finansportali.net

PARA KAZANMA

Domain Alıp Satmak – 2022’de Alan Adı Satarak Para Kazanın!

domain alıp satmak

Domain, yani alan adı alıp satarak para kazanan birçok insanın olduğunu biliyor muydunuz? Siz de domain alıp satmak sayesinde ek gelir elde edebilirsiniz. Üstelik evden çıkmanıza bile gerek kalmadan… Nasıl mı? Sizlere domain yani alan adı alıp satmayla ilgili bütün bilgileri anlatacağım.

Peki domain al sat yapmak basit mi?

Eğer işin püf noktaları ve bilmeniz gerekenler konusunda bilgiliyseniz, evet basit olabilir. Ancak belirtmeliyim ki hiçbir şey bilmeden direkt alan adı satın alıp, satış yapmaya başlamanız sağlıklı olmaz.

Merak etmeyin, şimdi bilmeniz gereken konulara değineceğim! Domain ticareti yaparak para kazanmak isteyenler yazıyı atlamadan okusun derim. 😉

Advertisement

Domain Nedir?

domain nedir
domain nedir?

Domain, hızla büyümeye devam eden internet çağının kilit parçalarından birisidir. Web sitelerinin adresleri olan alan adları, sitelerin kolayca hatırlanmasını sağlar.

Anlamlı bir alan adı, markanın başarısı ve itibarı için oldukça önemlidir. Bu nedenle bir markanın, web sitesi kurmasındaki en önemli baş adımlardan birisi, başarılı bir domain satın almaktır.

Aradığı domaini bulan insanlar, domaini satın almak için tahmin edemeyeceğiniz paraları dahi gözden çıkartabilirler! Domain, sitenin adı ve adresidir. Artık her şeyin internetten yürüdüğünü düşünürsek, domain alıp satmak hala daha önü açık bir gelir kapısı diyebilirim.

Domain Alım Satımı

domain ticareti
domain ticareti yaparak para kazanmak

Para kazandıran siteler ile ilgili araştırma yapanların, arama motorlarında karşılarına önerilenler olarak domain alıp satmak seçeneği de çıkar.

“Domain satmak istiyorum” diyenlerdenseniz, bu işin püf noktalarını öğrenmelisiniz. Bu işi size kısaca şöyle anlatayım: İki farklı sitenin aynı domaine sahip olduğunu gördünüz mü? Tabi ki görmediniz.

Alan adları tektir. Bu nedenle domain alıp satmak için en doğru domaini almak gereklidir. Burada mantık şu şekilde işler: Değerleneceğinizi düşündüğünüz bir alan adını uygun fiyata alıp, sonrasında daha pahalıya satmak.

Advertisement

Domain ticareti yaparak para kazanmak istiyorsanız, en doğru şekilde domain alım satımı nasıl gerçekleşir bilmelisiniz. Kâr amaçlı bir alan adı satın almaya veya satmaya çalışırken sizi doğru yöne yönlendirmek için bazı ipuçları var. Sizlere burada 5 ipucu verebilirim…

Kârlı Domain Alıp Satmak için 5 İpucu!

domain alıp satma
domain alıp satma

Domain al sat yaparak para kazanmak isteyenler için 5 önemli tüyo paylaştım!

1- Odağınızı daraltın:

 • Belli bir sektör için domainler alıp, satabilirsiniz.
 • Bilgili olduğunuz bir sektörde alan adı alıp, satmak sizin için faydalı olacaktır.
 • Sebebi, hangi alan adlarının satışının daha karlı olacağını kestirebilirsiniz.
 • Sürekli farklı sektörleri dolanırsanız eğer kafanız karışabilir.
 • Örneğin en aşina olduğunuz alanlardan bazılarını düşünün ve ilgili anahtar kelimelere göre alan adı aramanıza başlayın.

2- Gerçek değer sunan isimleri bulun:

 • Çok aşina olduğunuz bir alanda, domain satın almaktan fayda sağlayacak birini hayal edin. Siz olsaydınız ve biri size bu ismi satmaya çalışıyorsa, sunduğunuz domain gerçekten başarılı mı?
 • Bu şekilde düşünün ve dürüst olun. Öyleyse neden? Değilse neden? Bir alıcıymış gibi artılarını ve eksilerini düşünün

3- Alan kullanılabilirliğini kontrol edin:

Satın almanız gereken isimleri daralttığınıza göre, onları nasıl bulacaksınız?

 • İlk olarak, isimlerin yeni kayıt olarak satın alınıp alınamayacağını kontrol edin.
 • Uygun olan domainleri vakit kaybetmeden satın alabilirsiniz.

