finansportali.net

İŞ BULMA

Makedonya Vatandaşlığı Almak – 2022 Detaylı Başvuru Süreci!

Yakın zaman önce Kuzey Makedonya, Türkiye’ye göç edenleri kabul edeceğini açıklayan “Vatandaşlık Yasası” onaylandı. Peki Makedonya çifte vatandaşlık için ne yapmak gerekiyor? Makedonya vatandaşlığı başvuru süreci nasıl ilerliyor? Makedonya vatandaşlığı almak için sizlere tüm detayları anlattım!

Onaylanan yasaya göre artık; yıllar önce Türkiye’ye göç edenler, şartları yerine getirebildiği taktirde Kuzey Makedonya çifte vatandaşlık başvurusu yapabilecek. Sürecin nasıl ilerlediği hakkında sizlere değerli bilgiler sunacağım. Makedonya vatandaşlık 2022 için şartlar, Makedonya vatandaşlık başvurusu için gerek evraklar, Makedonya vatandaşlık ücreti gibi bilgileri sizlere sunacağım.

Makedonya çifte vatandaşlık için başvuruda bulunma düşünceniz varsa mutlaka yazının devamını okuyun! Şimdi ilgili detaylara göz atalım.

Advertisement

Makedonya Çifte Vatandaşlık 2022

Makedonya Vatandaşlığı Almak

Makedonya Vatandaşlığı Almak

İlk önce kısaca çifte vatandaşlıktan bahsetmek istiyorum. Çifte vatandaşlık; bir kişinin vatandaşı olduğu ülke dışında, başka bir ülkenin de vatandaşı olmasını belirtir. İki ülkenin de yasalarından, haklarından faydalanabilir. Birçok avantajı olduğunun altını çizmem gerek. Yazının devamında bu avantajlardan detaylıca bahsedeceğim.

Makedonya vatandaşlığı almak için bir süredir alakalı mecralar ile mücadele devam ediyordu. Makedonya vatandaşlık kanunu için geçtiğimiz aylarda olumlu sonuç alındı. Artık yasada yer alan “ana vatana” göç etti ifadesinden dolayı başvuru hakkı bulunmayan vatandaşlar da Kuzey Makedonya vatandaşlığı için başvuruda bulunabilecek.

Tüm şartları yerine getirebilen şahıslar, Makedonya çifte vatandaşlık başvurusu için gerekli hazırlıklarını yapabilir.

Makedonya Vatandaşlığı Avantajları

Makedonya Vatandaşlığı Almak

Göçmenlere Makedonya vatandaşlığı

Makedonya vatandaşlığı almak demek ülkenin sizlere sunduğu haklardan da faydalanmak demek. Kuzey Makedonya vatandaşlığı avantajları oldukça fazla. Makedonya çifte vatandaşlık alabildiğinizde bu avantajlardan faydalanabiliyorsunuz.

Makedonya vatandaşlığı avantajları şu şekilde:

Advertisement
 • Makedonya vatandaşlığı bulunan kişiler; Avrupa Birliği – Schengen Üyesi ülkelerde, Güney Amerika ülkelerinin çoğunda, Hindistan, Rusya, Japonya gibi birçok ülkeye vizesiz seyahat edebiliyor. 120’den fazla ülkeye vizesiz seyahat hakkı doğuyor. Ayrıca Çin Halk Cumhuriyeti’ne ziyarette de kolaylıklar sağlanıyor.
 • Kuzey Makedonya, vatandaşlara çifte vatandaşlık hakkı sunuyor. Çifte vatandaşlık sayesinde iki ülkenin vatandaşı olunabiliyor. Sadece Makedonya vatandaşlığı seçilmeli gibi bir zorunluluk yok.
 • Makedonya çifte vatandaşlık alan kişiler, Makedonya’da oturma ve çalışma hakkına sahip oluyorlar.
 • İkamet zorunluluğu yoktur. İkamet süresi vs. gibi durumlar başvuruda bulunurken ya da sonrasında söz konusu değildir. Tamamen şahsa bağlıdır.
 • Avantajlı vergi rejiminden faydalanılıyor. Dünyanın en düşük gelir vergi oranları var.
 • Kuzey Makedonya’da bir şirket kurarsanız, yüzde 0 gelir vergisiyle alım – satım gerçekleştirebiliyorsunuz.

