerek çalışma geçmişi bilgilerinizi bırakabilirsiniz.

Advertisement

Azerbaycan Sumgayıt İş İlanları

Azerbaycan iş imkanları i,çin Sumgayıt iş ilanlarına bakabilirsiniz. Sumgayıt veya Sumgait ya da Sumgayit olarak bilinen şehir, Bakü’den sonra en yüksek nüfusa sahip yer olma özelliğini taşıyor.

Bu bölgede özellikle turizm ve hizmet sektörü alanın iş bulmanın mümkün. Turistler Bakü’ye yaptıkları ziyaret sonrasında mutlaka buraya da geliyorlar. Şehrin atmosferi ve mimarisi çok dikkat çekici! Sumgayıt bölgesindeki iş ilanlarına ulaşmak için yine online iş ilanları sitelerine bakabilirsiniz. Burada arama yaparken, “Azerbaycan Sumgayıt İş İlanları” yazarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Sumgayıt şehrinde ayrıca bir devlet üniversitesi de bulunuyor. Bu sebeple de turizm sezonu kapansa dahi nüfusta büyük ölçüde bir azalma yaşanmıyor. Bu sektörlerde çalışmak isteyenler içini ferah tutsun. Sumgayıt’ta sizler için her zaman iş var 🙂

Azerbaycan Gence İş İlanları

Gence ise Bakü ve Sumgayıt’tan sonra Azerbaycan’ın en büyük üçüncü şehri! Özellikle dünya turuna çıkanların uğramadan geçmediği Gence şehri, ihtişamıyla göz dolduruyor desek yeridir. Şöyle bir fotoğraflarına göz atmanızı tavsiye ederim. Ne dediğimi o zaman siz de çok iyi anlayacaksınız 🙂 Azerbaycan iş imkanları için Gence’yi mutlaka değerlendirin derim.

Advertisement

Gence’de yine turizm ve hizmet sektörünün yanında yemek ve gıda sektörü de ön planda. Buraya gelen insanlar yöresel lezzetleri tatmak istiyor. Özellikle yemek sektöründe iş arayanların Gence İş İlanları konusunda araştırma yapmasını öneririm. Oturduğunuz yerden online iş ilanları sitelerine bakarak bu araştırmanızı gerçekleştirebilirsiniz.

İş İlanları sitelerinin arama butonlarına, “Azerbaycan Gence İş İlanları” yazarak direkt şehirde ilanlara ulaşabilirsiniz.

İŞ FIRSATI: Hemen Yemeksepeti Banabi Kurye Olmak yazımızı okuyun. Bu yüksek kazançlı iş fırsatını kaçırmayın!

Türkiye’den Azerbaycan’a Nasıl Gidilir?

Türkiye'den Azerbaycan'a Nasıl Gidilir
Türkiye’den Azerbaycan’a Nasıl Gidilir

Türkiye’den Azerbaycan’a gidiş süreci oldukça hızlı ilerliyor! Azerbaycan iş imkanlarından yararlanırken yolculuk konusunda içinizde bir şüphe olmasın. Hem konum olarak yakınlık hem de Azerbaycan vatandaşlarının dostluğu sayesinde bu yolculuğu rahat atlatırsınız.

Türkiye’den Azerbaycan’a seyahat etmek isteyenlerin üç yolu bulunuyor;

 1. Uçak yolculuğu
 2. Otobüs yolculuğu
 3. Tren yolculuğu

1- Azerbaycan’a Uçakla Gitmek

Azerbaycan’a en rahat ulaşım uçakla yapılır diyebilirim. Saatler içerisinde Azerbaycan’a ulaşabilirsiniz. Üstelik günümüzde uçak yolculukları oldukça steril ve güvenli ulaşım seçeneklerinden biri.

Azerbaycan uçak biletini online olarak satın alabilirsiniz. Online işlemlerde koltuk numaranızı ve bagaj boyutunuzu da seçerek havaalanı gişelerinde vakit kaybetmeden uçağa binebilirsiniz.