4- Fiyatı değerlendirin:

 • Aklınızda bir isim olduğunda, fiyatın adil olup olmadığını nasıl anlarsınız?
 • Satın almayı düşündüğüm alan adını satılan benzer alan adlarıyla karşılaştırmak için namebio.com’u kullanmayı seviyorum.
 • Anahtar kelimeyi girebilir ve ayrıca sizinkine benzer isimlerin listesini, gerçekte ne için satıldıklarını ve ne zaman sattıklarını görmek için bazı gelişmiş arama özelliklerini kullanabilirsiniz.

5- Alan adlarınızı öne ve merkeze alın:

Alan adı alıp satmak için bu başlık da çok önemli!

 • Başarılı bir domain satış sitesi, alan adınızı her ay milyonlarca potansiyel alıcının önüne çıkarabilir.
 • İyi siteler ile işbirliği yapmalısınız. Aşağıda sizlere bunu domain satışı nasıl yapılır? kısmında detaylıca anlatacağım.

Domain alıp satmak satmak, zamanla uzmanlaşabileceğiniz bir beceridir. Bu denenmiş ve doğrulanmış beş ipucuyla, alan adı dünyasında kar etme yoluna girebilirsiniz.

Evde para kazanmanın yollarını mı arıyorsunuz? Sizlere Evde para kazanmanın yollari için liste hazırladım! Hemen şimdi okuyun!

İyi Bir Domain Nasıl Olmalı

domain alım satımı
domain alıp satmak

Başarılı alan adı alıp satmak için alan adlarının nasıl olması gerektiğinden bahsedeceğim. Böylelikle domain satmakta çok zorlanmayacaksınız.

Başarılı domain alıp satmak sayesinde iyi paralar kazanabileceksiniz. İşte iyi bir domain satışı için dikkat etmeniz gereken 10 madde:

 1. Yazılışı kolay bir alan adı seçin.
 2. Akılda kalıcı isimler olmalı.
 3. Kısa ve net olmalı
 4. Anahtar kelimeler içeren domainler alın
 5. Çevrenizi değerlendirin
 6. Tire işareti ve sayı bulunan domainler tercih edilmemeli
 7. Domain için sektör araştırması yapın
 8. Sektöre uygun alan adı uzantısı seçin
 9. Markaları değerlendirin
 10. Hızlı olun!

Evde oturduğunuz yerden iş yaparak para kazanmak ister misiniz? Evde paketleme işi yaparak gelir elde edebilirsiniz. Evde paketleme işi yazısına şimdi bir göz atın!

Domain Alım Satım Kazancı

domain alıp satmak
domain alıp satmak

Domain ticareti yaparak para kazanmak istiyorsanız, bu işten ne kadar kazanç elde edebileceğinizi haliyle bilmek isteyeceksiniz.

 • Her domain satışından kazanacağınız fiyat aynı olmayacaktır.
 • Bazı alan adlarını kısa süre içerisinde 100 – 500 TL arasında satabilirken, bazılarını 3.000 – 4.000 TL’ye satarsınız.
 • Bu kazançlar satmak için aldığınız domainin ne kadar güçlü olduğuna göre değişir.
 • Fiyat analizi yaptığınızda benzer bir ismin oldukça yüksek bir fiyata satıldığını görüyorsanız, siz de yüksek bir fiyat biçebilirsiniz.
 • Bunun için saha analizi yapmanız gerekiyor.
 • Ayrıca kimi alan adlarını satmak 1 yıl ya da daha fazla sürenizi alabilir.
 • Domain satışınız için belli bir tarih yoktur. Risk almalısınız.

Dünyada domain satışından milyon dolarlar elde eden insanlar dahi var. Bir bakmışsınız bir domain adresinden yüz binler kazanmışsınız… Hiç belli olmaz. Tabi hangi domainin böyle bir fırsata sahip olduğunu siz araştırmalısınız. Domain alıp satmak için zamanla tecrübe kazanacaksınız.

Para kazandıran uygulamalar hakkındaki yazı ilginizi çekebilir!

Domain Alıp Satmak Yorumları

Yabancı bir blogdan domain satışı yaparak para kazanan bir kişinin yorumlarını sizlere çevirdim. 1. ağızdan domain ticaretiyle ilgili deneyim okumak, sizin için faydalı olacaktır.

Advertisement

“Şu an itibariyle 150.000 doların üzerinde domain sattım ve bu sadece benim yan gelirim. Dürüst olmak iyi bir iş. Ancak, bunu yapan insanların tasvir ettiği gibi kolay bir şey değil. Avantajları ve dezavantajları var. 30 gün boyunca günde yaklaşık 3 saat verebilirseniz işi öğrenebilirsiniz.

Ama sadece bu şekilde değil. Bir alan adının satılması bazen bir yıldan fazla sürebilir. Bununla birlikte, alan adı başına 3 dolarlık yatırımı sabit tutarken, işin tadını çıkarıyorum ve 250-450 dolar aralığında küçük satışlar arıyorum. İş böyle…”

Domain Alan Adı Nasıl Alınır?

domain ticareti yaparak para kazanmak

Günümüzde güvenilir domain satışı yapan platformlardan rahatlıkla alan adı alabiliyorsunuz. Domain alıp satmak için domain alabileceğiniz çeşitli siteler bulunuyor.

