finansportali.net

PARA KAZANMA

Catering Hizmeti Vermek – Ayda En Az 15.000 TL Kazanın

Catering hizmeti vermek

Ülkemizde 1980’li yıllardan beri ihtiyaç duyulan catering hizmeti, çok uzun zamandır birçok firma tarafından tercih  ediliyor. Daha çok yemek organizasyonu olarak bilinen “catering hizmeti vermek” size çok kar getirecek bir iş.

Birçok organizasyon, yemek konusunda o kadar insana yetişemiyor. Bu yüzden catering hizmeti vermek isteyenlerle anlaşıyor. Bunlardan birisi neden siz olmayasınız? Eğer organizasyonda iyiyseniz ve yemek konusunda kendinize de güveniyorsanız işte size mükemmel bir fırsat. Sadece bir işten en az 5.000 TL kazanabilirsiniz. Hatta evde catering hizmeti bile verebilirsiniz!

Catering hizmeti nedir? Catering işi karlı mı? Bu konularla ilgili detaylı bir yazı hazırladım. İyi okumalar… 🙂

Catering Nedir?

Catering hizmeti vermek

Catering Hizmeti Vermek

Yemek organizasyonları daha çok özel günlerde ihtiyaç duyulan bir durumdur. Düğünler, nişanlar, okul kutlamaları, hastaneler, aile toplantıları gibi birçok organizasyon yemeksiz düşünülemez. Peki, catering hizmeti nedir? Catering firmaları ne iş yapar?

Catering, bu gibi organizasyonların kilit noktasıdır. Böylesi önemli organizasyonlarda firmalar, catering hizmeti almak isterler. Yani, catering hizmeti vermek isteyen kişilerle iletişime geçerler, planlarını anlatırlar.

Advertisement

Kaç kişilik olacak, nasıl yemekler istiyorlar bunları belirtirler. Geri kalan bütün dizayn ve organizasyon tamamen bu işi alan kişiye aittir.  En güzel yanı da catering hizmeti vermek bir restoran açıp işletmekten daha uygun fiyata mal oluyor.

Son yıllarda çok daha fazla ihtiyaç duyulduğu için katering hizmeti kazançlı bir iş fırsatı olacak!

Catering Hizmeti Verecekseniz Bunlara Dikkat!

Catering Hizmeti Verecekseniz Bunlara Dikkat

Catering Hizmeti Verecekseniz Bunlara Dikkat

Catering hizmeti vermek sadece bir organizasyon yapmaktan daha fazlasıdır. Bu yüzden dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. İşte siz de bunları göz önünde bulundurursanız işinizde ön plana çıkabilirsiniz:

 • İlk önce catering hizmeti veren bir şirket organizasyonunda görev almalısınız ki işi mutfağından öğrenin. Bu sürede birçok detayı gözlemleme şansınız olur. Yani orada araştırmacı olun.
 •  Şu üç temel kuralı bilmelisiniz: Catering hizmeti vermek partinin kalabağı arasına girmek değildir. Sizin işiniz sadece organizasyonu yapıp onu yönetmek. Bütün planlamayı yapmanız çok zor ve uzun saatlerinizi alır. En önemlisi de diğer herkes eğlenirken siz çalışıyor olacaksınız. Ama o kişiler sizin hazırladıklarınızı beğenerek yediğinde emin olun bunlar sorun olmayacaktır.
 • Catering hizmetini verdiğiniz yerlerin büyüklüğüne göre zorluğu da değişiyor. Bu yüzden bu konuyu iyice araştırmalısınız.
 • Stres hakimiyetiniz olmalı.
 • Zamanlama oldukça önemli. İşlerin zamanında yetişmesini sağlamanız gerekiyor.
 • Müşteri profili de oldukça önemli. Çünkü catering denilince birçok alan söz konusu.  En güçlü olduğunuz alana öncelik vermenizde fayda  var.
 • Bir diğer önemli konu da fiyat politikası. Hazırlanan ürünler dışarıdaki ürünlerden daha değerlidir. Ama çok abartıya kaçmadan uygun fiyatlarla masraflarınızı da ekleyerek bir fiyat politikası oluşturabilirsiniz.