Advertisement

Azerbaycan Uçak Bileti Fiyatları 2022

Azerbaycan uçak bileti fiyatları oldukça merak ediliyor. Hemen açıklıyorum! Türkiye’den Azerbaycan’a gidişte uçak bileti fiyatlarının çok fazla olmadığını söylemek mümkün. Günümüzde ülkelerarası ekonomi farklarından yurtdışı uçuşları çok pahalı olabiliyor.

Fakat Türkiye’den Azerbaycan’a gidişte uçak biletleri gayet uygun diyebilirim. Elbette uçuş yapacağınız tarih de bilet fiyatları açısından büyük önem taşıyor. Turizm sezonunun açıldığı dönemlerde bilet fiyatları dünya çapında yükseliyor.

TÜYO: Azerbaycan uçak bileti alma işlemini turizm sezonu yaklaşmadan kışın halletmeyi düşünebilirsiniz. Böylelikle Azerbaycan uçak bileti ücretinde tasarruf sağlayabilirsiniz.

Türkiye’den Azerbaycan’a gidiş yolunda Bakü, Nahçıvan, Gence ve Lenkeran şehirlerine bilet alabilirsiniz.

Advertisement
Azerbaycan Uçak Bileti Fiyatları
Azerbaycan Uçak Bileti Fiyatları

Azerbaycan Uçak Bileti Fiyatları:

👉 Azerbaycan Bakü Uçak Bilet Fiyatları ortalama 1.900 TL‘den başlıyor.

👉 Azerbaycan Naçıvan Uçak Bileti Fiyatları ortalama 4.500 TL‘den başlıyor.

👉 Azerbaycan Gence Uçak Bileti Fiyatları ortalama 2.500 TL‘den başlıyor.

👉 Azerbaycan Lenkeran Uçak Bileti Fiyatları ortalama 3.500 TL‘den başlıyor.

Advertisement

Azerbaycan uçak bileti fiyatları tamamen sezona ve uçuşların aktarmalı olup olmadığına göre değişiklik gösteriyor. Uçak bileti alırken aktarmasız bilet almanız seyahat konforunuz açısından önemli olabilir. Havaalanında beklemek istemeyen vatandaşların direkt aktarmasız uçuşları tercih etmesini tavsiye ederim.

Uçak bileti almak için ENUYGUN ve Skyscanner gibi sitelerden Azerbaycan ucuz uçak bileti araması yapabilirsiniz.

2- Azerbaycan’a Otobüsle Gitmek

Türkiye’den Azerbaycan’a kara yolları ile seyahat etmek isteyenler de bulunuyor. Birçok insan uçakta basınçtan dolayı sağlık problemleriyle karşılaşabiliyor. Bu nedenler Türkiye’den Azerbaycan’a otobüs seferleri de bulunuyor.

Metro Turizm aracılığıyla Bakü, Gence ya da Kazak bölgesine otobüsle gidebilirsiniz. Metro Turizm Azerbaycan Otobüs Bileti için tıklayın.

Advertisement

3- Azerbaycan’a Trenle Gitmek

Tren yolculukları şahsen benim her zaman favorim olmuştur. Fakat birçok insan tren yolculuklarını son seçenek olarak değerlendiriyor. Bunun en büyük nedeni de yolculuk saati. Tren yolculuklarında istasyonlar arasında durmalar ve beklemek yaşandığı için yolculuk süresinde fazla rötar yaşanabiliyor. Bu da hem zihinsel hem de fiziksel bir yorgunluğa yol açıyor.

Türkiye’den Azerbaycan’a gitmek için bir tren yolu hattı bulunuyor. Kars – Tiflis – Bakü demiryolu hattında hizmet veren trenlere binerek seyahat edebilirsiniz. Elbette bunun için öncelikle Kars’a gitmeniz gerekiyor.