Makedonya Vatandaşlığı Alma Şartları

 

Makedonya Vatandaşlığı Almak

Makedonya Vatandaşlığı Alma şartları 2022

Makedonya vatandaşlığı almak için belli başlı şartları yerine getirebiliyor olmanız gerek. Doğal olarak Makedonya vatandaşlığı başvurusu için bu şartlar göz önünde bulunduruluyor. Makedonya vatandaşlık şartları aşağıdaki gibi…

 • En baş şartın Makedonya’da doğmuş olmak veya Makedonya’da doğan kişinin 1. soyundan olmak gerekiyor. Kişinin anne ya da babası Makedonya’da doğmuşsa kendisi de başvuruda bulunabilir.
 • Dedesi Makedonya’da doğan bir kişi bu haktan yararlanamaz.  Ancak anne ya da babanın vatandaşlık alması gerek. Torunlar 18 yaşının altındaysa vatandaşlık alabiliyor.
 • Başvuruda  Kuzey Makedonya Cumhuriyetinden geldiği iddialarını Kuzey Makedonya Cumhuriyeti arşivlerindeki belgeler ile ispat etmesi gerekmektedir. Yani başvuruda bulunan kişi doğuma dayanak belgeyi Makedonya’dan temin etmelidir. Makedonya vatandaşlık başvurusu için gerekli evraklar neler? yazının devamında anlatacağım.
 • Başvuruda bulunacak kişinin sosyoekonomik durumu, Makedonya’da yaşamaya elverişli olmalıdır. Makedonya vatandaşlığı almak için başvuruda bu durum göz önünde bulundurulur.
 • Makedonya’da doğan kişinin yazılı bir anlaşma ile Kuzey Makedonya vatandaşlığından çıkmamış olmalı. Aksi taktirde vatandaşlıktan çıkan kişinin  ve 1. Soyunun Makedonya vatandaşlığı almak için başvuru hakkı bulunmuyor.
 •  Dil konusunda net bir şart henüz yok. Ancak başlangıç seviyesinde Makedonca, Arnavutça, Yugoslavca bilmek avantaj olabilir.

Makedonya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Makedonya Vatandaşlığı Almak

Makedonya çifte vatandaşlık 2022

Gelelim Makedonya vatandaşlığı nasıl alınır? Sorusunun cevabına. Bu süreç için bilmeniz gerekenler var. Yukarıdaki Makedonya vatandaşlığı alma şartları için uygunsanız, göçmenlere Makedonya vatandaşlığı başvuru için hazırsınız demektir.

Makedonya çifte vatandaşlık için başvuru süreci için en önemli kısım, Makedonya vatandaşlık başvurusu için gerekli evraklar ı toplamak. Aşağıda sizlere vatandaşlık için gerekli evraklar neler anlattım… Sonrasında gerekli belgeleri bir dosya haline getirip, dosya ile birlikte başkonsolosluğa başvuruda bulunmak gerekiyor.

Süreç bu şekilde başlıyor diyebilirim. Başkonsolosluğun sizden isteyeceği ek belgeler ve harç ücreti olacaktır. Başkonsolosluk sizlere gerekli bilgileri sunuyor. Her kişi bireysel olarak başvurularını gerçekleştirmek durumundadır.

Ancak şunu belirtmem gerekiyor ki Kuzey Makedonya ile direkt irtibatlı olunacağı için iletişim konusunda aksaklıklar çıkabiliyor. Bunun için Makedonya vatandaşlığı almak için destek olan bazı avukatlık büroları var.

Advertisement

Onlardan belli bir ödeme karşılığında destek alabilir ve tüm süreci kolay şekilde geçirebilirsiniz. Makedonya’daki ortak avukatlar ile birlikte müracaat işlemleri sıkıntısızca gerçekleştiriliyor.

Makedonya Vatandaşlık Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Makedonya Vatandaşlığı Almak

Makedonya Vatandaşlık Başvurusu İçin Gerekli Evraklar


 • Öz geçmiş mektubu
 • Kimlik sureti
 • Başvuruda bulunan kişinin ya da ebeveynlerinin Makedonya Cumhuriyeti doğuma dayanak belgesi.
 • Adliyeden Türkiye Cumhuriyeti’nde alınacak hakkında soruşturma olmadığını gösteren belge.
 • İsim denklik belgesi
 • İkemetgah senedi
 • Sosyoekonomik durumu gösteren belgeler (maaş, gayrimenkul, banka hesabındaki nakit gibi.)
 • Makedonya Cumhuriyeti’nde irtibat telefonu
 • Kişi evli ise Nüfus Müdürlüğü’nden alınacak evlilik kağıdı

Temel olarak bu evraklar Makedonya vatandaşlık başvurusu için gerekli evraklar dır. K. Makedonyanın sizden isteyeceği ek belgeler de olabilir. Eğer avukatlık bürosu ile işlemlerinizi yürütecekseniz, belgeleri almadan onlarla irtibata geçmelisiniz. Belgelerin süreleri olduğu için planlama büro ile yürütülür.


