finansportali.net

GİRİŞİMCİLİK

İnovasyon Nedir? Çeşitleri Nelerdir? 2023 İçin Tüm Bilgiler!

İnovasyon Nedir?

İnovasyon nedir sorusuna verilecek yanıtlar kişileri ve kurumları direkt olarak ilgilendirir. Çünkü yenilik, çağımızın gerekliliklerinden birisi olarak tanımlanıyor. Yenilik anlayışımızı değiştirerek tüm değişimlere ayak uydurabiliriz.

Gerek kişisel, gerekse de kurumsal olarak inovasyon çok önemlidir. İnovasyon nedir kısaca tanımlamak gerekirse “yeni ve yaratıcı fikirlerin, buluşların, ekonomik sektörlere uygun hâle getirilerek uygulanması” olarak ifade edebilirim.

İnovasyon nedir? Çeşitleri nelerdir? TDK tanımlaması gibi konuları merak ediyorsanız, yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Advertisement

İnovasyon Nedir?

İnovasyon Nedir
İnovasyon Nedir

İnovasyon nedir sorusuyla yazıya başlayalım. İnovasyon kelimesi, tek kelimeyle “yenilik” olarak ifade edilebilir. TDK sözlüğünde ise yenileşim ifadesi kullanılmıştır. Tüm tanımlamaları dâhil ettiğimizde “değer katan bir yenilik” ifadesi ortaya çıkıyor.

Değer yaratma kısmına özellikle vurgu yapmak istiyorum. Çünkü her yenilik ya da buluş, inovasyona dönüşmeyebilir.

İnovasyonun kendi içerisinde birçok türü bulunuyor. Buna bağlı olarak birçok uygulama söz konusu. Patent almak, fikrin akla gelmesi ve uygulanması vb. her şey, inovasyon sürecine dâhildir. İnovasyon örnekleri ile konuyu tamamen kavrayacaksınız.

İnovatif düşünce, sorunları çözmek için yeni fikirler ve yollar bulmak üzerine kurulu bir düşünce sistemini ifade eder. Yaratıcı fikir örnekleri içerisinde inovatif düşünceyi bulabilmeniz mümkündür.

İnovasyonda en önemli nokta; ilk kez yapılması değil, yapılan yeniliğin kullanıcıya ve tüketiciye değer katıyor olmasıdır.

İlgili konuyu temel olarak aşağıdaki gibi değerlendirebiliriz;

Advertisement
 • Açık İnovasyon
 • Kapalı İnovasyon

1- Açık İnovasyon Nedir?

Açık İnovasyon Nedir
Açık İnovasyon Nedir

İnovasyon nedir sorusuna aslında iki şekilde yanıt verebiliriz.

Açık inovasyon, sınırlı kaynaklar kullanılmadan yenilik içeren fikirlerin iş birliği ve paylaşım içerisinde geliştirilmesidir. Bu tanıma göre inovasyon iş fikirleri; ortak olarak patentlenir ve ticarileştirilir. Bu tanımlamaya uyan inovasyon örnekleri şu şekilde belirtilebilir;

 • Mozilla: Açık kaynak, belirlenen modeldeki şartlardan birisidir. Dolayısıyla açık kaynaklı yazılım geliştirmeyi örnek olarak verebiliriz. Açık kaynaklı yazılımlar, herkesin katkı sunabileceği bir uygulamayı ifade eder. Farklı katılım yollarına dair bilgileri Mozilla’nın web sitesinde bulabiliyorsunuz.
 • GE: GE (General Electric Company) çok uluslu bir Amerikan şirketi olarak açık yenilik girişimleriyle ün kazanmıştır. Genç profesyonellere ve öğrencilere burs, para ödülü, GE projelerinde çalışma şansı, ücretli staj desteği verilmektedir.
 • Moodle: Dünya çapında birçok öğretim üyesinin ve üniversitelerin yer aldığı eğitim platformudur. Şirket, açık kaynaklı olarak kurulmuştur ve Avustralya kökenlidir.

2- Kapalı İnovasyon Nedir?

Kapalı İnovasyon Nedir
Kapalı İnovasyon Nedir

Kapalı inovasyon, tüm sürecin şirket içinde gerçekleştiği anlamına gelir. Yani dışa açık değil, kapalıdır. Buna göre şirket içindeki AR-GE personelleri tüm yenilik çalışmalarını yürütür. İlgili inovatif fikrin şirket içinde kalması ve fikri mülkiyet hakları açısından sorun olmaması adına oldukça avantajlıdır.