Türkiye Azerbaycan Tren Bileti almak için tıklayın.

2022 Yılında Azerbaycan Vizesi Nasıl Alınır?

2021 Yılında Azerbaycan Vizesi Nasıl Alınır
2022 Yılında Azerbaycan Vizesi Nasıl Alınır

Azerbaycan iş imkanları için bilgiler vermeye devam ediyorum. Türkiye’den Azerbaycan’a yolculuk yapabilmek için vize başvurusu yapmanız gerekiyor. Azerbaycan vize türleri,

 • Azerbaycan Ticari Vizesi,
 • Azerbaycan Turistik Vize,
 • Azerbaycan Tıbbi Tedavi Amaçlı Vize,
 • Azerbaycan Aile Ziyareti Vizesi,
 • Azerbaycan Öğrenci Vizesi ve
 • Azerbaycan Transit Vizesi.

Yukarıdaki vize türlerinden herhangi birini almak için Azerbaycan Konsolosluğu’na başvuruda bulunabilirsiniz. Azerbaycan’da çalışmak isteyenler 90 günlük Turistik Vize alabilirler. Böylelikle 3 ay boyunca sezonluk olarak Azerbaycan’da çalışabilirler. Ayrıca eğer çalışacağınız şirketten memnun kalırsanız, vize uzatma işlemleri için şirket aracılığıyla gerekli mercilere başvuru yapabilirsiniz.

 • Azerbaycan Bakü Haydar Aliyev Havaalanı’ndan girişte Azerbaycan vizesi alınabiliyor. Bu vizenin geçerlilik süresi 30 gün oluyor.

EK BİLGİ: Havaalanından Azerbaycan Vize Başvuru Formu ile 2 adet fotoğraf ve ikamet adres bilgileri sayesinde Kapı Vizesi alabiliyorsunuz.

 • Kara yollarıyla seyahat etmek isteyenler için, kapı vizesi uygulaması bulunmuyor. Bu yüzden seyahatinizden önce Türkiye’deki Azerbaycan dış temsilciliklerinden vize almanız gerekiyor.

EK BİLGİ: Türkiye’deki  Azerbaycan dış temsilcilikleri; Azerbaycan Büyükelçiliği Ankara, Azerbaycan Başkonsolosluğu İstanbul ve Azerbaycan Başkonsolosluğu Kars’tır.

Azerbaycan Vizesi Online Başvuru Formu için tıklayın.

Advertisement

Azerbaycan Ekonomisi 2022

Azerbaycan Ekonomisi 2021
Azerbaycan Ekonomisi 2022

Azerbaycan yaşam ucuz mu? Diye düşünüyor olabilirsiniz. Hemen buna da cevap vereyim. Azerbaycan ekonomisi son yıllarda gayet iyi gidiyor diyebilirim. Özellikle enerji, tarım, turizm ulaşım, bilgi ve teknoloji alanında gelişmek için büyük adımlar atılıyor. Bu adımların da ekonomiye yansımaları olumlu yönde oluyor.

Azerbaycan’da yaşam standartları ortalamanın üstünde. Buna rağmen yaşamı da çok pahalı diyemeyiz. Azerbaycan iş imkanları arayanların en çok merak ettiklerin noktalardan biri de yaşam maliyeti oluyor. Tabii herkes ülke değiştirirken yaşam koşullarındaki pahalılığı merak ediyor.

Azerbaycan’da yaşam pahalı mı?” sorusuna takılanlar! Gelin sizlere güzel bir bilgilendirme yapayım. Hep birlikte market fiyatları, ev kiraları ve ulaşım ücretlerine göz atarak bu durumu değerlendirelim.

Azerbaycan Market Alışverişi Maliyeti

Azerbaycan topraklarının &7’si tarıma elverişli. Bu nedenle gıda konusunda dış ticaret oranı yüksek diyebiliriz. Buna rağmen Azerbaycan’da bir markete girdiğiniz zaman alışveriş sepetinizi doldurmanız pahalıya patlamaz.