Aşçılık geçmişiniz var mı? O zaman size aşçılık ile ilgili detayların olduğu bu yazıyı da önermek isterim: Aşçı Olmak

Catering Hizmeti İçin Şartlar

Catering Hizmeti İçin Şartlar

catering firması nasıl kurulur

Az önce bahsettiklerim mutlaka bilmeniz gereken oldukça önemli noktalardı. Şimdi gelelim catering hizmeti şartları neler?

 • Aslında catering hizmeti vermek için çok fazla şeye  gerek yok. Ekipmanlarınızı hazırlamanız gerekiyor. Çünkü kendi ekipmanlarınız yeterli olmayabilir.  Örneğin fırında yapacağınız birkaç yemek varsa tek fırın yeterli olmayacaktır. Dondurulmuş ürünler ağırlıktaysa ekstra bir buzdolabına ihtiyacınız olacaktır.
 • Ekipmanlar dışında, hangi hizmeti vereceğinizi belirlemeniz gerekiyor. Az sonra catering hizmet çeşitlerinden de bahsedeceğim. O zaman seçim yaparken önünüzde ne gibi seçenekler olduğunu net olarak görebilirsiniz.
 • Yeteneğiniz ve sabrınız olmalı. Aynı şekilde bir şeyleri çok iyi organize edebiliyor olmalısınız.

Bütün bunlar varsa zaten geriye bir tek sizin istekli olmanız kalıyor.

Catering Nasıl Kurulur?

Catering Şirketi Nasıl Kurulur

Catering Şirketi Nasıl Kurulur

Evet bütün şartlar için tamamsınız ve catering hizmeti vermek istiyorsunuz. Catering ne kadar kazandırır sorusuna geçmeden önce bir catering hizmeti vermek için catering nasıl kurulur? Bahsedeceğim. Çünkü bu da oldukça önemli bir konu.

 1. Bağlı olduğunuz belediyenin internet sayfasına girerek başvuru formlarına gelin. Başvurunuzu yapın. Catering hizmeti vermek için ruhsat ve izinlerin alınması  gerekiyor. Aşağıda onları da açıkladım.
 2. Vergi dairesine başvurarak vergi işlemlerinizi tamamlayın.
 3. Gelir, gider ve faturaların takibi için mutlaka bir muhasebeciyle anlaşın. Ama başkasını istemezseniz kendiniz  de halledebilirsiniz.
 4. Fiyatlarınızı belirlemeniz gerekiyor. Belgelerinizin de lezzet testleri ve muayeneler için uygun olduğundan emin olun. Unutmayın, gıdalarla ilgili bir iş yapacaksanız, Gıda Tarım ve Orman Bakanlığı’nın belirlediği kurallara uygun yapmalısınız.
 5. Az önce belirttiğim gibi gerekli ekipmanları alın. Bir envanter listesi hazırlayabilirsiniz.
 6. Yanınızda çalışacak personelleri seçin. Öncesinde, böyle elemanlar bulmanıza yardımcı olacak ajanslarla anlaşabilirsiniz. Daha sonra bütçeniz uygunsa tam zamanlı çalışan alabilirsiniz.
 7. Gıda tedarikçilerinizi bulun. Önce yerel toptancılarla çalışmayı tercih edebilirsiniz. Daha sonra büyük tedarikçi firmalar bulabilirsiniz. Örneğin, sebze meyveleri yerel çiftçilerden alabilirsiniz.

Başvurunuz onaylandıktan sonra zaten geri kalan işleri halletmek için zamanınız olacaktır. Zaten size verdiğim bilgiler, bu iş sürecinde dikkat etmeniz gereken temel noktalar. Şu anda bile catering hizmeti veren firmalar ciddi bir rekabet halinde. Bu yüzden en iyisi olmak için zamana ihtiyacınız var. İyice planlama yapabilirsiniz.

Eğer başka hobileriniz de varsa, mutlaka  Hobilerinizden Para Kazanmak ile ilgili yazımı da okumalısınız.

Evde Catering Hizmeti Vermek

evden catering hizmeti

evde catering hizmeti vermek

Catering şirketi kurmak için gerekenlerden bahsetmeye devam edeceğim. Ancak araya bu başlığı da sıkıştırmak istedim. Eğer yemek şirketi kurmak gibi büyük işlere girmeden, daha az sermayeyle catering hizmeti vermek isterseniz, evinizi değerlendirin! Evet yanlış okumuyorsunuz.