İnovasyon Çeşitleri Nelerdir?

İnovasyon Çeşitleri Nelerdir
İnovasyon Çeşitleri Nelerdir

İnovasyon nedir sorusundan sonra inovasyon çeşitlerine de değinmek gerekir.

İnovasyon türleri, değişim kapsamına göre farklı kategorilerde değerlendirilebiliyor. İlgili kavramı temel olarak 5 ana grup içerisinde inceleyebiliriz. Bunlar şu şekildedir;

 • Ürün
 • Hizmet
 • Pazarlama
 • Organizasyonel
 • İş Modeli

İlginizi çekebilir: Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri

1- Ürün İnovasyonu

Ürün İnovasyonu
Ürün İnovasyonu

İnovasyon nedir sorusuna yanıt verdikten sonra inovasyon çeşitleri içerisindeki ilk tanımlama ürün inovasyonuna ait.

Ürün inovasyonu örnekleri arasında diş fırçalarını gösterebiliriz. Elektrikli diş fırçaları normal diş fırçaları ile aynı işleve sahiptir. Elektrikli diş fırçalarıyla ekstra özellikler eklenmiştir. Hassasiyet temalı bu özellikler genel olarak dişe daha fazla bastırıldığında durma üzerine kuruludur.

Beraberinde diş fırçalamanın yetersiz olması durumunda geri bildirim verme özellikleri de eklendi. Bu sayede ürün ile kullanıcı arasında etkileşim yaratılmıştır.

Advertisement

2- Hizmet İnovasyonu

Her işletme, tüketiciye elle tutulur fiziki bir ürün sunmak zorunda değildir. Bunun yerine hizmet de sunulabilir. Hizmet inovasyonu örnekleri de mevcuttur.

Örneğin büyük şehirlerde ev temizliği, hayatın yoğun akışından sonra büyük bir problem hâline gelebiliyor. Ev temizliği hizmeti fiyatından ödeme sistemine kadar tüm detayları içeren web sitesi örnek olarak verilebilir.

“Hizmet yeniliği, müşteriler adına yeni hizmetlerin tanıtılması ve uygulanması sürecini ifade eder.”

3- Pazarlama İnovasyonu

Pazarlama İnovasyonu
Pazarlama İnovasyonu

İnovasyon nedir sorusuyla bağlantılı bir kavram var. Pazarlama inovasyonu…

Yenilik uygulamalarının bu türünde ürün ve hizmetlerin pazar başarısını destekleyecek tüm yenilik yönetim faaliyetleri yer alır. İnovasyona verilecek örnekler açısından incelendiğinde geniş kapsamlı bir tanımlama yapılmaktadır.

Advertisement

Pazarlama inovasyonu örnekleri oluşturmak gerekirse şu şekilde örnek verilebilir;

Örneğin bir firmanın yeni ürünü çıktığını düşünelim. Bunu tüketicinin sıkça tercih ettiği ürünün yanına yapıştırarak sunması, pazarlama inovasyonuna örnek olarak verilebilir.

4- Organizasyonel İnovasyon

Yeni çözümlerin geliştirilmesi için ve sürekli iyileştirme yoluyla süreçlerin “iyileştirilmesini” hedefleyen ve kapsayan yenilik çeşididir. Organizasyonel inovasyona örnekler şu şekilde verilebilir;

 • Müşteri memnuniyetini ölçmek adına yeni araçlar geliştirmek,
 • Maliyetleri düşürmek adına teslimat sürecini optimize etmek,
 • Yalın üretim modelleri,
 • Satış ve üretim sürecini nihai olarak entegre etme amacıyla siparişe göre oluşturulan üretim sistemlerinin uygulanması.

5- İş Modeli İnovasyonu

İş Modeli İnovasyonu
İş Modeli İnovasyonu

İnovasyon nedir sorusundaki çeşitlilik kavramları içerisindeki son tanımlama, iş modeli inovasyonuna ait.

İş modeli, firmanın üretmiş olduğu ürün ya da hizmeti tüketiciye nasıl ulaştırdığıyla ve bu süreçten nasıl gelir ettiğiyle alakalıdır. Örneğin hizmet sunacağınız bir uygulama yaptığınızı düşünelim. Bu uygulamada kullanacağınız iş modeli farklılık içerebilir. Bu farklılıklar iş modeli inovasyonunu oluşturacaktır.

