finansportali.net

İŞ BULMA

Basit Usule Tabi Meslekler – 2021 Şartları ve Avantajları!

Gelir vergisi ile alakalı olarak sizlere bu yazıda basit usule tabi meslekler hangileri detaylıca anlatacağım. Ayrıca basit usule tabi olan meslekler hakkında diğer bilmeniz  gerekleri de yazı sonunda öğrenmiş olacaksınız.

Basit usule tabi ne demek? Şöyle açıklayabilirim; ticaret ve sanat erbapları iki vergi grubuna göre değerlendiriliyor. Bunlardan birisi gerçek usule tabi olan meslekler, diğeri ise yazıda anlatacağım basit usule tabi olan meslekler. Her ikisine tabi olan meslekler için net bir vergi ödemesi yoktur.

Basit usule tabi olan meslek grupları, elde ettikleri ticari kazanca göre vergi ödemesi gerçekleştiriyorlar. Elbette basit usule tabi olma şartları gibi bazı durumlar söz konusu. Kısa bir bilgilendirme yaptıktan sonra, basit usule tabi olan meslekler nelerdir? Şartları ve avantajları nasılmış? İnceleyelim.  😊

Advertisement

Basit Usule Tabi Olmanın Şartları 2021 ✅

basit usule tabi olmanın şartları 2021

Basit usule tabi olan meslekler, basit usule tabi olmanın şartları ile anlaşılır. Resmi gazete aracılığıyla yasa değişiklikleriyle bazen basit usule tabi meslekler için kurallar değişebiliyor. Bunun için sizlere şartlar neler? Detaylı bir araştırma yaptım ve 2021 yılı için şartları buldum. İşte aşağıdaki gibi…

 • Basit usule tabi olabilmek için öncelikle kendi işinize sahip olmanız gerektiğini bilmelisiniz. İşinizin sürekliliğinin olması gerekir. Bazı özel durumlarda bu sürekliliğin istisnaları vardır. Örneğin hastalık durumu, askerlik, seyahat zorunluluğu, tutukluluk gibi durumlarda süreklilik sağlanma zorunluluğu yoktur.
 • Mesleki, ticari herhangi bir işten dolayı gerçek usulde vergilendirmeye tabi olmamalısınız.
 • İş yerinin büyüklüğü, basit usule tabi olmak için önemli değildir. Küçük ya da büyük olması fark etmez. Kira üzerinden şart koşulmuştur.
 • Basit usule tabi olan meslek gruplarından olabilmek için kira sınırlaması vardır. Basit usul vergilendirme için iş yeri kiranızın büyükşehir belediyelerinde en yüksek 12.000 Türk Lirası olması gerek. Diğer belediyelerde ise en yüksek 7.600 Türk Lirası olmalı. Bu kiranın daha üstüne çıktığınız taktirde basit usulden yararlanamıyorsunuz.
 • Satın aldığınız ve kazandığınız paralar da basit usul vergiden yararlanıp, yararlanamayacağınızı belirliyor. Basit usule tabi olmanın özel şartları 2021 takvim yılında bu şekilde belirlendi. Bir sene boyunca satın aldığınız malların toplam 150 bin TL’yi geçmemesi lazım. Sattığınız ürünlerden sağlayacağınız kazanç ise 240 bin TL’yi geçmemesi gerek. Bu sınırlamalar yıllık olarak hesaplanır.

İlginizi Çekebilir: Köye Dönüş Projesi 👈🏻

Basit Usule Tabi Olan Meslekler ✅

Basit Usule Tabi Meslekler

Basit Usule Tabi Meslekler

Basit usule tabi olan meslek grupları vardır. Ticari ve sanat erbaplarındansanız ve yukarıdaki şartları taşıyorsanız, basit usule tabi meslekler arasındasınızdır. Ancak bazı meslekler yukarıdaki şartları taşısalar da basit usul vergilendirmeye tabi olmuyorlar. Kanun tarafından bu harici meslekler belirlenmiştir. Basit usule tabi olmayan meslek grupları aşağıdaki gibi:

 1. Kolektif şirket ve komandit şirket ortakları.
 2. Ödünç para verme (iktizat) işi ile uğraşanlar
 3. Sigorta prodüktörleri
 4. Herhangi bir reklam işi ile uğraşanlar veya aracılık edenler.
 5. Gayrimenkul alım satımı yapanlar ve gemi alım satım gerçekleştirenler

İş kurmak istiyorum ama param yok  👈🏻 diyorsanız, hibe kredisi alabilirsiniz! Sizi hemen yazıya davet ediyorum…

 1. Taş kireç ocakları, maden işletmeleri, Çakıl ve kum istihsal yerleri, kiremit ve tuğla harmanları işletmeleri, şehirler arası yolcu ve yük taşımacılığı yapanlar. Çekici ve benzerlerinin işleticileri.
 2. Gelir Vergisi Kanunu’nda yer alan 94. madde 1 fıkraya göre sayılan kişilere ve kurumlara İnşaat ve onarma işini takip edenler.
 3.  Gerçek usulde vergilendirilmesi gerekli görülenler.

