finansportali.net

İŞ BULMA

Makedonya Vatandaşlığı Almak – 2023 Detaylı Başvuru Süreci!

Makedonya Vatandaşlığı Almak

Yakın zaman önce Kuzey Makedonya, Türkiye’ye göç edenleri kabul edeceğini açıklayan “Vatandaşlık Yasası” onaylandı. Peki Makedonya çifte vatandaşlık için ne yapmak gerekiyor? Makedonya vatandaşlığı başvuru süreci nasıl ilerliyor? Makedonya vatandaşlığı almak için sizlere tüm detayları anlattım!

Onaylanan yasaya göre artık; yıllar önce Türkiye’ye göç edenler, şartları yerine getirebildiği taktirde Kuzey Makedonya çifte vatandaşlık başvurusu yapabilecek. Sürecin nasıl ilerlediği hakkında sizlere değerli bilgiler sunacağım. Makedonya vatandaşlık 2023 için şartlar başta olmak üzere; Makedonya vatandaşlık başvurusu için gerek evraklar, Makedonya vatandaşlık ücreti gibi bilgileri sizlere sunacağım.

Makedonya çifte vatandaşlık için başvuruda bulunma düşünceniz varsa mutlaka yazının devamını okuyun! Şimdi ilgili detaylara göz atalım.

Makedonya Çifte Vatandaşlık 2023

Makedonya Çifte Vatandaşlık

Makedonya Çifte Vatandaşlık

İlk önce kısaca çifte vatandaşlıktan bahsetmek istiyorum. Çifte vatandaşlık; bir kişinin vatandaşı olduğu ülke dışında, başka bir ülkenin de vatandaşı olmasını belirtir. İki ülkenin de yasalarından, haklarından faydalanabilir. Birçok avantajı olduğunun altını çizmem gerek. Yazının devamında bu avantajlardan detaylıca bahsedeceğim.

Makedonya vatandaşlığı almak için bir süredir alakalı mecralar ile mücadele devam ediyordu. Makedonya vatandaşlık kanunu için geçtiğimiz aylarda olumlu sonuç alındı. Artık yasada yer alan “ana vatana” göç etti ifadesinden dolayı başvuru hakkı bulunmayan vatandaşlar da Kuzey Makedonya vatandaşlığı için başvuruda bulunabilecek.

Advertisement

Tüm şartları yerine getirebilen şahıslar, Makedonya çifte vatandaşlık başvurusu için gerekli hazırlıklarını yapabilir.

Makedonya Vatandaşlığı Avantajları

Makedonya Vatandaşlığı almak

Makedonya Vatandaşlığı almak

Makedonya vatandaşlığı almak demek ülkenin sizlere sunduğu haklardan da faydalanmak demek. Kuzey Makedonya vatandaşlığı avantajları oldukça fazla. Makedonya çifte vatandaşlık alabildiğinizde bu avantajlardan faydalanabiliyorsunuz.

Makedonya vatandaşlığı avantajları şu şekilde:

Advertisement

 • Makedonya vatandaşlığı bulunan kişiler; Avrupa Birliği – Schengen Üyesi ülkelerde, Güney Amerika ülkelerinin çoğunda, Hindistan, Rusya, Japonya gibi birçok ülkeye vizesiz seyahat edebiliyor. 120’den fazla ülkeye vizesiz seyahat hakkı doğuyor. Ayrıca Çin Halk Cumhuriyeti’ne ziyarette de kolaylıklar sağlanıyor.
 • Kuzey Makedonya, vatandaşlara çifte vatandaşlık hakkı sunuyor. Çifte vatandaşlık sayesinde iki ülkenin vatandaşı olunabiliyor. Sadece Makedonya vatandaşlığı seçilmeli gibi bir zorunluluk yok.
 • Makedonya çifte vatandaşlık alan kişiler, Makedonya’da oturma ve çalışma hakkına sahip oluyorlar.
 • İkamet zorunluluğu yoktur. İkamet süresi vs. gibi durumlar başvuruda bulunurken ya da sonrasında söz konusu değildir. Tamamen şahsa bağlıdır.
 • Avantajlı vergi rejiminden faydalanılıyor. Dünyanın en düşük gelir vergi oranları var.
 • Kuzey Makedonya’da bir şirket kurarsanız, yüzde 0 gelir vergisiyle alım – satım gerçekleştirebiliyorsunuz.