Advertisement

İlginizi çekebilir: Rent A Car Açmak

İnovasyon Örnekleri

İnovasyon nedir sorusunda örneklere de değinmemiz gerekiyor. Pratikte tüm örnekleri inceleyerek yeni fikirler edinebilmeniz mümkün.

1- Su Geçirmez Telefon

Su Geçirmez Telefon
Su Geçirmez Telefon

Cep telefonları, son 20 yılda hayatımızda çok önemli bir yere geldi. İlgili ürün, inovatif süreçlerden geçerek üretildi fakat sonrasında da yenilik çalışmaları yapıldı. Sıvı teması, telefonların bozulmasındaki en önemli etken. Ancak su geçirmez telefonlar ile bu durum tarihe karışıyor.

2- Manyetik Bilezik

Manyetik Bilezik
Manyetik Bilezik

Tamirciler için harika niteliklere sahip bir üründür. Bileğe takılabilir ve içerdiği mıknatısla pratik bir kullanıma sahip. Özellikle vidalama işlerinde mıknatısla vidaları çekebilirsiniz. Harika bir inovasyon örneğidir. Hatta inovasyon nedir sorusunu açıklayıcı bir örnektir.

3- Vücut Isısını Pile Çeviren Yüzük

Vücut Isısını Pile Çeviren Yüzük
Vücut Isısını Pile Çeviren Yüzük

Bu ürün vücudun ısısını pile aktarıyor. Giyilebilir teknoloji açısından müthiş bir gelişme. Özellikle giyilebilir teknoloji ürünlerini şarja takmaya gerek bırakmayabilir.

İlginizi çekebilir: İnovasyon Örnekleri Nelerdir? 28 Farklı İnovasyon Örneği

İnovasyon Nasıl Yapılır?

İnovasyon Nasıl Yapılır
İnovasyon Nasıl Yapılır

İnovasyon nedir sorusu kadar yenilik sürecinin nasıl gerçekleştirileceği de önemlidir. Bu noktada inovasyon nasıl yapılır sorusu da merak edilebilir. Özellikle evde yapılabilecek inovasyon örnekleri için aşağıdaki adımları dikkate alabilirsiniz;

 1. Başka Bir Fikirden İlham Almak: Bu adım kulağa garip gelebilir. Ancak başka bir fikri kopyalamaktan bahsetmiyorum. A şirketinde gerçekleşmiş bir fikri B şirketi olarak dönüştürebilirsiniz. Yeniliğin ilk adımı olarak bunu sayabiliriz.
 2. Müşterilerden Geri Dönüşler Alın: Ürün ya da hizmetinizi kullanacak kitle tüketicilerdir. Yani müşterileriniz. Doğal olarak ürün ya da hizmetten maksimum performans beklentisi oluşacaktır. Müşterilerinizden ürününüz ya da hizmetinizle alakalı olarak feed back alın. Maksimum performans için enteresan fikirlerin oluştuğunu göreceksiniz.
 3. Müşterilerinizi İzleyin: Müşterilerinizin sunduğunuz ürün ya da hizmete olan tepkisini ve davranışlarını izlemek çok önemlidir. Bu sayede zayıf ve güçlü yanları görebilirsiniz.
 4. Ürünleri Birleştirin: Ürüne yeni bir özellik katmak ya da iki farklı özelliğe sahip ürünü birleştirmek, yeniliğin temelini oluşturur.
 5. Devre Dışı Bırakın: Ürün ya da hizmetinizle alakalı olarak gelenekselleşen bir yapıyı ortadan kaldırırsanız, rakiplerinizin bir adım önüne geçebilirsiniz. Başarılı inovasyon örnekleri için eşsiz bir fikir!
 6. Plan Yapın: İnovatif süreçler için plan yapmak olmazsa olmazlar arasındadır. Hizmetinizin ya da ürününüzün yönetim süreçlerini sistematik bir şekilde yeniden düzenleyebilirsiniz. Nihai olarak daha iyi sonuçlar alabilmeniz mümkün.
 7. Beyin Fırtınası Yapın: Yeni fikirler bulmak için beyin fırtınası yapmak zorundasınız. Yeniliğin en önemli aşamasıdır. Yeni düşünceleri ancak beyin fırtınası sonucunda oluşturabilirsiniz. Uygulamada birçok şirketin sadece beyin fırtınası için ayrı gruplar oluşturduğunu görüyoruz.
 8. Minimalize ya da Maksimize Edin: Şirketlerin sağladığı çeşitli hizmetler olabilir. Müşteri memnuniyeti, ürün kalitesi, hizmet kalitesi ve memnuniyeti, en önemli başlıklar arasındadır. Bu unsurlara dikkat etmeyen şirket verimli bir hizmet sağlayamaz. Kalite ve müşteri memnuniyeti için ürün – hizmetle alakalı her şeyin uygun aralıklarda minimalize ya da maksimize edilmiş olması gerekir.
 9. İş Birlikleri Kurun: Şirketler, iş birlikleri kurarak yeni ürünler ya da hizmetler ortaya çıkarabilirler.
 10. Dışarıdan Temin Edin: Ürün üretmek yorucu, zorlayıcı ve masraflı olabilir. Bunun için ilgili hizmetin ya da ürünün bir bölümünü işin uzmanı olan kişilere ya da kurumlara yaptırabilirsiniz. Daha uygun ücrete daha iyi şeyler ortaya çıkabilir.
 11. Sosyal Medyayı Kullanın: Sosyal medya, günümüzde tanınırlık ve reklam açısından en önemli medya aracı konumunda. Yenilik sonucunda ortaya çıkan ürünleri ya da hizmetleri sosyal medya aracılığıyla tanıtabilirsiniz.