Azerbaycan market fiyatları açısından, kuru gıdaların fiyatları 1 ile 4 dolar arasında değişiklik gösteriyor. Bu noktada gıdanın markası ve kilosu baz alınıyor. Azerbaycan’da bir ekmek fiyatı ise 50 cent. (Bizim kuruşlar gibi düşünebilirsiniz)

Advertisement

Peynir: 4 dolar, Patates: 1 dolar, Domates: 1 dolar, 12’lik yumurta: 2 dolar, Soğan: 2 dolar, Elma: 2 dolar, Portakal: 2 dolar, 1 litrelik süt: 3 dolar.

Görmüş olduğunuz üzere Azerbaycan market fiyatları için ne çok pahalı ne de çok ucuz diyebiliriz. Ortalama Türkiye ile başa baş bir fiyat skalası olduğunu söylemek mümkün.

Azerbaycan Ev Kiraları

Azerbaycan’da ev kiraları konuma göre çok büyük değişiklik gösteriyor. Örneğin, Başkent Bakü’de yaşamakla Gence’de yaşamak çok daha farklı. . Konum, ulaşım yerlerine yakınlık ve etkinlik düzeyi Azerbaycan’da kiraların seviyesini belirliyor.

Bakü’de Ev Kiraları, 200 dolardan başlıyor. Şehir merkezinde bulunan 1 odalı evlerin fiyatları 200 dolar ile 300 dolar arasında değişiklik gösteriyor.

Advertisement

Şehir merkezinde bulunan 2 odalı evlerin fiyatları ise 300 dolar ile 500 dolar arasında değişiklik gösteriyor. O nedenle Azerbaycan asgari ücret ile çok merkezi yerlerde yaşamanız biraz zor.

Bu noktada sizlere tavsiyem, şehrin göbeğinde oturmanız gerekmiyor. Aynı Türkiye’de bulunduğunuz şehrin merkezlerini düşünün. Ulaşıma en elverişli ve hareketli noktalar en pahalıları öyle değil mi? Bu sebeple şehir merkezinden biraz uzaklaşmayı tercih edebilirsiniz.

Bakü’de şehir merkezinden uzak 1 odalı evlerin fiyatları 100 dolar ile 150 dolar arasında değişiklik gösteriyor.

Sumgayıt’ta Ev Kiraları, Bakü’ye göre elbette daha uygun. Sumgayıt şehir merkezinde 1 odalı evler 100 dolardan başlıyor. Şehir merkezinde 2 odaları evlerin kiraları ise 250 dolar oluyor. Şehir merkezinden uzaklaştıkça kiralar iyice düşüyor. Sumgayıt merkezden uzak bir bölgede 1 odalı ev kiraları 80 dolardan başlıyor.

Advertisement

Peki ya şehir merkezinden uzakta oturursam; ulaşımımı nasıl sağlarım diye dert etmeyin! Gelin şimdi bir de ulaşım ücretlerine bakalım.

Azerbaycan Ulaşım Ücretleri

Azerbaycan’da şehir içi ya da şehirlerarası otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Otobüs ve minibüs duraklarını her mahallede bulabilirsiniz. Ayrıca Bakü’deki metro hattı da oldukça popülerdir. Metro sayesinde iş yerinize kolaylıkla gidip gelebilirsiniz.

👉Azerbaycan’da aylık toplu ulaşım kartı alabilirsiniz. Bu kart sayesinde her ulaşım aracına binebilirsiniz. Kartın maliyeti yaklaşık 10 dolar.

👉Azerbaycan metro hatlarının tek seferlik ulaşım ücreti ise 2 dolardır.

Advertisement

👉 Özellikle turistik bölgelerde taksilerle de ulaşım sağlayabilirsiniz. Azerbaycan’da taksi açılış ücreti de 2 dolardır.