Evden catering hizmeti vermek de mümkün. Bunun için yine resmi prosedürleri yerine getirmeniz gerekiyor. Fakat şirket ve yemeklerin hazırlanması için ayrı bir yer tutmanız gerekmiyor. Evinizin mutfağını değerlendirebilirsiniz!

Kendi reklamınızı sosyal medyadan yaparak siparişler alabilirsiniz. Catering firmaları ne iş yaparsa siz de onları yapacaksınız. Yalnızca ekibiniz olmayacağı için daha küçük organizasyonlara hizmet verebilirsiniz. Evinden çalışacak birisi için yine gayet kazançlı olacaktır. Bu bilgiyi de paylaştığıma göre devam edelim. 🙂

Catering Açmak için Gerekli Belgeler

Catering Kurmak için Gereken Belgeler

Catering Kurmak için Gereken Belgeler

Catering başvuru yapmak için sizden bazı belgeler isteniyor. Catering açmak için gerekli belgeler neler? Açıkladım. Bu belgeler ilgili belediyeye göre ufak tefek değişiklikler gösterebilir. Yine de emin olmak amacıyla belediyenize sorabilirsiniz.

Catering için gerekli belgeler:

Advertisement
 • 2 adet fotoğraf. Ama şahıs işletmesi ise gerek olmayabilir.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi ve ikametgah belgeniz
 • Adli sicil kaydı belgeniz. Siciliniz temiz olmalı.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olduğunuzu gösteren belge
 • İşletici Kimlik Bildirme Belgesi (Belediye sayfanızdan ulaşabilirsiniz)
 • Ustalık Belgesi. Aşçılık ile ilgili olmalı.
 • İmza Sirküleri ve Ticari Sicil Gazetesi. Bunların fotokopileri yeterli oluyor.
 • İşyeri krokisi
 • Vergi levhasının fotokopisi gibi daha fazla belge sizden isteniyor. Ama dediğim gibi bu belgeler değişebiliyor.

Örnek olarak bu belgeye bakabilirsiniz: Ankara Gıda İşletmeleri İstenilen Evraklar

Catering Hizmet Çeşitleri

Catering Hizmet Çeşitleri

Catering Hizmetleri Çeşitleri

Şimdi gelelim catering hizmeti vermek için seçim yapabileceğiniz bazı catering hizmet çeşitlerine. Bu catering hizmetleri birçok kişi tarafından tercih ediliyor.

1. Endüstriyel Catering:

Ülkemizde en yaygın catering türü olan endüstriyel catering, yıllık sözleşmeler ile yürütülüyor. İş yerinde genelde salata çeşitleri, tatlı ve personelin günlük ihtiyaçları şeklinde planlanıyor.

2. Ofise Teslim Catering

Yemek firması kullan at prensibini benimser. Anlaştığı firmaya yemekleri yapar, paketler. Müşteriye yemek götürülür ve teslim edilir.

3. Açık Büfe Catering

Bu catering çeşidi daha çok müşteriye birçok yemek seçeneğinin sunulmasıyla oluyor. Müşteri kendi tabağına istediği üründen istediği kadar alıyor. Siz oraya hazırlıyorsunuz ve geri kalanını müşteriler seçiyor. Bu, zaman ve para açısından tasarrufludur. Artık catering firmasında olması gerekenleri biliyorsunuz!

Alternatif olarak bakabilirsiniz: Evde Yemek Yapıp Satmak

Advertisement

Catering Firması Kurmanın Maliyeti 2022

Catering Firması Kurmanın Maliyeti

Catering Firması Kurma Maliyet

Yazınıın başından beri catering hizmeti vermek için neler gerekiyor? catering hizmeti nasıl verilir? bunlardan bahsettim. Şimdi de gelelim en önemli konuya. Birçoğunuz bu işe girmek istiyor ama maliyeti ne olacak bilmiyor olabilirsiniz. Merak etmeyin onun da cevabı burada.