Levis’in kurucusu olan Levi Strauss, müşteri kitlesinin kotları yırtarak kullandığını gördü. Buna bağlı olarak da yırtık kot üretimine başladılar. Böylece kısa zaman içerisinde moda dünyasında yeni bir trend yarattılar.

İlginizi çekebilir: Dükkan Açma Fikirleri

Advertisement

İnovasyon Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İnovasyon Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir
İnovasyon Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir

İnovasyon nedir sorusundan sonra yenilik sürecinde dikkat etmeniz gerekenleri sizler için listeledim. 😊

 • Kullanıcıları Dâhil Edin: Tüm yenilik sürecinde ve özellikle tasarım aşamasında kullanıcıları da dâhil etmeniz önerilir. Kullanıcı gözünden bakarak harika yenilikler ortaya koyabilirsiniz.
 • Strateji Oluşturun: İlgili sürece dair bir stratejinizin olması gerekiyor. Her şirketin misyonu, vizyonu ve stratejisi bulunur. Sizin neden olmasın?
 • Sabır Gösterin: Sabır, işin büyük bir bölümünü oluşturuyor. İş süreçlerinde pazara hızlı yanıt verebilmek ve rekabetçi olabilmek için, yani tüm süreçleri hızlıca ilerletmek için sabır gerekir. Hız kazanmak adına her şeyin aceleye getirilmesi, büyük bir hatadır.
 • İlerlemeyi Adım Olarak Değerlendirin: İlerleme, her zaman için sonuç olarak değerlendirilmemelidir. Aynı zamanda adım olarak da değerlendirilebilir. Hedeflerinizi her zaman için bölün ve her bölümü ayrı değerlendirin.
 • Deneme Yapın: Hızlı hareket, beraberinde birçok hatayı getirebilir. Hızlı hareketinizin meydana getireceği hataları telafi edebilmek için bol bol deneme yapın!
 • Şirket İçi Kültür Oluşturun: Şirketiniz bir kültürünün olması, inovatif süreçler açısından çok değerlidir.
 • Tek Bir Modele Bağlı Kalmayın: Yenilik anlayışı ile ilgili olarak tek bir modele bağlı kalmayın. Yani tek bir model, her kapıyı açmak için yeterli olmayabilir. Tüm modelleri ve metotları değerlendirecek bir kapsam geliştirin.

İnovasyon Yönetimi

İnovasyon Yönetimi
İnovasyon Yönetimi

İnovasyon nedir sorusu kadar yenilik yönetimi de oldukça önemli bir konudur.