ÖNEMLİ: Sizlere bahsettiğim belgelerin apostil şerhi içermesi gerekiyor. Ayrıca belgeler Makedonca çevrilmelidir.


Advertisement

Başvuru Süreci Ne Kadar Sürüyor?

Makedonya çifte vatandaşlık başvurusu için belli bir zaman ayırmanız gerekiyor. Eğer bir avukatlık bürosundan yardım alarak işlemlerinizi gerçekleştirirseniz bu süreç daha kısa sürecektir. Makedonya vatandaşlığı almak için tüm başvuru işlemleri bittikten sonra beklemeniz gerekiyor.

Başvurunuz değerlendirme aşamasında olacak. Bu da ortalama olarak 6 ay sürüyor. 6 ayın sonunda bir sonuca varılıyor. 6 ay kadar bir süreden sonra sizinle iletişim kurulmaz ise konsolosluk ile tekrar iletişime geçmenizi öneririm.

Makedonya Vatandaşlık Ücreti

Makedonya Vatandaşlığı Almak
Makedonya vatandaşlık ücreti

Makedonya vatandaşlığı almak için belli bir maliyeti gözden çıkarmanız gerekiyor. Harç bedeli, belgelerin toplanması, dosya haline getirilmesi, çevrilmesi, ülke dışına çıkılması, avukatlık desteği gibi durumlar için para ayrılması gerekiyor.

Tüm bunlar değişkenlik gösterebilir bu nedenle tam olarak net bir ücret vermek çok doğru bir bilgi olmaz. Sürecin işleyişine ve alacağınız hizmetlere göre Makedonya vatandaşlık ücreti değişebilir. Ancak en azından 3.000 TL  kadar bir belge hazırlık süreci olabilir. Hazırlıklı olarak sürece başlamanız gerektiğinin altını çizebilirim.

Makedonya vatandaşlığı almak için işi bilenlerden destek alarak sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Profesyonel hizmet veren Ulu Danışmanlık a ait makedonyavatandaslik.net ‘ten hizmet alabilirsiniz. En kısa sürede, uygun maliyetle vatandaşlık alma işlemlerine başlayabilirsiniz! 

Advertisement

SONUÇ: Sizlere Makedonya Vatandaşlığı Almak hakkında gerekli bilgileri aktardım. Aklınıza takılan soruları YORUM olarak aşağıda sorabilirsiniz. Konuyla alakalı güncellenen bilgiler oldukça ben de yazıyı güncelleyeceğim. Takipte kalın… 

Para kazanma hakkında merak ettikleriniz varsa yazı kategorimize göz atabilirsiniz!

Advertisement

Bir önceki yazımız olan Bankacı Nasıl Olunur? – 2022 Şartları ve Maaş Bilgisiyle! başlıklı makalemizde bu konuda bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yapmak için tıklayn.

İŞ BULMA

Veteriner Nasıl Olunur? VETERİNER MAAŞLARI 2022

veteriner nasıl olunur?

Bütün gününüzü hayvanlara yardım ederek ve onları iyileştirerek geçirmek ister miydiniz?Hayvanlara yardım etmekle ilgileniyorsanız ve bunu bir kariyer haline getirmek istiyorsanız; Veteriner Hekim olmak nasıl fikir? “Veteriner olmak istiyorum.” diyenler için rehber bir içerik hazırladım! Veteriner nasıl olunur, veteriner maaşı ne kadar? gibi soruların cevaplarını hep birlikte öğrenelim ve hayallerinize doğru bir adım atalım! Konuyla […]

Okumaya devam et

İŞ BULMA

BİM Çalışma Şartları ve Maaşı -2022 YENİ BİLGİLERİ!

bim çalışma şartları

Perakende sektöründe çalışmak ister misiniz? O halde Türkiye’nin en çok tercih edilen marketlerinden birisiyle çalışma şansınız var… Ülke genelinde yüzlerce şubesi olan BİM, belli aralıklarla personel alımı yapıyor. BİM çalışma şartları, personel maaşları hakkında size en yeni bilgileri aktaracağım. Bim’de çalışmak zor mu? Çalışma saatleri nasıl? Sırayla anlatacağım. Yazıyı okuduktan sonra hemen BİM iş başvurusu […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.