finansportali.net

PARA KAZANMA

Blog Yazarak Para Kazanmak – Para Kazandıran Blog Siteleri

blog yazarak para kazanmak

Blog yazmanın sadece bir hobi olduğunu mu düşünüyorsun? Tekrar düşünün! Aslında size oldukça iyi para kazandırabilir. Blog yazarak para kazanmak için bilmeniz gereken birçok konu var.

İşe nasıl başlayacağınız, nişinizi nasıl bulacağınız ve blogunuzu güzel, küçük bir para kazanına nasıl dönüştüreceğinizi yazının aşağılarında anlattım. Para kazandıran blog siteleri ile hızlıca adım atabileceksiniz.

Eğer yazım gücünüze güveniyorsanız ve anlatacak kıymetli bir şeyleriniz varsa blogger olmayı mutlaka düşünün. Blogger para kazanma yöntemlerini öğrendikten sonra siz de kollarınızı sıvayacaksınız!

Advertisement
blog yazarak para kazanma
blog yazarak para kazanmak istiyorum

Artık insanlar internetten para kazanmak için çok fazla yol kullanıyor. Youtube, Tiktok gibi sosyal medyalardan insanlar videolar aracılığıyla iletişim kuruyor.

Siz ise yazıyla ön plana çıkacaksınız. Günümüzde bu durum biraz daha zor olsa da iyi bir blog ile çok iyi kazançlar elde etmek mümkün. Size bu konuda yardımcı olacağım!

Blogger Para Kazanma

blogger para kazanma
blogger para kazanma

Blog yazarak para kazanmak istiyorum diyorsanız çok geç değil! Yazdıklarınıza güveniyorsanız blogger para kazanma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Blog yazmaya başlayıp, sonrasında başarısız olan insanlar elbette oldu. Rekabet fazla ve insanlar hangi adımları atacağını bilmeyerek bu yola giriyorlar. Doğru adımlarla ve sabırla blog yazarak para kazanmak 2022 yılında gayet mümkün.

Blog yazarak para kazanmak için pek çok seçenek var. Bunun için bloğunuzu iyice planlamalısınız. Doğru stratejilerle açacağınız blog ile yüksek kazançlara erişebileceksiniz! Öyleyse detaylara giriyorum…

Advertisement

İlginizi Çekecek: Tiktok Para Kazanmak

Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Blog yazarak para kazanmak denildiğinde ilk akla gelen tıklanma sayısı geliyor. Mantık tamamen bu değil. Evet, elbette para kazanmak için tıklaması yüksek bir blog olmalısınız. Fakat sadece tek yol bu değil. Blog ile para kazanmak için şu yöntemler söz konusu:

 • Reklamlar
 • Bağlı kuruluş pazarlaması
 • Sponsorlu paylaşımlar
 • Fiziksel ürün satışı
 • Diğer sosyal medya bağlantıları

Gördüğünüz gibi blog yaz para kazan demek için birçok yöntem var. Yeter ki sabırlı olun ve bloğunuzu büyütün. Tabi bunun için bir blog başlatmanız gerekiyor. 🙂

Blog Başlatmak

blog yazarak para kazanma nasıl olur
blog yazarak para kazanma nasıl olur

Şimdi en önemli konuya değineceğim. Blog yazarak para kazanmak için bloğunuzun olması gerekiyor. Blog başlatmak için dikkat etmeniz gerekenler var. Yukarıda belirttiğim gibi iyi bir planlama yapmanız gerekiyor. Blogdan para kazanmak için bu aşamalara dikkat edin.

Ne Hakkında Blog Yazacaksınız?

Blog yazarak para kazanmak istiyorsanız, ilk olarak ne hakkında bir blog başlatacağınıza karar vermeniz gerekiyor. İki nokta çok önemli:

 1. Sevdiğiniz konularda yazmak
 2. Okuyacak kitleye hitap edebilmek

Kimse sevmediği konular hakkında defalarca yazı yazmak istemez. O nedenle sevdiğiniz, sevebileceğiniz hali hazırda anlatabileceğiniz bir konu belirlemelisiniz. Çünkü herkese hitap edemeyeceğinizi bilmeniz gerekiyor. Gerçekten iyi yazabileceğiniz konulara yönelin.

Diğer bir dikkat etmeniz gereken okuyacak kitleye hitap etmek. Bu ne demek? Sevdiğiniz yazıları yazın derken çok az kitlesi bulunan konuları kastetmiyorum. Okunma talebi yüksek konulara yönelmeniz gerek.

Advertisement

Bunun için piyasayı iyice araştırmalısınız ve insanların neler okuyacağını iyice bilmelisiniz. Blog ile para kazanmak için bu iki nokta önemli!

blogdan para kazanmak
blogdan para kazanmak

Blog Platformuna Karar Vermek

Bloğunuzun konusuna karar verdiniz diyelim. Bir sonraki adım hangi platformda yazılarınızı yayınlayacağınıza karar vermek olmalı.