 • GoDaddy
 • Hostinger
 • İHS
 • Turhost
 • Güzelhosting
 • Odeaweb
 • Fibuhosting
 • HostGator
 • Bluehost

Bunlar benim sizlere sıralayabileceğim güvenli domain alma siteleri. Bu sitelerin oldukça basit ve benzer ara yüzleri bulunuyor.

Ana sayfada karşınıza çıkacak arama kutucuğuna düşündüğünüz alan adını ve uzantı adresini (com, net gibi) yazıyorsunuz. Arama gerçekleştirdikten sonra alan adının kullanılabilirliğini görebileceksiniz.

Alan adı satılmadıysa, rahatlıkla kayıt altına alarak siz satın alabiliyorsunuz. İşlem bu kadar basit!

Advertisement

Domain Sorgulama

Domain sorgulama yaparken düşündüğünüz alan adlarının satılmış olabilir. Bu nedenle çıkardığınız listedeki birçok alan adı çoktan alınmış olabilir. Burada sabırlı olmalısınız. Satın alınmış bir domain ile karşılaşırsanız Whois sorgulamasıyla domain sahibine ulaşabilirsiniz.

İlgili içerik: Öğrenci İçin Para Kazanma Yolları

Domain Satışı Nasıl Yapılır?

domain alıp satmak
domain alıp satmak

Evet, gelelim uygun fiyata aldığınız domainleri daha pahalı şekilde nasıl satacağınıza… Domain satış platformlarından birini seçerek, öncesinde aldığınız alan adlarını satışa kolaylıkla çıkartabiliyorsunuz. Yukarıda sizlere domain alımı yapabileceğiniz sitelerden en güvenilir olanları sıraladım.

Bu sitelerde satış da gerçekleştirebiliyorsunuz. En iyi domain satış sitesi için bunları kullanın.

Satış gerçekleştirmeden önce yukarıda da belirttiğim gibi fiyat araştırması yapmalı ve ona göre fiyatlarınızı biçmelisiniz. Doğru fiyatlandırma yapmadığınız taktirde satın aldığınız domainleri satmak neredeyse imkansız hale gelebilir.

Advertisement

İnternetten ne satabilirim? yazısına da hemen bir göz atın derim!

Domain Al Sat – Sıkça Sorulan Sorular

alan adı al sat
alan adı alıp satmak

Domain al sat yaparak para kazanma hakkında en çok sorulan soruları cevaplayalım.!

SONUÇ:

Sizlere sıraladığım siteler aracılığıyla rahatlıkla satış gerçekleştirebileceksiniz. Bunun için araştırmacı ve sabırlı olmanız gerekiyor. Domain alıp satmak bu şekilde ilerleyen bir süreç.

Ben sizlere bu işe girerken neler bilmeniz gerektiğini detaylarıyla anlattım. Sizler zamanla domain ticareti yaparak bu işin püf noktalarını daha iyi kavrayacaksınız. Aklınıza takılan soruları aşağıya yorum atmaktan çekinmeyin! 🙂

Advertisement

Bir önceki yazımız olan 50.000 TL ile Ne İş Yapabilirim? – 2022 EN KARLI İşler! başlıklı makalemizde bu konuda bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yapmak için tıklayn.

PARA KAZANMA

İzlenmeyi Artıracak YouTube İçerik Fikirleri- 30 VİDEO FİKRİ

youtube içerik fikirleri

Youtube içerik fikirleri arayanlara birbirinden farklı ve izlenmesi yüksek fikirler önerdim. En popüler Youtube video fikirleri sayesinde 2022 yılında kazançlı çıkacaksınız. Youtube mecrasından para kazananların sayısı her geçen gün artıyor. Rekabet çok fazlayken video içerikleri bulma konusunda zorlanıyor olabilirsiniz. İzlenmesi en yüksek olan ve Türkiye’de olmayan Youtube içeriklerini sizlere sıraladım. Eminim bu listenin içerisinden size […]

Okumaya devam et

PARA KAZANMA

Evde İmalat Fikirleri – EN İYİ 35 ÜRETİM FİKRİ!

evde imalat fikirleri

Sürdürülebilir ve karlı bir işletmeye dönüştürebileceğiniz birçok küçük ölçekli imalat fikirleri var… İster mum, ister çanta veya kıyafet üreten bir imalat iş fikri düşünebilirsiniz. Seçenek çok fazla! Aklınıza fikir gelmiyorsa ya da farklı seçenekler görmek istiyorsanız, bu yazı sizin için yazıldı! Bu yazıda evde ne üretebilirim? Ne imal edebilirim? Diyenlere bir çok cevap vereceğim. Eminim […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.