Makedonya Vatandaşlığı Alma Şartları

Makedonya Vatandaşlığı Alma Şartları

Makedonya Vatandaşlığı Alma Şartları

Makedonya vatandaşlığı almak için belli başlı koşulları yerine getirebiliyor olmanız gerek. Makedonya çifte vatandaşlık şartlarından bahsedeceğim. Doğal olarak Makedonya vatandaşlığı başvurusu için bu şartlar göz önünde bulunduruluyor. Makedonya vatandaşlık şartları aşağıdaki gibi…

Advertisement
 • En baş şartın Makedonya’da doğmuş olmak veya Makedonya’da doğan kişinin 1. soyundan olmak gerekiyor. Kişinin anne ya da babası Makedonya’da doğmuşsa kendisi de başvuruda bulunabilir.
 • Dedesi Makedonya’da doğan bir kişi bu haktan yararlanamaz.  Ancak anne ya da babanın vatandaşlık alması gerek. Torunlar 18 yaşının altındaysa vatandaşlık alabiliyor.
 • Başvuruda  Kuzey Makedonya Cumhuriyetinden geldiği iddialarını Kuzey Makedonya Cumhuriyeti arşivlerindeki belgeler ile ispat etmesi gerekmektedir. Yani başvuruda bulunan kişi doğuma dayanak belgeyi Makedonya’dan temin etmelidir. Makedonya vatandaşlık başvurusu için gerekli evraklar neler? yazının devamında anlatacağım.
 • Başvuruda bulunacak kişinin sosyoekonomik durumu, Makedonya’da yaşamaya elverişli olmalıdır. Makedonya vatandaşlığı almak için başvuruda bu durum göz önünde bulundurulur.
 • Makedonya’da doğan kişinin yazılı bir anlaşma ile Kuzey Makedonya vatandaşlığından çıkmamış olmalı. Aksi taktirde vatandaşlıktan çıkan kişinin  ve 1. Soyunun Makedonya vatandaşlığı almak için başvuru hakkı bulunmuyor.
 •  Dil konusunda net bir şart henüz yok. Ancak başlangıç seviyesinde Makedonca, Arnavutça, Yugoslavca bilmek avantaj olabilir.

Makedonya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Gelelim Makedonya vatandaşlığı nasıl alınır? Sorusunun cevabına. Bu süreç için bilmeniz gerekenler var. Yukarıdaki Makedonya vatandaşlığı alma şartları için uygunsanız, göçmenlere Makedonya vatandaşlığı başvuru için hazırsınız demektir.

Makedonya çifte vatandaşlık için başvuru süreci için en önemli kısım, Makedonya vatandaşlık başvurusu için gerekli evraklar ı toplamak. Aşağıda sizlere vatandaşlık için gerekli evraklar neler anlattım… Sonrasında gerekli belgeleri bir dosya haline getirip, dosya ile birlikte başkonsolosluğa başvuruda bulunmak gerekiyor.

Advertisement

Süreç bu şekilde başlıyor diyebilirim. Başkonsolosluğun sizden isteyeceği ek belgeler ve harç ücreti olacaktır. Başkonsolosluk sizlere gerekli bilgileri sunuyor. Her kişi bireysel olarak başvurularını gerçekleştirmek durumundadır.

Ancak şunu belirtmem gerekiyor ki Kuzey Makedonya ile direkt irtibatlı olunacağı için iletişim konusunda aksaklıklar çıkabiliyor. Bunun için Makedonya vatandaşlığı almak için destek olan bazı avukatlık büroları var.

Advertisement

Onlardan belli bir ödeme karşılığında destek alabilir ve tüm süreci kolay şekilde geçirebilirsiniz. Makedonya’daki ortak avukatlar ile birlikte müracaat işlemleri sıkıntısızca gerçekleştiriliyor.

Makedonya Vatandaşlık Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Makedonya Vatandaşlık Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Makedonya Vatandaşlık Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

 • Öz geçmiş mektubu
 • Kimlik sureti
 • Başvuruda bulunan kişinin ya da ebeveynlerinin Makedonya Cumhuriyeti doğuma dayanak belgesi.
 • Adliyeden Türkiye Cumhuriyeti’nde alınacak hakkında soruşturma olmadığını gösteren belge.
 • İsim denklik belgesi
 • İkemetgah senedi
 • Sosyoekonomik durumu gösteren belgeler (maaş, gayrimenkul, banka hesabındaki nakit gibi.)
 • Makedonya Cumhuriyeti’nde irtibat telefonu
 • Kişi evli ise Nüfus Müdürlüğü’nden alınacak evlilik kağıdı

Temel olarak bu evraklar Makedonya vatandaşlık başvurusu için gerekli evraklar dır. K. Makedonyanın sizden isteyeceği ek belgeler de olabilir. Eğer avukatlık bürosu ile işlemlerinizi yürütecekseniz, belgeleri almadan onlarla irtibata geçmelisiniz. Belgelerin süreleri olduğu için planlama büro ile yürütülür.

Advertisement

ÖNEMLİ: Sizlere bahsettiğim belgelerin apostil şerhi içermesi gerekiyor. Ayrıca belgeler Makedonca çevrilmelidir.


Makedonya vatandaşlığına başvururken dikkat edilmesi gerekenler için şu videoyu izlemek isteyebilitsiniz:

Advertisement

Başvuru Süreci Ne Kadar Sürüyor?