Yenilik yönetimi, firma ve sektör ölçeğinden bağımsız olarak değerlendirilmelidir. Şirketlerin mutlaka sahip olması gereken özellikleri arasında yer alır. Yenilik yönetimi, ilgili kuruluşun yenilik faaliyetlerini bütünsel olarak ele alması olarak tanımlanabilir. Bunu örnek yardımıyla daha iyi açıklayabiliriz;

ÖRNEK: Hastanelerde işlemesi gereken süreçler bellidir. Ancak her ne kadar bu unsurlar önceden belli olsa da tahmin edilmesi güç olan bir virüs dengeleri değiştirdi. COVID-19… Çoğu insan bulaş riski olduğundan dolayı hastaneye bile gidemedi.

Özel hastaneler inovatif yenilik gerçekleştirerek online muayene yöntemlerini geliştirdi. Hastaların sağlıkları online muayene ile korunmaya çalışıldı. Hastanelere gelen bu inovatif yenilik, pandemi sonrası dönemde de devam ediyor.

1- İnovasyon Yönetiminde Yapılan Hatalar

 • Yoğun olarak stratejik seviyede hatalar yapılır. Örneğin AR-GE merkezi kurulmadan önce hangi alanda çalışmaların yapılacağını belirlememek büyük bir hatadır.
 • Yetersiz kaynak ayırmak da yapılan hatalardan birisidir. Özellikle ihtiyaç duyulan kaynağı ve zamanı tanımadan başarı beklemek, hata olarak değerlendirilebilir.
 • Hızlı hareket etmek, çoğu zaman için iyi bir şey olarak değerlendirilebilir. Ancak inovatif süreçler için hız, her zaman iyi değildir!

İnovasyon Analizi Yapabileceğiniz Metrikler

İnovasyon Analizi Yapabileceğiniz Metrikler
İnovasyon Analizi Yapabileceğiniz Metrikler

İnovasyon nedir sorusunda yaptığınız çalışmaların analizini gerçekleştirmek oldukça önemlidir.

İnovatif süreçler kadar yapmış olduğunuz çalışmaları ölçümlemek de oldukça önemlidir. Bunun için birkaç temel metrikten faydalanabilirsiniz. İnovasyona örnek açısından başarıya ulaşma noktasında aşağıdaki kıstasları baz alabilirsiniz;

Advertisement
 • Satış Rakamları: Yenilik sürecinin başarıya ulaşıp ulaşmadığını satış rakamlarına bakarak anlayabilirsiniz. Belirli süreler içerisinde piyasaya sürülen ürün – hizmetlerin satışından elde ettiğiniz gelirleri burada değerlendirebilirsiniz.
 • AR-GE Bütçesi: AR-GE faaliyetlerine ayırdığınız bütçe de inovatif sürecinizi doğrudan etkileyecektir.
 • AR-GE Çalışan Sayısı: AR-GE departmanında çalıştırdığınız kişi sayısı, ilgili sürecin başarısını doğrudan etkileyebilir. Başarınızı ve yeteri kadar kaynak ayırıp ayırmadığınızı ölçmek için bu metriği kullanabilirsiniz.
 • Patent Başvuru Sayısı: Mali yıl içerisinde şirketinizin yapmış olduğu patent başvuru sayısı, inovatif süreci değerlendirmek için oldukça ideal bir metriktir. Aynı şekilde proje sayısı temelli olarak da inceleme yapabilirsiniz.
 • Fikir Sayısı: Çalışanlarınız tarafından sunulan fikirlerin toplam sayısını burada analiz edebilirsiniz.

İnovasyon Neden Gereklidir?

İnovasyon Neden Gereklidir
İnovasyon Neden Gereklidir

Başarılı bir inovasyon yönetimi için inovasyon nedir sorusu kadar bu çalışmaların öneminin de kavranması önemlidir.

İnovatif süreçler, şirketinizin gelişmesi noktasında oldukça etkilidir. Bir ürünün fikir aşamasında üretimi, geliştirilmesi, değiştirilmesi vb. işlemlerin tamamı yenilik ile gerçekleştirilir. Değişen teknolojiyle birlikte ilgili kavrama verilen önem de giderek artmaktadır.

Pazar ihtiyacı sürekli olarak gelişmekte ve değişmektedir. Bu değişime ayak uydurabilmek için mutlaka yenilik anlamında gelişmeler gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bu şekilde pazarda rekabet avantajı sağlayabilirsiniz.