 1. İsterseniz ücretsiz bir blog platformu seçebilirsiniz
 2. Kendi web sitenizi kurabilirsiniz.

Her ikisinin de avantaj ve dezavantajları var. Ücretsiz blogların en büyük avantajı kurulumlarının çok kolay olması ve cebinizden para çıkmamasıdır. Dezavantajları ise reklam veremez ve bağlı kuruluş pazarlaması için kısıtlanırsınız. Özel domail oluşturamazsınız.

Ücretli olarak kendi web sitenizi oluşturmk ise uzun vadede blog işinden para kazanmak isteyenler için daha uygundur. Özel domaininizle reklamlar alabilir, bağlı kuruluş pazarlamaları yapabilirsiniz.

Yabancı dil bilginiz mi var? Öyleyse çeviri yaparak para kazanmak tam size göre! Hemen okuyun ve öğrenin…

Blog Trafiğini Artırmak

Konunuzu belirlediniz gelelim şimdi blog trafiğinizi nasıl artıracağınız konusuna. Blog yazarak para kazanmak için bloğunuzun belli bir trafiğe ulaşması gerekiyor. Sabırlı olmanız gereken kısım burası diyebilirim.

Advertisement

Eğer halihazırda kitlesi olan birisi değilseniz yazdığınız yazılara ziyaretçi gelmesi biraz zaman alacaktır. Yılmadan devam ettiğiniz ve iyi içerikler ürettiğiniz taktirde zamanla para kazanmaya başlayacaksınız. Blog trafiğini artırmak için aşağıdaki yöntemler çok etkili.

 • Sosyal medyada reklamınızı yapın
 • Diğer blog sahiplerinden bağlantı alın
 • Kitlenizle iletişim halinde olun.
 • Viral olabilecek konuları takip edin ve yazın.

SEO Kurallarına Uyum

Blog yazarak para kazanma nasıl olur? Tüyolarını vermeye devam ediyorum. Seo kurallarına uyumlu bir blog ile para kazanmanız çok olası! En dikkat etmeniz gereken kısım da bloğunuza yazacağınız yazıların SEO uyumlu olmasıdır.

SEO uyumlu içerikler yazabilmek için kendinizi geliştirebilmelisiniz. İnternetteki kurslardan faydalanabilir, araştırma yapabilirsiniz. SEO uyumlu olarak yazdığınız yazıların Google’da üst sıralara çıkması çok daha kolaydır. Böylelikle insanların daha çok yazılarınıza ulaşabilecek.

Blog Reklam Alma

blog yazarak para kazanmak
blog yazarak para kazanmak

Yaptığım araştırmalara göre blogger para kazanma için en etkili yöntemlerden birisi reklamlar… Okunması yüksek bir bloğunuz varsa markalardan reklam alabilirsiniz.

Örneğin güzellik, bakım hakkında olan bloglar kozmetik ürünlerinin reklamını yaparak gayet tatmin edici ücretler alıyorlar. Ayrıca kendi web siteniz varsa Google Adsense’i entegre ederek para kazanabilirsiniz. Bloğunuza giren kişilerden para kazanmanızın etkili bir yoludur.

Google Adsense Ne Kadar Kazandırır?

Blog yazarak para kazanmak isteyenler Google Adsense’ı kullanarak rahatlıkla para kazanabiliyorlar. Belli bir hiti olan blog Google Adsense sayesinde aylık olarak ortalama 3 bin TL kazanır.

Advertisement

Farklı bir yolla gelir elde etmek ve uyurken dahi para kazanmak için Pasif Gelir Kaynakları için yazdığım yazıya göz atın!

En Çok Para Kazandıran Blog Siteleri

En çok para kazandıran blog siteleri
En çok para kazandıran blog siteleri

Yeni başlayanlar için en çok para kazandıran blog siteleri sıralayacağım. Bu siteler aracılığıyla bloğunuzu oluşturabilir ve para kazanabilirsiniz. Birçok insan sıralayacağım blog siteleriyle kolayca para kazanıyor! Siz de hızlı bir şekilde blog açmak ve para kazanmaya başlamak istiyorsanız değerlendirebilirsiniz.

1- WordPress

WordPresss tüm dünyada kullanılan ücretsiz bir blog oluşturma sitesidir. WordPress bloğu için aylık herhangi bir ödeme yapmanıza gerek kalmaz. Üstelik sitelerin %43’ü WordPress üzerine kuruludur. Daha fazla blogcu, küçük işletme ve şirket diğer seçeneklerden ziyade WordPress kullanıyor. 