Basit Usule Tabi Olmanın Avantajları Neler? ✅

basit usule tabi olan meslek grupları

Basit usule tabi meslek  grupları için birçok avantaj bulunuyor. Basit usule tabi olmanın avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Basit usule tabi meslekler ile kazanç sağlıyorsanız, işiniz için muhasebe defteri tutmak zorunda olmazsınız.
 • Amortismana tabi olan kıymetlerin alımlarına ve satımlarına dikkate alınmaz.
 • Belge kayıtları meslek odaları tarafından saklanır. Daha güvenli bir yoldur.
 • Elde ettiğiniz ticari kazançlara yıllık indirim yapılır.
 • KDV beyannamesinin verilmesine gerek yoktur.
 • Muhtasar beyannamesinin verilmesine gerek yoktur.
 • Engellilik indiriminden faydalanabilme
 • Basit usulden yararlanamayacak olanlar

Acil Para Bulma Yolları👈🏻 yazısı ilginizi çekebilir!

Basit Usule Tabi Mesleklerin Vergi Hesaplaması ✅

Basit usule tabi olan meslekler

Eğer sizlere yukarıda sıraladığım basit usule tabi olmanın şartları için hepsini yerine getirebiliyorsanız, basit usule tabi meslekler arasında yer alıyorsunuzdur. Peki basit usul vergi hesaplama nasıl gerçekleşiyor? Bunun cevabını bilmelisiniz.

Basit usul vergilendirmede gerçek usul vergilendirmesinde olduğu gibi çeşitli vergilerden mükellef olmuyorsunuz. Sizlerin vergi hesaplaması tek tip ödeniyor. Bu da tamamen kazancınıza göre değişmekte. O nedenle en başta  hesaplama için net bir sayı elinizde olmayacak. Ortalama olarak bir hesaplama gerçekleştirebilirsiniz.

Basit usule tabi meslek grupları kazandıklarına ve işletmenin niteliğine göre vergi öder. Bu da vergi usulü belirlenirken ortalama olarak karşınıza çıkacaktır. Evet, sizlere basit usule tabi meslekler hakkında açıklayıcı bir yazı hazırladım. Konuyla alakalı soru işaretleriniz olursa, aşağıda bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Gemi Adamı Belgesi Nasıl Alınır? 2022 için TÜM BİLGİLER! başlıklı makalemizde bu konuda bilgiler verilmektedir.

Advertisement

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yapmak için tıklayn.

İŞ BULMA

Gizli Müşteri Olmak! Nasıl Gizli Müşteri Olunur?

Gizli Müşteri Olmak

Müşteri gibi davranarak, gizlice denetleme yaparak para kazanmak çok kolay. Üniversite öğrencisisin ve “çok yorulmadan para kazanmak istiyorum” mu diyorsun? Ya da zaten işin var ama ek gelir istiyorsun. Kim yorulmadan ek geliri olsun istemez ki? Gölge müşteri veya diğer adıyla gizli müşteri olmak tam da sizlere göre! Peki, nasıl gizli müşteri olunur? Öncelikle ajanslara […]

Okumaya devam et

İŞ BULMA

Bankacı Nasıl Olunur? – 2022 Şartları ve Maaş Bilgisiyle!

bankacı nasıl olunur

Banka sektöründe çalışmak istiyorsanız ve bankacı nasıl olunur ? Sorunu soruyorsanız, olmanız gerektiği yerdesiniz. Sizle bu yazımda detaylarıyla birlikte nasıl bankacı olunur anlattım. Bankacı olmak için hangi bölüm okunmalı? gibi soru işaretlerine tek tek cevap vereceğim. Ayrıca bankacı maaşları 2022’de ne kadar? Güncel yanıtını burada bulacaksınız. Yıllar geçiyor ve birçok yeni meslek doğuyor. Bazı meslekler […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.