Azerbaycan İş İmkanları En Çok Merak Edilenler

Azerbaycan İş İmkanları En Çok Merak Edilenler
Azerbaycan İş İmkanları En Çok Merak Edilenler

Azerbaycanda çalışmak için Azerbaycan iş imkanları arayışında olanlar! Kafanızda pek çok soru olduğunun farkındayım. Tüm anlattıklarımdan sonra bir de sıkça sorular soruları yanıtlamak istedim. Umarım Azerbaycan iş imkanları arasında dilediğiniz işe sahip olursunuz. Şimdiden iyi şanslar 🙂

Azerbaycan’da Sosyal Hayat Nasıl?

Azerbaycan’da özellikle Bakü, Sumgayıt ve Gence’de sosyal hayat oldukça hareketlidir. Bunun nedeni de bu şehirlerin turistik olmasından kaynaklanıyor. Konserler, tiyatrolar, eğlence merkezleri gibi pek çok seçenek Azerbaycan’da sizleri bekliyor.

Azerbaycan’a Çalışmaya Gitmek Mantıklı Mı?

Yurtdışı iş imkanları arayan Türk vatandaşlar, Azerbaycan’a özel ilgi gösteriyor. Hem yaşam koşulları hem de Azerilerin Türklere karşı dostane tavrı Azerbaycan’ı yaşanabilir kılıyor. Maaşlar bakımından da Azerbaycan’da çalışmak oldukça mantıklı bir iş seçeneği diyebiliriz.

Azerbaycan – Türkiye Arasındaki Saat Farkı Nedir?

Azerbaycan, Türkiye’den 1 saat ileridedir. Yani Türkiye ile Azerbaycan arasındaki saat fazla fazla değildir.

Advertisement

Türk Vatandaşı Azerbaycan’da Ne Kadar Kalabilir?

Turistik vize ile Azerbaycan’a giden vatandaşların konaklama süresi 90 gündür. 90 gün sonunda yeniden vize alabilmek için ülkeye giriş çıkış yapmaları gerekir.

→ Azerbaycan iş imkanları hakkında aklınızı kurcalayan sorular için endişelenmeyin. Hemen aşağıya inin ve YORUM kısmına sorunuzu sorun. Cevap vereceğim! 👍

Bir önceki yazımız olan Bankacı Nasıl Olunur? – 2022 Şartları ve Maaş Bilgisiyle! başlıklı makalemizde bu konuda bilgiler verilmektedir.

Advertisement

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yapmak için tıklayn.

İŞ BULMA

Gizli Müşteri Olmak! Nasıl Gizli Müşteri Olunur?

Gizli Müşteri Olmak

Müşteri gibi davranarak, gizlice denetleme yaparak para kazanmak çok kolay. Üniversite öğrencisisin ve “çok yorulmadan para kazanmak istiyorum” mu diyorsun? Ya da zaten işin var ama ek gelir istiyorsun. Kim yorulmadan ek geliri olsun istemez ki? Gölge müşteri veya diğer adıyla gizli müşteri olmak tam da sizlere göre! Peki, nasıl gizli müşteri olunur? Öncelikle ajanslara […]

Okumaya devam et

İŞ BULMA

Bankacı Nasıl Olunur? – 2022 Şartları ve Maaş Bilgisiyle!

bankacı nasıl olunur

Banka sektöründe çalışmak istiyorsanız ve bankacı nasıl olunur ? Sorunu soruyorsanız, olmanız gerektiği yerdesiniz. Sizle bu yazımda detaylarıyla birlikte nasıl bankacı olunur anlattım. Bankacı olmak için hangi bölüm okunmalı? gibi soru işaretlerine tek tek cevap vereceğim. Ayrıca bankacı maaşları 2022’de ne kadar? Güncel yanıtını burada bulacaksınız. Yıllar geçiyor ve birçok yeni meslek doğuyor. Bazı meslekler […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.