2- Medium

Tamamen yazılarınızla ön plana çıkmak istiyorsanız Medium kullanabilirsiniz. Daha çok uzmanlık gerektiren konularda yazı yazanların tercih ettiğini bir blog tabanıdır. Ancak özelleştirme konusunda daha kısıtlı olduğunu söyleyebilirim.

İlgili yazı: Para Kazandıran Siteler

Advertisement

3- Blogger

En sık kullanılan ve en çok para kazandıran blog sitelerinden bir diğeri de Blogger… Google’ın sunduğu ücretsiz blog barındırma hizmetidir.  

Google AdSense, ilgili hedefli reklamları blogunuzda otomatik olarak görüntüleyebilir, böylece tutkunuz hakkında gönderiler yayınlayarak gelir elde edebilirsiniz. Benim de kullanmış olduğum iyi bir blog sitesi.

4- Wix

Çok kısa süre içerisinde güzel bir blog oluşturmak isteyenler için Wix iyi bir sçenek olacaktır. Bloğunuzu hem masaüstü hem de mobil için düzenleyebilirsiniz. Dilerseniz premium özellikler satın alarak gelişmiş özellikler ekleyebilirsiniz. Hazır web sitesi şablonlarıyla hızlıca blog sahibi olabilirsiniz.

bloggerlar ne kadar kazanıyor
bloggerlar ne kadar kazanıyor

Bloggerlar Ne Kadar Kazanıyor?

Her blogger’ın kazancı birbirinden farklıdır. Blog yazarak para kazanmak için tercih ettiği yollara göre değişiklik gösterir. Ortalama olarak günlük 3 bin ziyaretçisi bulunan bir blog aylık 8 bin TL kazanç sağlar.

Sponsorlu reklamlar, marka işbirlikleri ve ücretli gönderilerle birlikte bu kazancı daha da yukarı çıkarabilmek mümkündür.

Advertisement

Blog Açma Maliyeti

Blogger olun
blog ile para kazanma

Blog yazarak nasıl para kazanılır artık bilgi sahibisiniz. Peki, blog açma maliyetiniz ne kadar olacak? Ücretsiz blog sitelerinden faydalanacaksanız herhangi bir ücret ödemenize gerek kalmaz.

Blog açma maliyeti ne kadar?

Kendi web sitenizle blog yazarak para kazanmak isterseniz belli bir maliyeti olacaktır. Yazılım, domain, sunucu gibi maliyetleri olabilir. Ortalama olarak 500 TL civarı bir para ödeyerek kendi bloğunuzu sıfırdan yaratabilirsiniz.

Blog Yazısı Satmak

Blog yazarak para kazanmak isteyenlerin bir diğer tercih ettiği yöntem ise hazır bloglara yazı satmaktır. Kendi bloğunuzu açmayı tercih etmezseniz, bloglarına yazar arayan kişilerle çalışabilirsiniz.

Böylece yazdığınız yazı başına ödeme alırsınız. Ortalama olarak 100 kelimesi 6 TL’den yazılar yazabilirsiniz. Blog yazısı satmak için freelance çalışma platformlarına üye olabilir ve iş ilanı oluşturabilirsiniz. Bionluk, Sadeceon, Uzmankirala gibi sitelere üye olabilirsiniz.

Advertisement

Bir önceki yazımız olan Evde İmalat Fikirleri – EN İYİ 35 ÜRETİM FİKRİ! başlıklı makalemizde bu konuda bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yapmak için tıklayn.

PARA KAZANMA

İzlenmeyi Artıracak YouTube İçerik Fikirleri- 30 VİDEO FİKRİ

youtube içerik fikirleri

Youtube içerik fikirleri arayanlara birbirinden farklı ve izlenmesi yüksek fikirler önerdim. En popüler Youtube video fikirleri sayesinde 2022 yılında kazançlı çıkacaksınız. Youtube mecrasından para kazananların sayısı her geçen gün artıyor. Rekabet çok fazlayken video içerikleri bulma konusunda zorlanıyor olabilirsiniz. İzlenmesi en yüksek olan ve Türkiye’de olmayan Youtube içeriklerini sizlere sıraladım. Eminim bu listenin içerisinden size […]

Okumaya devam et

PARA KAZANMA

Evde İmalat Fikirleri – EN İYİ 35 ÜRETİM FİKRİ!

evde imalat fikirleri

Sürdürülebilir ve karlı bir işletmeye dönüştürebileceğiniz birçok küçük ölçekli imalat fikirleri var… İster mum, ister çanta veya kıyafet üreten bir imalat iş fikri düşünebilirsiniz. Seçenek çok fazla! Aklınıza fikir gelmiyorsa ya da farklı seçenekler görmek istiyorsanız, bu yazı sizin için yazıldı! Bu yazıda evde ne üretebilirim? Ne imal edebilirim? Diyenlere bir çok cevap vereceğim. Eminim […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.