İnovasyon, günlük yaşam içerisinde de insanlar için oldukça önemli bir kavramdır. Yaşam kalitesi ve refah düzeyi bu şekilde olumlu olarak etkilenmektedir. Maliyet ve kâr avantajı şirketler için sağlanabildiği gibi kişiler için de sağlanabilir. Kendinizi ve düşüncelerinizi yenilediğiniz sürece yaşam şartlarınız ve refah düzeyiniz artış gösterecektir.

İnovasyon Hakkında: Markalara Öneriler

İnovasyon Hakkında Markalara Öneriler
İnovasyon Hakkında Markalara Öneriler

Son olarak yenilik süreci hakkında markalar için bazı önerilerde bulunacağım. Aşağıdaki listede yer alan her bir maddeyi inovatif sürecinizi iyileştirmek için kullanabilirsiniz.

 • Teşvik Edin: Üst yönetim takımındaysanız, size büyük bir görev düşüyor. Çalışanların yenilik açısından motive edilmesi ve sürekli olarak teşvik edilmesi, bu süreçte büyük yol almanızı sağlayacaktır.
 • Başarılı Ekipler Oluşturun: Yenilik konusunda odaklanmış, istekli ve meraklı kişilerden oluşan başarılı bir ekibiniz olsun. Bu çalışanları farklı departmanlardan bile bir araya getirebilirsiniz.
 • İstikrar Sağlayın: İlgili çalışmalar, zorlayıcı ve yorucu olabilir. Çoğu zaman kısa zamanda iyi sonuçlar alabilmeniz mümkün değildir. Her ne kadar boşa kürek çekme hissiyatı oluştursa da sonuç alana kadar istikrarlı bir şekilde devam edin.
 • Ciddiye Alın: İlgili süreçler ciddiyet ister. Başarıya ulaşmış kişiler ve şirketler incelendiğinde arkasında bir ciddiyetin olduğunu görürüz. Dolayısıyla inovatif süreçleri ciddiye almanız gerekiyor.
 • Beyin Fırtınası Oturumları Düzenleyin: Çalışmalarınızın büyük bir bölümünü beyin fırtınaları oluşturacak. Bu nedenle belirli süreler dâhilinde beyin fırtınası oturumları düzenlemeniz yararlı olabilir.

İlginizi çekebilir: Taksi Plakası Almak

SONUÇ

İnovasyon nedir başlıklı yazımızda ilgili kavrama dair tüm detaylara yer verdim. İnovasyonun ne olduğundan nasıl yapılacağına kadar, bütün detayları yazı içerisinde bulabilirsiniz. Yenilik kavramıyla açıklanan inovasyon, çağımızın gerekliliğidir. Teknoloji de dâhil olmak üzere ortaya çıkarılan tüm yeni buluşlar, inovatif süreçlerden geçmektedir.

Advertisement

Bir önceki yazımız olan Trendyol Teslimat Noktası Nasıl Olunur? 2023 GÜNCEL DETAYLAR! başlıklı makalemizde bu konuda bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

GİRİŞİMCİLİK

Trendyol Teslimat Noktası Nasıl Olunur? 2023 GÜNCEL DETAYLAR!

trendyol teslimat noktası nasıl olunur

Online alışveriş konusunda adını en çok duyduğumuz, reklamını en çok gördüğümüz marka olan Trendyol teslimat noktası nasıl olunur? Trendyol teslimat noktası kazancı ne kadar? İnceleyeceğim. Son zamanlarda Trendyol teslimat noktası çok popüler oldu. Birçok kişi daha avantajlı olduğu için teslimat noktalarına giderek kargolarını alıyorlar. Hal böyle olunca teslimat noktası olmak isteyenlerin sayısı arttı. Kargo firmalarıyla […]

Okumaya devam et

GİRİŞİMCİLİK

En Karlı İş Fikirleri – 46 EN YENİ ve KAZANÇLI İş Fikri!

en karlı iş fikirleri

Elinizde bir miktar paranız var ve bu parayı en kazançlı şekilde nasıl değerlendireceğinizi mi düşünüyorsunuz? Sıkı durun! En karlı iş fikirleri için sizlere bol seçenekli bir liste hazırladım. Yazının ilerleyen kısımlarında herkese göre bir seçenek olduğunu göreceksiniz! Sizlere patlayacak iş fikirleri vereceğim! En karlı iş kurma fikirleriyle kısa zamanda kazançlı çıkabileceksiniz. En karlı işlerle para […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.