Makedonya çifte vatandaşlık başvurusu için belli bir zaman ayırmanız gerekiyor. Eğer bir avukatlık bürosundan yardım alarak işlemlerinizi gerçekleştirirseniz bu süreç daha kısa sürecektir. Makedonya vatandaşlığı almak için tüm başvuru işlemleri bittikten sonra beklemeniz gerekiyor.

Advertisement

Başvurunuz değerlendirme aşamasında olacak. Bu da ortalama olarak 6 ay sürüyor. 6 ayın sonunda bir sonuca varılıyor. 6 ay kadar bir süreden sonra sizinle iletişim kurulmaz ise konsolosluk ile tekrar iletişime geçmenizi öneririm.

Makedonya Vatandaşlık Ücreti

Makedonya vatandaşlığı almak için belli bir maliyeti gözden çıkarmanız gerekiyor. Harç bedeli, belgelerin toplanması, dosya haline getirilmesi, çevrilmesi, ülke dışına çıkılması, avukatlık desteği gibi durumlar için para ayrılması gerekiyor. Makedonya çifte vatandaşlık ücreti ne kadar ediyor?

Advertisement

Tüm bunlar değişkenlik gösterebilir bu nedenle tam olarak net bir ücret vermek çok doğru bir bilgi olmaz. Sürecin işleyişine ve alacağınız hizmetlere göre Makedonya vatandaşlık ücreti değişebilir. Ancak en azından 3.000 TL  kadar bir belge hazırlık süreci olabilir. Hazırlıklı olarak sürece başlamanız gerektiğinin altını çizebilirim.

Makedonya vatandaşlığı almak için işi bilenlerden destek alarak sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Profesyonel hizmet veren Ulu Danışmanlık a ait makedonyavatandaslik.net ‘ten hizmet alabilirsiniz. En kısa sürede, uygun maliyetle vatandaşlık alma işlemlerine başlayabilirsiniz! 

Advertisement

SONUÇ: Sizlere Makedonya Vatandaşlığı Almak hakkında gerekli bilgileri aktardım. Aklınıza takılan soruları YORUM olarak aşağıda sorabilirsiniz. Konuyla alakalı güncellenen bilgiler oldukça ben de yazıyı güncelleyeceğim. Takipte kalın… 

Para kazanma hakkında merak ettikleriniz varsa yazı kategorimize göz atabilirsiniz!

 

Advertisement

Bir önceki yazımız olan Basit Usule Tabi Meslekler – 2023 Şartları ve Avantajları! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

2 Yorum

 1. nakşiye palacı sevinç

  25 Temmuz 2022 at 12:13

  MERHABA ÖNCELİKLE VERDİĞİNİZ BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜRLER BENİM ANNEM VE BABAM ÜSKÜPTE EVLENİP 1955 TE GÖÇ EDENLERDEN BEN NÜFÜSTAN EYLÜL 2021 DE DENKLİK EVRAKLARINI NÜFUSTAN BABAMLA ALDIM FAKAT BABAMI 84 YAŞINDA OLDUĞU İÇİN Makedonya ya götüremiyorum nasıl bir yol takip etmeliyim siz izmir deymiş siniz bir yol gösterirseniz sevinirim tel ulaşmaya çalıştım fakat cevap alamadım iyi günler

  • Gizem

   25 Temmuz 2022 at 20:27

   Merhabalar, rica ederiz. En doğru bilgiyi Ulu Danışmanlık internet sitesinden —> makedonyavatandaslik.net üzerinden alabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 yorum

İŞ BULMA

Bim Çalışma Şartları 2023 | Çalışma Saatleri ve Maaşları!

bim çalışma şartları

Türkiye’de markette çalışmak isteyen binlerce kişi var. En çok araştırılan konu ise Bim personel alımı yapıyor mu? Sizler için Bim çalışma şartları incelemesi yaptık! Bim’e girmek için şartların tamamını öğreneceksiniz… Ek olarak zamlı haliyle güncel Bim maaşları 2023 bilgilerini açıklayacağız. Bim’de çalışmak zor mu? Çalışma saatleri nasıl? Hepsine değindik… Bim part time çalışma saatleri ilginizi […]

Okumaya devam et

İŞ BULMA

Gürcistan İş İlanları 2023 | Kariyer Siteleri ve İş İmkanları

gürcistan iş ilanları

Gürcistan iş ilanları arayışında mısınız? Sizler için kariyer sitelerini ve nasıl iş başvurusu yapacağınızı anlatacağız! Gürcistan’da çalışmak istiyorum diyorsanız, bu içerik tam olarak size göre… Gürcistan iş olanakları bakımından oldukça iyi durumda ülkelerden birisidir. Ancak vasıflı işlerde şansınız daha fazla… Gürcistan iş fırsatlarını şimdi inceleyin! Gürcistan’a çalışmak için gitmek, pek çok durum için oldukça mantıklı […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.