Catering şirketi kurmak için öncelikle yukarıda belirttiğim mutfak ekipmanlarının alınması gerekiyor. Bu ekipmanlar tam olarak neye ihtiyacınız olduğuna bağlı. İki üç ürün alarak catering hizmeti veremezsiniz. Bu yüzden öncelikle bu malzemelerin maliyetini ortaya çıkarmanız gerekiyor. Bu maliyet ortalama 10.000 TL tutabilir.

Bunun dışında bir de asıl maliyet oranı olan işletmeniz için gerekli maliyet var. Tutacağınız iş yerinin lokasyonu ve büyüklüğü gibi etkenler bu maliyeti ciddi anlamda etkileyecektir. Örneğin İzmir Konak’ta bir yer açmak isterseniz catering maliyeti 40.000 – 50.000 TL arası değişebilir. Ama daha ücra daha sakin bir yerde kiralık yer bulacağım derseniz bu maliyet 5.000 TL’ye inebilir.

 • Şahıs işletmesi kuruluş maliyeti —–  500 – 1.500 TL arasında değişiyor.
 • Limited şirket kuruluş maliyeti —– 3.000 – 4.000 TL arasında değişiyor.
 • Anonim şirket kuruluş maliyeti —— 50.000 TL istiyor.

Catering Hizmeti Kar Marjı

Catering Hizmeti Kar Marjı

Catering Hizmeti Karlı mı

Nasıl bir şirket kuracağınıza karar verdiyseniz o zaman şimdi de catering şirketi ne kadar kazanır? Catering işi karlı mı? cevaplayayım.

Bununla ilgili de net bir şey söylemek mümkün değil. Çünkü başlangıçta çok tanınmayacağınız için kar etmeniz belki bir ayı bulabilir. Ama eğer doğru yerde doğru bir bütçeyle açılış yaptıysanız mutlaka kar marjınız yüzde 40’lara çıkar.

Zaman içerisinde tanındıkça, işinizi iyi yapmaya devam ettikçe işinizi büyütebilirsiniz. Bu yüzden bir yıla kalmadan giderleri de çıkardığınızda size kalan kar yüzde 70 olabilir. İnsanlar catering hizmeti veren firmalar ile ilgili arama yaptığı zaman ilk sıralarda çıkabilirsiniz. Ayrıca iş yeri açmanıza yardımcı olacak Kredi Veren Firmalar da var. Merak ediyorsanız okuyabilirsiniz. Belki işinize yarar 🙂

Advertisement

Dediğim gibi, işletmenin bulunduğu yer ve sizin çalışma şekliniz oldukça önemli… Bunlara dikkat ederseniz çok iyi catering hizmeti verebilirsiniz. Catering hizmeti vermek nedir? Öğrendiniz. Aklınıza takılan sorular varsa, aşağıya YORUM bırakabilirsiniz…

Bir önceki yazımız olan 50.000 TL ile Ne İş Yapabilirim? – 2022 EN KARLI İşler! başlıklı makalemizde bu konuda bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yapmak için tıklayn.

PARA KAZANMA

İzlenmeyi Artıracak YouTube İçerik Fikirleri- 30 VİDEO FİKRİ

youtube içerik fikirleri

Youtube içerik fikirleri arayanlara birbirinden farklı ve izlenmesi yüksek fikirler önerdim. En popüler Youtube video fikirleri sayesinde 2022 yılında kazançlı çıkacaksınız. Youtube mecrasından para kazananların sayısı her geçen gün artıyor. Rekabet çok fazlayken video içerikleri bulma konusunda zorlanıyor olabilirsiniz. İzlenmesi en yüksek olan ve Türkiye’de olmayan Youtube içeriklerini sizlere sıraladım. Eminim bu listenin içerisinden size […]

Okumaya devam et

PARA KAZANMA

Evde İmalat Fikirleri – EN İYİ 35 ÜRETİM FİKRİ!

evde imalat fikirleri

Sürdürülebilir ve karlı bir işletmeye dönüştürebileceğiniz birçok küçük ölçekli imalat fikirleri var… İster mum, ister çanta veya kıyafet üreten bir imalat iş fikri düşünebilirsiniz. Seçenek çok fazla! Aklınıza fikir gelmiyorsa ya da farklı seçenekler görmek istiyorsanız, bu yazı sizin için yazıldı! Bu yazıda evde ne üretebilirim? Ne imal edebilirim? Diyenlere bir çok cevap vereceğim. Eminim […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.